Рішення
від 31.08.2023 по справі 697/1224/23
КАНІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 697/1224/23

Провадження № 2/697/408/2023

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 серпня 2023 року м. Канів

Канівський міськрайонний суд Черкаської області в складі:

головуючого судді Скирди Б.К.,

за участю помічника судді, який за дорученням судді виконує обов`язки секретаря судових засідань Бузницької Н.Г.,

розглянувши у порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні м. Канів, Черкаської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Бобрицької сільської ради Черкаського району Черкаської області, ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Канівська державна нотаріальна контора Черкаської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 (далі також ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду з позовом до Бобрицької сільської ради Черкаського району Черкаської області (далі також відповідач 1), ОСОБА_2 (далі також ОСОБА_2 , відповідач 2), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Канівська державна нотаріальна контора Черкаської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується Свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 29.11.2021, що видане Київським відділом державної реєстрації смерті Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), останнє місце реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 . Після її смерті відкрилася спадщина. Спадкове майно складається із земельної ділянки розміром 20000 кв.м. в с. Григорівка, Канівського району, Черкаської області.

Померлою не було складено заповіту, спадкоємці за заповітом відсутні. За законом, окрім позивача, спадкоємцем першої черги є його брат, ОСОБА_2 . Проте, у встановлений законом строк він не звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини.

У зв`язку з повномасштабним вторгненням рф на територію України Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановлено ввести в Україні воєнний стан, який діє по даний час.

Окрім того, було прийнято деякі нормативно-правові акти, згідно з якими Київ та Київська область були віднесені до територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасового окуповані рф, зокрема Наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 «Про затвердження переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф», Постанова КМУ № 457 від 16.04.2022 «Про підтримку окремих категорій населення, яке постраждало у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України».

У період збройної агресії військовослужбовців рф на території Київської області велися жорсткі бойові дії, в тому числі за місцем фактичного проживання позивача в с. Мощун, Бучанської територіальної громади. Шляхом ведення агресивної війни та застосування ракетно-бомбових та артилерійських ударів, стрілецької та іншої зброї, було зруйновано належне позивачу майно, а саме: будинок, нежитлове та гаражне приміщення за адресою: АДРЕСА_2 .

Після деокупацїї територій Київської області позивач та члени його сім`ї, перебуваючи у стресовому стані, зокрема через постійні повітряні тривоги та загрозу ракетних обстрілів, евакуювалися на захід України. Час від часу, повертаючись на кілька днів до Київської області, позивач вживав невідкладних заходів із фіксації руйнування належного йому майна власними силами та шляхом звернення до державних органів, займався збирання доказів та поданням заяви в поліцію/СБУ про порушення кримінального провадження за фактом знищення власного майна. Окрім того, позивач був змушений вирішувати проблеми щодо усунення наслідків руйнувань та відновлення належного йому зруйнованого майна.

У зв`язку з вищезазначеними подіями, постійним стресовим станом, напруженою ситуацією в країні та хвилюваннями позивача, що в свою чергу призводило до частих проблем зі здоров`ям, позивач пропустив строк, встановлений для подачі заяви про відкриття спадщини.

Крім того, нотаріальна контора знаходиться в іншому регіоні України, що ускладнило можливість з`їздити в зазначений період.

У зв`язку з постійними ракетними обстрілами всієї території України, а також виходячи із ситуації, що склалась з обмеженням/відсутністю енергопостачання, перебої зі зв`язком та іншими подіями, що склались в осінньо-зимовий період 2022-2023 рр., позивачем у березні 2023 року була подана заява до органів нотаріату про те, що позивач приймає все спадкове майно, що залишилось на день смерті померлої ОСОБА_3 за законом, як спадкоємець І черги.

Канівською державною нотаріальною конторою Черкаської області відмовлено у прийнятті заяви на відкриття спадщини на майно, що належало ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , та заведенні спадкової справи у зв`язку з тим, що позивач пропустив термін прийняття спадщини, передбачений статтею 1270 Цивільного кодексу України та Постановою КМУ №164 від 28.02.2022, та відсутній факт прийняття ним спадщини, а вчинення такої нотаріальної дії без визначення йому додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, суперечить чинному законодавству України.

З огляду на вказані обставини, позивач просить суд визначити йому додатковий строк для прийняття спадщини після смерті матері позивача - ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном в два місяці.

Ухвалою Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 12.06.2023 прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі; розгляд справи ухвалено проводити за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання (а.с.28).

10.07.2023 позивачем до суду подано клопотання про залучення в якості співвідповідача його брата ОСОБА_2 , який також являється спадкоємцем першої черги після смерті ОСОБА_3 та витребування з Канівської державної нотаріальної контори Черкаської області та приватного нотаріуса Канівського районного нотаріального округу Стеблини Є.В. копію спадкової справи заведеної після смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.38).

Ухвалою Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 10.07.2023 подане позивачем клопотання задоволено. Залучено до участі у справі в якості співвідповідача ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та витребувано з Канівської державної нотаріальної контори Черкаської області та приватного нотаріуса Черкаського районного нотаріального округу Стеблини Є.В. копію спадкової справи заведеної після смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.40-41).

Ухвалою Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 31.07.2023 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до розгляду по суті.

В судове засідання сторони не з`явилися, були належним чином повідомлені про день, час та місце розгляду справи.

Позивач ОСОБА_1 подав до суду заяву, в якій просить розглянути справу у його відсутність, позов підтримує та просить задовольнити.

Від відповідача Бобрицької сільської ради Черкаського району Черкаської області надійшла заява про розгляд справи без участі їх представника, позовні вимоги ОСОБА_1 визнають та не заперечують щодо їх задоволення.

Відповідач ОСОБА_2 подав до суду заяву, в якій просить розглянути справу без його участі, заявлені вимоги визнає та не заперечує щодо їх задоволення.

Від третьої особи Канівської державної нотаріальної контори Черкаської області надійшла заява з проханням розглянути справу без участі їх представника за наявними матеріалами в справі.

Виходячи з приписів ч. 1 ст. 223 ЦПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.

Згідно з ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв`язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Суд, вивчивши матеріали справи, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об`єктивно оцінивши докази, дійшов до наступних висновків.

Згідно вимог ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Судом встановлено, що згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 вбачається, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Києві (а.с.16).

Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 вбачається, що ОСОБА_3 є матір`ю ОСОБА_1 (а.с.17).

Згідно Витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 99728236 від 09.10.2017 вбачається, що ОСОБА_3 є власником земельної ділянки кадастровий номер 7122081900:01:001:1669, площею 2 га, цільове призначення: для ведення особистого селянського господарства, адреса: с. Григорівка, Канівський район, Черкаська область (а.с.21-22).

Відповідно до заяви ОСОБА_1 від 27.03.2023 вбачається, що позивачем у березні 2023 року була подана заява до органів нотаріату про те, що він приймає все спадкове майно, що залишилось після смерті померлої матері ОСОБА_3 (а.с.18).

Листом Канівської державної нотаріальної контори Черкаської області від 07.04.2023 за № 328/02-14 було відмовлено ОСОБА_4 у заведенні спадкової справи після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , в зв`язку з пропуском строку для прийняття спадщини та роз`яснено право на звернення до суду для визначення додаткового строку (а.с.19).

Згідно повідомлення про прийняття і реєстрацію повідомлення про кримінальне правопорушення №9271/109/1402/2022 від 01.08.2022 та витягу з ЄРДР від 27.06.2022 вбачається, що заява ОСОБА_1 щодо зруйнування будинку, нежитлового та гаражного приміщення за адресою: АДРЕСА_2 у період збройної агресії військовослужбовців російської федерації зареєстрована в журналі єдиного обліку заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення ВП №2 Бучанського РУП ГУНП в Київській області № 9271 від 03.05.2022 та внесено відомості до ЄРДР за №12022111040000549 від 27.06.2022 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 438 КК України (а.с.23, 24-25).

Згідно інформації щодо спадкової справи за № 713/01-16 від 12.07.2023, наданої Канівською державною нотаріальної конторою Черкаської області, вбачається, що після смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , заява про прийняття спадщини до нотаріальної контори не надходила (а.с.44).

Згідно інформації щодо спадкової справи за № 105/01-16 від 14.07.2023, наданої приватним нотаріусом Черкаського районного нотаріального округу Черкаської області Стеблиною Є.В., вбачається, що ним спадкова справа після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 не відкривалась (а.с.45).

Відповідно до ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно з ч. 2 ст. 1220 ЦК України, часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (ч. 3 ст. 46 цього Кодексу).

Статтею 1217 ЦК України передбачено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).

Згідно з ч. 1 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).

Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до частини першої статті 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

Особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України.

Поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року у справі N 6-1320цс17, у постановах Верховного Суду від 01 квітня 2019 року у справі N 643/3049/16-ц (провадження N 61-39398св18), від 11 листопада 2020 року у справі N 750/262/20 (провадження N 61-14038св20), від 03 березня 2020 року у справі N 145/148/20 (провадження N 61-16153св20).

Як вбачається з матеріалів справи, заява ОСОБА_1 про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 нотаріальної конторою була отримана, однак спадкова справа не заводилася, оскільки термін прийняття спадщини, передбачений ст. 1270 ЦК України та Постановою КМУ №164 від 28.02.2022 закінчився 29.09.2022.

Таким чином, позивач пропустив встановлений строк для звернення до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , оскільки перебував на території, де велися бойові дії, його майно зазнало пошкодження, також він переїздив в іншу місцевість.

Згідно з п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30.05.2008 «Про судову практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину, а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.

Відповідно до ч. 3 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав, ухвалює рішення про задоволення позову.

Судом встановлено, що визнання відповідачами позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.

Враховуючи викладене, аналізуючи докази в їх сукупності, суд вважає, що позивач пропустив встановлений строк для прийняття спадщини з поважної причини, тому йому може бути визначений додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини терміном у два місяці.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 259, 265, 268, 273, 353 ЦПК України, ст.ст. 1216, 1217, 1220, 1268, 1270, 1272 ЦК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Бобрицької сільської ради Черкаського району Черкаської області, ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Канівська державна нотаріальна контора Черкаської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити повністю.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_3 , додатковий строк терміном у два місяці для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Черкаського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Головуючий Б . К . Скирда

СудКанівський міськрайонний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення31.08.2023
Оприлюднено04.09.2023
Номер документу113147213
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —697/1224/23

Рішення від 31.08.2023

Цивільне

Канівський міськрайонний суд Черкаської області

Скирда Б. К.

Ухвала від 31.07.2023

Цивільне

Канівський міськрайонний суд Черкаської області

Скирда Б. К.

Ухвала від 10.07.2023

Цивільне

Канівський міськрайонний суд Черкаської області

Скирда Б. К.

Ухвала від 12.06.2023

Цивільне

Канівський міськрайонний суд Черкаської області

Скирда Б. К.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні