Справа № 604/635/23
Провадження № 2/604/236/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 серпня 2023 року сел. Підволочиськ
Підволочиський районний суд Тернопільської області в складі:
Головуючого судді Сташківа Н.Б.
за участю:
секретаря судового засідання Дериш М. Ю.
розглянувши в підготовчому судовому засіданні в залі суду в сел. Підволочиську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , до Підволочиської селищної територіальної громади в особі Підволочиської селищної ради Тернопільського району , юридична адреса: вул. Шептицького, буд.4 смт.Підволочиськ Тернопільського району Тернопільської області, код ЄДРПОУ 04396294, про визнання права власності на спадкове майно,-
ВСТАНОВИВ:
Представник позивача ОСОБА_1 - адвокат Щербатюк О. Д. звернувся до суду з позовом до Підволочиської селищної територіальної громади в особі Підволочиської селищної ради Тернопільського району Тернопільської області про визнання за позивачем права власності на спадкове майно. В обґрунтування позовних вимог представник позивача посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 . Померлий ОСОБА_2 заповів все своє майно ОСОБА_1 . До майна померлого, приватним нотаріусом Тернопільського районногонотаріального округу Скібньовською Г.М. заведено спадкову справу №6/2022 та видано свідоцтва про право на спадщину за заповітом на земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на ім`я ОСОБА_1 . Однак, нотаріусом відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, що знаходиться по АДРЕСА_1 , у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документу на спадкове майно . Враховуючи те, що в позасудовому порядку захистити свої права позивач не має можливості,- просить позов задовольнити.
Ухвалою судді від 23 червня 2023 року відкрито провадження у вказаній цивільній справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.
В судове засідання позивач не з`явився, представник позивача подав заяву, згідно якої позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить справу розглянути у їх відсутності.
Представник відповідача - Підволочиської територіальної громади Тернопільської області у судове засідання не з`явився, однак подали до суду заяву, згідно якої проти задоволення позовних вимог не заперечують, просять справу розглянути без їх участі.
У відповідності до ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Згідно ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
На підставі письмових заяв усіх сторін по справі, в зв`язку з визнанням відповідачем позову суд вважає за можливе прийняти рішення у підготовчому засіданні на підставі наявних в матеріалах справи письмових доказів, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, в порядку, передбаченому ст.ст. 223, 247 ЦПК України.
Суд, дослідивши та оцінивши докази по справі, встановив такі факти:
Згідно довідки про технічний опис об`єкта нерухомого майна, виданої бюро технічної інвентаризації Підволочиського району 20 грудня 2021 року №17 житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами загальною площею 80,4 кв.м., житловою площею 62,60 кв.м, по АДРЕСА_1 належить на праві приватної власності ОСОБА_2 , свідоцтво про право власності не зареєстроване. Самочинно побудовані чи реконструйовані об`єкти відсутні. Інвентарна вартість будинковолодіння - 155 345грн.
З технічного паспорта на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами, виданого бюро технічної інвентаризації Підволочиського району Тернопільської області вбачається, що будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 , складається з житлового будинку - літ "А", прибудови - літ. "а", навісу - літ."а1", літньої кухні - літ.»Б», підвалу - літ.»б», входу в підвал - літ. «б1», господарськогї будівлі - літ."В",, прибудови - літ.»в», навісу - літ. «в1», хліва - літ. «Г», криниці - літ.»К», огорожі №1, воріт з хвірткою №2. Паспорт виготовлено станом на 20 грудня 2021 року. Рік побудови житлового будинку - 1961.
Із заповіту, посвідченого старостою с. Оріховець Підволочиської селищної ради Підволочиського району 09 липня 2020 року вбачається, що ОСОБА_3 заповів усе належне їй майно, де б воно не знаходилось та було та з чого б воно не складалось, все те, що належатиме йому на час смерті, і на що за законом матиме право - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . На день смерті заповідача заповіт не змінено та не скасовано.
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Оріховець Підволочиського району, про що свідчить свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 , видане виконавчим комітетом Підволочиської селищної ради Підволочиського району Тернопільської області, актовий запис № 119.
Згідно довідки, виданої Оріховецьким старостинським округом Підволочиської селищної ради №343 від 14 грудня 2021 року, на день смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом з ним, в житловому будинку АДРЕСА_1 були зареєстровані: ОСОБА_4 - син, 1967р.н., ОСОБА_2 - невістка, 1971р.н., ОСОБА_1 - онука, 1992р.н. ОСОБА_5 - онук, 1996р.н., ОСОБА_6 - правнука, 2013р.н., ОСОБА_7 , правнука, 2014р.н.
24 травня 2022року на ім`я ОСОБА_1 , приватним нотаріусом Тернопільського районного нотаріального кругу, на підставі заповіту ОСОБА_2 від 09 липня 2020р., видано свідоцтва про право на спадщину за заповітом на земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з кадастровим номером 6124685400:01:008:0089, площею 2,1675га та з кадастровим номером 6124685400:01:008:0330, площею 0,1069 га, розташованих на території Оріховецької сільської ради Тернопільського (Підволочиського) району.
У відповідності до роз`яснення приватного нотаріуса Тернопільського районного нотаріального округу від 26 травня 2022 року №11/01-16 після смерті ОСОБА_2 , заведено спадкову справу №6/2022 на підставі звернення ОСОБА_1 із заявою про прийняття спадщини. ОСОБА_2 залишив заповіт в користь ОСОБА_1 . На спадкове майно, яке складається на земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва видані свідоцтва про право на спадщину за заповітом. Проте, у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на майно - житловий будинок АДРЕСА_1 спадкоємцю відмовлено, у зв`язку із відсутністю правовстановлюючого документу, яким стверджується належність спадкового майна спадкодавцеві.
Згідно з Постановою Верховної Ради України від 17 липня 2020року №807-IX «Про утворення та ліквідацію районів» у Тернопільській області ліквідовано Бережанський, Борщівський, Бучацький, Гусятинський, Заліщицький, Збаразький, Зборівський, Козівський, Кременецький, Лановецький, Монастириський, Підволочиський, Підгаєцький, Теребовлянський, Тернопільський, Чортківський, Шумський райони, у Тернопільській області утворено Кременецький, Тернопільський та Чортківський райони. При цьому, до Тернопільського району (з адміністративним центром у місті Тернопіль) включено території Байковецької сільської, Бережанської міської, Білецької сільської, Великоберезовицької селищної, Великобірківської селищної, Великогаївської сільської, Залозецької селищної, Збаразької міської, Зборівської міської, Золотниківської сільської, Іванівської сільської, Козівської селищної, Козлівської селищної, Купчинецької сільської, Микулинецької селищної, Нараївської сільської, Озернянської сільської, Підволочиської селищної, Підгаєцької міської, Підгороднянської сільської, Саранчуківської сільської, Скалатської міської, Скориківської сільської, Теребовлянської міської, Тернопільської міської територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Таким чином судом встановлено, що після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , залишилось спадкове майно. Позивач ОСОБА_1 , як спадкоємець за заповітом, спадщину прийняла у встановленому законом порядку. Однак при зверненні до нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами АДРЕСА_1 (до змін адміністративного устрою Підволочиського) району Тернопільської області їй відмовлено у вчиненні нотаріальної дії у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документу про належність спадкового майна спадкодавцеві.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
З приписів ч. 1 ст. 5 ЦПК України вбачається, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).
За правилами ст.1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
У відповідності до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно ст.ст. 1233, 1234, 1235 ЦК України заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті. Право на заповіт має фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.
У відповідності до ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до ст.1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої майно та/або майнові права, які обтяжені, та/або нерухоме майно та інше майно, щодо якого здійснюється державна реєстрація, зобов`язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на таке майно.
Згідно ст. 1298 ЦК України свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини.
Згідно ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно статті 392 Цивільного кодексу України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
У відповідності до п. 23 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30 травня 2008 року за № 7 свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
За вказаних обставин суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених вимог про визнання права власності на спадкове майно, у зв`язку з чим право позивача підлягає захисту шляхом задоволення позову.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 2, 4, 5, 7, 9, 10, 77, 79, 80, 89, 211, 247, 263, 265, 265, 273, 354, 355 ЦПК України, ст. ст. 328, 380, 392, 1220, 1221, 1222, 1223, 1233, 1234, 1235, 1268, 1298 ЦК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ,адреса проживання: АДРЕСА_1 , до Підволочиської територіальної громади в особі Підволочиської селищної ради Тернопільського району Тернопільської області, юридична адреса місцезнаходження: вул. Шептицького, 4, смт. Підволочиськ Тернопільського району Тернопільської області, про визнання права власності на спадкове майно - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 , в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами загальною площею 80,4 кв.м., житловою площею 62,20 кв.м, що по АДРЕСА_1 (до змін адміністративно-територіального строю Підволочиського) району Тернопільської області.
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до апеляційного суду Тернопільської області шляхом подачі апеляційної скарги в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Підволочиський районний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий суддя - підпис
згідно з оригіналом:
Суддя Підволочиського районного суду
Тернопільської області Н.Б.Сташків
Суд | Підволочиський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 11.08.2023 |
Оприлюднено | 25.08.2023 |
Номер документу | 113013395 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності |
Цивільне
Підволочиський районний суд Тернопільської області
Сташків Н. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні