ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25.08.2023м. ДніпроСправа № 904/2303/23
Суддя Господарського суду Дніпропетровської області Панна С.П., розглянувши матеріали справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників
за позовом Публічного акціонерного товариства "АрселорМіттал Кривий Ріг", 50095, Дніпропетровська область, м.Кривий Ріг, вул.Криворіжсталі (Орджонікідзе), 1, код ЄДРПОУ 24432974
до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЧОРМЕТАВТОМАТИКА", 50049, Дніпропетровська область, м.Кривий Ріг, вул.Скандинавська, будинок 33, код ЄДРПОУ 25016410
про стягнення заборгованості
СУТЬ СПОРУ:
Публічне акціонерне товариство "АрселорМіттал Кривий Ріг" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЧОРМЕТАВТОМАТИКА" про стягнення заборгованості в розмірі 132 855,94грн. за період з вересня 2023р. по лютий 2023р.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням умов договору оренди № 416S20 від 21.10.2020р. в частині оплати за орендну плату.
Ухвалою суду від 15.05.2023р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників за наявними в матеріалах справи документами.
Відповідач не скористався своїм правом, не направив до суду відзив на позовну заяву. Ухвалу про відкриття провадження у справі від 15.05.2023р. отримав 05.06.2023р., про що свідчить поштове повідомлення 4930022499108.
Більше того, права відповідача, як учасника справи, не можуть забезпечуватись судом за рахунок порушення прав позивача на своєчасне вирішення спору судом, що є безпосереднім завданням господарського судочинства, та яке відповідно до норм частини 2 статті 2 Господарського процесуального кодексу України превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
Враховуючи предмет та підстави позову у даній справи, суд приходить до висновку, що матеріали справи містять достатньо документів, необхідних для вирішення спору по суті та прийняття обґрунтованого рішення, оскільки у відповідача було достатньо часу для подання як відзиву на позову заяву так і доказів погашення спірної заборгованості, у разі їх наявності, чого відповідачем зроблено не було, будь-яких заперечень чи відомостей щодо викладених у позовній заяві обставин відповідачем суду також не повідомлено.
Враховуючи достатність часу, наданого учасникам справи для подання доказів, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивної господарського процесу, закріплені у статті 129 Конституції України та статтях 13, 14, 74 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених Господарським процесуальним кодексом України, висловлення своєї правової позиції у спорі та надання відповідних доказів.
Відповідно до статті 248 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до частини 2 статті 252 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.
При розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення (частина 8 статті 252 Господарського процесуального кодексу України).
За змістом ст.129 Конституції України, основними засадами судочинства є, зокрема розумні строки розгляду справи судом.
Наведені конституційні засади означають серед іншого неприпустимість таких дій суду щодо строку розгляду справи, що не мають об`єктивного та розумного обґрунтування.
Розумним, зокрема, вважається строк, що є об`єктивно необхідним для виконання процесуальних дій, прийняття процесуальних рішень та розгляду і вирішення справи з метою забезпечення своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною. Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним слід уважати строк, який необхідний для вирішення справи у відповідності до вимог матеріального та процесуального законів. При цьому, Європейський Суд з прав людини зазначає, що розумність тривалості провадження повинна визначатися з огляду на обставини справи та з урахуванням таких критеріїв: складність справи, поведінка заявника та відповідних органів влади, а також ступінь важливості предмета спору для заявника (див. рішення Європейського Суду з прав людини у справах Савенкова проти України, №4469/07, від 02.05.2013р., Папазова та інші проти України, № 32849/05, 20796/06, 14347/07 та 40760/07, від 15.03.2012р.).
Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
Суд, розглянувши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті,
ВСТАНОВИВ:
21.10.2020р. між Публічним акціонерним товариством "АрселорМіттал Кривий Ріг" (надалі - орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ЧОРМЕТАВТОМАТИКА" (надалі - орендар) був укладений договір оренди № 416S20.
Відповідно до п.1.1. договору в порядку та на умовах, визначених цим Договором, Орендодавець передає, а Орендар приймає у строкове платне користування майно, що визначене у Додатку 1 до цього Договору (надалі - Майно), для забезпечення виробничих потреб Орендаря.
Передача Майна в оренду оформлюється Актом приймання-передачі (з зазначенням технічного стану Майна і переліку обладнання, інвентарю (при їх наявності) на момент передачі), який укладається в двох примірниках (по одному для кожної із Сторін) підписується уповноваженими представниками Сторін та с невід`ємною частиною Договору. (п.2.1. договору)
Майно повинно бути передане Орендодавцем та прийняте Орендарем. Майно вважається переданим Орендарю з моменту оформлення Сторонами Акта приймання-передачі Майна. (п.2.2. договору)
Передача Майна в оренду не тягне за собою виникнення, в Орендаря права власності на це Майно. (п.2.3. договору)
Згідно п.2.4. договору, у разі припинення цього Договору Майно повертається Орендарем Орендодавцю в аналогічному порядку, встановленому цим Договором при передачі Майна Орендарю, в належному стані, не гіршому, ніж на момент передачі в оренду» з урахуванням нормального зносу.
Майно вважається поверненим Орендодавцю з моменту оформлення Сторонами Акта приймання-передачі (повернення) Майна з зазначенням технічного стану Майна і переліку обладнання, інвентарю (при їх наявності) на момент повернення.
Відповідно до п.2.5. договору, орендарю забороняється передавати орендоване Майно (або його складову частину) в суборенду, а також надавати його в користування третім особам, без письмового дозволу Орендодавця.
Згідно п.3.1. договору, орендна плата є платежем, що сплачується Орендарем Орендодавцю незалежно від наслідків господарської діяльності Орендаря.
Орендна плата визначається за домовленістю Сторін і становить 14823,71грн.. за вересень 2020 року без урахування ПДВ.
Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством.
Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру місячної орендної плати за попередній місяць на офіційний індекс інфляції за попередній місяць.
Нарахування належних Орендодавцю сум орендної плати здійснюється Орендодавцем щомісяця, до 15 числа звітного місяця, починаючи з дати передачі майна в оренду (оформлення Акта приймання-передачі) та прининяється з дати повернення Орендодавцю Майна (оформлення Акта приймання-передачі (повернення).
Оплата орендної плати здійснюється шляхом перерахування Орендарем грошових коштів на поточний рахунок Орендодавця щомісяця, до 25 числа звітного місяця, згідно виставлених Орендодавцем рахунків.
Пунктом 3.3. договору передбачено, що в рахунок відшкодування (компенсації) витрат Орендодавця по створений належних умов для користування Майном, а саме: вартість водопостачання та водовідведення, Орендар зобов`язується оплачувати суми, розраховані відповідно до обсягів споживання, протягом 14 календарних днів з дати відправлення засобами поштового зв`язку на адресу місцезнаходження Орендаря, відповідних рахунків від Орендодавця.
Фактичний обсяг водопостачання визначається на підставі показників лічильника, встановленого Орендарем за власний кошт. Лічильник повинен бути повірений, відповідно до чинного законодавства, та опломбований Орендодавцем. Орендар за власний рахунок забезпечує своєчасну (з урахуванням міжповірочних інтервалів) повірку лічильника, його технічні обслуговування та ремонт.
Орендар у термін до 5 числа кожного місяця надає в письмовому вигляді Орендодавцю дані про кількість спожитої води за попередній місяць.
Обсяг водовідведення визначається як відсоток від обсягу спожитої питної води, згідно з умовами договору між Орендодавцем та КП «Кривбасводоканал».
Вартість 1 м3 водопостачання та водовідведення складається з витрат Орендодавця на перекачування води та стоків та утримання водопровідної мережі, які припадають на 1 м 3 водопостачання та водовідведення та ціни централізованого водопостачання та водовідведення згідно до тарифів КП «Кривбасводоканал».
Вартість однієї кіловат-години електроенергії складається з витрат Орендодавця ні утримання електричних мереж на власній території, які припадають на одну кіловат-годин; електроенергії, ціни постачання електроенергії згідно до договору Орендодавця з постачальником електричної енергії, ціни: на розподіл електричної енергії мережами оператора систем розподілу, ціни на передачу електричної енергії мережами оператора систем передачі, та ціни на послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління.
Зміна вартості відшкодування (компенсації) проводиться без внесення змін та доповнень до цього Договору.
Згідно п.3.4. договору, компенсація Орендодавцю сплаченої Орендодавцем плати за землю здійснюється Орендарем згідно з виставленими Орендодавцем рахунками, пропорційно до території (площі), що займає Орендар. Оплата рахунків здійснюється Орендарем протягом 30 календарних днів з моменту виставлення рахунку Орендодавцем.
Договір набирає чинності з 01.11.2020 і діє по 30.09.2023, а в частині:
-порядку врегулювання спору встановленого даним Договором;
-порядку застосування штрафних санкцій;
-виконання грошових зобов`язань за даним Договором - до повного виконання вказаних зобов`язань. (п.8.1. договору)
Згідно п.8.2. договору, умови цього Договору зберігають силу протягом всього строку дії Договору, в тому числі у випадках, коли після його укладення, законодавством встановлено правила, що погіршують становите Орендаря, а в частині зобов`язань Орендаря щодо орендної плати - до виконання зобов`язань.
Договір втрачає силу у разі повернення Майна Орендодавцю за Актом приймання-передачі (повернення). (п.8.8. договору)
Так, на виконання умов договору оренди № 416S20 від 21.10.2020р. був підписаний Акт приймання-передачі майна, за умовами якого орендодавець передав, а орендар прийняв перелічене у ньому майно у задовільному стані (а.с.13).
Враховуючи положення укладеного договору та приймаючи до уваги підписання сторонами вказаного вище Акту приймання-передачі майна, суд дійшов висновку щодо належного виконання позивачем (орендодавцем) обов`язку щодо надання відповідачу в оренду відповідного майна.
Як вбачається з матеріалів справи на виконання умов договору, позивачем щомісяця виставлялись відповідачу рахунки на сплату орендної плати за договором, а саме:
- рахунок-фактура № 9002102446 від 21.02.2023 на суму 25 911,05грн.;
- рахунок-фактура № 9002088554 від 15.09.2022 на суму 24 269,87грн.;
- рахунок-фактура № 9002091415 від 14.10.2022 на суму 763,68грн.;
- рахунок-фактура № 9002091417 від 14.10.2023 на суму 598,97грн.;
- рахунок-фактура № 9002091418 від 17.10.20223 на суму 24 730,99грн.;
- рахунок-фактура № 9002095645 від 24.11.2022 на суму 25 349,27грн.;
- рахунок-фактура № 9002098190 від 21.12.2022 на суму 25 526,71грн.;
- рахунок-фактура № 9002100378 від 27.01.2023 на суму 25 705,40грн.
Відповідачем частково сплачено заборгованість в розмірі 20 000,00грн.
31.03.2023р. на адресу відповідача була направлена претензія № 14-со-u-038-23 від 30.03.2023р. з вимогою сплати заборгованості за спірним договором в розмірі 132 855,94грн.
Відповідач у відповідь на лист позивача направив відповідь № 67 від 19.04.2023р., в якій просив розглянути можливість зменшення вартості рентної плати на 50 % з реструктуризацією існуючого боргу на 12 місяців, починаючи з липня 2023р.
В своїй позовній заяві позивач зазначає, що з вказаною пропозицією відповідача, зазначеній у відповіді на лист, позивач не погодився та був змушений звернутися з позовною заявою до суду.
Станом на сьогоднішній день заборгованість за Договором оренди № 416S20 від 21.10.2020р. складає 132 855,94грн., яка підлягає до стягненню і підтверджується матеріалами справи.
Доказів погашення заборгованості відповідачем не надано.
В силу положень статей 525 та 526 Цивільного кодексу України та статті 193 Господарського кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, умов договору та вимог зазначених Кодексів, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до частини 1 статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно зі статтею 599 Цивільного кодексу України зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Відповідно до статті 612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Згідно з нормами статті 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до частини 2 статті 193 Господарського кодексу України кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Крім того, слід зазначити, що відповідно до частини 1 статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.
Пункт 3 частини 2 статті 129 Конституції України визначає одним із принципів судочинства змагальність сторін та свободу в наданні ними своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Згідно з частинами 1, 3 статті 74, частиною 1 статті 77 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Отже, обов`язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб`єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з`ясувати обставини, які мають значення для справи.
Згідно з ч.1 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Європейський суд з прав людини у справі «Мантованеллі» проти Франції звернув увагу суду на те, що одним із складників справедливого судового розгляду у розумінні ст.6 Конвенції «Про захист прав людини і основоположних свобод» є право на змагальне провадження.
Стаття 13 ГПК України передбачає, що судочинство у господарських судах України здійснюється на засадах змагальності сторін. Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод: кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.
За викладеного, є правомірними та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача заборгованість за Договором оренди № 416S20 від 21.10.2020р. заборгованість в розмірі 132 855,94грн. за період з вересня 2022р. по лютий 2023р.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача у розмірі 2 684,00 грн.
Керуючись статтями 2, 46, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЧОРМЕТАВТОМАТИКА", 50049, Дніпропетровська область, м.Кривий Ріг, вул.Скандинавська, будинок 33, код ЄДРПОУ 25016410 на користь Публічного акціонерного товариства "АрселорМіттал Кривий Ріг", 50095, Дніпропетровська область, м.Кривий Ріг, вул.Криворіжсталі (Орджонікідзе), 1, код ЄДРПОУ 24432974 заборгованість за договором оренди № 416S20 від 21.10.2020р. в розмірі 132 855,94грн. за період з вересня 2022р. по лютий 2023р. та судовий збір у розмірі 2 684,00грн.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 25.08.2023
Суддя С.П. Панна
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 25.08.2023 |
Оприлюднено | 30.08.2023 |
Номер документу | 113060950 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань оренди |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Панна Світлана Павлівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Панна Світлана Павлівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні