Рішення
від 30.08.2023 по справі 345/2369/23
КАЛУСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №345/2369/23

Провадження № 2/345/724/2023

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

З А О Ч Н Е

30.08.2023 р. м. Калуш

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області в складі головуючого судді Миговича О.М., з участю секретаря судового засідання Бабійчук Л.В. розглянувши у заочному відкритому судовому засіданні в залі суду м.Калуша у порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Січове 1» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,-

ВСТАНОВИВ:

позивач Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Січове 1» звернулося до суду з позовом до відповідача ОСОБА_1 про стягнення заборгованості.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що згідно статуту ОСББ «Січове 1» метою його створення є забезпечення і захист прав співвласників, дотримання ними своїх обов`язків, належне утримання та використання спільного майна будинку. Забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх належних платежів, передбачених законодавством та Статутом.

Рішенням зборів співвласників ОСББ, яке оформлене протоколом №1 віл 21.06.2020 року загальних зборів ОСББ «Січове 1» встановлено (затверджено) розмір загальнообов`язкового цивільного внеску з витрат та утримання багатоквартирного будинку в розмірі 3 грн. 50 коп. за 1 м.кв. загальної площі квартири.

Рішенням зборів співвласників ОСББ, яке оформлене протоколом №2 від 21.06.2021 року загальних зборів ОСББ «Січове 1» встановлено (затверджено) з 01 травня 2021 року розмір загальнообов`язкового цивільного внеску з витрат та утримання багатоквартирного будинку в розмірі 4 грн. 20 коп. за 1 м.кв. загальної площі квартири.

З даним протокольним рішенням на зборах жильців були ознайомлені всі власники житлових та нежитлових приміщень будинку по АДРЕСА_1 .

Згідно інформації з державного реєстру речових прав на нерухоме майно, квартира за адресою АДРЕСА_2 на праві приватної власності належить відповідачу ОСОБА_1 .

Однак, відповідачка, як співвласник у багатоквартирному будинку, не сплачує в повному обсязі належні внески.

Згідно довідки №18 від 16.05.2023 року за період з 01.09.2020 року по 30.04.2023 роки за ОСОБА_1 утворилась заборгованість по загальнообов`язкових цільових внесках з втрат на управління багатоквартирним будинком за адресою АДРЕСА_1 в загальній сумі 5174,44 грн.

Оскільки відповідач ОСОБА_1 прострочила виконання грошового зобов`язання, то вона на вимогу кредитора ОСББ «Січове 1» зобов`язана сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від простроченої суми, а саме: інфляційне збільшення - 2491,04 грн.; штрафні санкції (3%річних) - 401,05 грн.

Таким чином, загальний розмір заборгованості ОСОБА_1 перед ОСББ «Січове 1»№ станом на 30.04.2023 року складає 8066,53 грн., в тому числі:

-Основна заборгованість - 5174,44 грн.;

-3% річних - 401,05 грн.;

-Інфляційні втрати - 2491,04 грн.

Ухвалою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 26.05.2023 року відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін.

Представник позивача подав до суду заяву, в якій зазначив, що позовні вимоги підтримує, проти заочного рішення не заперечує.

Відповідно до ст. 280 ЦПК України, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов:

1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання;

2) відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин;

3) відповідач не подав відзив;

4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

У разі участі у справі кількох відповідачів заочний розгляд справи можливий у випадку неявки в судове засідання всіх відповідачів.

У разі зміни позивачем предмета або підстави позову, зміни розміру позовних вимог суд відкладає судовий розгляд для повідомлення про це відповідача.

Тому, за наявності умов, передбачених ч.1ст.280 ЦПК України, суд вважає необхідним розглянути справу на підставі наявних у справі доказів з ухваленням заочного рішення по справі.

Суд, дослідивши матеріали справи у їх сукупності, всебічно та повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, об`єктивно оцінивши докази, що мають істотне значення для її розгляду і вирішення по суті, приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Згідно ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Статтею 76 ЦПК України передбачено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно ст. 79 ЦПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

У відповідності до ст. 80 ЦПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Частиною 1 ст. 81 ЦПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Судом на підставі наявних в матеріалах справи доказів встановлено, що згідно статуту ОСББ «Січове 1» метою його створення є забезпечення і захист прав співвласників, дотримання ними своїх обов`язків, належне утримання та використання спільного майна будинку. Забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх належних платежів, передбачених законодавством та Статутом (а.с.5-11).

Згідно Рішення зборів співвласників ОСББ, яке оформлене протоколом №1 від 21.06.2020 року загальних зборів ОСББ «Січове 1» затверджено розмір загальнообов`язкового цивільного внеску з витрат та утримання багатоквартирного будинку в розмірі 3 грн. 50 коп. за 1 м.кв. загальної площі квартири (а.с.12-16).

У відповідності до Рішення зборів співвласників ОСББ, яке оформлене протоколом №2 від 21.06.2021 року загальних зборів ОСББ «Січове 1» затверджено з 01 травня 2021 року розмір загальнообов`язкового цивільного внеску з витрат та утримання багатоквартирного будинку в розмірі 4 грн. 20 коп. за 1 м.кв. загальної площі квартири (а.с.17-20).

Згідно інформації з державного реєстру речових прав на нерухоме майно, квартира за адресою АДРЕСА_2 на праві приватної власності належить відповідачу ОСОБА_1 (а.с.21)

На підставі довідки №18 від 16.05.2023 року встановлено, що за період з 01.09.2020 року по 30.04.2023 роки за ОСОБА_1 утворилась заборгованість по загальнообов`язкових цільових внесках з втрат на управління багатоквартирним будинком за адресою АДРЕСА_1 в загальній сумі 5174,44 грн. (а.с.22).

Відповідно до розрахунку загальний розмір заборгованості ОСОБА_1 перед ОСББ «Січове 1»№ станом на 30.04.2023 року складає 8066,53 грн., в тому числі: основна заборгованість - 5174,44 грн.; 3% річних - 401,05 грн.; інфляційні втрати - 2491,04 грн. (а.с.23)

Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку унормовані Законом України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку". Цей Закон регулює порядок створення, реєстрації, реорганізації, діяльності і ліквідації об`єднань, асоціацій; відносини суб`єктів права власності щодо користування та розпорядження нерухомим майном у об`єднанні, асоціації; відносини між об`єднаннями та асоціаціями; відносини між об`єднаннями, асоціаціями і органами державної влади та органами місцевого самоврядування; відносини між об`єднаннями і господарюючими суб`єктами.

За приписами статті 1 Закону про ОСББ асоціація власників жилих будинків - це юридична особа, створена для представлення спільних інтересів об`єднань. Управителем є юридична особа, яка здійснює управління неподільним та загальним майном ж/к за дорученням власника (власників) майна і забезпечує його належну експлуатацію.

Діяльність об`єднань і асоціацій регулюється цим Законом, Цивільним, Житловим та Земельним кодексами України, іншими нормативно-правовими актами та статутом об`єднання, асоціації. До складу асоціації можуть входити об`єднання та власники садиб, що використовують спільно внутрішньоквартальні інженерні мережі (споруди) (ст.ст. 3, 8 Закону про ОСББ).

Відповідно до частини 4 статті 4 Закону про ОСББ, основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав власників приміщень на володіння та користування спільним майном членів об`єднання, належне утримання будинку та прибудинкової території, сприяння членам об`єднання в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних із діяльністю об`єднання.

Відповідно до ч. 2 ст. 382 ЦК України, усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку.

Згідно положень ст. 10 ЗУ «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників відноситься до виключної компетенції загальних зборів співвласників. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.

У відповідності до ч. 1 ст. 16 ЗУ «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту, шляхом скликання загальних зборів, встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЗУ «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» співвласник зобов`язаний, крім іншого: виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання; виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; забезпечувати збереження приміщень, брати участь у проведенні їх реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення; поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення приміщень або їх частин; не допускати порушення законних прав та інтересів інших співвласників; дотримуватися вимог правил утримання житлового будинку і прибудинкової території, правил пожежної безпеки, санітарних норм; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі; виконувати передбачені статутними документами обов`язки перед об`єднанням.

Судом встановлено, що власник будинку за адресою АДРЕСА_2 є ОСОБА_2 , що належить їй на праві власності та яка систематично, і впродовж тривалого часу, не виконує своїх зобов`язань щодо сплати загальнообов`язкових цільових внесків з витрат на управління багатоквартирним будинком.

Згідно ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Отже, ОСОБА_1 зобов`язана сплачувати загальнообов`язкові цільові внесків з витрат на управління багатоквартирним будинком

Частиною 6 статті 13 Закону про ОСББ передбачено, що разі відмови власника приміщення укладати договір або сплачувати обов`язкові платежі на утримання та ремонт неподільного майна та відповідної частки загального майна об`єднання має право звернення до суду для стягнення нарахованих платежів у судовому порядку.

Згідно з частинами 5 та 8 статті 22 Закону про ОСББ у разі, якщо правління об`єднання самостійно здійснює функції управителя, воно за договором із постачальниками комунальних послуг може бути колективним замовником (абонентом) таких послуг. У цьому випадку об`єднання несе повну відповідальність за своєчасну сплату вартості фактично спожитих членами об`єднання комунальних послуг. Відмова від укладення договору, від оплати рахунків або несплата рахунків не допускається. Такі дії є порушенням прав інших членів об`єднання і підставою для звернення до суду про стягнення заборгованості з плати за відповідними рахунками у примусовому порядку.

Таким чином, особа, яка є власником приміщення у ж/к, в якому створено ОСББ (асоціацію), зобов`язана здійснювати платежі та внески на утримання і ремонт спільного майна незалежно від членства в об`єднанні (асоціації), а тому за наявності підтверджених витрат на управління, утримання та збереження будинку така сума боргу підлягає стягненню.

Аналогічний висновок викладено у постановах Верховного Суду України від 1 квітня 2015 року у справі № 916/2197/13 (№ 3-28гс15) та від 11 листопада 2015 року у справі № 914/189/14 (№ 3-945гс15) та від 27.01.2016 року у справі №904/8242/14.

Пунктами 1, 5, 10 ч. 1 ст. 7 ЗУ «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» передбачено, що співвласники зобов`язані забезпечувати належне утримання та належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку, виконувати рішення зборів співвласників та своєчасно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги.

Згідно п. п. 3, 4 ч. 1 ст. 17 ЗУ «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків, об`єднання має право вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та статутом об`єднання внески і платежі, у тому числі відрахування до резервного та ремонтного фондів.

Згідно зі ст. 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також, три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Встановлено, що відповідач має заборгованість, яка виникла за період з 01.09.2020 по 30.04.2023 в сумі 5174,44 грн., на яку нараховані інфляційні збитки в сумі 2491,04 грн., 3 % річних в сумі 401,05 грн., що підтверджено розрахунком інгфляційного збільшення та штрафних санкцій (3% річних).

У своїй позовній заяві ОСББ «Січове 1» просить стягнути на його користь понесені у справі судові витрати, а саме: 2 684,00 грн. зі сплати судового збору.

Стаття 133 ЦПК України вказує , що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Відповідно до ч. 1, п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову на відповідача.

Суд, у зв`язку з неявкою відповідачки в судове засідання, в порядку ст. 280 ЦПК України, враховуючи відсутність відповідних заперечень від представника позивача, вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).

Керуючись ст. ст. 360, 382 ЦК України, ст. ст. 4, 10, 15-17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», ст. 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», ст. ст. 12, 76, 77, 79, 80, 81, 141, 246, 258, 259, 263, 264, 265, 280, 352 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Січове 1» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - задоволити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Січове 1» заборгованість в сумі 8066,53 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Січове 1» судовий збір у розмірі 2684,00 грн.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а особами, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення - протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Суддя

СудКалуський міськрайонний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення30.08.2023
Оприлюднено31.08.2023
Номер документу113102999
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них

Судовий реєстр по справі —345/2369/23

Судовий наказ від 30.08.2023

Цивільне

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Мигович О. М.

Рішення від 30.08.2023

Цивільне

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Мигович О. М.

Ухвала від 26.05.2023

Цивільне

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Мигович О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні