Справа № 217/179/23
Провадження № 2/217/53/2023
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 серпня 2023 року Авдіївський міський суд Донецької області в складі:
головуючий суддя Пронін С.Г.
за участю секретаря Гордієнко І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Мендрик Дмитро Олександрович, до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «КОСМОС 9», про визнання права власності на квартиру,
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаним позовом, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що вона є членом житлово-будівельного кооперативу «Космос», який було створено відповідно до рішення Авдіївської міської ради № 121 від 27.07.1977. На даний час ЖБК «Космос» було реорганізовано у ОСББ «КОСМОС 9». Позивач одержала на підставі ордеру у ЖБК «Космос» двокімнатну квартиру за адресою: АДРЕСА_1 . Пайовий внесок за вказану квартиру позивачем було сплачено у грудні 1992 року у сумі 4466,62 рублів. Разом з тим, до теперішнього часу вона не отримала правовстановлюючих документів на вказану квартиру. Звернутися до державного реєстратора у м. Авдіївка Донецької області вона також немає можливості через ведення протягом тривалого часу бойових дій на території м. Авдіївка Донецької області. У зв`язку з чим, позивач просить визнати за нею право власності на квартиру за адресою: АДРЕСА_1 .
Позивач та її представник у судове засідання не з`явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, представник позивача надав заяву, згідно якої просив розглянути справу у їх відсутність, позовні вимоги підтримав повністю.
Представник відповідача Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «КОСМОС 9» Дядюнова І.В. у судове засідання не з`явилась, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, надала відзив на позову, в якому вказала, що позивач є членом ОСББ «КОСМОС 9», має ордер № 00807, виданий на підставі рішення Виконкому Авдіївської міської ради № 49/1 від 25.04.1979, та довідку ОСББ «КОСМОС 9» від 01.10.2021, у зв`язку із чим вона підтверджує сплату позивачем пайових внесків за квартиру, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Проти позовних вимог не заперечувала, просила розглянути справу за її відсутності.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до переконання, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно розпорядження Голови Авдіївської міської ради народних депутатів № 212 від 31 березня 1995 року, зареєстровано Житлово-будівельний кооператив «Космос», який був створений відповідно до рішення Авдіївської міської ради № 121 від 27 липня 1977 року з присвоєнням коду ОКПО № 22043719.
Відповідно до розпорядження Голови Авдіївської міської ради народних депутатів № 304-р від 05 травня 1997 року, зареєстровано Об`єднання власників квартир « ОСОБА_2 », утвореного на базі Житлово-будівельного кооперативу «Космос», який був створений відповідно до рішення Авдіївської міської ради № 121 від 27 липня 1977 року та розпорядження Голови Авдіївської міської ради народних депутатів № 212 від 31 березня 1995 року, із визначенням Об`єднання власників квартир « ОСОБА_2 » правонаступником прав та обов`язків Житлово-будівельного кооперативу «Космос». Згідно свідоцтва про реєстрацію Об`єднання власників квартир « ОСОБА_2 » знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 .
Як вбачається з виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, відповідач Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «КОСМОС 9» має ідентифікаційний код 22043719, зареєстроване за адресою: АДРЕСА_2 .
Згідно ордеру № 00807, виданого Виконавчим комітетом Ради депутатів трудящих м. Авдіївка 25 квітня 1979 року, на підставі рішення Виконкому Ради депутатів трудящих м. Авдіївка № 49/1 від 25 квітня 1979 року, ОСОБА_3 вселилась до квартири АДРЕСА_3 . Склад родини: ОСОБА_3 голова родини, ОСОБА_4 дочка.
Згідно копії свідоцтва про укладення шлюбу від 24.06.1993, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , внаслідок укладення шлюбу 24 червня 1993 року з ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , змінила прізвище на « ОСОБА_6 ».
Як вбачається з копії паспорта серії НОМЕР_1 та довідки ЦНАП м. Авдіївка № 07-31/161 від 17.01.2022, позивач ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно технічного паспорта на квартиру від 30 жовтня 2018 року, квартира за адресою: АДРЕСА_1 , має загальну площу 42,9 кв.м., житлову площу 26,9 кв.м., кількість житлових кімнат 2.
Відповідно до довідки ОСББ «КОСМОС 9» від 01.10.2021, ОСОБА_1 є членом ЖБК «Космос», одержала у ЖБК «Космос» двокімнатну квартиру на третьому поверсі за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 42,9 кв.м. Пайовий внесок за квартиру сплачено у грудні 1992 року до ЖБК «Космос» у сумі 4466,62 рублів повністю.
Згідно інформаційної довідки № 344677873 від 30.08.2023, з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, відсутні відомості щодо зареєстрованого права власності на нерухоме майно за адресою: АДРЕСА_1 .
Указом Президента України № 64/2022 від 24 лютого 2022 року, у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан строком на 30 діб, який неодноразово був продовжений та станом на дату розгляду справи триває.
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 (у редакції станом на час розгляду справи), м. Авдіївка, що відноситься до Авдіївської міської територіальної громади Донецької області, включено до території активних бойових дій.
Відповідно до ст. 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.
Частиною першою статті 321 ЦК України визначено, що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
З приписів ст. 392 ЦК України слідує, що власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Тобто передумовою для застосування ст. 392 ЦК України є відсутність іншого, крім судового, шляху для відновлення порушеного права. Позивачами у позові про визнання права власності є особи, які вже є власниками. Вказана стаття не породжує, а підтверджує наявне у позивача право власності, набуте раніше на законних підставах, у тому випадку, якщо відповідач не визнає, заперечує або оспорює наявне в позивача право власності, а також у разі втрати позивачем документа, який посвідчує його право власності.
Статтею 328 ЦК України передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом
Відповідно до ч. ч. 1, 4 ст. 182 ЦК України, право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом.
Згідно з ч. 4 ст. 334 ЦК України, права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону.
Згідно приписів ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (в редакції від 1 січня 2013 року), державна реєстрація прав є обов`язковою, права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Згідно ст. 128 Цивільного кодексу України (в редакції 1963 року), право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передачі речі, якщо інше не передбачено законом або договором. Передачею визнається вручення речі набувачу.
За положеннями ст. 15 Закону України «Про власність», який діяв до вступу в законну силу Цивільного кодексу України в редакції 2003 року, передбачалось, що член житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу або товариства, який повністю вніс свій пайовий внесок за квартиру, дачу, гараж, іншу будівлю або приміщення, надані йому в користування, набуває права власності на це майно.
Вказані норми дублюються у ст. 384 ЦК України (в редакції від 2003 року), де зазначено, що в разі викупу квартири, член житлово-будівельного кооперативу стає власником квартири.
Згідно п. 5-1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 18 вересня 1987 року № 9 «Про практику застосування судами законодавства про житлово-будівельні кооперативи» вбачається, що судам слід мати на увазі, що згідно зі ст. 15 Закону України «Про власність» член ЖБК, який повністю вніс свій пайовий внесок за квартиру, надану йому в користування, набуває право власності на квартиру і вправі розпоряджатись нею на свій розсуд.
Відповідно до п. 6 Постанови Пленуму Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав» від 7 лютого 2014 року № 5 вбачається, що суди повинні мати на увазі, що законом може бути встановлений інший момент (підстава) набуття права власності. Зокрема, у разі повного внесення пайових внесків за квартиру, дачу, гараж, іншу будівлю або приміщення, надані члену житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу або товариства.
Суд зауважує, що виникнення права власності на будинки, споруди та нерухоме майно не залежало від державної реєстрації до часу набрання чинності Цивільним кодексом України в редакції від 2003 року та Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» в редакції від 2004 року.
Водночас, суд звертає увагу, що лише на підставі «Правил державної реєстрації об`єктів нерухомого майна, що знаходяться у власності юридичних та фізичних осіб», затверджених Наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 13 грудня 1995 року № 56, «Інструкції про порядок державної реєстрації права власності на об`єкти нерухомого майна, що перебувають у власності юридичних та фізичних осіб», затверджених Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 9 червня 1998 року № 121, «Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно», затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 7 лютого 2002 року № 7/5, передбачалось оформлення права власності на об`єкти нерухомого майна з видачею свідоцтва про право власності місцевими органами державної виконавчої влади, місцевого самоврядування членам житлово-будівельного кооперативу, які повністю внесли свої пайові внески.
Враховуючи вказані вимоги Закону, суд дійшов висновку, що на момент набуття права власності позивачем на кооперативну квартиру, законодавством не була передбачена як видача свідоцтва про право власності на кооперативну квартиру, так і обов`язкова державна реєстрація права власності на таку квартиру.
Виходячи з вищевикладеного, з урахуванням визнання позову відповідачем, аналізуючи надані у справі докази у їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, оскільки позивач правомірно свого часу набула право власності на спірну кооперативну квартиру, а у подальшому позивачем, як членом ЖБК «Космос», було проведено повну виплату пайових внесків за зазначену квартиру у сумі 4466,62 рублів, внаслідок чого вона набула права власності на дану квартиру. Втім позивач, через активні бойові дії на території м. Авдіївка Донецької області на даний час позбавлена можливості зареєструвати своє право власності на вказану квартиру, у зв`язку із чим вона не може розпоряджатися своїм майном, що порушує її права власності, тому заявлені нею позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 182, 321, 328, 334, 384, 392 ЦК України, ст. ст. 12, 13, 259, 263-268, 273 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , право власності на квартиру, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 42,9 кв.м., житловою площею 26,9 кв.м.
Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 30 серпня 2023 року.
Суддя Авдіївського міського
суду Донецької області С.Г. Пронін
Суд | Авдіївський міський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 30.08.2023 |
Оприлюднено | 01.09.2023 |
Номер документу | 113140349 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності |
Цивільне
Авдіївський міський суд Донецької області
Пронін С. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні