Рішення
від 28.08.2023 по справі 917/1063/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.08.2023 Справа № 917/1063/23

Суддя Киричук О.А. при секретарі судового засідання Тертичній О.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження справу

за позовною заявою Комунального некомерційного підприємства «Машівський Центр первинної медико-санітарної допомоги» Машівської селищної ради Полтавської області, 39400, вул.Незалежності, будинок 112-В, смт.Машівка, Полтавського району, Полтавської області, ЄДРПОУ 38487180

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Татнєфть-АЗС-Україна», 36010, вул. Половки, 62, м. Полтава, Полтавська область, ЄДРПОУ 38194448

про стягнення 70 657,20 грн.

без виклику представників сторін,

ВСТАНОВИВ:

До Господарського суду Полтавської області надійшла позовна заява Комунального некомерційного підприємства «Машівський Центр первинної медико-саиітарної допомоги» Машівської селищної ради Полтавської області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Татнєфть-АЗС-Україна» про стягнення 70 657,20 грн. заборгованості за Договором про закупівлю від 16.04.2021 р. № 38.

Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 27.06.2023 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін (без проведення судового засідання), запропоновано відповідачу протягом 15 днів з дня вручення ухвали суду надати суду відзив на позов.

З метою повідомлення учасників справи про розгляд справи судом, на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України, ухвала суду про відкриття провадження у справі була направлена судом рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу, що підтвержується матеріалами справи.

Ухвала у даній справі, що скерована відповідачу, отримана ним 05.07.23, що підтверджується відповідною відміткою на повідомленні про вручення поштового відправлення.

Суд вважає, що ним було виконано умови Господарського процесуального кодексу України стосовно належного повідомлення відповідача про час і місце розгляду справи, проте своїми процесуальними правами відповідач не скористався, відзив на позов не надав.

Згідно ч. 2 ст.178 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Враховуючи те, що подані сторонами у цій справі докази, дозволяють суду встановити та оцінити конкретні обставини (факти), які мають суттєве значення для вирішення цього спору, а отже, розглянути та вирішити спір по суті й здійснити розподіл судових витрат у цій справі, що в свою чергу, вказує на можливість виконання завдань господарського судочинства та з урахуванням необхідності дотримання розумних строків розгляду справи, суд вважає, що в матеріалах справи доказів достатньо для з`ясування обставин справи і прийняття судового рішення у справі № 917/1063/23.

Судом враховано, що за ч. 13 ст. 8 ГПК України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.

Для забезпечення процесуальних прав сторін, прийняття рішення судом відкладалося.

Під час розгляду справи по суті судом були досліджені всі письмові докази, що містяться в матеріалах справи.

Відповідно до ч. 2 ст. 233 ГПК України дане рішення прийнято, складено та підписано в нарадчій кімнаті.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши всі наявні у справі докази, суд встановив наступне.

16 квітня 2021 року Комунальним некомерційним підприємством «Машівський Центр первинної медико-санітарної допомоги» Машівської селищної ради Полтавської області укладено договір № 38 «Про закупівлю» (надалі Договір) з Товариством з обмеженою відповідальністю «Татнєфть-АЗС-Україна».

Відповідно до п. 1.1 даного Договору Товариство з обмеженою відповідальністю «Татнєфть-АЗС-Україна» зобов`язалося у 2021 році поставити Комунальному некомерційному підприємстві «Машівський Центр первинної медико-санітарної допомоги» Машівської селищної ради Полтавської області товар згідно коду ДК 021:2015 (СРУ 2008) - 09130000-9- Нафта і дистиляти (бензин А-95, бензин А-92, дизельне паливо (талони)), а саме - бензинА-95, бензин А-92, дизельне паливо (талони) (далі - тавар(и)), що зазначено в специфікації, яка додається до Договору і є його невід`ємною частиною, а Замовник - прийняти і оплатити визначені умовами даного Договору товари.

Пунктом 3.1 передбачено, що вартість Договору становить 307 967.34 грн. (з ПДВ), у т.ч. ПДВ 51 327,89 грн.

Пунктом 5.1 Договору передбачено, що строк виконання зобов`язань до 31 грудня 2021 року, а в частині розрахунків - до повного виконання своїх зобов`язань Сторонами.

Пункт 10.1 Договору передбачає, що Договір набирає чинності з дня його підписання і діє до 31.12.2021 року (включно), але в будь - якому випадку до повного виконання Сторонами своїх зобов`язань за ним.

Позивач вказує, що він 18 серпня 2022 року до Товариства з обмеженою відповідальністю «Татнєфть-АЗС-Україна» повернув талони на паливо мастильні матеріали (бензин А - 95, та бензин А-92) на загальну суму 70 657,20 грн.

Станом за період 01 грудня 2021 року - 18 серпня 2022 року відповідно до акту взаєморозрахунків № 00000000742 заборгованість Товариства з обмеженою відповідальністю «Татнєфть-АЗС-Україна» перед Комунальним некомерційним підприємством «Машівський Центр первинної медико- санітарної допомоги» Машівської селищної ради Полтавської області становить 70 657,20 грн.

Позивачем направлено лист - претензію на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «Татнєфть-АЗС-Україна» щодо повернення коштів за невикористані талони на паливо мастильні матеріали (бензин А-95, та бензин А-92) згідно договору № 38 від 16 квітня 2021 року на загальну суму 70 657,20 грн.

24 травня 2022 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Татнєфть-АЗС-Україна» повідомило про неможливість належного забезпечення ресурсами АЗС підприємства у Полтавській та Харківських областях у зв`язку з настанням форс - мажорних обставин, а саме запровадженням на всій території України воєнного стану. Та водночас зі своєї сторони з метою врегулювання спору пропонує :

-Провести процедуру повернення оплачених але нереалізованих одноразових відомостей(талонів) (що і було зроблено між Комунальним некомерційним підприємством «Машівський Центр первинної медико-санітарної допомоги» Машівської селищної ради Полтавської області та ТОВ «Татнєфть-АЗС-Україна»);

-Підписання акту звірки взаємних розрахунків (що і було зроблено між Комунальним некомерційним підприємством «Машівський Центр первинної медико-санітарної допомоги» Машівської селищної ради Полтавської області та ТОВ «Татнєфть-АЗС-Україна»);

-Повернення узгодженої суми заборгованості.

27 вересня 2022 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Татнєфть-АЗС-Україна» повідомило Комунальне некомерційне підприємство «Машівський Центр первинної медико-санітарної допомоги» Машівської селищної ради Полтавської області про відкриття справи по скасування арешту майна № 757/25951/22 - к у Печерському районному суді міста Києва, а також прохало не вчиняти дії щодо стягнення з ТОВ «Татнєфть-АЗС- Україна» наявної заборгованості в судовому порядку.

05 червня 2023 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Татнєфть-АЗС-Україна» повідомило про неможливість повернення коштів згідно договору № 38 від 16 квітня 2021 року на загальну суму 70 657,20 грн. у зв`язку з накладеного арешту грошових коштів в АТ «Ощадбанк» ухвалою Печерського районного суду міста Києва від 17.05.2022 року у справі №757/11179/22-к.

Станом на дату подання позовної заяви заборгованість ТОВ «Татнєфть- АЗС-Україна» перед позивачем у сумі 70 657,20 грн. не погашена, грошові кошти не повернуті.

У зв`язку з вищевикладеним позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та стягнення заборгованості в судовому порядку.

Згідно із ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (ст. 16 ЦК України).

Статтею 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно положень статті 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Частиною 1 статті 173 ГК України передбачено, що господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Приписами статті 629 ЦК України передбачено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ст. 599 ЦК України та ст. 202 Господарського кодексу України господарське зобов`язання припиняється, зокрема, виконанням, проведеним належним чином.

Згідно із ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання(неналежне виконання).

Стаття 611 ЦК України передбачає, що у разі порушення зобов`язань настають правові наслідку встановлені договором або законом. Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ст. 612 ЦК України).

Статтею 712 ЦК України визначено, що за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

Згідно з ст. 265 ГК України за договором поставки одна сторона - постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.

Відповідно до ч. 6 ст. 265 ГК України до відносин поставки, не врегульованих цим кодексом, застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України про договори купівлі-продажу.

Статтею 670 ЦК України визначено, що якщо продавець передав покупцеві меншу кількість товару, ніж це встановлено договором купівлі-продажу, покупець має право вимагати передання кількості товару, якої не вистачає, або відмовитися від переданого товару та його оплати, а якщо він оплачений, - вимагати повернення сплаченої за нього грошової суми.

Згідно з ч. 2 ст. 693 ЦК України якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.

Відповідно до ст. 13, 74 ГПК кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Докази передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати в матеріалах справи відсутні та відповідачем до матеріалів справи не долучені.

Судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ст. 13 ГПК України).

Наявність та обсяг заборгованості відповідача перед позивачем за Договором у розмірі 70 657,20 грн. підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами та відповідачем не були спростовані, зокрема, відповідачем не надано суду доказів сплати грошових коштів у вказаному розмірі, у зв`язку з чим позов підлягає задоволенню в заявленому розмірі.

За таких обставин, позовні вимоги Комунального некомерційного підприємства «Машівський Центр первинної медико-саиітарної допомоги» Машівської селищної ради Полтавської області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Татнєфть-АЗС-Україна» про стягнення 70 657,20 грн. заборгованості за Договором про закупівлю від 16.04.2021 р. № 38., є правомірними і обґрунтованими, а відтак суд дійшов висновку про задоволення позову в повному обсязі.

Відповідно до вимог ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати позивача по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 129, 232-233, 237-238 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Татнєфть-АЗС- Україна» (36010, вул. Половки, 62, м. Полтава, Полтавська область, ЄДРПОУ 38194448) на користь Комунального некомерційного підприємства «Машівський Центр первинної медико-санітарної допомоги» Машівської селищної ради Полтавської області (39400, вул.Незалежності, будинок 112-В, смт.Машівка, Полтавського району, Полтавської області, ЄДРПОУ 38487180) грошові кошти в сумі 70 657,20 грн., а також 2 684,00 грн. витрат по сплаті судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

3. Копію рішення надіслати учасникам справи в порядку, встановленому статтею 242 ГПК України.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Східного апеляційного господарського суду через господарський суд Полтавської області протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повне рішення складено 28.08.2023р.

Суддя Киричук О.А.

СудГосподарський суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення28.08.2023
Оприлюднено30.08.2023
Номер документу113063354
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —917/1063/23

Рішення від 28.08.2023

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Киричук О.А.

Ухвала від 27.06.2023

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Киричук О.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні