Ухвала
від 29.08.2023 по справі 127/26335/23
ВІННИЦЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 127/26335/23

Провадження № 1-кс/127/10237/23

У Х В А Л А

Іменем України

29 серпня 2023 року м. Вінниця

Вінницький міський суд Вінницької області в складі:

слідчого судді: ОСОБА_1 ,

секретар судового засідання: ОСОБА_2

за участю:

прокурора: ОСОБА_3 ,

обвинуваченої: ОСОБА_4 ,

захисника: адвоката ОСОБА_5

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання прокурора Вінницької окружної прокуратури Вінницької області ОСОБА_3 про продовження строку запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання відносно обвинуваченої ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Бохоники, Вінницького району Вінницької області, українки, громадянки України, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимої, яка підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 2, 3 ст. 332 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Вінницької окружної прокуратури Вінницької області ОСОБА_3 28.08.2023 звернувся до суду з клопотанням про продовження строку запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання відносно обвинуваченої ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Клопотання мотивовано тим, що в провадженні СВ Вінницького районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області перебувало кримінальне провадження № 42022022110000607 від 14.09.2022, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. ч. 2, 3 ст. 332 КК України.

В межах даного кримінального провадження 30.06.2023 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 2, 3 ст. 332 КК України.

Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 05.07.2023 по справі №127/19706/23 застосовано до ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання строком на два місяці, однак в межах строку досудового розслідування.

Цією ж ухвалою, покладено на ОСОБА_4 наступні обов`язки:

- прибувати на виклики до слідчого, прокурора та суду за першою вимогою;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та\або місця роботи;

- утриматись від спілкування із особами, які являються свідками у даному кримінальному провадженні;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.

Так, на даний час продовжують існувати ризики, що викладені в ухвалі слідчого судді Вінницького міського суду Вінницької області, а саме: переховування від органів досудового розслідування, вплив на свідків, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

Прокурор ОСОБА_3 у судовому засіданні клопотання підтримав за обставин викладених у ньому.

У судовому засіданні обвинувачена ОСОБА_4 та її захисник адвокат ОСОБА_5 не заперечували проти продовження запобіжного заходу вигляді особистого зобов`язання.

Відповідно до частини четвертої статті 107КПКУкраїни фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов`язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.

Враховуючи наведене, судовий розгляд клопотання здійснювався за фіксації судового процесу технічними засобами.

Суд, дослідивши вказане клопотання, матеріали справи, заслухавши думку прокурора, пояснення обвинуваченої та її захисника, дійшов висновку, що клопотання підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що органом досудового розслідування СВ Вінницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області,за процесуальногокерівництва Вінницькоїокружної прокуратуриВінницької області, здійснювалось досудове розслідування у кримінальному провадженні №42022022110000607 від 14.09.2022, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. ч. 2, 3 ст. 332 КК України.

Зокрема, досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_4 , будучи відповідно до протоколу установчих зборів громадської організації «Народна територія щастя» від 01.11.2021 членом правління Громадської організації «Народна територія щастя» (код ЄДРПОУ 44559424, юридична адреса: місто Вінниця, вулиця Степана Тимошенко, будинок 5А, квартира 35) та наділеною повноваженнями вчиняти дії від імені вищезазначеної юридичної особи, у тому числі і підписувати договори, будучи обізнаною про порядок та підстави виїзду осіб, що підлягають мобілізації за межі території України, у період дії воєнного стану, вчинила ряд кримінальних правопорушень пов`язаних зі сприянням незаконному переправленню осіб через державний кордон України шляхом усунення перешкод, за наступних обставин.

Так, до ОСОБА_4 , неодноразово звертався її знайомий ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , із проханням допомогти йому, ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , безперешкодно перетнути державний кордон України, із метою здійснення комерційного перевезення вантажу за межі території України.

Після чого, ОСОБА_4 , будучи членом правління Громадської організації «Народна територія щастя», погоджуючись на пропозиції ОСОБА_6 , достовірно знаючи про положення п. 28 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України № 57 від 27.01.1995, розуміючи, що ОСОБА_6 ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , є військовозобов`язаними особами, виїзд яких, через державний кордон України є обмеженим в умовах дії воєнного стану, маючи прямий умисел на усунення перешкод для виїзду вказаних осіб через державний кордон України, при невстановлених досудовим розслідуванням обставинах, часі та місці, виготовляла та завіряла власним підписом і печаткою листи від імені Громадської організації «Народна територія щастя».

Вказані листи ОСОБА_4 скеровувала на адресу начальника Вінницької обласної військової адміністрації (далі Вінницька ОВА) ОСОБА_9 для розгляду, за результатом якого, на підставі наказу начальника Вінницької ОВА надавався дозвіл на виїзд ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 за межі України для перевезення вантажів гуманітарної допомоги.

Крім того, Вінницькою обласною військовою адміністрацією скеровувався лист на адресу Державної прикордонної служби України про сприяння ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 у перетині державного кордону України з метою ввезення в Україну гуманітарної допомоги. На підставі вказаних листів Вінницької ОВА, уповноваженим працівником Вінницької ОВА вносилися відомості до Єдиного комплексу інформаційних систем Укртрансбезпеки «Шлях», про надання ОСОБА_10 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 дозволу на виїзд за межі України, як водіям, що здійснюють перевезення медичних вантажів, вантажів гуманітарної допомоги для потреб Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також населення України.

В результаті вищеописаних дій ОСОБА_4 , які полягали в створенні умов для безперешкодного виїзду ОСОБА_6 ОСОБА_7 та ОСОБА_8 за межі території України, під безпідставним та неправдивим приводом ввезення на територію України гуманітарної допомоги, останні будучи включеним до Єдиного комплексу інформаційних систем Укртрансбезпеки «Шлях» та не маючи на меті ввезення гуманітарної допомоги, незаконно перетинали державний кордон України, експортуючи товар - жирні кислоти.

У ході досудового розслідування, 30.06.2023 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених ч. ч. 2, 3 ст. 332 КК України, 21.08.2023 про зміну раніше повідомленої підозри у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених ч. ч. 2, 3 ст. 332 КК України.

Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 05.07.2023 по справі №127/19706/23 застосовано до ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання строком на два місяці, однак в межах строку досудового розслідування.

Цією ж ухвалою, покладено на ОСОБА_4 наступні обов`язки:

- прибувати на виклики до слідчого, прокурора та суду за першою вимогою;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та\або місця роботи;

- утриматись від спілкування із особами, які являються свідками у даному кримінальному провадженні;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.

Термін дії обов`язків покладених судом визначено до 30 серпня 2023 року (в межах строку досудового розслідування).

23.08.2023 слідчим складено та прокурором затверджено обвинувальний акт у кримінальному провадженні за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 2, 3 ст. 332 КК України, відомості про які внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42022022110000607 від 14.09.2022.

Вказаний обвинувальний акт спрямовано до Вінницького міського суду Вінницької області для розгляду по суті.

Однак, підготовче засідання у даному кримінальному провадженні Вінницьким міським судом Вінницької області ще не призначено, а строк дії запобіжного заходу відносно ОСОБА_4 спливає 30 серпня 2023 року.

Надаючи оцінку обґрунтованості клопотання прокурора слідчим суддею враховується наступне.

Законом України "Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України щодо виконання рішень Європейського суду з прав людини" від 18 жовтня 2022 року №2690-IX, який набув чинності 06.11.2022, внесено ряд змін до Кримінального процесуального кодексу України, щодо порядку розгляду клопотань про застосування та продовження дії запобіжних заходів.

Так, відповідно до частини четвертої статті 176 КПК України (в редакції Закону №2690-IX) запобіжні заходи застосовуються: під час досудового розслідування та до початку підготовчого судового засідання - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з прокурором, або за клопотанням прокурора, а під час судового провадження - судом за клопотанням прокурора.

Частиною шостою статті 199 КПК України (в редакції Закону №2690-IX) передбачено у разі закінчення строку запобіжного заходу до проведення підготовчого судового засідання прокурор не пізніше ніж за п`ять днів до закінчення строку дії попередньої ухвали про застосування запобіжного заходу може подати клопотання про його продовження. Розгляд такого клопотання здійснюється слідчим суддею за правилами цієї статті.

Отже, наведеними положеннями Закону надано право слідчому, за погодженням з прокурором, та прокурору до початку підготовчого судового засідання (до проведення підготовчого судового засідання) звертатися до слідчого судді з клопотанням про застосування запобіжного заходу або його продовження, та, відповідно, надано повноваження слідчому судді на розгляд таких клопотань за межами досудового розслідування.

У наведених нормах Закону законодавцем застосовано формулювання "до початку підготовчого судового засідання" (ч. 1 ст. 176 КПК) та "до проведення підготовчого судового засідання" (ч. 6 ст. 199 КПК).

В свою чергу, порядок проведення підготовчого судового засідання закріплено у статті 314 КПК України.

Відповідно до частини першої та другої статті 314 КПК України після отримання обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру або клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності суд не пізніше п`яти днів з дня його надходження призначає підготовче судове засідання, в яке викликає учасників судового провадження. Підготовче судове засідання відбувається за участю обвинуваченого (крім випадків, коли здійснювалося спеціальне досудове розслідування), прокурора, захисника, потерпілого, його представника та законного представника, цивільного позивача, його представника та законного представника, цивільного відповідача та його представника, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, згідно з правилами, передбаченими цим Кодексом для судового розгляду. Після виконання вимог, передбачених статтями 342-345 цього Кодексу, головуючий з`ясовує в учасників судового провадження їх думку щодо можливості призначення судового розгляду.

У підготовчому судовому засіданні суд має право прийняти такі рішення:затвердити угоду або відмовити в затвердженні угоди та повернути кримінальне провадження прокурору для продовження досудового розслідування в порядку, передбаченому статтями 468-475 цього Кодексу; закрити провадження у випадку встановлення підстав, передбачених пунктами 4-8, 10 частини першої або частиною другою статті 284 цього Кодексу; повернути обвинувальний акт, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру прокурору, якщо вони не відповідають вимогам цього Кодексу; направити обвинувальний акт, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру до відповідного суду для визначення підсудності у випадку встановлення непідсудності кримінального провадження; призначити судовий розгляд на підставі обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру; доручити представнику персоналу органу пробації скласти досудову доповідь. (ч. 3 ст. 314 КПК)

Таким чином, аналіз положень статей 176, 199 КПК України (в редакції Закону №2690-IX), у взаємозв`язку з положеннями статті 314 КПК України, дає підстави для висновку про те, що слідчий суддя наділений повноваженнями на розгляд клопотань слідчого та/або прокурора про застосування запобіжного заходу або його продовження лише у випадках коли обвинувальний акт надіслано (подано) до суду, однак підготовче судове засідання судом ще не призначено, або ж призначено, проте термін дії запобіжного заходу закінчується до дати проведення такого засідання.

Як зазначено вище та встановлено судом, 23.08.2023 слідчим складено та прокурором затверджено обвинувальний акт у кримінальному провадженні за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 2, 3 ст. 332 КК України, відомості про які внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42022022110000607 від 14.09.2022.

Вказаний обвинувальний акт спрямовано до Вінницького міського суду Вінницької області для розгляду по суті.

Однак, підготовче засідання у даному кримінальному провадженні Вінницьким міським судом Вінницької області ще не призначено, а строк дії запобіжного заходу відносно ОСОБА_4 спливає 30 серпня 2023 року.

Проаналізувавши зміст поданого клопотання та доданих до нього документів слідчий суддя дійшов висновку про обґрунтованість повідомленої ОСОБА_4 підозри у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 2,3 ст. 332 КК України.

Статтею 177КПК України передбачено, що метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.

Відповідно до вимог частини першої та частини другої статті 179КПКУкраїни особисте зобов`язання полягає у покладенні на підозрюваного, обвинуваченого зобов`язання виконувати покладені на нього слідчим суддею, судом обов`язки, передбачені статтею 194 цього Кодексу.

Крім того, відповідно до вимог частини сьомої статті 194КПКУкраїни обов`язки, передбачені частинами п`ятою та шостою цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу. Після закінчення строку, в тому числі продовженого, на який на підозрюваного, обвинуваченого були покладені відповідні обов`язки, ухвала про застосування запобіжного заходу в цій частині припиняє свою дію і обов`язки скасовуються.

На підставі викладеного, слідчий суддя при вирішенні питання про наявність підстав для задоволення клопотання враховує у своїй сукупності доведеність обґрунтованої підозри, повідомленої ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень (ч.ч. 2,3 ст. 332 КК України), за які законом передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п`яти до семи та від семи до дев`яти років відповідно.

Разом з тим, вирішуючи питання про продовження строку застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання відносно обвинуваченої ОСОБА_4 , слідчий суддя враховує вік та стан здоров`я, сімейний та матеріальний стан, вид діяльності та місце проживання останньої та інші обставини, що мають значення для прийняття відповідного рішення, зокрема те, що ОСОБА_4 раніше не судима, має постійне місце реєстрації та місце проживання, але разом із тим підозрюється у вчиненні тяжких злочинів.

Враховуючи обставини кримінального правопорушення, його наслідки, слідчий суддя вважає, що ОСОБА_4 , з метою уникнення відповідальності за злочини в яких обвинувачується, може переховуватись від органу досудового розслідування та суду незаконно впливати на свідків у зазначеному кримінальному провадженні або ж перешкоджати даному кримінальному провадженню іншим чином, а тому вказані ризики виправдовують необхідність продовження строку дії обов`язків, встановлених судом при застосуванні запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання відносно ОСОБА_4 .

Прокурором в ході розгляду даного клопотання доведено, що встановлені в судовому засіданні ризики, є достатніми для переконання про необхідність продовження обвинуваченій ОСОБА_4 строку дії обов`язків, встановлених судом при застосуванні запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання .

Судом також встановлено, що запобіжний захід у виді особистого зобов`язання відповідає не лише особі ОСОБА_4 , а й характеру та тяжкості злочину, у вчиненні якого він підозрюється.

З огляду на викладене слідчий суддя вважає за доцільне клопотання задовольнити та продовжити строк дії обов`язків, встановлених судом при застосуванні запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання обвинуваченій ОСОБА_4 на два місяці.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 176, 177, 178, 179, 184, 186, 193, 194, 196, 199, 309, 314, 372, 400 КПК України, слідчий суддя,-

УХВАЛИВ:

Клопотання прокурора задовольнити.

Продовжити строк застосування до обвинуваченої ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обов`язків, покладених ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 05.07.2023 про застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання, а саме:

- прибувати на виклики до слідчого, прокурора та суду за першою вимогою;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та\або місця роботи;

- утриматись від спілкування із особами, які являються свідками у даному кримінальному провадженні;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.

Строк дії обов`язків продовжити до 29 жовтня 2023 року (включно).

Строк дії ухвали суду визначити в межах дії покладених на обвинувачену обов`язків, тобто до 29 жовтня 2023 року.

Ухвала слідчого судді є остаточною та оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя

СудВінницький міський суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення29.08.2023
Оприлюднено31.08.2023
Номер документу113113482
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про продовження строку обов'язків

Судовий реєстр по справі —127/26335/23

Ухвала від 29.08.2023

Кримінальне

Вінницький міський суд Вінницької області

Гриневич В. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні