Рішення
від 24.08.2023 по справі 696/863/23
КАМ'ЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

24.08.2023

Справа № 696/863/23

2/696/235/23

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 серпня 2023 року м. Кам`янка

Кам`янський районний суд Черкаської області у складі:

головуючої судді - Ніколенко О.Є.,

за участі секретаря - Бондарь Д.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданнів залі суду в м. Кам`янка в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Кам`янської міської ради Черкаської області про визнання права власності на земельну ділянку в поряду спадкування за законом,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до Кам`янського районного суду Черкаської області з позовом до Кам`янської міської ради Черкаської області, де просить визнати за ним право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2,68 га кадастровий номер 7121881500:02:000:0228, розташовану на території села Грушківка Кам`янської ОТГ Черкаського району Черкаської області, в порядку спадкування після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .

Свої вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її син - ОСОБА_2 . Останній є двоюрідним братом позивача та після його смері відкрилася спадщина на дві земельні ділянки, на одну з яких ОСОБА_1 було видано свідоцтво про право на спадщину, а на іншу з кадастровим номером 7121881500:02:000:0228 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документа на неї на ім`я померлого ОСОБА_2 .

Ухвалою Кам`янського районного суду Черкаської області від 10 серпня 2023 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Вирішено розгляд справи проводити в порядку загального позовного провадження. Витребувано у приватного нотаріуса копію спадкової справи, заведеної після померлого ОСОБА_2 .

Ухвалою Кам`янського районного суду Черкаської області від 17 серпня 2023 року підготовче провадження по справі закрито та призначено до судового розгляду по суті.

Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився, до суду надав заяву про розгляд справи за його відсутності, позов підтримує, просить задовольнити.

Відповідач у судове засідання не з`явився по невідомій суду причині, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Заяв чи клопотань на адресу суду не надходило.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши письмові докази по справі, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, встановив наступні факти і відповідні ним правовідносини.

ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Померла ОСОБА_3 була матір`ю померлому ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження (повторно).

Рішенням Кам`янського районного суду Черкаської області від 06 квітня 2023 року по справі №696/241/23 встановлено факт родинних відносин між фізичними особами, а саме те, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , є двоюрідним братом ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

20 травня 2022 року ОСОБА_1 звернувся до приватного нотаріуса Черкаського районного нотаріального округу Черкаської області Бойко Л.В. із заявою про прийняття спадщини, після померлого двоюрідного брата ОСОБА_2 .

ОСОБА_2 на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_6 , дійсно був зареєстрований в АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою №113 від 13.04.2022 року виконавчого комітету Кам`янської міської ради.

Відповідно до листа приватного нотаріуса від 30 травня 2023 року №170/01-16 вбачається, що ОСОБА_2 прийняв спадщину, але не оформив своїх спадкових прав після померлої ОСОБА_3 , оскільки проживав з нею за однією адресою на час її смерті. Спадкоємцем на належну ОСОБА_3 земельну ділянку площею 2,68 га, кадастровий номер 7121881500:02:000:0228, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, є ОСОБА_1 , який прийняв спадщину після померлого ОСОБА_2 . Інших спадкоємців на вказане майно немає.

15 червня 2023 року державним реєстратором було відмовлено ОСОБА_1 у проведені реєстраціних дій, у зв`язку з відсутністю документа, що підтверджує набуття спадкодавцем права власності на майно, тобто відсутнє свідоцтво на спадщину видане на ім`я ОСОБА_2 після смерті ОСОБА_3 .

Земельна ділянка площею 2,68 га, кадастровий номер 7121881500:02:000:0228, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована в межах Грушківської сільської ради Кам`янського району Черкаської області, належала ОСОБА_3 на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЧР №057281.

31 липня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину.

31 липня 2023 року постановою приватного нотаріуса Черкаського районного нотаріального округу Черкаської області Бойко Л.В. було відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на належну ОСОБА_3 земельну ділянку площею 2,68 га, кадастровий номер 7121881500:02:000:0228, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, після померлого ОСОБА_2 , у зв`язку з відсутністю документу, що посвідчує право власності на земельну ділянку, що залишилась після смерті ОСОБА_3 , відсутністю відомостей щодо речових прав на нерухоме майно та відомостей щодо суб`єкта в Державному земельному кадастрі та Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Положеннями статей 15, 16 Цивільного Кодексу України (далі - ЦК України), статтею 4 Цивільно-процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. За змістом частини другої статті 16 ЦК України, способом захисту цивільних прав та інтересів, зокрема, може бути визнання права.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Таким чином, визнання права власності є самостійним майновим правом та підлягає захисту в передбачений законом спосіб, і через відмову зареєструвати вказане майно, не може бути захищене в інший спосіб.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Статтею 1217 ЦК України передбачено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно із ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно ч. 3, 5 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

На підставі ст. 386 ЦК України, держава забезпечує рівний захист прав усіх суб`єктів права власності.

Відповідно до інформаційного листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16 травня 2013 року № 24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування», що право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Згідно ст. 1297 ЦК України встановлено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутись до нотаріуса за видачою йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Як роз`яснено у п.23 постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року "Про судову практику у справах про спадкування" свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщтну в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Враховуючи те, що право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації і виникає з моменту державної реєстрації, відсутність належно оформленого свідоцтва на право власності на нерухоме майно у померлого спадкодавця унеможливлює спадкоємцю оформити свідоцтво про право на спадщину.

Згідно із вимогами ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Статтею 89 ЦПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Позивач просить визнати за ним право власності на земельну ділянку в порядку спадкування. В обгрунтування позову, в тому числі, посилається на ст. 392 ЦК України, зі змісту якої слідує, що власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це оспорюється або не визнається іншою особою.

Суд вважає, що дана норма закону не підлягає до застосуванню в данному випадку, оскільки позивач не є власником майна. Більш того, спадкодавець вступив у спадкове майно після смерті матері ОСОБА_3 , але не оформив у законний спосіб своє право власності на майно.

Отже, дані відносини між спадкоємцем та спадкодавцем, регулюються нормами спадкового права.

Враховуючи викладене, а також той факт, що спадкодавцю ОСОБА_2 належала спірна земельна ділянка в порядку спадкування після смерті матері, і позивач є спадкоємцем за законом, що прийняв спадщину, та інших осіб, які заявили про своє право на спадщину немає, належне померлому майно обтяжено не було, обставини, які б свідчили про усунення позивача від спадкування, судом не встановлені, суд вважає за необхідне визнати за ОСОБА_1 право на спадкування земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2,68 га кадастровий номер 7121881500:02:000:0228, після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .

Керуючись ст.ст. 1258-1272 ЦК України, ст. ст. 13, 81, 200, 206, 259, 263, 265, 268 ЦПК України, суд,

ухвалив:

Позов ОСОБА_1 до Кам`янської міської ради Черкаської області про визнання права власності на земельну ділянку в поряду спадкування за законом - задовольнити частково.

Визнати за ОСОБА_1 право на спадкування земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2,68 га кадастровий номер 7121881500:02:000:0228, розташовану на території села Грушківка Кам`янської ОТГ Черкаського району Черкаської області, після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Черкаського апеляційного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Повний текст судового рішення складено 24 серпня 2023 року.

Повне найменування сторін та їх місцезнаходження:

Позивач: ОСОБА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач: Кам`янська міська рада Черкаської області, місцезнаходження: 20801, вул. Героїв Майдану, 37, м. Кам`янка, Черкаський район, Черкаська область, код ЄДРПОУ 25872304.

Суддя О.Є. Ніколенко

СудКам'янський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення24.08.2023
Оприлюднено28.08.2023
Номер документу113016344
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —696/863/23

Рішення від 24.08.2023

Цивільне

Кам'янський районний суд Черкаської області

Ніколенко О. Є.

Ухвала від 17.08.2023

Цивільне

Кам'янський районний суд Черкаської області

Ніколенко О. Є.

Ухвала від 10.08.2023

Цивільне

Кам'янський районний суд Черкаської області

Ніколенко О. Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні