ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
23.08.2023м. СумиСправа № 920/74/23Господарський суд Сумської області у складі
судді Резніченко О.Ю.,
за участю секретаря судового засідання - Бублик Т.Д.,
розглянув у порядку загального позовного провадження матеріали справи
за позовом: ОСОБА_1
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «БЕКСКІН»
про припинення трудових відносин
за участю представників сторін:
від позивача: не прибув
від відповідача: не прибув
Стислий виклад позицій сторін по справі. Заяви, які подавались сторонами. Процесуальні дії, які вчинялись судом.
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить припинити трудові відносини між ОСОБА_1 і Товариством з обмеженою відповідальністю «БЕКСКІН» на підставі частини першої статті 38 КЗпП України.
Позов обґрунтовано тим, що позивач, який є директором відповідача (одноосібним виконавчим органом) 31.08.2022 направив засновникам відповідача заяву про його звільнення з посади директора за власним бажанням з 09.09.2022. Також 02.09.2022 позивачем як директором відповідача було видано наказ про скликання 01.11.2022 позачергових загальних зборів ТОВ «БЕКСКІН» для розгляду питання про звільнення директора з посади.
Повідомлення про проведення позачергових загальних зборів учасників ТОВ «БЕКСКІН» було опубліковане у газеті «Урядовий кур`єр» №198 від 14.09.2022.
Однак позачергові загальні збори ТОВ «БЕКСКІН» не відбулися у зв`язку із відсутністю учасників.
На думку позивача, цим порушені його трудові права, зокрема, бути звільненим із займаної посади за власним бажанням і на вільне обрання місця роботи. Тому позивач просить суд визнати його трудові відносини з товариством припиненими на підставі ч.1 ст. 38 КЗпП України.
Ухвалою суду від 03.02.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №920/74/23 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Копія зазначеної ухвали була направлена відповідачу та останнім не отримана, повернута на адресу суду з позначкою на поштовому конверті «адресат відсутній за вказаною адресою».
Судом було отримано витяг №30247077 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та встановлено, що ухвала суду була надіслана на адресу реєстрації юридичної особи, яка зазначена в реєстрі, а отже відповідач повідомлений належним чином про відкриття провадження у справі.
Ухвалою суду від 20.03.2023 провадження у справі №920/74/23 було зупинене до закінчення перегляду Великою Палатою Верховного Суду в касаційному порядку ухвали Мостиського районного суду Львівської області від 03.05.2022 і постанови Львівського апеляційного суду від 25 липня 2022 року у справі №448/362/22 та оприлюднення в установленому законом порядку повного тексту судових рішень, ухвалених за результатами такого розгляду.
Відповідно до ухвали суду від 11.07.2023 поновлене провадження у справі №920/74/23; постановлено розгляд справи № 920/74/23 здійснювати за правилами загального позовного провадження; призначене підготовче засідання на 07.08.2023.
Відповідно до ухвали суду від 07.08.2023 підготовче засідання у справі закрите, розгляд справи по суті призначено на 23.08.2023.
Від позивача 08.08.2023 до суду надійшло клопотання про розгляд справи за його вдісутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, письмового відзиву від відповідача не надходило.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин. Оцінка суду, висновки суду та законодавство, що підлягає застосуванню.
Судом встановлені наступні обставини:
26.11.2019 була проведена державна реєстрація створення юридичної особи відповідача - ТОВ «БЕКСКІН».
Засновниками відповідача є: ТОВ «БІТТІ ІННОВЕЙШНЗ ЕНД ТЕКНОЛОДЖИЗ» (50%) та ОСОБА_1 (50%).
Відповідно до Протоколу №1 установчих зборів засновників (учасників) ТОВ «БЕКСКІН» від 08.11.2019 директором товариства був призначений позивач.
29.11.2019 позивач підписа наказ про призначення його на посаду директора.
Позивач не має зв`язку із учасником товариства - ТОВ «БІТТІ ІННОВЕЙШНЗ ЕНД ТЕКНОЛОДЖИЗ», однак без його участі провести загальні збори юридичної особи неможливо.
Тому позивач після прийняття рішення про звільнення, вчинив такі дії:
- направив на адресу ТОВ «БІТТІ ІННОВЕЙШНЗ ЕНД ТЕКНОЛОДЖИЗ» заяву про звільнення від 31.08.2022 та повідомлення про проведення 01.11.2022 позачергових загальних зборів від 31.08.2022;
- здійснив у газеті «Урядовий кур`єр» №198 від 14.09.2022 публікацію оголошення про проведення позачергових загальних зборів ТОВ «БЕКСКІН» наступного змісту:
«ТОВ «БЕКСКІН» повідомляє засновників ТОВ «БІТТІ ІННОВЕЙШНЗ ЕНД ТЕКНОЛОДЖИЗ» та ОСОБА_1 про те. що 01 листопада 2022 року о 10 год 00 хв. за адресою: АДРЕСА_1 , відбудуться позачергові загальні збори учасників ТОВ «БЕКСКІН».
Порядок денний проведення позачергових загальних зборів учасників ТОВ «БЕКСКІН»:
1. Обрання голови та Секретаря Загалних зборів учасників ТОВ «БЕКСКІН».
2. Затвердження порядку проведення позачергових загальних зборів ТОВ «БЕКСКІН»
3. Розгляд заяви про звільнення директора ТОВ «БЕКСКІН» ОСОБА_1 .
4. Прийняття рішення про звільнення директора ТОВ «БЕКСКІН» ОСОБА_1 .
Реєстрація учасників (їх представників) буде проводитись 01 листопада 2022 року з 09 год 45 хв. до 10 год. 00 хв. за місцем провдення зборів.»
Однак 01.11.2022 за місцем проведення позачергових загальних зборів відповідача представник учасника ТОВ «БІТТІ ІННОВЕЙШНЗ ЕНД ТЕКНОЛОДЖИЗ» не з`явився, тому відповідно до п. 5.1.9 Статуту відповідача позачергові загальні збори відповідача не відбулись.
Позивач є одноосібним виконавчим органом товариства (директором), який наділений правом вчиняти дії віж імені товариства.
Згідно з пунктами 5.1.3, 5.2.1. Статуту відповідача до виключної компетенції загальних зборів належить обрання директора.
Також п. 5.2.5 Статуту встановлює, що директор товариства є посадовою особою товариства, а відповідно до п. 5.2.9. статуту повноваження посадової особи товариства припиняються рішеннями загальних зборів.
Звільнення з посади директора товариства є припиненням повноважень одноосібного виконавчого органу, що відбувається за рішенням загальних зборів учасників товариства.
У разі виявлення директором бажання розірвати трудовий договір із товариством їхнє скликання відповідно до п. 1. ч.1 ст. 31 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» №2275-VIII може залежати віж самого директора.
За змістом частини тринадцятої статті 39 Закону № 2275-VIII повноваження одноосібного виконавчого органу можуть бути припинені лише шляхом обрання нового одноосібного виконавчого органу або тимчасового виконувача його обов`язків; наслідком такого припинення повноважень одноосібного виконавчого органу є припинення відповідного договору, зокрема розірвання трудового договору.
Загальні збори учасників скликаються у випадках, передбачених цим Законом або статутом товариства, зокрема, з ініціативи виконавчого органу товариства (пункт 1 частини першої статті 31 Закону № 2275-VIII).
Виконавчий орган товариства скликає загальні збори учасників шляхом надсилання повідомлення про це кожному учаснику товариства. Виконавчий орган товариства зобов`язаний повідомити учасників товариства не менше ніж за 30 днів до запланованої дати проведення загальних зборів учасників, якщо інший строк не встановлений статутом товариства (частини друга та третя статті 32 Закону № 2275-VIII).
Відповідно до п. 5.1.5 абз 1 Статуту Загальні збори Учасників Товариства скликаються у випадках, передбачених цим статутом, а також з ініціативи виконавчого органу товариства або на вимогу Учасника або учасників Товариства.
Згідно з п. 5.1.6 (абз 1-6 Статуту) Загальні збори скликаються виконавчим органом Товариства шляхом надсилання повідомлення про це кожному Учаснику Товариства поштовим відправленням з описом вкладення.
Виконавчий орган Товариства зобов`язаний повідомити Учасників Товариства не менше ніж за 30 днів до запланованої дати проведення Загальних зборів.
У повідомленні про Загальні збори зазначаються дата, час, місце проведення, порядок денний. Якщо до порядку денного включено питання про внесення змін до статуту Товариства, до повідомлення додається проект запропонованих змін.
Виконавчий орган Товариства приймає рішення про включення запропонованих питань до порядку денного Загальних зборів Учасників Товариства.
Пропозиції Учасника або Учасників Товариства, які в сукупності володіють 10 або більше відсотками статутного капіталу Товариства, підтягають автоматичному включенню до порядку денного Загальних зборів. Забороняється внесення інших змін до порядку денного Загальних зборів після надсилання Учасникам повідомлення про Загальні збори.
Виконавчий орган Товариства зобов`язаний повідомити Учасників Товариства про внесення змін до порядку денного не менше ніж за 15 днів до запланованої дати Загальних зборів.
Для належної реалізації права на розірвання трудового договору, укладеного на невизначений строк, за власною ініціативою директор товариства має не тільки написати відповідну заяву на підставі статті 38 КЗпП України, подати/надіслати її всім учасникам товариства, а й за власною ініціативою як виконавчий орган товариства скликати загальні збори учасників, на вирішення яких поставити питання щодо свого звільнення (див. постанову Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 19 січня 2022 року у справі № 911/719/21 (пункт 5.15).
На відміну від випадку, коли роботодавець в особі загальних зборів товариства ініціює припинення повноважень одноосібного виконавчого органу згідно з пунктом 5 частини першої статті 41 КЗпП України (припинення повноважень посадових осіб), директор у випадку вияву ним ініціативи згідно зі статтею 38 КЗпП України щодо звільнення з посади може сам ініціювати скликання загальних зборів учасників товариства для вирішення питання про своє звільнення.
У випадку відсутності рішення скликаних загальних зборів учасників товариства про звільнення директора товариства, зокрема через неможливість зібрати кворум для проведення цих зборів, директор має право звернутися до суду з вимогою про припинення його повноважень.
Згідно з ч. 1 ст 38 КЗпП України працівник має право розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це роботодавця письмово за два тижні. У разі, коли заява працівника про звільнення з роботи за власним бажанням зумовлена неможливістю продовжувати роботу (переїзд на нове місце проживання; переведення чоловіка або дружини на роботу в іншу місцевість; вступ до закладу освіти; неможливість проживання у даній місцевості, підтверджена медичним висновком; вагітність; догляд за дитиною до досягнення нею чотирнадцятирічного віку або дитиною з інвалідністю; догляд за хворим членом сім`ї відповідно до медичного висновку або особою з інвалідністю I групи; вихід на пенсію; прийняття на роботу за конкурсом, а також з інших поважних причин), роботодавець повинен розірвати трудовий договір у строк, про який просить працівник.
Відповідно до ч.4 ст. 22 КЗпП України будь-яке пряме або непряме обмеження трудових прав при укладенні, зміні та припиненні трудового договору не допускається.
У зв`язку з неявкою учасника відповідача - ТОВ «БІТТІ ІННОВЕЙШНЗ ЕНД ТЕКНОЛОДЖИЗ» на позачергові загальні збори, позивач позбавлений можливості реалізувати передбачене ч. 1 ст. 38 КЗпП України право на розірвання трудового договору, укладеного на невизначений строк. Тобто існує порушення права позивача, яке і підлягає судовому захисту шляхом задоволення позову та визнання припиненими трудових відносин між позивачем і відповідачем на підставі ч.1 ст. 38 КЗпП України.
Розподіл судових витрат між сторонам.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи те, що позовні вимоги судом задоволено повністю, витрати зі сплати судового збору в розмірі 2684 грн 00 коп покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст.123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 ГПК України, суд
В И Р І Ш И В :
1. Позов ОСОБА_1 до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «БЕКСКІН» про припинення трудових відносин - задовольнити.
2. Припинити трудові відносини між ОСОБА_1 і Товариством з обмеженою відповідальністю «БЕКСКІН» на підставі частини першої статті 38 КЗпП України.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «БЕКСКІН» (вул. Харківська, буд 40/2, кв. 129, м. Суми, 40035, код ЄДРПОУ 43367273) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору в розмірі 2684 грн 00 коп.
4. Видати ОСОБА_1 наказ після набрання рішенням законної сили.
5. Відповідно до ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
6. Згідно з ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повні реквізити сторін зазначені у п. 3 резолютивної частини даного рішення.
Повне судове рішення складено 24.08.2023.
Суддя О.Ю. Резніченко
Суд | Господарський суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 23.08.2023 |
Оприлюднено | 28.08.2023 |
Номер документу | 113015073 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин пов’язані з діяльністю органів управління товариства |
Господарське
Господарський суд Сумської області
Резніченко Олена Юріївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні