ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"28" серпня 2023 р.м. Одеса Справа № 916/3090/23
Господарський суд Одеської області у складі судді Демешина О.А., за участю секретаря судового засідання Ващенко О. В., розглянувши матеріали справи № 916/3090/23:
Позивач: Публічне акціонерне товариство Акціонерний банк "УКРГАЗБАНК" (03087, м. Київ, вул. Єреванська, 1; код 23697280; для листування: вул. І. Франка, 23, м. Тернопіль, 46025)
Відповідач 1: Товариство з обмеженою відповідальністю "ПРИВАТНА ІНВЕСТИЦІЙНА БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ" (код 23131555, вул. Соборна, буд. 58, кв. 3, м. Херсон, 73003)
Відповідач 2: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт НОМЕР_1 , виданий Комсомольським РВ ХМУ УМВС України в Херсонській обл., 1997 р.; АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_2 )
Відповідач 3: ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ; паспорт НОМЕР_3 , виданий Суворовським РВ УМВС України в Херсонській обл., 27.05.2000 року; АДРЕСА_2 ; РНОКПП: НОМЕР_4 )
про солідарне стягнення 165 920,46 грн.
з підстав порушення умов кредитного договору
В порядку ч. 13 ст. 8, ч. 2, 5 ст. 252 ГПК України розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами без повідомлення учасників справи. Суд дослідив матеріали справи та вийшов до нарадчої кімнати для ухвалення рішення.
СУТЬ СПОРУ: 06.07.2023 року Публічне акціонерне товариство Акціонерний банк "УКРГАЗБАНК" (далі Позивач) звернулося до Господарського суду Одеської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРИВАТНА ІНВЕСТИЦІЙНА БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ", ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (далі Відповідачі) про солідарне стягнення заборгованості у розмірі 165 920,46 грн., в т.ч.: заборгованість по кредиту прострочена 136000,00 грн., заборгованість по процентах поточна 321,87 грн., заборгованість по процентах прострочена 25098,59 грн., заборгованість по комісії поточна 300,00 грн. та заборгованість по комісії прострочена 4200,00 грн.
20.07.2023 року суд відкрив провадження по справі, ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження, в порядку ст. 247- 252 ГПК України, без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, встановив відповідачам строк на подання відзиву на позов із врахуванням вимог ст. 165 ГПК України в строк, встановлений ч. 1 ст. 251 ГПК України протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Позивач та Відповідач-1 ТОВ "ПРИВАТНА ІНВЕСТИЦІЙНА БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ" вчасно отримали копію ухвали суду про відкриття провадження у справі від 20.07.2023, про що свідчать довідки про доставку електронних листів від 21.07.2023 (позивач) та від 24.07.2023 (відповідач-1).
Крім того, копія Ухвали про відкриття провадження по справі була направлена Відповідачу-2 ОСОБА_1 за адресою реєстрації та повернулась до суду врученою з відміткою про отримання 11.08.2023. Крім того, суд вжив додаткових заходів для повідомлення Відповідача-2 про розгляд справи через публікацію на офіційному сайті суду 24.07.2023.
При цьому копія Ухвали про відкриття провадження по справі була направлена Відповідачу-3 - ОСОБА_2 за його адресою реєстрації, та повернулась до суду не врученою з відміткою поштового відділення: адресат відсутній за вказаною адресою. Тому, за приписами ч. 7 ст. 120 ГПК України Відповідач-3 вважається повідомленим належним чином про відкриття провадження по справі. Крім того, суд вжив додаткових заходів для повідомлення Відповідача-3 про розгляд справи через публікацію на офіційному сайті суду.
На підставі ч. 9 ст. 165 ГПК України у зв`язку із ненадання відповідачами відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
В С Т А Н О В И В :
09.11.2021 р. між Публічним акціонерним товариством Акціонерний банк "УКРГАЗБАНК" (Банк) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ПРИВАТНА ІНВЕСТИЦІЙНА БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ" (Позичальник) було укладено кредитний договір № 2028/2021/ХОД-МСБ-ВКЛ (Договір), згідно п. 1.1 якого Банк відкриває Позичальнику відновлювану відкличну кредитну лінію з Лімітом кредитної лінії в сумі 300 000,00 (триста тисяч) гривень 00 копійок, а Позичальник зобов`язується сплачувати комісії та проценти за користування кредитними коштами та повернути Кредит у порядку та на умовах, визначених цим Договором. Щорічне відновлення ліміту кредитної лінії за цим Договором відповідно до Графіку зменшення Ліміту кредитної лінії за цим Договором (Додаток 1 до цього Договору) здійснюється за окремим рішенням колегіального органу Банку.
Відповідно до п. 1.2 Договору цільове використання (мета) Кредиту: на поповнення обігових коштів.
Пунктом 1.3 Договору визначений строк кредитування:
1.3.1. Надання Кредиту здійснюється з "09" листопада 2021 р. по "08" листопада 2023 р. (включно).
1.3.2. Позичальник зобов`язаний сплачувати Кредит у строки дії Ліміту кредитної лінії відповідного періоду та у сумі перевищення фактичної заборгованості по кредиту цього періоду над Лімітом кредитної лінії наступного періоду відповідно до Графіку зменшення Ліміту кредитної лінії за цим Договором (Додаток 1 до цього Договору) та у будь - якому випадку повернути Кредит у повному обсязі в термін по "08" листопада 2023 р. (включно).
Положеннями п. 1.4 Договору сторонами погоджено, що Позичальник зобов`язаний сплачувати Банку комісії у розмірі та в порядку, визначеному Тарифами, які наведені в Додаток 2 до цього Договору, (далі за текстом - "Тарифи") та проценти за користування кредитними коштами в наступному розмірі:
1.4.1. За користування кредитними коштами в межах строку кредитування, визначеного п. 1.3 цього з врахуванням встановленого Графіку зменшення Ліміту кредитної лінії за цим Договором, (строкова заборгованість) базова процентна ставка за користування кредитними коштами (далі Базова процентна ставка) встановлюється в розмірі 14,20 (чотирнадцять цілих двадцять сотих)% річних.
1.4.2. За користування кредитними коштами, що не повернуті в строк (прострочена заборгованість), відповідно до п. 1.3 цього Договору, у т.ч. у строки, визначені в Графіку зменшення Ліміту кредитної лінії за цим Договором, та / або відповідно до умов дострокового погашення Кредиту, встановлених внаслідок застосування Банком вимоги дострокового повного або часткового виконання Позичальником своїх зобов`язань за цим Договором. Базова процентна ставка встановлюється в розмірі, визначеному в п. 1.4.1. Договору збільшеного на 5,0 (п`ять цілих нуль десятих) % пункти.
1.4.3. Додаткові умови зміни процентної ставки за цим Договором визначено в розділі IV цього Договору.
Так, розділом ІІ вказаного договору визначені Умови забезпечення кредиту.
Відповідно до п. 2.1 Договору у забезпечення зобов`язань за цим Договором прийнято:
- поруку ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи НОМЕР_2 );
- поруку ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи НОМЕР_4 ).
В п. 2.2 Договору передбачено, що позичальник засвідчує, що на момент підписання цього Договору його активи не знаходяться в податковій заставі, що підтверджується витягом з Державного реєстру обтяжень рухомого майна № 75091569 від "09" листопада 2021 р.
Виконання Позичальником зобов`язань за цим Договором забезпечується також всім належним Позичальнику майном та коштами, на які може бути звернено стягнення в порядку, встановленому законодавством України (п. 2.3 Договору).
Згідно п. 3.1 Договору кредитні кошти надаються Банком Позичальнику на підставі письмової анкети-заяви/заяви Позичальника в межах невикористаного залишку Ліміту кредитної лінії згідно з Графіком зменшення Ліміту кредитної лінії окремими траншами, шляхом перерахування з позичкового рахунку в національній валюті IBAN № НОМЕР_5 , відкритого в АБ "УКРГАЗБАНК" на поточний рахунок Позичальника в національній валюті IBAN № НОМЕР_6 , відкритий в АБ "УКРГАЗБАНК".
Надання Банком кредитних коштів здійснюється за умови отримання Банком, у строк не менше як за один банківський день до дати видачі коштів в межах Ліміту кредитної лінії, попередньої письмової заяви Позичальника та підтвердження Банком намірів про видачу кредитних коштів в межах Ліміту кредитної лінії згідно зазначеної заяви Позичальника.
Після отримання позичальником повної суми Кредиту в межах Ліміту кредитної лінії, встановленого в п. 1.1 цього Договору, подальше кредитування в межах строків та в межах сум ліміту кредитної лінії, може здійснюватися лише після погашення Позичальником частини або всієї суми наданого Кредиту, у розмірі, який не може перевищувати обсягу такого погашення.
Надання Банком кредитних коштів за цим Договором здійснюється за умови:
- сплати Позичальником відповідних комісій Банку, термін сплати яких настав, згідно з Тарифами до цього Договору;
- виконання вимог Розділу II цього Договору щодо забезпечення виконання Позичальником своїх зобов`язань за цим Договором;
- дотримання Позичальником інших зобов`язань відповідно до пункту 6.2 цього Договору.
Відповідно до п. 3.2 Договору погашення кредиту Позичальник здійснює на рахунок в національній валюті IBAN № НОМЕР_7 , відкритий в АБ "УКРГАЗБАНК", відповідно до Графіку зменшення ліміту кредитування, який наведено в Додатку 1 до цього Договору.
Якщо останній день для сплати чергового платежу по Кредиту припадає на вихідний або святковий день, то сплата чергового платежу по Кредиту здійснюється у день, що передує такому вихідному або святковому дню.
У разі ненадходження платежів від Позичальника у встановлені цим Договором строки, суми непогашених у строк платежів визнаються простроченими та наступного банківського дня перераховуються на рахунки з обліку простроченої заборгованості. Банк, починаючи з дня виникнення такої заборгованості, може скористатися правом на договірне списання цієї суми з поточних рахунків Позичальника, відкритих в Банку, в порядку, визначеному в п.п. 3.10-3.11 цього Договору.
Умовами п. 3.3 Договору визначено, що нарахування процентів за користування кредитними коштами в межах строку кредитування, визначеного п. 1.3 цього Договору, здійснюється на суму фактичного щоденного залишку заборгованості за наданими кредитними коштами (строкової заборгованості), виходячи з процентної ставки за користування кредитними коштами, визначеної в пп. 1.4.1 цього Договору. При розрахунку процентів за користування кредитними коштами використовується метод "факт 360", виходячи із фактичної кількості днів у місяці за банківського року з розрахунку 360 днів у році, враховуючи перший день та не враховуючи останній день користування кредитними коштами.
Проценти за користування кредитними коштами нараховуються Банком у валюті Кредиту щомісячно, не пізніше останнього банківського дня місяця, за період з дати надання Кредиту по останній календарний день місяця, в якому наданий Кредит, та надалі з першого дня по останній календарний день місяця в день дострокового розірвання цього Договору, а також в день закінчення строку, на який надано Кредит, у відповідності з п. 1.3 цього Договору, за період з першого календарного дня місяця, в якому відбувається погашення Кредиту, по день, що передує дню погашення Кредиту, а у разі настання Події припинення до дня настання Події припинення, що визначені в п. 7.5.2. цього Договору.
Пунктом 3.4 Договору передбачено, що проценти за користування кредитними коштами сплачуються Позичальником щомісячно, не пізніше 15-го числа місяця, наступного за місяцем користування Кредитом, а також в день закінчення строку, на який надано Кредит, у відповідності з п. 1.3 цього Договору, або в день, зазначений в письмовому повідомленні Банку про дострокове розірвання цього Договору на рахунок в національній валюті IBAN № НОМЕР_7 , відкритий в АБ "УКРГАЗБАНК". У разі, якщо останній день для сплати (погашення) процентів за користування кредитними коштами припадає на вихідний або святковий день, то така сплата здійснюється у день, що передує такому вихідному або святковому дню. Проценти за користування кредитними коштами сплачуються з урахуванням положень п. 3.7. цього Договору.
Нарахування процентів за користування кредитними коштами, що не повернуті в строк, передбачений цим Договором (прострочена заборгованість), здійснюється на суму фактичного щоденного залишку простроченої заборгованості по Кредиту, виходячи з процентної ставки, зазначеної у п. 1.4.2. нього Договору, до дати погашення простроченої заборгованості по Кредиту, або настання Події припинення, визначеної в п. 7.5.2 цього Договору
У разі ненадходження платежів від Позичальника в рахунок погашення процентів за користування кредитними коштами у встановлені цим Договором строки, суми непогашених у строк процентів визнаються простроченими та наступного банківського дня перераховуються на рахунки з обліку простроченої заборгованості. Банк, починаючи з дня виникнення такої заборгованості, може скористатися правом на договірне списання цієї суми з поточних рахунків Позичальника. відкритих в Банку, в порядку, визначеному в п. п. 3.10-3.11 цього Договору.
Положеннями п. 3.6 Договору встановлено, що Позичальник сплачує комісії Банку. Комісії сплачуються Позичальником у розмірах, у порядку та в строки, що визначені Тарифами (Додаток 2 до цього Договору).
У разі якщо останній день для сплати комісій припадає на вихідний або святковий день, то така сплата здійснюється у день, що передує такому вихідному або святковому дню. Комісії нараховуються щомісячно, не пізніше останнього банківського дня місяця, за період з дати надання кредиту по останній календарний день місяця, в якому наданий кредит, та надалі з першого дня по останній календарний день місяця, в день дострокового розірвання договору, а також в день закінчення строку, на який надано кредит, в день повного (в т.ч. дострокового) погашення кредиту згідно з умовами договору, за період з першого календарного дня місяця, в якому відбувається погашення кредиту, по день, що передує дню погашення кредиту, а у разі настання події припинення до дня настання події припинення, що визначені в п. 7.5.2 договору.
В п. 3.7 Договору сторони погодили, що нарахування процентів за користування кредитними коштами, що не повернуті в строки / терміни, передбачені цим Договором (прострочена заборгованість), здійснюється на суму фактичного щоденного залишку простроченої заборгованості по Кредиту, виходячи з процентної ставки за користування кредитними коштами, визначеної в пп. 1.4.2 цього Договору. Проценти за користування кредитними коштами нараховуються Банком у валюті Кредиту щомісячно не пізніше останнього банківського дня місяця за період з дати виникнення простроченої заборгованості по останній календарний день місяця, в якому виникла така заборгованість (або до дня погашення простроченої заборгованості), та надалі з першого дня по останній календарний день місяця, в якому існує така прострочена заборгованість, та з першого календарного дня місяця до дня погашення простроченої заборгованості в місяці, в якому відбулось таке погашення. Сторони узгодили, що в разі настання Події припинення, Банк зупиняє нарахування процентів за користування кредитними коштами з дати визначених для такої події у п.7.5.2, а Позичальник зобов`язується сплатити на користь Банку платежі, визначені в п.7.5. цього Договору у випадку їх виникнення.
Відповідно до п. 3.9 Договору за наявності заборгованості по Кредиту та/або платі та Кредит, Сторони встановлюють наступну черговість погашення Позичальником заборгованості: 1) прострочені комісії (якщо буде мати місце прострочення); 2) прострочені проценти за користування кредитними коштами (якщо буде мати місце прострочення); 3) прострочена сума основного боргу (якщо буде мати місце прострочення); 4) строкові комісії; 5) строкові проценти за користування кредитними коштами; 6) строкова заборгованість за основним боргом.
Банк зобов`язується з урахуванням умов, встановлених положеннями цього Договору, надавати кредитні кошти в межах Ліміту кредитної лінії, визначеної в п. 1.1 цього Договору, з урахуванням обмежень, передбачених п. 3.1 цього Договору, виключно після оформлення забезпечення, передбаченого п. 2.1 цього Договору, та оплати Позичальником комісій у розмірі та в порядку, передбаченому цим Договором (п.п. 6.1.1 п. 6.1).
Згідно п. 6.2 Договору Позичальник зобов`язується: використовувати Кредит за цільовим призначенням та надавати документи в підтвердження цільового використання кредиту - протягом 5 банківських днів з дати отримання вимоги Банку (п.п. 6.2.1); своєчасно та в повному обсязі, в строки, встановлені в п. 1.3 цього Договору, повернути отримані в межах кредитної лінії, суми Кредиту (п.п. 6.2.2); своєчасно та в повному обсязі, на умовах і в порядку передбаченому цим Договором, сплачувати Плату за Кредит, а також суми передбачених цим Договором штрафних санкцій та відшкодовувати будь-які документально підтверджені та обґрунтовані витрати Банку згідно з умовами цього Договору (п.п. 6.2.3).
Пунктом 7.1 Договору передбачено, що у випадку порушення Позичальником зобов`язань за цим Договором, Банк має право відмовитися від виконання своїх зобов`язань, при цьому Позичальник зобов`язаний відшкодувати Банку збитки та інші витрати, понесені Банком за цим Договором з урахуванням п. 6.2.3. цього Договору, а також сплатити штрафи, пеню.
Відповідно до п. 9.16 Договору останній набирає чинності з моменту його підписання сторонами та діє до дати повного виконання сторонами зобов`язань за цим договором.
Так, з матеріалів справи вбачається, що між сторонами було підписано Додаток № 1 до кредитного договору № 2028/2021/ХОД-МСБ-ВКЛ від 09.11.2021 р. Графік зменшення ліміту відновлювальної кредитної лінії; Додаток № 2 Тарифи.
В силу частини 1 статті 55 Закону України Про банки і банківську діяльність відносини банку з клієнтом регулюються законодавством України, нормативно-правовими актами Національного банку України та угодами (договорами) між клієнтом та банком.
Відповідно до ст. 2 Закону України Про банки і банківську діяльність банківський кредит - будь-яке зобов`язання банку надати певну суму грошей, будь-яка гарантія, будь-яке зобов`язання придбати право вимоги боргу, будь-яке продовження строку погашення боргу, яке надано в обмін на зобов`язання боржника щодо повернення заборгованої суми, а також на зобов`язання на сплату процентів та інших зборів з такої суми.
Так, укладений між сторонами по справі кредитний договір є підставою для виникнення у його сторін господарських зобов`язань, а саме майново-господарських зобов`язань згідно ст. ст. 173, 174, 175 Господарського кодексу України (далі - ГК України), ст. ст. 11, 202, 509 ЦК України, і згідно ст. 629 ЦК України є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до статті 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Так, згідно зі ст. 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини.
Частиною 1 статті 626 ЦК України передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Частина 1 статті 202 ЦК України визначає, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
При цьому за правилами статті 14 Цивільного кодексу України цивільні обов`язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.
Згідно з частиною 1 статті 175 ГК України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Частиною 1 ст. 173 ГК України господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктами господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона), у тому числі кредитор, має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Так, ч. 1 ст. 174 ГК України зазначає, що господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Відповідно до ч. 2 ст. 345 ГК України кредитні відносини здійснюються на підставі кредитного договору, що укладається між кредитором і позичальником у письмовій формі. У кредитному договорі передбачаються мета, сума і строк кредиту, умови і порядок його видачі та погашення, види забезпечення зобов`язань позичальника, відсоткові ставки, порядок плати за кредит, обов`язки, права і відповідальність сторін щодо видачі та погашення кредиту.
Згідно зі ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
В силу ч. 1 ст. 193 ГК України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. При цьому до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України).
Ст. 530 Цивільного кодексу України встановлено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.
За статтею 538 Цивільного кодексу України виконання свого обов`язку однією із сторін, яке відповідно до договору обумовлене виконанням другою стороною свого обов`язку, є зустрічним виконанням зобов`язання, при якому сторони повинні виконувати свої обов`язки одночасно, якщо інше не встановлено умовами договору, актами цивільного законодавства тощо.
Як встановлено судом, ПАТ АБ "УКРГАЗБАНК" свої зобов`язання за кредитним договором № 2028/2021/ХОД-МСБ-ВКЛ від 09.11.2021 р. виконав в повному обсязі, надавши ТОВ "ПРИВАТНА ІНВЕСТИЦІЙНА БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ" (позичальник, відповідач-1) кредитні кошти в обумовленому розмірі, про що свідчить надана позивачем виписка з поточного рахунку відповідача-1 № НОМЕР_8 за період з 09.11.2021 р. (дата укладання договору) до 06.07.2023 р.
Між тим, як встановлено судом, позичальником в порушення умов кредитного договору не було повернуто позивачу частину отриманих кредитних коштів в розмірі 136000,00 грн., а також позичальником не було сплачено у повному обсязі проценти за користування кредитом у розмірі 321,87 грн., з огляду на що суд вважає обґрунтованими вимоги позивача про стягнення суми заборгованості по кредиту за договором № 2028/2021/ХОД-МСБ-ВКЛ від 09.11.2021 р., що складає 136000,00 грн., а також суми поточної заборгованості по процентах у розмірі 321,87 грн.
Також з наданого позивачем розрахунку заборгованості вбачається, що станом на 06.07.2023 р. ТОВ "ПРИВАТНА ІНВЕСТИЦІЙНА БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ" має непогашену заборгованість перед ПАТ АБ "УКРГАЗБАНК" за договором № 2028/2021/ХОД-МСБ-ВКЛ від 09.11.2021 року по процентах (прострочену) 25098,59 грн., заборгованість по комісії (поточну) 300,00 грн. та заборгованість по комісії (прострочену) 4200,00 грн.
Згідно з ч. 1 ст. 1048 Цивільного кодексу України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики. Водночас вимогами ч. 1 ст. 1049 Цивільного кодексу України передбачено, що позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Якщо договором не встановлений строк повернення позики або цей строк визначений моментом пред`явлення вимоги, позика має бути повернена позичальником протягом тридцяти днів від дня пред`явлення позикодавцем вимоги про це, якщо інше не встановлено договором.
Відповідно до приписів ч. 3 ст. 198 ГК України встановлено, що відсотки за грошовими зобов`язаннями учасників господарських відносин застосовуються у випадках, розмірах та порядку, визначених законом або договором.
Відповідно до п. 3.4 Договору у разі ненадходження платежів від Позичальника в рахунок погашення процентів за користування кредитними коштами у встановлені цим Договором строки, суми непогашених у строк процентів визнаються простроченими та наступного банківського дня перераховуються на рахунки з обліку простроченої заборгованості. Банк, починаючи з дня виникнення такої заборгованості, може скористатися правом на договірне списання цієї суми з поточних рахунків Позичальника. відкритих в Банку, в порядку, визначеному в п. п. 3.10-3.11 цього Договору.
Положеннями п. 3.6 Договору встановлено, що Позичальник сплачує комісії Банку. Комісії сплачуються Позичальником у розмірах, у порядку та в строки, що визначені Тарифами (Додаток 2 до цього Договору). У разі якщо останній день для сплати комісій припадає на вихідний або святковий день, то така сплата здійснюється у день, що передує такому вихідному або святковому дню. Комісії нараховуються щомісячно, не пізніше останнього банківського дня місяця, за період з дати надання кредиту по останній календарний день місяця, в якому наданий кредит, та надалі з першого дня по останній календарний день місяця, в день дострокового розірвання договору, а також в день закінчення строку, на який надано кредит, в день повного (в т.ч. дострокового) погашення кредиту згідно з умовами договору, за період з першого календарного дня місяця, в якому відбувається погашення кредиту, по день, що передує дню погашення кредиту, а у разі настання події припинення до дня настання події припинення, що визначені в п. 7.5.2 договору. Застосовується щодо комісій, відносно яких нарахування здійснюється щомісячно та розраховується як процент річних.
Ст. 610 Цивільного кодексу України визначено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Частиною 1 ст. 612 Цивільного кодексу України визначено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Таким чином, суд вважає обґрунтованими вимоги позивача про стягнення за договором № 2028/2021/ХОД-МСБ-ВКЛ від 09.11.2021 р. 25098,59 грн. заборгованості по процентах (прострочену), 300,00 грн. заборгованості по комісії (поточну) та 4200,00 грн. заборгованість по комісії (прострочену).
Разом з тим позивачем заявлено вимоги про солідарне стягнення заборгованості з трьох відповідачів. Між тим, як вбачається з матеріалів справи, 09.11.2021 року між ПАТ АБ "УКРГАЗБАНК" (кредитор), ОСОБА_1 (Поручитель) та ТОВ "ПРИВАТНА ІНВЕСТИЦІЙНА БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ" (Позичальник) укладено договір поруки № 2028/2021/ХОД-МСБ-ВКЛ-П1. Також 09.11.2021 року між ПАТ АБ "УКРГАЗБАНК" (кредитор), ОСОБА_2 (Поручитель) та ТОВ "ПРИВАТНА ІНВЕСТИЦІЙНА БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ" (Позичальник) укладено договір поруки № 2028/2021/ХОД-МСБ-ВКЛ-П2.
Відповідно до п. 1.1 вказаних договорів поруки Поручитель зобов`язується перед Кредитором відповідати за виконання Позичальником зобов`язань по Кредитному договору № 2028/2021/ХОД-МСБ-ВКЛ від 09 листопада 2021 р., а також договорів про внесення змін та додаткових договорів до нього, (далі по тексту - кредитний договір), укладеному Кредитором з Позичальником, згідно якого Позичальник зобов`язаний у порядку та на умовах, викладених у кредитному договорі, не пізніше 08 листопада 2023 р.:
- повернути кредит у розмірі 300 000,00 (триста тисяч) гривень 00 копійок в строк по 08 листопада 2023 р. (включно);
- сплатити проценти за користування кредитними коштами у межах строку кредитування, виходячи з 14,20 (чотирнадцять цілих двадцять сотих) % річних, сплатити проценти за користування кредитними коштами, що не повернуті у терміни, передбачені кредитним договором (прострочена заборгованість), виходячи з базової ставки збільшеної на 5.0 (п`ять цілих нуль десятих) процентних пункти при настанні умов, передбачених п.1.4.2. кредитного договору;
- комісії, а також штрафи, пені та інші платежі у розмірі і випадках, передбачених кредитним та цим договорами;
- відшкодувати Кредитору всі збитки, понесені ним внаслідок невиконання Позичальником умов кредитного договору у розмірі і у випадках, передбачених кредитним договором.
У разі зміни умов Кредитного договору, зокрема, але не виключно: у разі підвищення розміру процентів за користування кредитними коштами; відстрочення виконання зобов`язання, що призвело до збільшення періоду, за який нараховуються проценти за користування кредитними коштами; встановлення (збільшення розміру) неустойки; встановлення нових умов щодо порядку зміни процентної ставки за користування кредитними коштами в сторону збільшення; розширення змісту основного зобов`язання щодо дострокового повернення кредиту та плати за користування ним, Поручитель зобов`язується перед Кредитором відповідати за виконання Позичальником зобов`язань по Кредитному договору в обсязі, що встановлюється після внесених таких змін.
Поручитель надає свою згоду на зміни умов Кредитного договору, які призведуть або можуть призвести до збільшення обсягу його відповідальності, а також підтверджує, що такі зміни не потребують отримання Кредитором будь-якого додаткового погодження у майбутньому.
Поручитель зобов`язується у разі зміни умов Кредитного договору, які призведуть або можуть призвести до збільшення обсягу його відповідальності укласти(-дати) додаткову(-і) угоду(-и)/договір(-и) про внесення змін до цього Договору.
Умовами п. 5.1 договорів поруки передбачено, що останні набирають чинності з моменту їх підписання сторонами та скріплення відбитками печаток (за наявності) і діють по 08 листопада 2023 року (включно).
Згідно п. 5.2 договорів поруки, порука за цими Договорами припиняється у разі:
5.2.1. припинення забезпеченого нею зобов`язання за кредитним договором;
5.2.2. якщо після настання строку виконання зобов`язання Кредитор відмовився прийняти належне виконання, запропоноване Позичальником або Поручителем.
Відповідно до ст. 546 Цивільного кодексу України виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком. Договором або законом можуть бути встановлені інші види забезпечення виконання зобов`язання.
В ч. 1 ст. 548 Цивільного кодексу України, якою визначені загальні умови забезпечення виконання зобов`язання, передбачено, що виконання зобов`язання (основного зобов`язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом.
Так, в силу приписів ст. 553 ЦК України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов`язання частково або у повному обсязі.
Згідно зі ст. 554 ЦК України у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.
Солідарний обов`язок боржників (відповідачі) встановлено ст. 543 ЦК України у разі солідарного обов`язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов`язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо. Кредитор, який одержав виконання обов`язку не в повному обсязі від одного із солідарних боржників, має право вимагати недоодержане від решти солідарних боржників. Солідарні боржники залишаються зобов`язаними доти, доки їхній обов`язок не буде виконаний у повному обсязі. Солідарний боржник не має права висувати проти вимоги кредитора заперечення, що ґрунтуються на таких відносинах решти солідарних боржників з кредитором, у яких цей боржник не бере участі. Виконання солідарного обов`язку у повному обсязі одним із боржників припиняє обов`язок решти солідарних боржників перед кредитором.
За таких обставин, приймаючи до уваги умови вищевказаних договорів поруки, укладених між позивачем, відповідачем-1 та відповідачами 2, 3 суд вважає, що заборгованість відповідача 1 за кредитом (прострочена), відсотками за користування кредитом (поточна), відсотками (прострочена), по комісії (поточна та прострочена) підлягає солідарному стягненню і з поручителів - ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
З огляду на наведене, суд вважає позовні вимоги, обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та такими, підлягають задоволенню у повному обсязі, з покладенням на відповідачів витрат по сплаті судового збору порівну, оскільки поручитель не несе солідарної відповідальності по судовим витратам.
Керуючись ст.ст.129, 233, 238, 240 ГПК України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити у повному обсязі.
2. Стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРИВАТНА ІНВЕСТИЦІЙНА БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ" (код 23131555; вул. Соборна, буд. 58, кв. 3, м. Херсон, 73003), ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт НОМЕР_1 , виданий Комсомольським РВ ХМУ УМВС України в Херсонській обл., 1997 р.; АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_2 ) та з ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ; паспорт НОМЕР_3 , виданий Суворовським РВ УМВС України в Херсонській обл., 27.05.2000 року; АДРЕСА_2 ; РНОКПП: НОМЕР_4 ) на користь Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк "УКРГАЗБАНК" (03087, м. Київ, вул. Єреванська, 1; код 23697280): 136 000 гривень боргу по простроченому кредиту; 321 гривню 87 коп. боргу по процентах поточним; 25 098 гривень 59 коп. боргу по процентах простроченим; 300 гривень боргу по комісії поточному та 4200 гривень боргу по комісії простроченому.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРИВАТНА ІНВЕСТИЦІЙНА БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ" (код 23131555; вул. Соборна, буд. 58, кв. 3, м. Херсон, 73003) на користь Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк "УКРГАЗБАНК" (03087, м. Київ, вул. Єреванська, 1; код 23697280): 894 гривні 67 коп. судового збору.
4. Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт НОМЕР_1 , виданий Комсомольським РВ ХМУ УМВС України в Херсонській обл., 1997 р.; АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_2 ) на користь Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк "УКРГАЗБАНК" (03087, м. Київ, вул. Єреванська, 1; код 23697280): 894 гривні 67 коп. судового збору.
5. Стягнути з ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ; паспорт НОМЕР_3 , виданий Суворовським РВ УМВС України в Херсонській обл., 27.05.2000 року; АДРЕСА_2 ; РНОКПП: НОМЕР_4 ) на користь Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк "УКРГАЗБАНК" (03087, м. Київ, вул. Єреванська, 1; код 23697280): 894 гривні 67 коп. судового збору.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст.241 ГПК України
та може бути оскаржено в порядку ст..ст.253-259 ГПК України.
Суддя О.А. Демешин
28 серпня 2023 р.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 28.08.2023 |
Оприлюднено | 30.08.2023 |
Номер документу | 113063197 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Демешин О.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні