Справа №760/18349/23
1-кс/760/7832/23
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 серпня 2023 року слідчий суддя Солом`янського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , представника власника майна ОСОБА_4 розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами Бюро економічної безпеки України Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 про арешт майна у кримінальному провадженні за №42022110000000156, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 18.07.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 203-2 КК України, -
В С Т А Н О В И В:
До слідчого судді надійшло клопотання прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами Бюро економічної безпеки України Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 про арешт майна у кримінальному провадженні за №42022110000000156, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 18.07.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 203-2 КК України.
Клопотання обґрунтоване наступним.
Детективами Підрозділу детективів Територіального управління БЕБ у Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42022110000000156 від 18.07.2022, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 203-2 КК України. Процесуальне керівництво досудовим розслідуванням здійснюється Київською обласною прокуратурою.
В ході здійснення досудового розслідування вказаного кримінального провадження досліджуються обставини протиправної діяльності групи осіб, які організували мережу закладів на території Київської області, що займаються незаконним проведенням азартних ігор та лотерей без ліцензії на провадження відповідного виду діяльності, що видається відповідно до закону.
Встановлено, що учасники злочинної схеми, які входять до складу злочинної організації, за попередньою змовою здійснюють заходи з легалізації коштів, отриманих внаслідок протиправної діяльності шляхом приховання чи маскування незаконного походження таких коштів або іншого майна чи володіння ними, прав на такі кошти або майно, джерела їх походження, місцезнаходження, переміщення, зміну їх форми (перетворення), а так само набуття, володіння або використання коштів чи іншого майна.
Встановлено, що вказані заклади функціонують без відповідних ліцензій, сертифікованого та підключеного до Державної системи онлайн-моніторингу грального обладнання та онлайн-систем організаторів азартних ігор в порушення Закону України «Про заборону грального бізнесу в Україні» та Закону України «Про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор».
Вказані місця функціонують переважно в нічний час. Вхід в середину здійснюється переважно за попередньою домовленістю, для того, щоб потрапити в середину вказаних гральних закладів необхідно бути або постійним клієнтом, або знати кодове слово пароль, яке періодично змінюється невстановленими особами, або бути включеним до клієнтської бази. Клієнтам, які занесені до бази, періодично на номери мобільних телефонів постійних клієнтів приходять смс-повідомлення із зазначенням часу відкриття, акціях, нових адрес залів, кодове слово пароль, тощо. В кожному ігровому залі працюють: касир, охоронець та оператор, який обслуговує клієнтів в середині ігрової зали. При вході до ігрової зали необхідно обрати ігрове місце, після чого підійти до касира та надати йому грошові кошти готівкою, яка, в свою чергу, зараховується на ігровий пристрій ігрові монети (бали) та розблоковує ігровий пристрій для гри.
В подальшому, у випадку виграшу клієнтом, який хоче зняти виграні грошові кошти з ігрового пристрою, тобто перевести їх в готівку, необхідно також звернутись до касира. При цьому, ні під час зарахування, ні під час видачі грошових коштів після виграшу, ніяких чеків не видається, тобто ніяким чином не фіксується, а також у даних ігрових залах взагалі відсутні термінали та вся незаконна діяльність здійснюється виключно за готівку.
Ззовні заклади, де здійснюється незаконна діяльність у сфері грального бізнесу непримітні, майже всі без розпізнавальних знаків, однак оснащені зовнішніми камерами відео-спостереження, системами кондиціювання. Левова частка ігрових залів розташована в малих архітектурних залах, власники яких або взагалі відсутні, оскільки вони розташовані незаконно, або які обізнані в незаконній діяльності, яка відбувається в їх приміщеннях.
Так, встановлено, що для проведення незаконної діяльність у сфері зайняття гральним бізнесом використовується приміщення, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 .
09.08.2023 на підставі ухвали слідчого судді Солом`янського районного суду Київської області, в період часу з 16 год. 30 хв. по 18 год. 34 хв., в ході проведення обшуку за адресою: АДРЕСА_1 , виявлено та вилучено наступні речі та предмети, а саме: 5 столів для гри в покер, 4 кейси для гри в покер з фішками, гральні карти, мобільний телефон Iphone FCC ID: BC 6 - НОМЕР_1 , документи щодо діяльності закладу з надання азартних ігор.
10.08.2023 постановою детектива Підрозділу детективів Територіального управління БЕБ у Київській області вищезазначене майно, вилучене під час обшуку, визнано речовими доказами у кримінальному провадженні №42022110000000156 від 18.07.2022.
Незастосування такого заходу забезпечення як накладення арешту на 5 столів для гри в покер, 4 кейси для гри в покер з фішками, гральні карти, мобільний телефон Iphone FCC ID: BC 6 - НОМЕР_1 , документи щодо діяльності закладу з надання азартних ігор, які мають ознаки предметів злочину може призвести до їх знищення, приховання у зв`язку із чим буде неможливо досягти меті дієвості кримінального провадження, установлення всіх обставин вчинення кримінального правопорушення, та доведення вини в суді.
У зв`язку вище викладеним, для забезпечення збереження речових доказів, які зберегли на собі сліди кримінального правопорушення та є предметом його вчинення, виникла необхідність у накладенні арешту на вказані речі.
Прокурор в судовому засіданні просив клопотання задовольнити та накласти арешт на майно до закінчення проведення всіх необхідних слідчих та процесуальних дій у рамках даного кримінального провадження.
Представник власника майна адвокат ОСОБА_4 заперечив проти задоволення клопотання. Вказав, що ТОВ «Дипломат ентертеймент групп» у приміщенні Клубу спортивного покеру «СПОРТ 7 ПОКЕР» за адресою: Київська область, м. Біла Церква, бульв. Олександрійський, 46 здійснює діяльність зі спортивного покеру, яка відповідно до Закону України «Про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор» не належить до азартних ігор.
Повідомив, що за Договором підряду №3 від 15 січня 2023 року ТОВ «Дипломат ентертеймент групп» замовило у ПП «ГІНКГО-ДЕ ЛЮКС» виготовлення 3 столів для спортивного покеру (2600х1300), 2 столи для спортивного покеру з дерев`яною вставкою (2600х1300), 2 столи для спортивного покеру з дерев`яною вставкою (2600х1300).
Оскільки діяльність ТОВ «Дипломат ентертеймент групп» є законною та не підпадає під ознаки злочинної діяльності, відповідальність за яку передбачена ч. 1 ст. 203-2 КК України, вилучені в ході обшуку речі та документи не мають ознак речових доказів у кримінальному провадженні та не підлягають арешту.
Слідчий суддя, заслухавши учасників кримінального провадження, дослідивши матеріали клопотання, приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.
Згідно з ч. 2 ст. 170 КПК України, арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
У випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 98 КПК України, речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Частиною 10 ст. 170 КПК України визначено, що арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, у тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.
Встановлено, що Детективами Підрозділу детективів Територіального управління БЕБ у Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42022110000000156 від 18.07.2022, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 203-2 КК України.
Органом досудового розслідування встановлено, що група осіб організували мережу закладів на території Київської області, що займаються незаконним проведенням азартних ігор та лотерей без ліцензії на провадження відповідного виду діяльності, що видається відповідно до закону.
09серпня 2023року детективамивідділу детективів Підрозділу детективів Територіального управління БЕБ у Київській області проведено обшук за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до протоколу проведення обшуку від 09 серпня 2023 року виявлено та вилучено наступне майно: 5 столів для гри в покер, 4 кейси для гри в покер з фішками, гральні карти, мобільний телефон Iphone FCC ID: BC 6 - НОМЕР_1 , документи щодо діяльності закладу з надання азартних ігор.
При застосуванні заходів забезпечення кримінального провадження слідчий суддя повинен діяти у відповідності до вимог КПК України та судовою процедурою гарантувати дотримання прав, свобод та законних інтересів осіб, а також умов, за яких жодна особа не була б піддана необґрунтованому процесуальному обмеженню.
Відповідно до статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав і основоположних свобод, який ратифікований Верховною Радою України 17 липня 1997 року, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Статтею 41 Конституції України передбачено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Громадяни для задоволення своїх потреб можуть користуватися об`єктами права державної та комунальної власності відповідно до закону. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право власності є непорушним.
У відповідності до усталеної практики Європейського Суду з прав людини в контексті вищевказаних положень, володіння майном повинно бути законним (див. рішення у справі «Іатрідіс проти Греції» [ВП], заява N 31107/96, п. 58, ECHR 1999-II). Вимога щодо законності у розумінні Конвенції вимагає дотримання відповідних положень національного законодавства та відповідності принципові верховенства права, що включає свободу від свавілля (див. рішення у справі «Антріш проти Франції», від 22 вересня 1994 року, Series А N 296-А, п. 42, та «Кушоглу проти Болгарії», заява N 48191/99, пп. 49-62, від 10.05.2007). Будь-яке втручання державного органу у право на мирне володіння майном повинно забезпечити «справедливий баланс» між загальним інтересом суспільства та вимогами захисту основоположних прав конкретної особи. Необхідність досягнення такого балансу відображена в цілому в структурі статті 1 Першого протоколу. Необхідного балансу не вдасться досягти, якщо на відповідну особу буде покладено індивідуальний та надмірний тягар (див., серед інших джерел, рішення від 23 вересня 1982 року у справі «Спорронг та Льонрот проти Швеції», пп. 69 і 73, Series A N 52). Іншими словами, має існувати обґрунтоване пропорційне співвідношення між засобами, які застосовуються, та метою, яку прагнуть досягти (див., наприклад, рішення від 21.02.1986 у справі «Джеймс та інші проти Сполученого Королівства», n. 50, Series A N 98).
Статтею 170 КПК України заборонено застосування арешту майна, якщо воно перебуває у власності добросовісного набувача, крім арешту майна з метою забезпечення збереження речових доказів.
За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ТОВ «Дипломат ентертеймент групп» (код ЄДРПОУ 43410475) здійснює діяльність спортивних клубів за КВЕД 93.12.
Відповідно до Договору про співпрацю №28/12/22-03 від 28 грудня 2022 року ГО «Всеукраїнська федерація спортивного покеру» та ТОВ «Дипломат ентертеймент групп» надають одна одній допомогу та сприяння у проведенні локальних турнірів, клубних одно столових турнірів зі спортивного покеру, а також навчально-тренувальних заходів згідно Правил спортивних змагань зі спортивного покеру, затверджених Мінмолодьспорт, у приміщенні Клубу спортивного покеру КСП «СПОРТ 7 ПОКЕР» за адресою: м. Біла Церква, бульвар Олександрійський, буд. 46.
28 грудня 2022 року Клуб спортивного покеру «СПОРТ 7 ПОКЕР», розташований за адресою: м. Біла Церква, бульвар Олександійський, буд. 46, отримав від Всеукраїнської федерації спортивного покеру свідоцтво про акредитацію діяльності як клубу спортивного покеру строком до 31 грудня 2023 року.
Правові засади здійснення державного регулювання господарської діяльності у сфері організації та проведення азартних ігор в Україні, правові, економічні, соціальні та організаційні умови функціонування азартних ігор визначає Закону України «Про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор», який набрав чинності 13.08.2020 року.
Відповідно до п. 57 ч. 1 ст. 1 вказаного Закону, спортивний покер спортивна гра, що проводиться у формі турнірів (крім турнірів з онлайн-покеру) та для участі у якій всі гравці вносять фіксовані ставки (стартові внески), що становлять призовий фонд, з якого здійснюються виплати виграшів (призів) переможцю (переможцям) залежно від місця у грі, на якому гравець закінчив гру.
Частиною 5 статті 2 Закону визначено, що до азартних ігор не належать у тому числі організація та проведення спортивного покеру.
Наказом № 20/12/22-03 Всеукраїнської федерації спортивного покеру від 20.12.2022 року затверджено графік змагань проведення турнірів зі спортивного покеру на території Клубу спортивного покеру «СПОРТ 7 ПОКЕР», розташованого за адресою: м. Біла Церква, бульвар Олександійський, буд. 46.
Також слідчому судді не надано доказів на підтвердження того, що мобільний телефонIphoneFCCID:BC6- НОМЕР_1 , містить відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, а тому не відповідає ознакам речових доказів, визначеним ст. 98 КПК України.
З огляду на зміст завдань кримінального провадження, визначених ст. 2 КПК України, завдання слідчого судді полягає, у тому числі, у недопущенні піддання особи у такому кримінальному провадженні необґрунтованому процесуальному примусу та застосування неналежних правових процедур до учасників кримінального провадження.
Крім того, стаття 30 Конституції України передбачає, що кожному гарантується недоторканність житла. Не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду. У невідкладних випадках, пов`язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину, можливий інший, встановлений законом, порядок проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду і обшуку.
Така конституційна гарантія кореспондує зі змістом частини 1 статті 233 КПК, відповідно до якої ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді, крім випадків, установлених частиною третьою цієї статті.
Ухвалою слідчого судді Солом`янського районного суду міста Києва від 17 липня 2023 року у справі №760/15090/23 надано дозвіл групі детективів і прокурорів у кримінальному провадженні №42022110000000156, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 18.07.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 203-2 КК України, на проведення обшуку нежитлового приміщення, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , та належить на праві власності ОСОБА_5 .
Однак, як встановлено слідчим суддею в ході розгляду клопотання, ТОВ «Дипломат ентертеймент групп» за договором оренди від 14 грудня 2014 року орендує нежитлове приміщення за адресою: АДРЕСА_2 , у ОСОБА_6 .
За відсутності ухвали слідчого судді про дозвіл на обшук у приміщенні за адресою: АДРЕСА_2 , належному на праві власносіт ОСОБА_6 , та постанови органу досудового розслідування про визнання речовими доказами у кримінальному провадженні вилучених в ході проведеного 09 серпня 2023 року обшуку предметів та документів, у слідчого судді відсутні підстави вважати, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні.
Враховуючи те, що прокурором не доведено, що вилучені у приміщенні за адресою: АДРЕСА_2 в ході обшуку, проведеного 09 серпня 2023 року 5 столів для гри в покер, 4 кейси для гри в покер з фішками, гральні карти, мобільний телефон Iphone FCC ID: BC 6 - НОМЕР_1 , відповідають ознакам речових доказів, визначеним ст. 98 КПК України, слідчий суддя дійшла висновку про відсутність визначених статтею 170 КПК України правових підстав для арешту майна.
На підставі вищевикладеного, клопотання про арешт майна задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного і керуючись ст. 98, 131, 132, 170, 172, 173, 372 КПК України, слідчий суддя, -
У Х В А Л И В:
В задоволенні клопотання про арештмайна укримінальному провадженніза №42022110000000156, внесеномудо Єдиногореєстру досудовихрозслідувань 18.07.2022за ознакамикримінальних правопорушень,передбачених ч.1ст.203-2КК України відмовити.
Ухвала слідчого судді може бути оскаржена протягом п`яти днів з дня її оголошення безпосередньо до Київського апеляційного суду.
Якщо ухвалу слідчого судді було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання копії судового рішення.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Солом'янський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 28.08.2023 |
Оприлюднено | 01.05.2024 |
Номер документу | 113149232 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна |
Кримінальне
Солом'янський районний суд міста Києва
Кушнір С. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні