Провадження № 2/470/88/23
Справа № 470/433/23
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 серпня 2023 року смт Березнегувате
Березнегуватський районний суд Миколаївської області в складі:
головуючого судді Орлової С.Ф.,
за участю секретаря судового засідання Саларьової І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до державного підприємства "Березнегуватське лісове господарство", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, універсальна товарна біржа "Віконт-Т", про визнання договору купівлі-продажу житлового будинку дійсним,
ВСТАНОВИВ:
08 серпня 2023 року позивач звернувся до суду з відповідним позовом до відповідача у якому зазначив, що 14 серпня 1999 року через універсальну товарну біржу «Віконт-Т» між ними було укладено договір купівлі-продажу житлового будинку зі всіма будівлями та спорудами, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , житловою площею 27.8 кв.м. Маючи намір розпорядитися будинком він звернувся до нотаріуса, який роз`яснив, що договір купівлі-продажу нерухомого майна, зареєстрований на товарній біржі, не є правовстановлюючим документом, та запропонував звернутися до суду. Посилаючись на викладене вище, позивач просив суд визнати дійсним договір купівлі-продажу житлового будинку розташованого по АДРЕСА_1 і укладений з відповідачем 14 серпня 1999 року, зареєстрований Універсальною товарною біржею «Віконт -Т» за №1755.
Справу розглянуто у відповідності до частини 5 статті 279 ЦПК України в порядку спрощеного позовного провадження буз повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, згідно з ч.2 ст.247 ЦПК України.
Вивчивши матеріали справи та наявні у ній докази суд доходить наступного.
З матеріалів справи убачається, що 14 серпня 1999 року між сторонами було укладено договір купівлі - продажу нерухомого майна, зареєстрований того ж дня на Універсальній товарній біржі «Віконт - Т» в «Журналі реєстрації біржових угод» за № 1755, за яким позивач купив у відповідача житловий будинок за АДРЕСА_1 , житловою площею 27,8 кв.м., позначеного на плані літерою А, який складається з ґанку №1, сараїв -Б,В, погреба - Д, вбиральні - Г, споруд №2,8, огорожі № 3,4,5,6,7 (а.с.11). В подальшому, 19 серпня 1999 року, Березнегуватською філією Миколаївського міжміського бюро технічної інвентаризації за ОСОБА_1 було зареєстровано право власності на вказаний житловий будинок, що підтверджується штампом на зворотному боці договору купівлі - продажу (а.с.12). 16 листопада 2009 року на підставі рішення ХХVIII сесії 5 скликання Березнегуватської селищної ради Березнегуватського району Миколаївської області від 14.10.2009 року за №17 позивачу було видано Державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1121 га, розташовану за адресою АДРЕСА_1 з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010948701134 ( а.с.13).
09 лютого 2023 року в.о. завідувача Березнегуватською державною нотаріальною конторою Миколаївської області позивачу було відмовлено у прийняті в якості правовстановлюючого документу на житловий будинок договору купівлі - продажу зареєстрованого Універсальною товарною біржею «Віконт - Т» 14 серпня 1999 року (а.с.7).
Згідно зі ст. 227 ЦК УРСР (в редакції 1963 року) договір купівлі-продажу жилого будинку повинен бути нотаріально посвідчений, якщо хоча б однією з сторін є громадянин. Недодержання цієї вимоги тягне недійсність договору (стаття 47 цього Кодексу). Договір купівлі-продажу жилого будинку підлягає реєстрації у виконавчому комітеті місцевої Ради народних депутатів.
За змістом ст. ст.128, 153 ЦК УРСР (1963 року) право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передачі речі, якщо інше не передбачено законом або договором. Договір вважається укладеним, коли між сторонами в потрібній у належних випадках формі досягнуто згоди по всіх істотних умовах. Істотними є ті умови договору, які визнані такими за законом або необхідні для договорів даного виду, а також всі ті умови, щодо яких за заявою однієї з сторін повинно бути досягнуто згоди.
Відповідно до ст. 224 ЦК УРСР (1963 року) за договором купівлі-продажу продавець зобов`язується передати майно у власність покупцеві, а покупець зобов`язується прийняти майно і сплатити за нього певну грошову суму. Статтею 227 ЦК УРСР передбачалася обов`язкова нотаріальна форма договору купівлі-продажу житлового будинку (квартири) і його реєстрація органами місцевого самоврядування.
Згідно ст. 15 Закону України «Про товарні біржі» не підлягали нотаріальному посвідченню угоди, які зареєстровані на біржі, якщо вони являють собою купівлю-продаж, поставку та обмін товарів, допущених до обігу на товарній біржі.
Правила державної реєстрації об`єктів нерухомого майна, що знаходяться у власності юридичних та фізичних осіб, затверджені наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству № 56 від 13 грудня 1995, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 19 січня 1996 року за № 31, передбачали підставу для державної реєстрації договорів купівлі-продажу, зареєстрованих біржею. Відповідно реєстрація Березнегуватською філією Миколаївського міжміським бюро технічної інвентаризації за ОСОБА_1 права власності на житловий будинок на підставі договору купівлі-продажу, посвідченого біржею, а не нотаріусом, станом на серпень 1999 року не суперечила чинному законодавству.
Відповідно до п. 5 ст. З Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» від 1 липня 2004 року за № 1952-1 право власності та інші речові права на нерухоме майно, набуті згідно з діючими нормативно-правовими актами до набрання чинності цим Законом, визнаються державою. На підставі цього Закону реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обмежень здійснюється лише в разі вчинення правочинів щодо нерухомого майна, а також за заявою власника (володільця) нерухомого майна.
З сторонами не заперечується, що покупець ОСОБА_1 повністю виконав умови договору купівлі-продажу житлового будинку, у передбаченому законом порядку угода купівлі-продажу з підстав недотримання нотаріальної форми судом недійсною не визнавалася. Отже, позивач на підставі ст. ст. 128, 153 ЦК УРСР і ст.49 Закону України «Про власність» набув право власності на будинок у порядку, що існував на час його придбання і правомірно володіє ним, в такому разі наступне нотаріальне оформлення угоди не вимагається. Таким чином, оскільки позивач придбав житловий будинок у порядку передбаченому діючим на той час законодавством, його позовні вимоги є законним та обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст.ст.12, 13, 258, 263-265 ЦПК України, суд,
УХВАЛ И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Державного підприємства «Березнегуватське лісове господарство», третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, універсальна товарна біржа «Віконт -Т» про визнання договору купівлі - продажу житлового будинку дійсним - задовольнити.
Визнати дійсним договір купівлі - продажу нерухомого майна, житлового будинку з надвірними будовами і спорудами, який складається з житлового будинку позначеного на плані літерою А, житловою площею 27,8 кв.м., розташованого по АДРЕСА_1 , укладений 14 серпня 1999 року між Березнегуватським ДЕРЖЛІСГОСПОМ (Березнеговатским ГОСЛЕСХОЗом як зазначено у договорі) та ОСОБА_1 , зареєстрований на Універсальній Товарній біржі «Віконт -Т», в «Журналі реєстрації біржових угод» за №1755.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення апеляційної скарги, у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення повного тексту рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач:
ОСОБА_1 - адреса реєстрації місця проживання АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач:
Державне підприємство «Березнегуватське лісове господарство» - індекс 56203, вул. Спартака буд. № 4 смт.Березнегувате Березнегуватського району Миколаївської області, ЄДРПОУ 05453953.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору : Універсальна товарна біржа «Віконт -Т» адреса місцезнаходження: вул.Потьомкінська№ 153 кв. № 68 м.Миколаїв, Миколаївська область.
Суддя С. Ф. Орлова
Повне рішення суду складене 24 серпня 2023 року.
Суд | Березнегуватський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 24.08.2023 |
Оприлюднено | 25.08.2023 |
Номер документу | 113011560 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: |
Цивільне
Березнегуватський районний суд Миколаївської області
Орлова С. Ф.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні