ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
31 серпня 2023 року м. Черкаси Справа № 925/1166/23
Суддя Господарського суду Черкаської області Зарічанська З.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідача 1 - Товариства з обмеженою відповідальністю "Лікар Здоров`я Сміла", ідентифікаційний код 44408619, бульв. Шевченка, буд. 105, м. Черкаси, 18001,
до відповідача 2 - ОСОБА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ,
про визнання недійсним рішення загальних зборів, скасування рішення державного реєстратора,
УСТАНОВИЛА:
29.08.2023 до Господарського суду Черкаської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лікар Здоров`я Сміла", ОСОБА_2 , Департаменту управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради з вимогами:
- визнати недійсним рішення загальних зборів учасників ТОВ "Лікар Здоров`я Сміла" від 01.08.2023, оформлене протоколом від 01.08.2023 № 01-08/2023, яким звільнено ОСОБА_1 з посади директора Товариства з обмеженою відповідальністю "Лікар Здоров`я Сміла" та призначено на посаду директора ТОВ "Лікар Здоров`я Сміла" ОСОБА_2 ;
- скасувати рішення (запис) державного реєстратора від 03.08.2023 № 1009101070003001031 про державну реєстрацію змін до установчих документів ТОВ "Лікар Здоров`я Сміла" в частині зміни відомостей про керівника.
Позов обґрунтований тим, що 01.08.2023 проведені загальні збори учасників ТОВ "Лікар Здоров`я Сміла", учасником якого є позивач, результати якого оформлені протоколом № 01-08/2023 від 01.08.2023, на яких прийнято рішення про звільнення ОСОБА_1 з посади директора ТОВ "Лікар Здоров`я Сміла" та обрано (призначено) на посаду директора ОСОБА_2 . Позивач стверджує, що загальні збори відбулися без його участі, оскільки його не було повідомлено про їх скликання, чим порушено його корпоративне право на управління юридичною особою.
Даний спір підсудний Господарському суду Черкаської області в силу приписів ч. 6 ст. 30 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), відповідно до якої спори, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі спори між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів, а також спори, що виникають з правочинів щодо корпоративних прав (крім акцій) в юридичній особі, розглядаються господарським судом за місцезнаходженням юридичної особи.
Суддею встановлено, що відповідач 2 є фізичною особою.
Згідно з приписами ч. 6 ст. 176 ГПК України, у разі якщо відповідачем у позовній заяві вказана фізична особа, що не є підприємцем, суд не пізніше двох днів з дня надходження позовної заяви до суду звертається до відповідного органу реєстрації місця перебування та місця проживання особи щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) такої фізичної особи.
На виконання вказаної норми суддя здійснила запит до Єдиного державного демографічного реєстру та отримала Відповідь № 204413 від 30.08.2023, зі змісту якої випливає, що ОСОБА_2 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідно до ч. 1 ст. 176 ГПК України за відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження суд відкриває провадження у справі протягом п`яти днів з дня надходження позовної заяви або заяви про усунення недоліків, поданої в порядку, передбаченому статтею 174 цього Кодексу.
Якщо відповідачем вказана фізична особа, яка не є підприємцем, суд відкриває провадження протягом п`яти днів з дня отримання судом у порядку, передбаченому частиною восьмою цієї статті, інформації про зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання (перебування) фізичної особи - відповідача.
Розглянувши зазначену позовну заяву, суддя дійшла висновку, що позовна заява підлягає залишенню без руху, оскільки, ст. 162, 164, 172 ГПК України визначено вимоги щодо змісту позовної заяви та документів, які додаються до позовної заяви, які не повністю дотримано позивачем.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 162 ГПК України, позовна заява повинна містити повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), вказівку на статус фізичної особи - підприємця (для фізичних осіб - підприємців); відомі номери засобів зв`язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти.
Дослідивши матеріали позовної заяви, суддя встановила, що позивачем неправильно зазначено адреси відповідачів 2 та 3.
Як уже зазначено вище, з Відповіді № 204413 від 30.08.2023 з Єдиного державного демографічного реєстру щодо ОСОБА_2 , випливає, що вона зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 . Тоді як позивачем зазначено: АДРЕСА_3 .
Так, відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, щодо відповідача 3 - Департаменту управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради зазначено місцезнаходження: вул. Байди Вишневецького, буд. 36, м. Черкаси, 18000. Тоді як позивачем зазначено адресу відповідача 3: вул. Б. Вишневецького, 35, м. Черкаси, 18001.
З викладеного випливає, що позивачем порушено вимоги п. 2 ч. 3 ст. 162 ГПК України, оскільки неправильно зазначено адреси відповідачів 2 та 3.
Згідно з п. 4 ч. 3 ст. 162 ГПК України, позовна заява повинна містити зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них.
З викладеного випливає, що позивачем порушено вимоги п. 4 ч. 3 ст. 162 ГПК України, оскільки не зазначено зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Відповідно до п. 8 ч. 3 ст. 162 ГПК України, позовна заява повинна містити перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
Всупереч зазначеному, позивачем не вказано про наявність у нього чи інших осіб копій поданих документів, в тому числі, Протоколу № 01-08/2023 загальних зборів учасників Товариство з обмеженою відповідальністю "Лікар Здоров`я Сміла" (код ЄДРПОУ 44408619) від 01.08.2023, чим порушено вимоги п. 8 ч. 3 ст. 162 ГПК України.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують відправлення іншим учасникам справи копії позовної заяви і доданих до неї документів.
Відповідно до ч. 1 ст. 172 ГПК України - позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов`язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копії та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення.
За Правилами надання послуг поштового зв`язку, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 270, розрахунковий документ - документ встановленої відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" форми та змісту (касовий чек, розрахункова квитанція тощо), що підтверджує надання послуг поштового зв`язку.
Згідно з п. 59, 61 Постанови Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 270 "Про затвердження Правил надання послуг поштового зв`язку" внутрішні поштові відправлення з оголошеною цінністю з описом вкладення подаються для пересилання відкритими для перевірки їх вкладення. У разі приймання внутрішніх поштових відправлень з оголошеною цінністю з описом вкладення бланк опису заповнюється відправником у двох примірниках. Працівник поштового зв`язку повинен перевірити відповідність вкладення опису, розписатися на обох його примірниках і проставити відбиток календарного штемпеля. Один примірник опису вкладається до поштового відправлення, другий видається відправникові. На примірнику опису, що видається відправникові, працівник поштового зв`язку повинен зазначити номер поштового відправлення. За бажанням відправника на примірнику опису, що вкладається до поштового відправлення, вартість предметів може не зазначатися.
Отже, належним доказом відправлення відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів є опис вкладення в поштовий конверт та документ, що підтверджує надання поштових послуг (касовий чек, розрахункова квитанція тощо) надані в оригіналі.
Як уже встановлено суддею, позивачем неправильно зазначено адреси відповідачів 2 та 3 і, відповідно, докази направлення позовної заяви з додатками позивачем надано за цими адресами, що не відповідають їх дійсному місцю знаходження та проживання.
З огляду на викладене, суд позбавлений можливості дійти висновку про належне надіслання відповідачам 2 та 3 копії позовної заяви з доданими до неї документами.
Отже, позивачем не дотримано приписи п. 1 ч. 1 ст. 164 та ч. 1 ст. 172 ГПК України.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 164 ГПК України - до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
За подання до господарського суду встановлено такий розмір та порядок сплати судового збору: за позовними заявами майнового характеру - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; за позовними заявами немайнового характеру - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Отже, враховуючи викладене, оскільки позивачем заявлено 2 немайнові вимоги, сума судового збору, яка підлягає сплаті, становить 5 368 грн.
Проте, до позовної заяви позивачем додано квитанцію, яка підтверджує сплату судового збору у розмірі 2 684 грн.
З викладеного випливає, що позивачем не доплачено 2 684 грн судового збору, чим порушено вимоги п. 2 ч. 1 ст. 164 ГПК України.
Згідно з ч. 4 ст. 164 ГПК України, до заяви про визнання акта чи договору недійсним додається також копія (або оригінал) оспорюваного акта чи договору або засвідчений витяг з нього, а у разі відсутності акта чи договору у позивача - клопотання про його витребування.
Водночас, згідно з вимогами ст. 91 ГПК України, письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Учасники справи мають право подавати письмові докази в електронних копіях, посвідчених електронним цифровим підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до закону. Електронна копія письмового доказу не вважається електронним доказом. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який заходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Дослідивши подані позивачем копії документів, суддя встановила, що Протокол № 01-08/2023 загальних зборів учасників Товариство з обмеженою відповідальністю "Лікар Здоров`я Сміла" (код ЄДРПОУ 44408619) від 01.08.2023 та Статут Товариства з обмеженою відповідальністю "Лікар Здоров`я Сміла" засвідчені адвокатом позивача з копії засвідченої державним реєстратором.
З викладеного випливає, що такі докази не засвідчені належним чином, оскільки відповідно до вимог ст. 91 ГПК України, учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який заходиться у нього.
Суддя звертає увагу, що відповідно до ч. 1 ст. 80 ГПК України, учасник справи у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 80 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.
Відповідно до ст. 174 ГПК України - суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити). Якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього кодексу. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
Керуючись ст. 162, 164, 172, 174, 234-235 Господарського процесуального кодексу України, суддя
УХВАЛИЛА:
Позовну заяву ОСОБА_1 залишити без руху.
У строк, який не перевищує десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху, позивачу усунути недоліки позовної заяви шляхом подання до суду уточненої позовної заяви із зазначенням:
- на виконання п. 2 ч. 3 ст. 162 ГПК України - правильного місцезнаходження відповідача 3 та місця проживання відповідача 2;
- на виконання п. 4 ч. 3 ст. 162 ГПК України - змісту позовних вимог щодо кожного з відповідачів;
- на виконання п. 8 ч. 3 ст. 162 ГПК України - зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;
- на виконання п. 1 ч. 1 ст. 164 та ч. 1 ст. 172 ГПК України належних доказів направлення за адресами, які відповідають дійсності копії позовної заяви з додатками відповідачу 2 та відповідачу 3, а також докази направлення уточненої позовної заяви всім відповідачам;
- на виконання п. 2 ч. 1 ст. 164 ГПК України надати докази сплати судового збору у розмірі 2 684 грн;
- на виконання ч. 4 ст. 164 ГПК України надати належним чином засвідчені (особою, в якої знаходяться оригінали документів) копії Протоколу № 01-08/2023 загальних зборів учасників Товариство з обмеженою відповідальністю "Лікар Здоров`я Сміла" (код ЄДРПОУ 44408619) від 01.08.2023 та Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю "Лікар Здоров`я Сміла". У випадку відсутності документів у позивача - клопотання про їх витребування з дотриманням вимог, визначених у ст. 81 ГПК України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню.
Господарський суд повідомляє, що реєстрація в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі не позбавляє права на подання документів до суду в паперовій формі. Особи, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, можуть подати процесуальні, інші документи, вчинити інші процесуальні дії в електронній формі ВИКЛЮЧНО за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, з використанням власного електронного підпису, прирівняного до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронні довірчі послуги", якщо інше не передбачено цим Кодексом. (абз. 1, 2 ч. 8 ст. 6 Господарського процесуального кодексу України)
Копію ухвали направити позивачу.
СуддяЗоя ЗАРІЧАНСЬКА
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 31.08.2023 |
Оприлюднено | 04.09.2023 |
Номер документу | 113146446 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин про оскарження рішень загальних зборів учасників товариств, органів управління |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Зарічанська З.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні