ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 серпня 2023 року м. Черкаси справа № 925/935/23
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Спаських Н.М., із секретарем судового засідання Сторчак М.В., за участі представників сторін:
від позивача: не з`явився;
від відповідача: не з`явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "ОСББ Звіринецьке" ( м. Київ) до фізичної особи - підприємця Нехорошкова Романа Миколайовича ( м. Корсунь-Шевченківський, Черкаський район, Черкаська область, РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення 76 200,00 грн.
ВСТАНОВИВ:
Заявлено позов про стягнення з відповідача збитків в розмірі 76 200,00 грн. як оплата непоставленого товару (за трьохфазний генератор).
Заявою № 119 позивач уточнив описку у по-батькові відповідача (Миколайович замість Михайлович), що враховано судом.
Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.
В засідання представники сторін не з`явилися, явка обов`язковою не визнавалася.
Ухвала відповідачу повернулася без вручення з поміткою, що адресат відсутній за адресою його реєстрації. В даному випадку відповідач є таким, що повідомлений про розгляд справи належним чином (ч. 3 ст. 120 та п4) ч. 6 ст. 242 ГПК).
Відзиву на позов із запереченнями проти позовних вимог суду не подано.
У відповідності до ст. 13,74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Вивчивши наявні у справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити повністю, виходячи з наступного:
Наявні у справі докази вказують на виникнення між сторонами договірних відносин у спрощений спосіб з приводу придбання позивачем у відповідача трьохфазного генератора "ALTRAD BELLE ABG N7700" .
У відповідності до ст. 180, 181, 184 Господарського Кодексу України зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов`язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов`язкові умови договору відповідно до законодавства. Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода. При укладенні господарського договору сторони зобов`язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору. Умови про предмет у господарському договорі повинні визначати найменування (номенклатуру, асортимент) та кількість продукції (робіт, послуг), а також вимоги до їх якості. Вимоги щодо якості предмета договору визначаються відповідно до обов`язкових для сторін нормативних документів, зазначених у статті 15 цього Кодексу, а у разі їх відсутності - в договірному порядку, з додержанням умов, що забезпечують захист інтересів кінцевих споживачів товарів і послуг. Ціна у господарському договорі визначається в порядку, встановленому цим Кодексом, іншими законами, актами Кабінету Міністрів України. За згодою сторін у господарському договорі може бути передбачено доплати до встановленої ціни за продукцію (роботи, послуги) вищої якості або виконання робіт у скорочені строки порівняно з нормативними.
Господарський договір укладається в порядку, встановленому Цивільним кодексом України, з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
При укладенні господарського договору на основі вільного волевиявлення сторін проект договору може бути розроблений за ініціативою будь-якої із сторін у строки, погоджені самими сторонами.
Укладення договору на основі вільного волевиявлення сторін може відбуватися у спрощений спосіб або у формі єдиного документа, з додержанням загального порядку укладення договорів, встановленого статтею 181 цього Кодексу.
За даними ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, до основних видів діяльності відповідача віднесено ремонт і технічне обслуговування електричного устаткування, установлення та монтаж машин і устаткування, електромонтажні роботи та ін. (а.с. 31).
За доводами позивача, ним на користь відповідача було сплачено 76200,00 грн. (а.с. 18) за платіжною інструкцією № 289 від 20.12.2022 та за рахунком відповідача № 118 від 19.12.2022 (а.с. 17) за генератор трифазний "ALTRAD BELLE ABG N7700" .
Заперечень проти неотримання цих коштів відповідач суду не надав.
Зібрані у справі докази вказують на те, що сторонами фактично було укладено договір поставки, який відповідає ст. 172 ЦК України.
Даною нормою передбачено, що за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Оскільки між сторонами не було узгоджено строк поставки товару, то 03.03.2023 позивач направив відповідачу лист від 02.03.23 № 3 (а.с. 19-21) з вимогою в порядку ст. 530 ЦК України у семиденний строк з моменту отримання вимоги поставити генератор за адресою м. Київ, вул. Звіринецька, 47.
За правилами ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
З урахуванням поштового пробігу пересилання вимоги від 02.03.2023, вона не була виконана відповідачем і генератор позивачу не був поставлений.
18.04.2023 позивач направив відповідачу лист про відмову від прийняття виконання (поставка генератора) в порядку ст. 612 ЦК України, оскільки у встановлений позивачем строк відповідач не поставив генератор і позивач втратив інтерес до його отримання та вимагає повернення сплачених за нього 76200,00 грн. (а.с. 22-25).
У відповідності до ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом. Боржник, який прострочив виконання зобов`язання, відповідає перед кредитором за завдані простроченням збитки і за неможливість виконання, що випадково настала після прострочення.
Якщо внаслідок прострочення боржника виконання зобов`язання втратило інтерес для кредитора, він може відмовитися від прийняття виконання і вимагати відшкодування збитків. Прострочення боржника не настає, якщо зобов`язання не може бути виконане внаслідок прострочення кредитора.
За правилами ст. 22 ЦК України -- Особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є:
1) втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки);
2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Отже сплачені кошти за генератор є реальними збитками позивача (як витрати, необхідні для відновлення порушеного права позивача).
Відповідач вимоги позивача по поверненню сплачених за генератор коштів не виконав, з чого і виник спір.
З боку відповідача суду не подано доказів існування обставин, які б свідчили про прострочення кредитора, що завадило б відповідачу виконати його зобов`язання перед позивачем щодо поставки генератора чи повернення коштів за генератор, як збитків позивача.
За правилами ст. 11 ГПК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.
Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є:
1) договори та інші правочини;
2) створення літературних, художніх творів, винаходів та інших результатів інтелектуальної, творчої діяльності;
3) завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі;
4) інші юридичні факти.
Цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов`язки можуть виникати з рішення суду.
У випадках, встановлених актами цивільного законодавства або договором, підставою виникнення цивільних прав та обов`язків може бути настання або ненастання певної події.
Отже з наявних у справі доказів вбачається, що позивач правомірно відмовився від прийняття простроченого виконання за договором між сторонами (прийняття генератора) і вправі вимагати відшкодування йому збитків у розмірі вартості непоставленого генератора.
Правові підстави позову позивачем доведені зібраними у справі доказами, спір не врегульовано, підстав для невиконання зобов`язання відповідача перед позивачем судом не встановлено, тому до примусового стягнення з відповідача на користь позивача належить 76 200,00 грн. на відшкодування збитків, як вартості непоставленого генератора.
Оскільки позов задоволено повністю, то у відповідності до ст. 126,129 ГПК України з відповідача на користь позивача слід також стягнути 2684,00 грн. на відшкодування сплаченого судового збору повністю.
Керуючись ст. 238, 240 ГПК України, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи - підприємця Нехорошкова Романа Миколайовича ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "ОСББ Звіринецьке" (ідентифікаційний код 40512817, м. Київ, вул. Звіринецька, 47) -- 76 200,00 грн. основного боргу та 2684,00 грн. на відшкодування сплаченого судового збору.
Наказ видати.
Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.
Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду протягом 20 днів.
Повне судове рішення складено 25 серпня 2023
Суддя Н.М. Спаських
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 24.08.2023 |
Оприлюднено | 28.08.2023 |
Номер документу | 113043772 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Спаських Н.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні