УХВАЛА
ДОДАТКОВА
22 серпня 2023 рокуСправа № 921/401/23
Господарський суд Тернопільської області у складі судді Сидорук А.М.
розглянув заяву СФГ "Козаччина" про ухвалення додаткового рішення (ухвали) щодо вирішення питання про судові витрати у справі
за позовом Селянського (фермерського) господарства "Козаччина", с. Ланівці, Чортківський район, Тернопільська область
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова група Зернарі", вул. Брестська, 111М, м. Ковель, Волинська область
про стягнення заборгованості в розмірі 118 559,65 грн.
за участі представників:
позивача: Горба В.В. - адвокат
відповідача: Манченко О.В., адвокат (в режимі відеоконференції).
Суть справи: Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 28.06.2023 у справі №921/401/23 за позовом СФГ "Козаччина" до ТОВ "Торгова група Зернарі" про стягнення 118 559,65 грн - провадження у справі закрито та повернуто Селянському (фермерському) господарству "Козаччина" (с. Ланівці, Чортківський район, Тернопільська область, іден. код 21132013) з Державного бюджету України 1 342 (одну тисячу триста сорок дві) грн судового збору, перерахованого згідно платіжної інструкції №1644 від 06.06.2023 на суму 2684.
03 липня 2023 року Селянське (фермерське) господарство "Козаччина" звернулось до суду із заявою б/н від 03.07.2023 /вх.№5645 від 03.07.2023/ про ухвалення додаткового рішення (ухвали) щодо вирішення питання про судові витрати.
Відповідно до протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 03.07.2023 для розгляду заяви про ухвалення додаткового рішення (ухвали) щодо вирішення питання про судові витрати у справі №921/401/23 визначено суддю Руденко О.В..
У зв`язку з перебуванням судді Руденко О.В. у відпустці, розпорядженням заступника керівника апарату Господарського суду Тернопільської області від 03.07.2023 було проведено повторний автоматизований розподіл судової справи між суддями, відповідно до протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 03.07.2023 для розгляду заяви про ухвалення додаткового рішення (ухвали) щодо вирішення питання про судові витрати у справі №921/401/23 визначено суддю Сидорук А.М.
Ухвалою господарського суду Тернопільської області від 04.07.2023 розгляд заяви представника СФГ "Козаччина" - адвоката Горби В.В. б/н 03.07.2023 /вх.№5645 від 03.07.2023/ про ухвалення додаткового рішення (ухвали) щодо вирішення питання про судові витрати у справі №921/401/23 призначено на 13 липня 2022 року о 10 год. 00 хв..
Ухвалами суду від 13.07.2023 та 28.07.2023 відкладено розгляд заяви представника СФГ "Козаччина" - адвоката Горби В.В. б/н 03.07.2023 /вх.№5645 від 03.07.2023/ про ухвалення додаткового рішення (ухвали) щодо вирішення питання про судові витрати у справі №921/401/23 на 28 липня 2023 року та на 22 серпня 2022 року.
Присутній в судовому засіданні 22.08.2023 представник позивача адвокат Горба В.В. підтримав подану заяву про вирішення питання щодо судових витрат у справі №921/401/23 в підстав викладених у заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні зазначила, що з дня відкриття провадження у справі №921/401/23 відбулося лише одне судове засідання, на якому судом закрито провадження у справі у зв`язку із поданою заявою позивача про відмову від позову.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив:
Згідно із ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До останніх належать витрати на професійну правничу допомогу.
За приписами статті 124 Господарського процесуального кодексу України разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи. Позивачем дана процесуальна норма дотримана.
Частиною 8 статті 129 ГПК України вказано, що розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Як вбачається з матеріалів справи, 05.06.2023 між Адвокатським об`єднанням "Лексград" в особі керуючого партнера Горби В.В. та Селянським (фермерським) господарством "Козаччина" (Клієнт) був укладений Договір про надання правничої допомоги №1, відповідно до умов якого Адвокатське об`єднання бере на себе зобов`язання надавати правничу допомогу в обсязі та на умовах, передбачених цим Договором, а Клієнт зобов`язаний оплатити послуги у порядку та строки обумовлені Сторонами.
Відповідно до п. 1.2 договору, адвокатське об`єднання відповідно до узгоджених Сторонами доручень: представляє Клієнта у господарському суді. При виконанні зобов`язань передбачених в п..п.1.2. Адвокати керуються національним законодавством України і цим Договором (п.1.3. Договору). Клієнт зобов`язується своєчасно забезпечувати Адвокатів всім необхідним для виконання доручень, передбачених цим Договором, зокрема: документами та інформацією оплачувати витрати, в тому числі, судові, що необхідні для виконання доручень;, своєчасно оплачувати послуги Адвокатського об`єднання; видати адвокату,а у випадку необхідності іншим особам, що є співробітниками чи помічниками Адвоката довіреності для участі в суді (п. 1.4. Договору).
У розділі 3 даного правочину сторони обумовили, що за правничу допомогу, передбачену в п. 1.2. Клієнт оплачує Адвокатському об`єднанню винагороду (гонорар) в розрахунку 1 200 грн/год.. Загальна ціна договору становить 12 600,00 грн, що відповідає 10,5 год.. За надання правничої допомоги, передбаченої в п. 1.2. Адвокатське об`єднання має право отримувати винагороду (гонорар) авансом. Підставою для оплати послуг Адвокатського об`єднання є виставлений Клієнту рахунок-фактура, який повинен бути оплачений не пізніше наступного для з моменту його отримання Клієнтом.
Договір набуває чинності з моменту його підписання сторонами і діє до повного виконання (п.2.1. Договору).
Згідно платіжного доручення №1640 від 06.06.2023 позивач перерахував адвокатському об`єднанню "Лексград" 12 600,00 грн з призначенням платежу: оплата за послуги згідно договору №1 від 05.06.2023.
В подальшому, 30.06.2023 сторонами також був підписаний Акт виконаних робіт/наданих послуг, за даними якого Адвокатське об`єднання "Лексгард" в особі керуючого партнера Горби В.В. надано наступні види послуг, витративши на це 6,75 год.: правова експертиза договору та супроводжуючих його виконання документів - 1 год.; складання проекту позовної заяви, формування позовної заяви з додатками, відправлення копії позовної заяви відповідачу, подання позовної заяви до суду - 5 год.; складання проекту заяви про відмову позивача від позову, подання заяви до суду - 0,5 год.; участь в судовому засіданні 28.06.2023 0,25 год..
Положеннями статті 59 Конституції України закріплено, що кожен має право на професійну правничу допомогу. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.
Згідно з п. 4 ч.1 ст. 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" (далі-Закон) договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Пунктом 9 частини 1 статті 1 Закону встановлено, що представництво - вид адвокатської діяльності, що полягає в забезпеченні реалізації прав і обов`язків клієнта в цивільному, господарському, адміністративному та конституційному судочинстві, в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами, прав і обов`язків потерпілого під час розгляду справ про адміністративні правопорушення, а також прав і обов`язків потерпілого, цивільного відповідача у кримінальному провадженні.
Інші види правової допомоги - види адвокатської діяльності з надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правового супроводу діяльності клієнта, складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру, спрямованих на забезпечення реалізації прав, свобод і законних інтересів клієнта, недопущення їх порушень, а також на сприяння їх відновленню в разі порушення (пункт 6 частини першої статті 1 Закону).
Відповідно до ст. 19 Закону видами адвокатської діяльності, зокрема, є:
- надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правовий супровід діяльності юридичних і фізичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, держави;
- складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру;
- представництво інтересів фізичних і юридичних осіб у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного та конституційного судочинства, а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами.
Гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення представництва на надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок його обчислення, зміни та умови повернення визначаються у договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховується складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час (стаття 30 Закону).
Розмір гонорару визначається лише за погодженням адвоката з клієнтом і суд не вправі втручатися у ці правовідносини.
Разом із тим, чинне процесуальне законодавство визначило критерії, які слід застосовувати при визначенні розміру витрат на правничу допомогу.
Так, відповідно до частин 1, 2 статті 126 ГПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Згідно із частиною 4 статті 126 Господарського процесуального кодексу України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Підсумовуючи, можна зробити висновок, що ГПК України передбачено такі критерії визначення та розподілу судових витрат: 1) їх дійсність; 2) необхідність; 3) розумність їх розміру, з урахуванням складності справи та фінансового стану її учасників.
За змістом положень частини п`ятої статті 126 ГПК України зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу, можливе виключно на підставі клопотання іншої сторони у разі, на її думку, недотримання вимог стосовно співмірності витрат із складністю відповідної роботи, її обсягом та часом, витраченим ним на виконання робіт. Суд, ураховуючи принципи диспозитивності та змагальності, не має права вирішувати питання про зменшення суми судових витрат на професійну правову допомогу, що підлягають розподілу, з власної ініціативи.
При цьому обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами. Такий висновок викладений у постановах об`єднаної палати Касаційного господарського суду від 03.10.2019 у справі №922/445/19, від 22.11.2019 у справі №902/347/18 та від 22.11.2019 у справі №910/906/18 та у додатковій постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 у справі №755/9215/15-ц.
Слід зазначити, що жодних клопотань до суду з даного приводу від ТОВ "Торгова група Зернарі" не надходило.
Таким чином, при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрат на підставі ст. 41 Конвенції. Зокрема, згідно з його практикою заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (наприклад, рішення у справі "East/West Alliance Limited" проти України", заява №19336/04, п. 269).
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду у справі №910/8443/17, від 11.05.2018 р. та практиці Європейського суду з прав людини, про що, зокрема, відзначено у п. 95 рішення у справі "Баришевський проти України" від 26.02.2015р., п. п. 34-36 рішення у справі "Гімайдуліна і інших проти України" від 10.12.2009р., п. 80 рішення у справі "Двойних проти України" від 12.10.2006р., п. 88 рішення у справі "Меріт проти України" від 30.03.2004р.
Згідно із ст. 11 Господарського процесуального кодексу України суд при розгляді справи керується принципом верховенства права. Суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Лавентс проти Латвії" зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ч. 1 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Таким чином, оскільки віднесення вищевказаних витрат до складу судових передбачено законом, надання послуг адвокатом підтверджується матеріалами справи, суд дійшов висновку про включення витрат позивача на професійну правничу допомогу до складу судових витрат у даній справі.
Зважаючи на викладене, заява б/н від 03.07.2023 /вх. №5645 від 03.07.2023/ представника СФГ "Козаччина" адвоката Горби В.В. щодо вирішення питання про судові витрати у справі №921/401/23 підлягає задоволенню, а судові витрати на правову допомогу в сумі 8 100,00 грн. покладаються судом на Товариство з обмеженою відповідальністю "Торгова група Зернарі".
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 3, 12, 20, 221, 232-235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
УХВАЛИВ:
1. Заяву Селянського (фермерського) господарства "Козаччина" про ухвалення додаткового рішення (ухвали) щодо вирішення питання про судові витрати на професійну правничу допомогу задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова група Зернарі", вул. Брестська, 111М, м. Ковель, Волинська область, ідентифікаційний код 43432677 на користь Селянського (фермерського) господарства "Козаччина", с. Ланівці, Чортківський район, Тернопільська область, ідентифікаційний код 21132013 8 100,00 грн /вісім тисяч сто гривень/ судових витрат на професійну правничу допомогу.
Видати наказ.
3. Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст.ст. 256, 257 ГПК України до Західного апеляційного господарського суду.
Повний текст додаткової ухвали підписано 29 .08.2023.
СуддяА.М. Сидорук
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 22.08.2023 |
Оприлюднено | 31.08.2023 |
Номер документу | 113087832 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Сидорук А.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні