Провадження №2-о/359/306/2023
Справа №359/8253/23
РІШЕННЯ
Іменем України
30 серпня 2023 року Бориспільський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого судді Журавського В.В.
при секретарі Алфімовій І.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , заінтересована особа: Бориспільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Бориспільському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту народження дитини, -
ВСТАНОВИВ:
1. Зміст поданої заяви.
В серпні 2023 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулись до суду з вищезазначеною заявою, яку обґрунтували тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Донецьк Донецької області народився ОСОБА_3 . Матір`ю якого є ОСОБА_2 , а батьком - ОСОБА_1 . Зважаючи на те, що м. Донецьк Донецької області є тимчасово окупованою територією, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження. Тому у заявників існують перешкоди у державній реєстрації народження дитини. З цієї підстави заявники просять суд встановити факт народження дитини чоловічої статі ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в м. Донецьк Донецької області, у батьків: батька ОСОБА_1 та матері ОСОБА_2 .
2. Ставлення учасників цивільної справи до поданої заяви.
Заявники підтримали подану заяву та просили суд її задовольнити.
Представник заінтересованої особи ОСОБА_4 направила до суду лист, яким просила розглянути справу за відсутності представника заінтересованої особи. Крім цього, вказала на те, що заперечує проти задоволення поданої заяви в частині визначення громадянства батька дитини. Зважаючи на те, що в паспорті громадянина України, виданого на ім`я ОСОБА_1 , не вклеєна фотокартка після досягнення ним 45-річного віку.
3. Норми права, якими суд керується при розгляді цивільної справи.
Відповідно до ч.1 ст.317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана батьками або одним з них, їхніми представниками, членами сім`ї, опікуном, піклувальником, особою, яка утримує та виховує дитину, або іншими законними представниками дитини до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Відповідно до ч.3 ст.317 ЦПК України у рішенні про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.
Згідно з ч.1 та ч.2 ст.89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ч.1 ст.122 СК України дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя. Походження дитини від подружжя визначається на підставі свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров`я про народження дружиною дитини.
Згідно з ч.1 ст.145 СК України прізвище дитини визначається за прізвищем батьків. Відповідно до ч.1 ст.146 СК України ім`я дитини визначається за згодою батьків.
Згідно з ч.1 ст.147 СК України по батькові дитини визначається за іменем батька.
Відповідно до пункту 2 глави 1 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затвердженого наказом Міністерства юстиції України №52/5 від 18 жовтня 2000 року, підставами для проведення державної реєстрації народження є один із документів:
а) медичний висновок про народження, сформований в Реєстрі медичних висновків електронної системи охорони здоров`я відповідно до Порядку формування та видачі медичних висновків про народження в Реєстрі-медичних висновків електронної системи охорони здоров`я, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров`я України від 18 вересня 2020 року №2136, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 30 вересня 2020 року за №953/35236;
б) медичне свідоцтво про народження (форма №103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08 серпня 2006 року №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за №1150/13024;
в) медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (форма №103-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08 серпня 2006 року №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за №1150/13024;
г) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть (форма №106-2/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08 серпня 2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за №1150/13024;
ґ) медичний документ, виданий компетентним суб`єктом іншої держави, що підтверджує факт народження, належним чином легалізований, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно з абз.126 пункту 8 глави 1 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затвердженого наказом Міністерства юстиції України №52/5 від 18 жовтня 2000 року, державну реєстрацію народження на підставі рішення суду про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України проводить відділ державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення суду в день надходження такого рішення в паперовій формі або будь-який відділ державної реєстрації актів цивільного стану за зверненням заявника в день отримання рішення суду у спосіб, передбачений абзацами п`ятим, шостим пункту 3 глави 1 розділу II цих Правил.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, зокрема висновків ЄСПЛ у справах проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v. Turkey», «Cyprus v. Turkey»), а також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. theRepublic o f MoldovaandRussia», «Ila§cuandOthers v. MoldovaandRussia»), ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibiacase), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони. Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
4. Мотиви, якими суд керується при розгляді цивільної справи.
Встановлено, що 21 серпня 2004 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 уклали шлюб, зареєстрований відділом реєстрації актів цивільного стану Київського районного управління юстиції м. Донецька. Вказана обставина підтверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 (а.с.4).
ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Донецьк Донецької області ОСОБА_2 народила хлопчика вагою 4150 грамів, згідно з копією медичного свідоцтва про народження (а.с.14).
В силу, ч.1 ст.3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», м. Донецьк Донецької області є тимчасово окупованою територією, на якій органи державної влади України тимчасово не здійснюються свої повноваження.
Тому, заявники позбавлені можливості зареєструвати народження дитини.
Враховуючи те, що станом на день народження дитини заявники перебували у шлюбі, згідно ч.1 ст.122 СК України дитина вважається такою, що походить від ОСОБА_1 .
Так, заявники обрали новонародженому сину « ОСОБА_5 ». На підставі ч.1 ст.145 та ч.1 ст.147 СК України по батькові дитини є « ОСОБА_6 », прізвище - « ОСОБА_7 ».
Встановлено, що 04 травня 1999 року Київським РВ ДМС УМВС України в Донецькій області на ім`я ОСОБА_1 був виданий паспорт громадянки України (а.с.10-12). Вказана обставина свідчить про те, що заявник у встановленому порядку набув громадянство України.
Відсутність в паспорті громадянина України, виданого на ім`я ОСОБА_1 , фотокартки після досягнення ним 45-річного віку, не свідчить про припинення громадянства України.
5. Висновки, яких дійшов суд за наслідками розгляду заяви.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для встановлення факту народження ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 в м. Донецьк Донецької області, матір`ю якого є ОСОБА_2 , а батьком - ОСОБА_1 .
На підставі викладеного та керуючись ч.1 ст.3 та ч.3 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», ч.1 ст.122, ч.1 ст.145, ч.1 ст.146, ч.1 ст.147 СК України, ч.2 ст.78, ч.1 та ч.2 ст.89, п.2 ч.1 ст.258, ч.1-ч.2 ст.259, ст.263-265, ст.268, ч.1 та ч.3 ст.317 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Заяву задовольнити.
Встановити факт народження дитини чоловічої статі ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в м. Донецьк Донецької області, у батьків: батька ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України, та матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянки України.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя: підпис
З оригіналом згідно:
Суддя Бориспільського міськрайонного суду В.В. Журавський
Суд | Бориспільський міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 30.08.2023 |
Оприлюднено | 05.09.2023 |
Номер документу | 113145115 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: на тимчасово окупованій території України |
Цивільне
Бориспільський міськрайонний суд Київської області
Журавський В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні