Рішення
від 29.08.2023 по справі 687/560/23
ЧЕМЕРОВЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

№ справи687/560/23

№2/687/171/2023

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

29 серпня 2023 року Чемеровецький районний суд

Хмельницької області в складі:

головуючого - судді Борсука В.О.,

з участю секретаря - Цугель Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Чемерівці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Летава» про усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження земельною ділянкою,

ВСТАНОВИВ:

В травні 2023 року ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Летава» про усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження земельною ділянкою, вказавши, що їй на праві приватної власності належить земельна ділянка за кадастровим номером 6825285800:12:002:0011 на підставі договору дарування від 28 лютого 2023 року № 214. До цього вказана земельна ділянка належала ОСОБА_2 на підставі державного акту ЯЕ №026475 від 30.10.2008 року.

Зазначає, що у лютому місяці 2023 року вона та ОСОБА_2 дізнались про існування договору оренди від 07.01.2015 року. Отримавши його та оглянувши сам договір остаточно пересвідчились, що підпис у ньому підроблений і ОСОБА_2 цей договір не підписував. З цього приводу позивач звернувся до правоохоронних органів із заявою про вчинення злочину за фактом підробки договору оренди від 07.01.2015 року. Кам`янець-Подільським районним управлінням Національної поліції було відкрите кримінальне провадження № 12023242060000095.

Згідно із висновку експерта, підпис на договорі оренди від 07.01.2015 року зроблений не ОСОБА_2 , а іншою особою, Що свідчить про те, що договір оренди, на підставі якого існує запис у ДРРП про інше речове право - право оренди за відповідачем, не вчинений, так як ОСОБА_2 не підписувався. У зв`язку з чим позивач вимушена звернутися з даним позовом до суду, просить усунути перешкоди у здійсненні права користування та розпорядження земельною ділянкою.

Представник позивача в судове засідання не з`явився, однак від нього надійшла заява про слухання справи у його відсутності та просить стягнути витрати на професійну правничу допомогу з відповідача у розмірі 24000 грн..

Представник Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Летава» в судове засідання не з`явився, однак про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Тому, суд вважає, що відповідач належним чином повідомлений про дату та час розгляду справи та приходить до висновку за можливе розглядати справу у відсутності сторін в порядку заочного розгляду справи на підставі зібраних у справі доказів, згідно п.1 ч.1 ст.280 ЦПК України, та ухвалити заочне рішення, що відповідає положенням ст.282 ЦПК України.

Дослідивши наявні у справі докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 передав у власність ОСОБА_1 земельну ділянку за кадастровим номером 6825285800:12:002:0011 на підставі договору дарування від 28 лютого 2023 року № 214 посвідченого Барановським С.Ф., приватним нотаріусом Кам`янець-Подільського районного нотаріального округу.

Відповідно до Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЕ №026472 від 30.10.2008 року земельна ділянка за кадастровим номером 6825285800:12:002:0011, площею 1,64 га, яка знаходиться на території Летавської сільської ради Чемеровецького району Хмельницької області, належала ОСОБА_2 ..

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 28.04.2023 року вбачається, що договір оренди землі від 07.01.2015 року № б/н зареєстрований державним реєстратором Реєстраційної служби Чемеровецького РУЮ Хмельницької області 25.02.2015 року, номер запису про інше речове право: 8860301.

Статтею 202 ЦК України встановлено, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Правочини можуть бути односторонніми та дво- чи багатосторонніми (договори).

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.

Правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним (ст. 204 ЦК України).

За змістом ч. ч. 1, 2 ст. 207 ЦК України (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах, у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).

Частиною першою статті 638 ЦК України передбачено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Відповідно до статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Відповідно до частини другої статті 792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Спеціальним законом, яким регулюються відносини, пов`язані з орендою землі, є Закон України «Про оренду землі» (№161-ХІV).

Відповідно до статті 13 Закону №161-XIV договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї зі сторін може бути посвідчений нотаріально (стаття 14 Закону №161-XIV).

Згідно із частиною другою статті 90 ЗК України порушені права власників земельних ділянок підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.

В межах кримінального провадження № 1202324206000095 була проведена почеркознавча експертиза договору оренди земельної ділянки за кадастровим номером 6825285800:12:002:0011, яка знаходиться на території Летавської сільської ради Чемеровецького району Хмельницької області, та яка належить ОСОБА_1 ..

Згідно висновку експерта від 24.04.2023 року за №СЕ-19/123-23/4083-ПЧ вбачається, що підписи у графах «Орендодавець» в Договорі оренди землі та акті приймання-передачі земельної ділянки, переданої в користування на умовах оренди від 07.01.2025 року, виконані не ОСОБА_2 , а іншою особою.

Згідно із частиною другою статті 152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Стаття 41 Конституції України гарантує, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Громадяни для задоволення своїх потреб можуть користуватися об`єктами права державної та комунальної власності відповідно до закону. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

На підставі наведеного вище та враховуючи те, що Сільськогосподарського виробничого кооперативу "ЛЕТАВА" володіє земельною ділянкою площею 1,6357 га, кадастровий номер 6825285800:12:002:0011, що розташована на території Летавської сільської ради Кам`янець-Подільського (Чемеровецького) району Хмельницької області за відсутності вчиненого правочину, така земельна ділянка підлягає витребуванню з незаконного володіння Сільськогосподарського виробничого кооперативу "ЛЕТАВА", а тому, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження земельною ділянкою підлягають до задоволення.

В частині заявлених вимог щодо стягнення витрат на правову допомогу, суд приходить до наступних висновків:

У відповідності до статті 26 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність", адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги.

Визначення договору про надання правової допомоги міститься в статті першій Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність", згідно з якою договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.

За приписами частини 3 статті 27 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність", до договору про надання правової допомоги застосовуються загальні вимоги договірного права.

Договір про надання правової допомоги за своєю правовою природою є договором про надання послуг, який в свою чергу, врегульовано Главою 63 Цивільного кодексу України. Зокрема, стаття 903 Цивільного кодексу України передбачає, що якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Згідно зі статтею 30 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність", гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

Статтею 133 ЦПК України встановлено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.

Відповідно до ч.ч. 3,4 ст.137 ЦПК України для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги. Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

У рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Лавентс проти Латвії" зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.

Зважаючи на принципи співмірності та справедливості, враховуючи зміст позовних вимог та докази, подані стороною позивача на підтвердження обґрунтованості судових витрат на професійну правничу допомогу адвоката, зокрема, платіжну інструкцію №@2PL118977 від 03.08.2023 року на суму 12000 грн., та платіжну інструкцію №а7bcc98062 від 03.05.2023 року на суму 12000 грн., підлягають стягненню на користь позивача з відповідача витрати на правничу допомогу у розмірі 24 000 грн. та судовий збір в сумі 1073,60 грн..

Керуючись ст.ст. 90, 152 ЗК України, ст. 13 Закону України «Про оренду землі», ст.ст. 12, 81, 141, 263-265, 280 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Усунути перешкоди ОСОБА_1 в користуванні земельною ділянкою для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 1,6357 га, кадастровий номер 6825285800:12:002:0011, що розташована на території Летавської сільської ради Кам`янець-Подільського (Чемеровецького) району Хмельницької області, шляхом витребування її з незаконного володіння Сільськогосподарського виробничого кооперативу "ЛЕТАВА" (код ЄДРПОУ 03787041).

Скасувати державну реєстрацію іншого речового права (права оренди) Сільськогосподарського виробничого кооперативу "ЛЕТАВА" (код ЄДРПОУ 03787041) щодо земельної ділянки площею 1,6357 га, кадастровий номер 6825285800:12:002:0011, що зареєстроване 25.02.2015 року в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, номер запису про інше речове право 8860301.

Стягнути з Сільськогосподарського виробничого кооперативу "ЛЕТАВА" на користь ОСОБА_1 витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 24 000 грн..

Стягнути з Сільськогосподарського виробничого кооперативу "ЛЕТАВА" на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 1073,60 грн..

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до Хмельницького апеляційного суду.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , жителька АДРЕСА_1 .

Відповідач: Сільськогосподарський виробничий кооператив "ЛЕТАВА", місце знаходження вул. Центральна, 1 с.Летава, Кам`янець-Подільського району Хмельницької області, код ЄДРПОУ 03787041.

Суддя Борсук В.О.

СудЧемеровецький районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення29.08.2023
Оприлюднено31.08.2023
Номер документу113116656
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання незаконним акта, що порушує право власності на земельну ділянку

Судовий реєстр по справі —687/560/23

Рішення від 29.08.2023

Цивільне

Чемеровецький районний суд Хмельницької області

Борсук В. О.

Ухвала від 27.07.2023

Цивільне

Чемеровецький районний суд Хмельницької області

Борсук В. О.

Ухвала від 06.06.2023

Цивільне

Чемеровецький районний суд Хмельницької області

Борсук В. О.

Ухвала від 11.05.2023

Цивільне

Чемеровецький районний суд Хмельницької області

Борсук В. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні