Ухвала
від 28.08.2023 по справі 712/8918/23
СОСНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЧЕРКАС

Єдиний унікальний номер судової справи 712/8918/23

Провадження№ 2/712/2717/23

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

про направлення справи до іншого суду за підсудністю

28 серпня 2023 року суддя Соснівського районного суду м. Черкаси Мірошниченко Л.Є., розглянувши матеріали справи за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Центр правової допомоги юрист 24» про розірвання договору, стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

24.08.2023 до Соснівського районного суду м. Черкаси надійшов позов ОСОБА_1 , представник позивача адвокат Нікітюк А.М., до ТОВ «Центр правової допомоги юрист 24», у якому позивач просить розірвати договір про надання правової допомоги/юридичних послуг за № 12062314444, укладений 12.06.2023, стягнути з відповідача на його користь сплачені на виконання умов договору кошти в сумі 5600 грн та судовий збір в сумі 1073,60 грн, посилаючись на невиконання відповідачем договірних зобов`язань.

Перевіривши матеріали позовної заяви суддею встановлено, що справа не підсудна Соснівському районному суду м. Черкаси, у зв`язку з чим підлягає передачі за підсудністю до належного суду виходячи з наступного.

Згідно з ч. 1ст.19ЦПК України суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, сімейних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Відповідно до визначеногост. 8 Закону України «Про судоустрій та статус суддів»права на повноважний суд, ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом. Вказана норма кореспондується з положеннями ст. 6 Конвенції, відповідно до якої в поняття «суд, встановлений законом», входить лише той суд, до підсудності якого віднесений розгляд тієї чи іншої справи.

Під підсудністю у цивільному процесуальному праві розуміють інститут (тобто сукупність правових норм), який регулює віднесення справ, які підлягають розгляду судами цивільної юрисдикції, до відання конкретного суду судової системи України для розгляду по першій інстанції. Тобто, визначити підсудність цивільної справи означає встановити компетентний, належний суд у цій справі.

Система судів загальної юрисдикції є розгалуженою. Судовий захист є основною формою захисту прав, інтересів та свобод фізичних і юридичних осіб, державних та суспільних інтересів.

Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року, яку ратифіковано Законом України від 17 липня 1997 року № 475/97-ВР, та яка для України набрала чинності 11 вересня 1997 року, закріплено принцип доступу до правосуддя: кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним та безстороннім судом, встановленим законом.

Європейський суд з прав людини, розглядаючи справи щодо порушення права на справедливий суд, передбаченого ст. 6 Конвенції, тлумачить вказану статтю, як таку, що не лише містить детальний опис гарантій, надаваних сторонам у цивільних справах, а й захищає передусім те, що дає можливість практично користуватися такими гарантіями, - доступ до суду.

Скеровуючи позов до Соснівського районного суду м. Черкаси Красюк В.О. посилався на ч.2 ст. 27, ч.7 ст. 28 ЦПК України, вказуючи на підсудність справи за місцезнаходженням проведення діяльності філії чи представництва юридичної особи.

Як передбачено ч. 2 ст. 27 ЦПК Українипозови до юридичних осіб пред`являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Відповідно до ч. 16ст. 28 ЦПК України, позивач має право на вибір між кількома судами, яким згідно з цією статтею підсудна справа, за винятком виключної підсудності, встановленоїстаттею 30 цього Кодексу.

Згідно з роз`ясненнями, викладеними у п.37 постанови Пленуму Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ» №3 від 01 березня 2013 року, право вибору між судами, яким згідно із правилом загальної підсудності і правилом альтернативної підсудності підсудна справа, належить виключно позивачеві.

Таким чином, тлумачення ст. ст. 27, 28 ЦПК України свідчить, що підсудність за вибором позивача (альтернативна підсудність) - це такий вид підсудності, за умовами якої позивачеві надається право за своїм вибором пред`явити позов в один з декількох визначених у законі судів. Разом із тим, правила альтернативної підсудності не позбавляють позивача права звернутися із позовом за правилами загальної підсудності (ст. 27 ЦПК України), оскільки позивач має право на вибір між кількома судами, яким згідно з цією статтею підсудна справа, за винятком виключної підсудності, встановленої ст.30 цього Кодексу (ч. 16 ст. 28 ЦПК України).

За правилами ч. 5 ст. 28 ЦПК України позови про захист прав споживачів можуть пред`являтися також за зареєстрованим місцем проживання чи перебування споживача або за місцем заподіяння шкоди чи виконання договору.

Позови, що виникають із діяльності філії або представництва юридичної особи, а також відокремленого підрозділу органу державної влади без статусу юридичної особи, можуть пред`являтися також за їх місцезнаходженням ( ч.7 ст. 28 ЦПК України).

Частиною 8 цієї ж статті визначено, що позови, що виникають із договорів, у яких зазначено місце виконання або виконувати які через їх особливість можна тільки в певному місці, можуть пред`являтися також за місцем виконання цих договорів.

Згідно позовних матеріалів, 12.06.2023 між виконавцем ТОВ «Центр правової допомоги юрист 24» та замовником ОСОБА_1 укладений Договір № 12062314444 про надання правової допомоги/юридичних послуг, строком до 12.08.2023.

Пункт п. 6.3 Договору передбачає вирішення спорів судом за місцем фактичного знаходження виконавця.

Як убачається з позовної заяви, при зверненні до суду ОСОБА_1 подав позовну заяву не за власною адресою, а, пославшись на ч.2 ст. 27, ч.7 ст. 28 ЦПК України, за адресою філії чи представництва відповідача в м. Черкаси, яке, на його думку, відноситься по територіальності до юрисдикції Соснівського районного суду м. Черкаси.

Однак, перевіривши матеріали справи, суддею встановлено наступне.

За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, відповідач ТОВ «Центр правової допомоги юрист 24» був зареєстрований 28.07.2021, код ЄДРПОУ 44166392, засновником, керівником-директором юридичної особи, кінцевим бенефіціарним власником є ОСОБА_2 , який здійснює свою діяльність у сфері права (код КВЕД 69.10 реєстраційний номер 10000002118188) за юридичною адресою: 03150 м. Київ, вул. Антоновича, будинок № 58.

Договір № 12062314444 про надання правової допомоги/юридичних послуг, укладений 12.06.2023 між ТОВ «Центр правової допомоги юрист 24» в особі директора Дзісь М.Р., та ОСОБА_1 , засвідчений печаткою Товариства із зазначенням ідентифікаційного коду юрособи 44166392.

Відповідно до положень Закону України «Про господарські товариства» від 19 вересня 1991 року за № 1576-XII, господарське товариство будь-якої організаційно-правової форми має право створювати на території України та за її межами філії та представництва.

Згідно зі статтею 95 ЦК України філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Представництвом є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи. Філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення. Керівники філій та представництв призначаються юридичною особою і діють на підставі виданої нею довіреності. Відомості про філії та представництва юридичної особи включаються до єдиного державного реєстру.

Відповідно до частини 2 статті 207 ЦК України, правочин, який вчиняє юридична особа, підписується особами, уповноваженими на це її установчими документами, довіреністю, законом або іншими актами цивільного законодавства.

При цьому, законодавцем не виключена можливість скріплення таких правочинів підписами уповноважених осіб та печатками філій та представництв юридичних осіб, які представляють інтереси цих юридичних осіб при укладанні правочинів (статті 92, 95 ЦК України).

Відповідно доч.4 ст.89ЦК Українидо єдиного державного реєстру вносяться відомості про організаційно-правову форму юридичної особи, її найменування, місцезнаходження, органи управління, філії та представництва, мету установи, а також інші відомості, встановлені законом.

Це підтверджуєі ЗаконУкраїни «Продержавну реєстраціююридичних осіб,фізичних осіб-підприємцівта громадськихформувань» 15 травня 2003 року за № 755-IV: відомості Єдиного державного реєстру містять дані про відокремлені підрозділи юридичної особи ( п. 20 ч.1 ст. 9).

Відокремлені підрозділи не мають статусу юридичної особи і діють на основі затвердженого підприємством положення про них.

Відповідно донаказу Міністерстваюстиції України№368/5 від 05.03.2012«Про затвердженняВимог щодонаписання найменуванняюридичної особиабо їївідокремленого підрозділу», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.03.2012 за № 367/20680, найменування відокремленого підрозділу має містити слова «відокремлений підрозділ» («філія», «представництво») та вказувати на належність до юридичної особи, яка цей відокремлений підрозділ створила.

Отже, філія та представництво, як відокремлені підрозділи юридичної особи, не можуть бути окремо від неї зареєстровані, тому по факту є її невід`ємною частиною, хоча в плані територіальності розміщуються поза її місцезнаходженням задля виконання певних функцій та здійснення представництва юридичної особи.

Будь-яких структурних підрозділів вказаної юридичної особи-відповідача та інших офіційних адрес її діяльності, а також осіб, яким були видані довіреності та які можуть діяти як представники від імені юридичної особи або її структурного підрозділу в інших місцевостях немає, натомість Договір за № 12062314444 про надання правової допомоги/юридичних послуг від 12.06.2023 укладався саме з директором Дзісь М.Р., як керівником товариства, та скріплювався печаткою юридичної особи.

Окрім того, заяви позивача до відповідача про розірвання договору і надання звітності виконаних робіт не містять адреси одержувача, але стоїть відмітка печатки Товариства із зазначенням ідентифікаційного коду юридичної особи 44166392.

Отже, наданими до суду документами та даними з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань підтверджена тільки офіційна юридична адреса Товариства в місті Києві, яка вказана у спірному Договорі.

Зважаючи на викладене вище, у судді відсутні правові підстави вважати, що офіційною адресою фактичного місця розташування ТОВ «Центр правової допомоги юрист 24» є вул. Байди Вишневецького, 34 в м. Черкаси, тобто на території, яка відносить до територіальної юрисдикції (підсудності) Соснівського районного суду м. Черкаси.

Згідно ч.1,2 ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 31 ЦПК Українисуд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

За таких обставин, виходячи з аналізу зазначених норм цивільного процесуального законодавства, враховуючи, що позивачем вибрана підсудність за ч.2 ст. 27, ч. 7 ст. 28 ЦПК України, а також той факт, що офіційне зареєстроване місцезнаходження відповідача - юридичної особи - ТОВ «Центр правової допомоги юрист 24» є м. Київ, вул. Антоновича, будинок № 58, що відноситься до підсудності Голосіївського районного суду м. Києва, справа підлягає направленню на розгляд до Голосіївського районного суду м. Києва ( вул. Полковника Потєхіна, 14-А, Київ, 03127).

У відповідності до положень ч.ч.1, 2ст. 32 ЦПК України, спори між судами про підсудність не допускаються і справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленомустаттею 31 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана.

Керуючись ст. ст. 28,31,32, 260, 353 ЦПК України, суддя, -

УХВАЛИВ :

Цивільну справу № 712/8918/23 за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Центр правової допомоги юрист 24» про розірвання договору, стягнення коштів направити за підсудністю до Голосіївського районного суду м. Києва.

Ухвала може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її отримання.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Інформацію стосовно справи можна отримати на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою http://court.gov.ua.

Суддя Соснівського районного суду

м. Черкаси Л. Є. Мірошниченко

СудСоснівський районний суд м.Черкас
Дата ухвалення рішення28.08.2023
Оприлюднено31.08.2023
Номер документу113090367
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них

Судовий реєстр по справі —712/8918/23

Ухвала від 07.02.2024

Цивільне

Голосіївський районний суд міста Києва

Плахотнюк К. Г.

Рішення від 25.11.2024

Цивільне

Голосіївський районний суд міста Києва

Плахотнюк К. Г.

Ухвала від 01.04.2024

Цивільне

Голосіївський районний суд міста Києва

Плахотнюк К. Г.

Ухвала від 30.01.2024

Цивільне

Голосіївський районний суд міста Києва

Плахотнюк К. Г.

Ухвала від 30.01.2024

Цивільне

Голосіївський районний суд міста Києва

Плахотнюк К. Г.

Ухвала від 13.10.2023

Цивільне

Голосіївський районний суд міста Києва

Плахотнюк К. Г.

Ухвала від 13.10.2023

Цивільне

Голосіївський районний суд міста Києва

Плахотнюк К. Г.

Ухвала від 28.08.2023

Цивільне

Соснівський районний суд м.Черкас

Мірошниченко Л. Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні