ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 серпня 2023 року
м. Хмельницький
Справа № 686/18122/22
Провадження № 22-ц/4820/1150/23
Хмельницький апеляційний суд
в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
Костенка А.М. (суддя-доповідач), Гринчука Р.С., Спірідонової Т.В.,
секретар судового засідання Дубова М.В.
з участю: позивача ОСОБА_1 , її представника
розглянув у відкритому судовому засіданні цивільну справу № 686/18122/22 за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 28 березня 2023 року в складі судді Заворотної О.Л. у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Хмельницької міської ради, ОСОБА_3 , за участю третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача приватного нотаріуса Хмельницького міського нотаріального округу Кот Марини Олександрівни про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Заслухавши доповідача, пояснення позивача, її представника, дослідивши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, суд
в с т а н о в и в:
У серпні 2022 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до суду з позовом, в якому просили визначити додатковий строк, терміном у три місяці, для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_4 та батька ОСОБА_5 .
В обґрунтування позову позивачі вказували, що їхній батько ОСОБА_5 раптово помер у лікарні не склавши заповіт. Смерть батька зареєстрована ДРАЦС м. Хмельницького, про що в книзі реєстрації смертей 03 листопада 2021 року зроблено відповідний актовий запис за № 668 та видано Свідоцтво про смерть. Після смерті батька відкрилась спадщина у вигляді 1/2 квартири АДРЕСА_1 . Після смерті батька вони встановили той факт, що батько фактично не вступив у спадщину на 1/2 частки квартири АДРЕСА_1 , яка належала їхній матері на підставі Свідоцтва про право власності НОМЕР_1 від 25 серпня 2004 року, про цю обставину їм стало відомо лише після смерті батька.
При зверненні з заявою про прийняття спадщини за померлим батьком, нотаріус пояснила, що було пропущено встановлений законом шестимісячний строк для прийняття спадщини після смерті матері, тому нотаріус надіслала Постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії за вих. № 137/02-31 від 25 серпня 2022 року про неможливість оформлення такої спадщини на підставі пропуску терміну прийняття спадщини, оскільки позивачами пропущено строк для прийняття спадщини, у зв`язку з чим просять визначити додатковий строк в три місяці для прийняття спадщини.
В ході розгляду справи позивачі уточнили позовні вимоги та просила суд визначити додатковий строк, терміном у три місяці, для подання заяви про прийняття спадщини лише після смерті матері ОСОБА_4 .
Рішенням Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 28 березня 2023 року в позові відмовлено.
ОСОБА_1 не погодилася з таким рішенням суду першої інстанції подала апеляційну скаргу, посилається на його незаконність та необґрунтованість, невідповідність висновків суду дійсним обставинам справи. Посилається, що ОСОБА_3 утримує у себе документи спадкове майно, після смерті ОСОБА_5 , а саме на квартиру АДРЕСА_1 , такими діями вона навмисне чинить перешкоди для оформлення спадщини, після смерті матері ОСОБА_4 . Крім того, в установчих документах на спадкове майно ОСОБА_4 не зазначена як власник, що не відповідає дійсності. На думку апелянтки, оскільки їй не було відомо про наявність спадкового майна, так як відповідачка свідомо приховувала таку інформацію є поважною причиною для визначення додаткового строку у разі подання такої заяви.
ОСОБА_3 подала відзив на апеляційну скаргу, вважає рішення суду законним та обґрунтованим, оскільки позивачами не доведено поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини, а необізнаність позивачів про наявність спадкового майна не є підставою для визначення додаткового строку для прийняття спадщини, адже жодних перешкод у позивачів після смерті їхньої матері для прийняття спадщини не було. Також, відповідачка вказує, що твердження позивачів, що нібито вона свідомо приховала документи на квартиру з метою неотримання ними спадщини після смерті ОСОБА_4 є надуманими та нічим не підтверджуються, так як ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , а шлюб між нею та ОСОБА_5 був укладений 04 серпня 2020 року.
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд доходить висновку про необхідність залишення апеляційної скарги без задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Так судом встановлено, що ОСОБА_4 є матір`ю, а ОСОБА_5 є батьком позивачів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
На час смерті місце проживання ОСОБА_4 було зареєстровано в кв. АДРЕСА_1 . Разом з нею на час смерті проживав та було зареєстроване його місце проживання за цією ж адресою ОСОБА_5 .
Таким чином спадщину після смерті ОСОБА_4 прийняв її чоловік ОСОБА_5 як спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 зі спадкодавцем ОСОБА_4 на час смерті постійно не проживали та заяву про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 в шестимісячний строк, передбачений ст. 1270 ЦК України, нотаріусу не подали.
Лише в серпня 2022 року позивачі ОСОБА_2 і ОСОБА_1 звернулись до нотаріуса з заявами про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 , однак постановами нотаріуса від 25 серпня 2022 року їм відмовлено в заведенні спадкової справи після смерті ОСОБА_4 так як спадкоємці пропустили шестимісячний строк для прийняття спадщини та не пред`явили документів, які б підтверджували їх проживання за однією адресою зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.
ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Спадщину після його смерті прийняли його дружина ОСОБА_3 та його дочки ОСОБА_1 , ОСОБА_2 шляхом подання нотаріусу відповідних заяв від 08 листопада 2021 року, 06 грудня 2021 року, 03 серпня 2022 року.
Відповідно до ст.ст. 1216, 1217 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
У відповідності до норм ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Ст. 1268 ЦК України передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
За нормами ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Правила частини третьої 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
В даній цивільній справі встановлено, що позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 знали про відкриття спадщини після смерті ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_3 і, як спадкоємці за законом першої черги, які на час смерті спадкодавця не проживали з нею, для прийняття спадщини мали подати нотаріусу заяви про прийняття спадщини відповідно до вимог частини першої статті 1270 ЦК України, однак цього протягом шестимісячного строку з моменту відкриття спадщини не зробили.
За таких обставин колегія суддів вважає, що обставини, на які посилаються позивачі як на підставу своїх позовних вимог, а саме необізнаність про наявність у ОСОБА_4 на праві власності нерухомого майна, не вступлення батька позивачів ОСОБА_1 у спадщину після смерті ОСОБА_4 , не є об`єктивними та непереборними труднощами, з якими закон пов`язує поважність пропуску строку для прийняття спадщини, оскільки позивачі не надали належних та допустимих доказів, які б свідчили про наявність таких труднощів для подання заяви, у межах передбаченого законодавством шестимісячного строку.
Про смерть матері позивачам як спадкоємцям за законом першої черги було відомо, для підтвердження наміру прийняти спадщину в силу положень статей 1269, 1270 ЦК України вони мали б звернутися до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини після смерті спадкодавці, проте у шестимісячний строк до нотаріуса із такою заявою не звертались.
Посилання позивачів на втрату особистих документів суд теж не приймає до уваги.
Так позивачами не вказано в який період було втрачено документи і скільки знадобилось часу для їх відновлення.
Крім того позивачі могли безперешкодно подати заяву нотаріусу в шестимісячний строк з часу відкриття спадщини за таких обставин відсутності відповідних правовстановлюючих документів на майно, що свідчило, що позивачі своєчасно прийняли спадщину, проте таких дій вчинено не було.
Також суд вважає недоведеними в позовній заяві твердження позивачів, що спадкодавець ОСОБА_4 на час смерті постійно проживала разом з позивачами.
Як встановлено судом на час смерті місце проживання ОСОБА_4 було зареєстровано в кв. АДРЕСА_1 , місце проживання позивачів за вказаною адресою зареєстровано не було.
Будь-яких доказів підтвердження своїх обґрунтувань про проживання позивачів на час смерті разом зі спадкодавцем ОСОБА_4 суду надано не було.
За таких обставин висновок суду про відмову в позові за безпідставністю позовних вимог є законним та обґрунтованим.
Доводи апеляційної скарги, що неотримання інформації про спадкове майно від спадкоємців є поважною причиною для визначення додаткового строку для прийняття спадщини, та інші не спростовують висновків суду першої інстанції щодо відмови в позові, фактично зводяться до обґрунтувань апеляційної скарги тими ж обставинами, що і у позовній заяві, яким надана належна правова оцінка судом першої та апеляційної інстанцій, а в апеляційній скарзі не наведено інших достатніх та достовірних доказів в обґрунтування позивачем цих своїх вимог.
Рішення суду ухвалене з дотриманням норм матеріального та процесуального права, підстав для його скасування в межах доводів апеляційної скарги на вбачається.
Керуючись ст. ст. 374, 375, 382, 384, 389, 390 ЦПК України, суд
п о с т а н о в и в:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 28 березня 2023 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст постанови складено 25 серпня 2023 року.
Судді А.М. Костенко
Р.С. Гринчук
Т.В. Спірідонова
Суд | Хмельницький апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 22.08.2023 |
Оприлюднено | 29.08.2023 |
Номер документу | 113034884 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Краснощоков Євгеній Віталійович
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Краснощоков Євгеній Віталійович
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Краснощоков Євгеній Віталійович
Цивільне
Хмельницький апеляційний суд
Костенко А. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні