Рішення
від 24.08.2023 по справі 695/1317/23
ЗОЛОТОНІСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 695/1317/23

номер провадження 2/695/775/23

24 серпня 2023 року м. Золотоноша

Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області в складі :

головуючого судді Середи Л.В.

за участю секретаря с/з Оніщенко Н.В.

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в місті Золотоноша цивільну справу в порядку загального провадження за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про становлення факту родинних відносин, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області з позовною заявою про встановлення факту родинних відносин, в якій просить суд встановити факт родинних відносин, а саме те, що ОСОБА_1 є родичем другого ступеня спорідненості онукою ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , померлому ІНФОРМАЦІЯ_2 , які, в свою чергу, є чоловіком і дружиною між собою та приходяться бабою і дідом позивачу.

Позов обґрунтований тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , яка за свого життя заповіту не склала, а тому після її смерті відкрилась спадщина за законом, до складу якої ввійшло належне їй за життя майно.

Оскільки на день смерті ОСОБА_3 був живий її чоловік ОСОБА_4 , то право на спадкування після смерті дружини виникло у нього, як у спадкоємця першої черги.

Подружжя ОСОБА_5 проживало разом на час смерті ОСОБА_3 , а тому ОСОБА_4 на підставі ч. 3 ст. 1268 ЦК України вважається спадкоємцем, що прийняв спадщину після смерті ОСОБА_3 ..

Оформити своє право на спадщину після смерті дружини та отримати відповідне свідоцтво про право на спадщину ОСОБА_4 не встиг, оскільки тривалий час хворів, в результаті чого і помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Оскільки за свого життя ОСОБА_4 заповіту не склав, то після його смерті відкрилась спадщина за законом, до складу якої ввійшло все належне йому на момент його смерті майно, в тому числі і майно, що було успадковане ним після смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 його дружини ОСОБА_3 , але не було оформлена у встановленому Законом порядку.

ОСОБА_2 є сином ОСОБА_3 та ОСОБА_4 ..

Родичі близького ступеня спорідненості не виявили намір приймати спадщину після смерті ОСОБА_4 , а тому позивач, як спадкоємець п`ятої черги виявила намір прийняти спадщину після смерті свого діда.

Однак Державним нотаріусом Другої золотоніської державної нотаріальної контори позивачу було відмовлено у видачі свідоцтв про право на спадщину за законом на майно померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , спадкоємцем якої, який фактично прийняв спадщину, а юридично не оформив і помер, був чоловік ОСОБА_4 , оскільки встановлено різні зазначення у документах, що ідентифікують ОСОБА_3 , її ім`я, що призводить до неможливості встановлення факту родинних відносин між ОСОБА_3 та її чоловіком ОСОБА_4 і онукою ОСОБА_1 .

Невідповідність у написанні імені ОСОБА_3 у різних документах зумовлена, на думку позивача, неправильним перекладом імені з російської мови на українську та некомпетентністю посадових осіб, що заповнювали у різний час різні документи та інтерпретували ім`я бабусі на власний розсуд.

Встановити факт родинних відносин іншим шляхом позивач не має можливості, а вказана обставина унеможливлює належним чином оформити йому свої спадкові права, що і стало підставою для звернення до суду із даним позовом.

26.04.2023р. суддею відкрито провадження в справі та вирішено справу розглядати в порядку загального позовного провадження.

У підготовче засідання позивач та його представник адвокат Сизко Д.Б. не з`явилися, але представник позивача скерував до суду заяву, в якій просив справу розглядати без його участі та задовольнити позовні вимоги.

Відповідач у судове засідання не з`явився, але скерував до суду заяву, в якій просив справу розглядати без його участі, позовні вимоги визнав у повному обсязі.

Згідно з ч.,ч. 3, 4ст. 200 ЦПК Україниза результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі визнання позову проводиться в порядку, встановленому статтею 206 цього Кодексу.

Так як у справі достатньо матеріалів про права та взаємовідносини сторін, а відповідач позовні вимоги визнав повністю, суд вважає за можливе у підготовчому судовому засіданні розглянути справу за відсутності осіб, що беруть участь у справі та прийняти рішення на підставі доказів, що знаходяться у ній.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про можливість задоволення позову з таких мотивів.

Відповідно дост. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Судом встановлено, згідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 10.03.2011 року, ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Коробівка Золотоніського району Черкаської області.

ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Коробівці Золотоніського району Черкаської області, що стверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 від 23.09.2014р.

Із свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , виданого повторно 15.09.1979 вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_4 народилась ОСОБА_6 . У вказаному документі ім`я померлої баби позивача записано як ? ОСОБА_7 ?.

З витягу № 00039176344 від 06.04.2023 вбачається, що між ОСОБА_8 , та ОСОБА_4 був укладений шлюб 04.04.1952, актовий запис № 8. Після реєстрації шлюбу ОСОБА_9 було присвоєно прізвище ОСОБА_5 .

Згідно із свідоцтвом про народження серії НОМЕР_4 від 07.07.1952р., ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_5 . Його батьками були записані ОСОБА_4 та ОСОБА_10 .

Із свідоцтва про народження серії НОМЕР_5 від 03.11.1979 вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_6 народилась ОСОБА_11 , а її батьками записані ОСОБА_2 та ОСОБА_12 .

У подальшому, згідно свідоцтва про одруження серії НОМЕР_6 від 24.04.1999р., між ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , та ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , був укладений шлюб 24.04.1999, актовий запис № 2. Після реєстрації шлюбу ОСОБА_14 було присвоєно прізвище ОСОБА_15 .

Відповідно до Державного акту на право власності на земельну ділянку від 10.01.2005р. ОСОБА_3 належала земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 0,92га, кадастровий № 7121586200:11:003:0044, що знаходиться в адміністративних межах Коробівської сільської ради Золотоніського р-ну Черкаської обл.

Як вбачається із змісту постанови державного нотаріуса Другої золотоніської державної нотаріальної контори від 17.02.2023р. про відмову у вчиненні нотаріальних дій позивачу повідомлено про неможливість встановити родинні відносини ОСОБА_3 та ОСОБА_4 із ОСОБА_1 , оскільки під час вивчення представлених заявницею документів встановлено, що в свідоцтві про смерть ОСОБА_3 , в державному акті, виданому 10.01.2005р. на ім`я ОСОБА_3 вказано ім`я ОСОБА_16 , а в актових записах про шлюб померлих та про народження їх сина - батька заявниці, ОСОБА_2 зазначено ім`я дружини та матері - ОСОБА_17 , що і стало підставою для відмови у вчиненні нотаріальної дії. Також із вказаної постанови вбачається, що позивач єдиний спадкоємець, який звернувся до нотаріальної контори з питанням оформлення спадщини після смерті ОСОБА_4 ..

Відповідно до статей4та19 ЦПК Україникожна особа має право звернутися до суду за захистом своїх порушених прав, свобод чи інтересів. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних відносин.

Згідно пункту 7Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 року «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення»(зі змінами, внесеними згідноПостанови Пленуму Верховного Суду України №15 від 25.005.1998 року) «відповідно по п. 1ст. 273 ЦПК України(в минулій редакції) суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідно заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину. Суд не може відмовити в розгляді заяви про встановлення факту родинних відносин з мотивів, що заявник може вирішити це питання шляхом встановлення неправильності запису в актах громадянського стану .»

Відповідно до діючого законодавства юридичний факт встановлюється судом за умови підтвердження доказами.

Так, на підставі наданих до суду письмових доказів судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , є родичем другого ступеня спорідненості онукою - ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , померлому ІНФОРМАЦІЯ_2 , які, в свою чергу, є чоловіком і дружиною між собою та приходяться бабою і дідом ОСОБА_1 .

Дані факти стверджуються належними доказами, які були досліджені судом під час розгляду справи.

При цьому дані в документах з різним написанням імені ОСОБА_3 в решті інформації, зокрема, щодо її прізвища, по-батькові та віку, повністю співпадають, крім того із вказаних документів вбачається наявність тісного взаємозв`язку родинних відносин, зокрема факт реєстрації шлюбу із ОСОБА_4 , спільне проживання, народження сина ОСОБА_2 у якого в подальшому народилася дочка ОСОБА_1 ..

Згідно з ч. 1ст. 293 ЦПК Україниокреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України в судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Відповідно до п.3 вказаної вище Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 р., "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" - у тому разі, коли буде виявлено, що встановлення підвідомчого судові факту пов`язане з вирішенням спору про право, суд відмовляє в прийнятті заяви до розгляду в окремому провадженні, а якщо це буде виявлено під час розгляду справи, залишає заяву без розгляду і роз`яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.

Аналіз положень статті 315 ЦПК України свідчить про те, щовстановлення фактів, що мають юридичне значеннявстановлюється у судовому порядку, коли вони безпосередньо породжують юридичні наслідки.

Зважаючи, що встановлення факту родинних відносин позивача із померлою бабою та дідом, безпосередньо пов`язане з вирішенням подальшого спору про спадщину, то даний спір розглядається в порядку загального позовного провадження.

Отже, позивач скористалася своїм правом на спадкування після смерті свого діда та реалізувала його, подавши до нотаріуса заяву про прийняття спадщини, але повністю реалізувати дане право не зуміла через невідповідність написання імені своєї баби. Тому позивач звернулася з позовом про встановлення факту родинних відносин саме з метою оформлення свого права на спадщину.

Враховуючи вище викладене, суд дійшов висновку про наявність достатніх підстав для задоволення даного позову, оскільки встановлення цього факту породжує для позивача юридичні наслідки, від яких залежать його майнові права на спадщину, іншої можливості встановити цей факт позивач не має, доводи позивача стверджені належними та достатніми доказами, які перевірені судом в судовому засіданні та які в своїй сукупності стверджують обставини вказані позивачем, сумнівів не викликають, а відповідачем позовні вимоги визнані повністю, жодних заперечень, доказів на спростування наведених позивачем обставин суду не надано.

Згідно з ч. 3 ст. 200 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Положеннями пункту 1 частини 2 статті 141 ЦПК України встановлено, що судовий збір у разі задоволення позову покладається на відповідача.

Враховуючи, що позивач звільнена від сплати судового збору на підставі пункту 9 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір», судовий збір в сумі 1073 грн. 60 коп. підлягає стягненню з відповідача в дохід держави.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 89, 141, 200, 259, 263-265,293,315,319 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про становлення факту родинних відносин задовольнити.

Встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , є родичем другого ступеня спорідненості онукою ОСОБА_3 , померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , померлому ІНФОРМАЦІЯ_2 , які, в свою чергу, є чоловіком і дружиною між собою та приходяться бабою і дідом ОСОБА_1 .

Стягнути із ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_9 ) на користь держави судовий збір в сумі 1073 грн. 60 коп.

Рішення може бути оскаржене до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення в порядку, встановленому чинним законодавством.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Л.В. Середа

СудЗолотоніський міськрайонний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення24.08.2023
Оприлюднено28.08.2023
Номер документу113038298
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —695/1317/23

Рішення від 24.08.2023

Цивільне

Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області

Середа Л. В.

Ухвала від 26.04.2023

Цивільне

Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області

Середа Л. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні