Ухвала
від 28.08.2023 по справі 760/3654/23
СОЛОМ'ЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа №760/3654/23

1-кп/760/2174/23

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 серпня 2023 року Солом`янський районний суд м. Києва

в складі: головуючого судді - ОСОБА_1

за участі секретаря - ОСОБА_2

провівши в приміщенні суду підготовче судове засідання по розгляду обвинувального акту у кримінальному провадженні, що зареєстроване в ЄРДР 06.03.2019 року за №62019000000000275, який надійшов від прокурора третього відділу управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та Державного бюро розслідувань Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 по обвинуваченню у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст.ст. 258-3 ч.1, 363 ч.2,3, 15 ч. 2, 328 ч.1 КК України ,-

за участю прокурора - ОСОБА_3

захисника - ОСОБА_5

в с т а н о в и в :

В провадженні Солом`янського районного суду м. Києва перебуває кримінальне провадження по обвинуваченню ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 по обвинуваченню у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст.ст. 258-3 ч.1, 363 ч.2,3, 15 ч. 2, 328 ч.1 КК України.

Прокурор ОСОБА_3 звернувся з клопотанням про здійснення спеціального судового провадження у даному кримінальному провадженні,обґрунтовуючи це наступним.

В межах здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні №62019000000000275 від 06.03.2019 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 258-3 ч.1, 363 ч.2,3, 15 ч. 2, 328 ч.1 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено,що 07.04.2014 на території Донецької області України утворено терористичну організацію «Донецька народна республіка(ДНР),у складі якої створені незаконні збройні формування.

07.04.2014 за поданням керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України ,погодженим із Головою Служби Безпеки України,на території Донецької і Луганської областей розпочато проведення антитерористичної операції (АТО).

13.04.2014 через посилення сепаратистських виступів та захоплення державних установ на сході України виконуючий обов`язки Президента України Указом від 14.04.2014 № 405\2014 затвердив рішення Ради національної безпеки і оборони України «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» та Україною розпочато на території Донецької та Луганської областей широкомасштабну АТО із залученням Збройних Сил України та інших військових формувань.

Верховною Радою України, як єдиним законодавчим органом державної влади,констатовано віднесення «ДНР» до терористичної організації,а відповідних осіб,які забезпечують їх функціонування, як учасників вказаної терористичної організації.

Виходячи із системного аналізу положень ст.28 КК України та

ст.1 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» терористична організація за своєю правовою природою є одним із різновидів стійких злочинних об`єднань.

Установлення наявності чи відсутності у певної групи чи організації ознак такого об`єднання та визначення його виду належить до повноважень суду при ухваленні вироку про притягнення до кримінальної відповідальності фізичних осіб за участь у злочинному об`єднанні, оскільки такі ознаки є обов`язковими елементами складу відповідних злочинів.

Не пізніше січня 2019 року (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено), знаходячись у м. Києві (більш точного місця досудовим розслідуванням не встановлено), громадянин України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 займаючи посаду старшого оперуповноваженого з особливо важливих справ 2 відділу Управління викриття кримінальних правопорушень у митній сфері Головного оперативного управління Державної фіскальної служби України, дізнавшись про намір керівництва об`єднаної районної податкової інспекції в м.Горлівка Міністерства доходів і зборів т.зв. «ДНР» звільнити з посади начальника управління оподаткування фізичних осіб об`єднаної районної податкової інспекції в м. Горлівка Міністерства доходів і зборів т.зв. «ДНР» його дружину ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка проживає на тимчасово окупованій території України в м. Горлівка Донецької області та працює на вказаній посаді, діючи умисно, з особистих мотивів, пов`язаних наміром зберегти посаду для ОСОБА_6 , керуючись хибним сприйняттям законності проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей, схвалюючи дії керівництва Російської Федерації щодо збройної окупації частини території України, усвідомлюючи, що діяльність терористичної організації «ДНР» направлена на порушення суверенітету та територіальної цілісності України, ведення бойових дій проти сил антитерористичної операції, для насильницької зміни меж території України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, з метою сприяння діяльності вищевказаної терористичної організації, за наведених слідством обставин надав згоду, тимчасово невстановленій в ході досудового розслідування особі, представнику т.зв. МДБ «ДНР» на подальше сприяння діяльності наведеної терористичної організації.

В подальшому, ОСОБА_4 починаючи з січня 2019 року, на виконання завдань невстановленої в ході досудового розслідування особи - представника т.зв. Міністерства державної безпеки т.зв. «ДНР», перебуваючи за місцем свого проживання у кімнаті АДРЕСА_1 , використовуючи власний ноутбук марки Asus MAC, користуючись браузером « Opera » з включенням « VPN », для приховування своєї реальної IP-адреси систематично авторизуючись у електронних поштових скриньках « ІНФОРМАЦІЯ_3 », « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та « ІНФОРМАЦІЯ_4 », діючи умисно, з метою сприяння діяльності незаконних військових формувань, Міністерства Державної безпеки т.зв. ДНР, упродовж 2019-20.02.2021 по відправляв з вказаних поштових скриньок, доступ до яких та можливість використання наявної у ній інформації окрім нього має особа, що перебуває на тимчасово окупованій території України та на доручення якої він діяв, відомості про: закупівлю товарів і послуг та податкові розрахунки Служби зовнішньої розвідки України, прийнятих працівників на роботу до Служби безпеки України, Управління Служби безпеки України у Донецькій та Луганській областях, про фінансові операції Національної академії Служби безпеки України, Академії зовнішньої розвідки України, експорту продукції ДП «Укрспецекспорт» та інших оборонних підприємств, імпорт продукції військових частин НОМЕР_5, НОМЕР_9 , НОМЕР_10 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , імпорт продукції Окремою комендатурою охорони і забезпечення Державної прикордонної служби України, Корпорації «Таско», ТОВ «Українська бронетехніка», ТОВ «Вектор-С», ТОВ «Гавілан Груп», ТОВ «САФАРІ», експорту ДАК Холдингова компанія «Артем» та експорту продукції військової частини НОМЕР_5 , фінансово-господарської діяльності Казенного підприємства «Шосткинський казенний завод «Імпульс», Казенного підприємства «Шосткинський казенний завод «Зірка», Корпорації «Таско», ДП «Радіовипромінювач», інформації про прийняття на роботу працівників Академією Служби зовнішньої розвідки України, Департаментом ОТЗ СБУ, вч НОМЕР_6 , копії документів щодо виконання угод військового співробітництва України з рядом держав Республіки Індії, Алжирської НДР, які становлять значний інтерес для незаконних військових формувань, Міністерства Державної безпеки т. зв. ДНР, тобто, інформацію з обмеженим доступом, яка містиласьу базах даних Державної фіскальної служби України, та яку він, маючи в силу займаної посади доступ до інформаційно аналітичних баз, попередньо у зазначений час незаконно копіював за місцем своєї роботи у Державній фіскальній службі України, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , на переносний носій інформації.

У той же час, невстановлена в ході досудового розслідування особа, представник т.зв. Міністерства державної безпеки т.зв. «ДНР», використовуючи комп`ютерний пристрій, з включенням « VPN », для приховування своєї реальної IP-адреси, систематично авторизувалася у електронних поштових скриньках « ІНФОРМАЦІЯ_3 », « ІНФОРМАЦІЯ_4 » та « ІНФОРМАЦІЯ_3 » вивантажувала відомості, які завантажувалися та направлялися останній ОСОБА_4 .

Продовжуючи свою протиправну діяльність, ОСОБА_4 , знаходячись у режимно-секретному відділі Державної фіскальної служби України за адресою: м. Київ Львівська площа, 8, маючи доступ до державної таємниці, який у зв`язку із виконанням службових обов`язків, отримав для виконання документ з грифом обмеження доступу «Таємно» під назвою «Щодо спільних заходів з протидії незаконному переміщенню через лінію розмежування підакцизних товарів», виготовлений Службою безпеки України та датований 19.02.2021 та супровідний документ до нього, здійснив його фотографування на свій мобільний телефон та у подальшому, 20.02.2021, близько 17 год. 00 хв., знаходячись за місцем свого проживання за адресою: АДРЕСА_3 , використовуючи власний ноутбук марки Asus MAC, користуючись браузером « Opera » з включенням « VPN », для приховування своєї реальної IP-адреси авторизувавшися у електронній поштовій скриньці « ІНФОРМАЦІЯ_4 », діючи умисно, з метою сприяння діяльності незаконних військових формувань, Міністерства Державної безпеки т.зв. ДНР, відправив з вказаної поштової скриньки, доступ до якої та можливість використання наявної у ній інформації окрім нього має особа, що перебуває на тимчасово окупованій території України та на доручення якої він діє, чим сприяв діяльності терористичної організації «ДНР».

В подальшому 20 лютого 2021 року, о 20 год. 11 хв., ОСОБА_4 слідчим Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань затримано в порядку ст. 208 КПК України за місцем проживання за адресою: АДРЕСА_3 , чим було припинено його протиправну діяльність проти України.

За таких обставин встановлено достатність доказів для повідомлення підозри ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 1 ст. 258-3 КК України, тобто сприянні діяльності терористичної організації.

Наказом Голови Державної фіскальної служби України № 74-о від 08.02.2021 ОСОБА_4 з 09.02.2021 призначено на посаду старшого оперуповноваженого з особливо важливих справ першого відділу протидії злочинам у сфері обігу товарів акцизної групи Головного управління боротьби з фінансовими злочинами Державної фіскальної служби України.

15.12.2016 ОСОБА_4 розпорядженням Центрального управління СБУ № 319д надано допуск до державної таємниці за формою «два».

17.01.2017, на виконання вимог ст. 22 Закону України «Про державну таємницю», наказом Державної фіскальної служби № 21дск, у зв`язку із оформленням допуску до державної таємниці, ОСОБА_4 власноручно виконав текст зобов`язання щодо збереження державної таємниці, яка йому буде довірена, в якому окрім іншого, зазначено про недопустимість розголошення будь-яким способом державної таємниці, яка буде йому довірена або стане відомою у зв`язку із виконанням службових обов`язків та попереджено про відповідальність за порушення законодавства у сфері охорони державної таємниці.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про державну таємницю» (далі - Закону), державна таємниця - це вид таємної інформації, що охоплює відомості у сфері оборони, економіки, науки і техніки, зовнішніх відносин, державної безпеки та охорони правопорядку, розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці України та які визнанні у порядку, встановленому Законом, державною таємницею і підлягають охороні державою.

Статтею 8 Закону визначено, що до державної таємниці відноситься інформація у сфері зовнішніх відносин: про військове та інше співробітництво України з іноземними державами, якщо розголошення відомостей про це завдаватиме шкоди національній безпеці України; у сфері державної безпеки та охорони правопорядку: про особовий склад органів, що здійснюють розвідувальну діяльність, форми, методи і результати їх діяльності; про засоби, зміст, форми, методи розвідувальної діяльності.

Відповідно до ст.22 Закону, надання допуску громадянину передбачає взяття останнім на себе письмового зобов`язання щодо збереження державної таємниці, яка йому буде довірена.

Статтею 28 Закону зобов`язано громадянина, якому надано допуск до державної таємниці не допускати розголошення будь-яким способом державної таємниці, яка йому довірена або стала відомою у зв`язку з виконанням службових обов`язків.

Наказом Служби безпеки України від 23.12.2020 № 383 затверджено «Звід відомостей, що становлять державну таємницю» (далі - ЗВДТ), який є єдиною формою реєстрації відомостей, що становлять державну таємницю в Україні. З моменту опублікування ЗВДТ держава забезпечує захист і правову охорону відомостей, які зареєстровані в ньому. Реєстрація відомостей у ЗВДТ є підставою для надання документу, виробу чи іншому матеріальному носію інформації, що містить ці відомості, грифу секретності, який відповідає ступеню секретності, установленому для них у ЗВДТ.

Звід відомостей, що становлять державну таємницю - це акт, в якому зведено переліки відомостей, що згідно з рішеннями державних експертів з питань таємниць становлять державну таємницю у визначених Законом сферах.

Ступінь секретності («особливої важливості», «цілком таємно», «таємно») - категорія, яка характеризує важливість секретної інформації, ступінь обмеження доступу до неї та рівень її охорони державою.

Так, 19.02.2021, близько 14 год. 30 хв., ОСОБА_4 , перебуваючи в приміщенні режимно-секретного відділу Державної фіскальної служби України за адресою: м. Київ, Львівська площа, 8, з використанням технічного засобу - фотокамери належного йому мобільного телефону «Xiaomi Redmi 4A», будучи зобов`язаним вживати заходів щодо збереження державної таємниці, маючи допуск та доступ до державної таємниці, здійснив фотографування документу з грифом обмеження доступу «Таємно» під назвою «Щодо спільних заходів з протидії незаконному переміщенню через лінію розмежування підакцизних товарів», Службою безпеки України та датований 19.02.2021 та супровідний документ до нього, який був йому наданий для виконання службового завдання.

В подальшому, 20.02.2021, близько 16 год. 30 хв., ОСОБА_4 , перебуваючи за місцем свого фактичного проживання у кімнаті гуртожитку АДРЕСА_1 , будучи обізнаним про заборону копіювання та зберігання документів,які містять відомості,що становлять державну таємницю, на непристосованих для цього спеціальних носіях інформації, створив на власному ноутбуці Asus MAC електронну папку, до якої перемістив раніше сфотографований документ з грифом обмеженого доступу «Таємно».

Таким чином, вказаними діями ОСОБА_4 , зберігаючи вказаний документ на власних незареєстрованих та незахищених електронних носіях інформації, створив можливість ознайомлення із даними документами сторонніми особами.

Після цього, 20.02.2021, продовжуючи свою протиправну діяльність, близько 17 год 00 хв ОСОБА_4 , перебуваючи за місцем свого фактичного проживання у кімнаті гуртожитку АДРЕСА_1 , на непристосованих для цього спеціальних носіях інформації, на власному ноутбуці Asus MAC, авторизувавшись на поштовій електронній скриньці « ІНФОРМАЦІЯ_4 »,здійснив завантаження вказаного документу, що містить відомості, що становлять державну таємницю, і провів відправлення листа із прикріпленими файлами - зображенням документ з грифом обмеження доступу «Таємно» під назвою «Щодо спільних заходів з протидії незаконному переміщенню через лінію розмежування підакцизних товарів», Службою безпеки України та датований 19.02.2021 та супровідний документ до нього на електронну поштову скриньку « ІНФОРМАЦІЯ_4 », якою також користується невстановлена в ході досудового розслідування особа, яка здійснила вивантаження описаного документу 20.02.2021 о 17 год. 14 хв., чим отримала доступ до його змісту.

В той же час, оскільки зазначений документ з найменуванням «Щодо спільних заходів з протидії незаконному переміщенню через лінію розмежування підакцизних товарів», Службою безпеки України та датований 19.02.2021 та супровідний документ до нього, був виготовлений в рамках проведення негласних слідчих (розшукових) дій, ОСОБА_4 , який не був про це обізнаний, вчинив всі необхідні дії, направлені на розголошення державної таємниці, але не зміг завершити злочин до кінця з причин, що не залежали від його волі.

За таких обставин встановлено достатність доказів для повідомлення підозри ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 2 ст. 15, ч. 1 ст. 328 КК України, тобто закінченому замаху на розголошення відомостей, що становлять державну таємницю, особою, якій ці відомості були довірені або стали відомі у зв`язку з виконанням службових обов`язків, за відсутності ознак державної зради.

Також, відповідно до наказу голови Державної фіскальної служби України № 4108-о від 30.12.2016 року ОСОБА_4 призначено на посаду старшого оперуповноваженого з особливо важливих справ 2 відділу управління викриття кримінальних правопорушень у митній сфері Головного оперативного управління Державної фіскальної служби України.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів ОСОБА_4 , займаючи зазначену посаду є працівником правоохоронного органу і наділений організаційно-розпорядчими функціями, тобто згідно п. 1 примітки до ст. 364 КК України є службовою особою.

Згідно посадової інструкції за вказаною посадою ОСОБА_4 зобов`язаний виконувати вимоги нормативних документів, що регламентують роботу з носіями інформації, які містять конфіденційну інформацію, що є власністю держави.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України посадові особи органів державної влади зобов`язані діяти лише на підставах, у межах повноважень і способом, передбаченим законами України.

Статтею 21 Податкового Кодексу України передбачено, що посадові особи контролюючих органів зобов`язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності із законами України, іншими нормативними актами, не допускати порушень прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій, не допускати розголошення інформації з обмеженим доступом, що одержується, використовується, зберігається під час реалізації своїх функцій.

Відповідно до ч. 1 ст. 21, ст. 16 Закону України «Про інформацію» інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна та службова інформація. Податкова інформація - сукупність відомостей і даних, що створені або отримані суб`єктами інформаційних відносин у процесі поточної і необхідної для реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій. Правовий режим податкової інформації визначається Законом України «Про інформацію» та Податковим Кодексом України, стаття 74 якого передбачає, що податкова інформація зберігається в базах даних інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем центрального органу виконавчої влади, що реалізовує державну податкову та митну політику.

Статтею 4 Закону України «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах» визначено, що порядок доступу до державних інформаційних ресурсів або інформації з обмеженим доступом, вимога щодо захисту якої встановлена законом, перелік користувачів та їх повноваження стосовно цієї інформації визначаються законодавством.

Відповідно до вимог «Правил забезпечення захисту інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах», затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 373 від 29.03.2006, під час обробки службової і таємної інформації користувач повинен забезпечувати її захист від несанкціонованого та неконтрольованого ознайомлення, модифікації, знищення, копіювання, поширення.

Доступ до службової інформації надається тільки ідентифікованим та автентифікованим користувачам. Забезпечення захисту в системі таємної інформації, яка не становить державну таємницю, та конфіденційної інформації здійснюється згідно з вимогами до захисту службової інформації, якщо інше не передбачено законом.

Доступ до інформаційно-телекомунікаційних систем посадовим особам структурних підрозділів та територіальних органів Державної фіскальної служби України надається згідно Порядку доступу до інформації в інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних системах Державної фіскальної служби України, затвердженого наказом ДФС № 934 від 24.11.2015 (далі Порядку).

Користувач вказаної інформаційної системи, відповідно до вимог п. 7.2 Порядку зобов`язаний використовувати інформацію виключно в цілях, передбачених посадовою інструкцією або іншим організаційно-розпорядчим документом, не передавати інформацію стороннім особам, копіювати або зберігати інформацію тільки на облікові носії інформації виключно для виконання функціональних обов`язків.

Відповідно до Порядку інформація, що обробляється в інформаційно-телекомунікаційній системі є власністю держави і підлягає захисту відповідно до чинного законодавства.

В порушення вищевказаних вимог законодавства, ОСОБА_4 , вчинив несанкціоновані дії з інформацією, яка оброблюється та зберігається в автоматизованих системах, комп`ютерних мережах, що призвело до її витоку за наступних обставин.

Використовуючи ключі доступу до баз даних Державної фіскальної служби України ОСОБА_4 19.10.2019, у період часу з 13 год45 хв. по

13 год 58 хв, знаходячись у своєму службовому кабінеті Державної фіскальної служби України № 1709 за адресою: м. Київ Львівська площа, 8 та маючи IP-адресу: 10.80.17.16, не маючи відповідного дозволу здійснив копіювання інформації, яка міститься у автоматизовано-інформаційних системах «Податковий блок» та «Архів електронної звітності» щодо Служби зовнішньої розвідки України (код 33240845) відносно її податкової звітності та вантажно митних декларацій експорту і імпорту та став зберігати вказану інформацію на власному ноутбуку марки Asus MAC (08:60:6Е:4А:С6:1Е), MAC (DC:85:DE:78:6D:75).

Після цього,продовжуючи свої протиправні дії 19.10.2019 ОСОБА_4 , перебуваючи за місцем свого проживання у кімнаті АДРЕСА_1 , використовуючи власний ноутбук марки Asus MAC (08:60:6Е:4А:С6:1Е), MAC (DC:85:DЕ:78:6D:75) в період часу з 20 год 46 хв. по 20 год. 55 хв., діючи умисно з метою витоку інформації, до якої останній мав доступ відповідно до службових обов`язків, відправив з електронної поштової скриньки ІНФОРМАЦІЯ_3 повідомлення адресатом в якому вказав електронну поштову скриньку ІНФОРМАЦІЯ_3 ряд файлів, серед яких містилися: файл «b.rar» розміром 166 Кбайт, що містить файл формату (.jpg) з назвою «b.jpg». з фотографією інвойсу № (S) FSE-3/19/10/PS від 15.10.2019 по імпорту озброєння з штампом Львівської митниці ДФС, файл «k.rar» розміром 183 Кбайт, що містить файл формату (.xlsx) з назвою «k.xlsx», що складається 8 листів, Лист 1 міститься з інформацією з бази даних ДФС України про імпорт товарів Дочірнім Підприємством Державної Компанії «Укрспецекспорт» - Державним Підприємством «Укроборонсервіс», Лист 2 міститься з інформацією з бази даних ДФС України про експорт Дочірнім Підприємством Державної Компанії «Укрспецекспорт», Державним Підприємством «Укроборонсервіс», Лист 3 з інформацією з бази даних ДФС України про імпорт товарів ТОВ «Українська бронетехніка», Лист 4 міститься з інформацією з бази даних ДФС України про експорт товарів ТОВ «Українська бронетехніка», -Лист 5 з інформацією з бази даних ДФС України про імпорт товарів ТОВ «Тактичні системи». файл «s.rar» розміром 39 Кбайт, що містить файл формату (.xls) з назвою «s.xls», який складається з Листа з назвою «Реєстр», у якому міститься інформація з бази даних ДФС України про закупівлю робіт, товарів та послуг Службою зовнішньої розвідки України, файл «v.rar» розміром 161 Кбайт, що містить файл формату (.jpg) з назвою «v.jpg». - фотокопію інвойсу № 25/40 від 11.10.2019 по експорту озброєння ДП ДГЗІФ «Укрінмаш» до Республіки Чехія, файл «n.rar» розміром 277 Кбайт, що містить файл формату (Adobe Acrobat Document) з назвою «n.pdf», у якому знаходиться фотокопія, інвойсу № 206083 від 19.07.2019 по імпорту товарів військового призначення, отримувач «Тактичні системи Лтд.».

Після цього, невстановлена в ході досудового розслідування особа 19.10.2019, у період часу з 21 год 10 хв по 21 год 20 хв. здійснила вхід до електронної скриньки ІНФОРМАЦІЯ_3 та вивантаження названих завантажених ОСОБА_4 документів і відомостей з обмеженим доступом, які останній, маючи відповідний доступ, несанкціоновано скопіював з інформаційно-аналітичної баз Державної фіскальної служби України.

За таких обставин встановлено достатність доказів для повідомлення підозри ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч.2 ст.362 КК України - несанкціонованому копіюванні інформації, яка оброблюється в автоматизованих системах, що призвело до її витоку, вчиненому особою, яка має право доступу до такої інформації.

В подальшому,13.12.2019, о 02 год 05 хв. невстановлена в ході досудового розслідування особа з електронної поштової скриньки ІНФОРМАЦІЯ_3 на цю ж електронну адресу відправила листа з прикріпленим файлом найменуванням «1111» у форматі «Word», розміром 7 кб, який містив друкований текст із завданням на отримання інформації щодо прийнятих та звільнених працівників у установах, організаціях, які містять наступні ЄДРПОУ: 33240845 (Служба зовнішньої розвідки України), 35333276 (Академія зовнішньої розвідки України),36414116 (Центральне управління Служби безпеки України), 20001823 (Національна академія служби безпеки України),НОМЕР_14 (військова частина НОМЕР_11), 20000002 (Військово-медичне управління Служби безпеки України),НОМЕР_13 (військова частина НОМЕР_12), 20001504 (Головне управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганських областях), 20001757 (Управління Служби безпеки України в Чернігівській області),20001993 (Український науково-дослідний інститут спеціальної техніки та судових експертиз Служби безпеки України), 20002001 (військова частина НОМЕР_6 СБ України),20003360,20003749,20003756 (Управління спеціального зв`язку Служби безпеки України), НОМЕР_15, НОМЕР_16 (військова частина НОМЕР_7 ), 13304598 (Товариство з обмеженою відповідальністю «Ніка») та розташованих за адресами: АДРЕСА_4 та АДРЕСА_5 та інше, з акцентуванням особливої уваги на перших п`яти об`єктах.

Вказаний електронний лист ОСОБА_4 вивантажив 14.12.2019 о 07 год. 40 хв., після чого ознайомився з його змістом.

В подальшому, продовжуючи свою протиправну діяльність ОСОБА_4 , діючи умисно та повторно, на виконання отриманого завдання, 14.12.2019 у період часу з 13 год 00 хв до 14 год 10 хв, використовуючи ключі доступу до баз даних Державної фіскальної служби України, знаходячись у своєму службовому кабінеті Державної фіскальної служби України № 1709 за адресою: АДРЕСА_2 та маючи IP-адресу: 10.80.17.16, не маючи відповідного дозволу, здійснив копіювання інформації, яка міститься у автоматизовано-інформаційних системах «Податковий блок» та «Архів електронної звітності» щодо організацій Служби зовнішньої розвідки України (код 33240845), Академія зовнішньої розвідки України (код 35333276), Центральне управління Служби безпеки України (код 36414116), Національна академія Служби безпеки України (код 20001823), військова частина НОМЕР_11 (код НОМЕР_14) , відносно їх податкової звітності та вантажно митних декларацій експорту і імпорту та став зберігати вказану інформацію на власному ноутбуку марки Asus MAC (08:60:6Е:4А:С6:1Е), MAC (DC:85:DE:78:6D:75).

В подальшому, на виконання протиправного завдання невстановленої в ході досудового розслідування особи, ОСОБА_4 перебуваючи за місцем свого проживання у кімнаті АДРЕСА_1 , використовуючи власний ноутбук марки Asus MAC (08:60:6Е:4А:С6:1Е), MAC (DC:85:DЕ:78:6D:75), 14.12.2019, близько 17 год. 00 хв., діючи умисно та повторно з метою витоку інформації, до якої останній мав доступ відповідно до службових обов`язків, відправив з електронної поштової скриньки ІНФОРМАЦІЯ_3 повідомлення адресатом в якому вказав електронну поштову скриньку ІНФОРМАЦІЯ_3 ряд файлів, серед яких містилися, відомості отримані ним, цього ж дня, з відповідних баз Державної фіскальної служби України, зокрема: інформацію про прийняття на роботу співробітників Служби зовнішньої розвідки України (код 33240845), Академія зовнішньої розвідки України (код 35333276), Центральне управління Служби безпеки України (код 36414116), Національна академія Служби безпеки України (код 20001823), військова частина НОМЕР_11 (код НОМЕР_14) та проведення ними імпортно-експортних операцій та інше.

Після цього, невстановлена в ході досудового розслідування особа 14.12.2019, близько 20 год 00 хв, здійснила входження до електронної скриньки ІНФОРМАЦІЯ_3 та здійснила вивантаження названих завантажених ОСОБА_4 документів і відомостей з обмеженим доступом, які останній, маючи відповідний доступ, несанкціоновано скопіював з інформаційно-аналітичної баз Державної фіскальної служби України.

За таких обставин встановлено достатність доказів для повідомлення підозри ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч.3 ст.362 КК України - несанкціонованому копіюванні інформації, яка оброблюється в автоматизованих системах, що призвело до її витоку, вчиненому повторно особою, яка має право доступу до такої інформації.

Таким чином, у ході досудового розслідування встановлено достатні докази для повідомлення підозри ОСОБА_4 вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 258-3 КК України - сприяння діяльності терористичної організації, ч. 2 ст. 362 КК України - несанкціонованого копіювання інформації, яка оброблюється та зберігається в автоматизованих системах, що призвело до її витоку, вчинене особою, яка має право доступу до такої інформації, ч. 3 ст. 362 КК України - несанкціонованого копіювання інформації, яка оброблюється та зберігається в автоматизованих системах, що призвело до її витоку, вчинене повторно особою, яка має право доступу до такої інформації та ч. 2 ст. 15 ч. 1 ст. 328 КК України - закінченому замаху на розголошення відомостей, що становлять державну таємницю, особою, якій ці відомості були довірені або стали відомі у зв`язку з виконанням службових обов`язків, за відсутності ознак державної зради.

Обставинами, що дають підстави підозрювати ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 258-3, ч.ч. 2, 3 ст. 362, ч.2 ст. 15, ч. 1 ст. 328 КК України є наявність достатніх об`єктивних доказів.

Зокрема, вина ОСОБА_4 у вчиненні вищезазначених кримінальних правопорушень (злочинів) підтверджується наступними матеріалами:

?рапортами про виявлення кримінальних правопорушень від 06.03.2019 та 08.02.2021, що стали підставою для внесення відомостей про вчинення кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, а також інформаціями Служби безпеки України отриманими на виконання доручень слідчого та прокурора в кримінальному провадженні;

?документами щодо залучення до конфіденційного співробітництва працівників Державної фіскальної служби України;

?відомостями про функціонування інформаційно аналітичних баз Державної фіскальної служби України;

?інформацією Державної фіскальної служби України щодо роботи ОСОБА_4 з інформацією, що міститься у відповідних автоматизованих системах ДФС України у період часу з 01.04.2014 по 10.08.2020;

?протоколом огляду речей і документів від 19.02.2021 з додатком;

?протоколом виготовлення несправжніх (імітаційних) засобів від 19.02.2021;

?матеріалами виконання доручення слідчого від 18.02.2021 щодо інформації Департаменту контррозвідки СБ України;

?протоколом вручення несправжніх (імітаційних) засобів особі, залученій до конфіденційного співробітництва від 19.02.2021;

?протоколом затримання особи, підозрюваної у вчиненні злочину від 20.02.2021;

?протоколами обшуків за місцем роботи та проживання ОСОБА_4 від 20.02.2021;

?протоколами проведення негласних слідчих (розшукових) дій, які проводились у ході досудового розслідування в кримінальному провадженні та розсекречені у встановленому законодавством порядку від 26.06.2019, 27-29.11.2019, 23-26.12.2019, 28.08.2020, 06.02.2020;

?документами про призначення ОСОБА_4 на посади службових осіб у Державній фіскальній службі України;

?іншими матеріалами кримінального провадження у сукупності.

Отже, у кримінальному провадженні № 62019000000000275 зібрано докази, які дають достатні підстави підозрювати ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 258-3, ч.ч. 2, 3 ст. 362, ч.2 ст. 15, ч. 1 ст. 328 КК України, за які передбачено покарання у вигляді позбавлення волі.

Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 15.04.2021 підозрюваному ОСОБА_4 продовжено строк дії запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою з можливістю внесення застави у розмірі 681 000 гривень.

22.04.2021 ОСОБА_9 на рахунок суду внесено заставу за ОСОБА_4 у сумі 681 000 гривень та 23.04.2021 підозрюваногоОСОБА_4 звільнено з під варти та роз`яснено права і обов`язки підозрюваного.

01.09.2021 підозрюваному ОСОБА_4 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри та нову підозру, визначивши, що останнього орган досудового розслідування підозрює у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 258-3, ч.ч. 2, 3 ст. 362, ч. 2 ст.15, ч. 1 ст. 328 КК України.

01.09.2021 стороні захисту слідчим за дорученням прокурора, повідомлено про завершення досудового розслідування та надано доступ до матеріалів кримінального провадження для ознайомлення в порядку ст. 290 КПК України.

В ході ознайомлення з матеріалами кримінального провадження підозрюваний ОСОБА_4 та його захисник повідомили слідчого та прокурора про зміну місця проживання підозрюваного на нову адресу: АДРЕСА_6 та його працевлаштування на ТОВ «Луцький КХП» за адресою: м.Луцьк,вул. Молодогвардійська, 11.

В подальшому, у період часу з 01.09.2021 по 24.02.2022 підозрюваний УстиновЕ. В. продовжував ознайомлення з матеріалами кримінального провадження та речовими доказами у ньому, систематично прибуваючи до органу досудового розслідування за його викликами.

Після 24.02.2022 підозрюваному ОСОБА_4 повідомлено про необхідність прибуття для продовження ознайомлення до органу досудового розслідування на 03.05.2022, 04.05.2022, 05.05.2022, 07.05.2022, 08.05.2022, 09.05.2022, 10.05.2022, 17.05.2022, 18.05.2022, 19.05.2022, 20.05.2022, 21.05.2022, 22.05.2022, 23.05.2022, однак у вказані дати останній до слідчого не прибув та про поважні причини неявок орган досудового розслідування не інформував.

Враховуючи вищевикладане, ухвалою слідчого судді Личаківського районного суду м. Львова від 13.05.2022 у справі № 463/3354/22 обмежено строк ознайомлення та встановлено строк стороні захисту, зокрема підозрюваному ОСОБА_4 та його захиснику ОСОБА_5 , іншим захисникам, строк для ознайомлення з матеріалами кримінального провадження до 12 год. 00 хв. 24.05.2022.

У зв`язку із зазначеним, підозрюваного ОСОБА_4 , викликано до Державного бюро розслідувань на 24.05.2022 на 12 год 30 хв шляхом направлення повістки про виклик від 16.05.2022 на його електронний засіб зв`язку «Телеграм» на номер НОМЕР_8 для отримання обвинувального акту та реєстру досудових розслідувань відповідно до вимог ст. 291 КПК України.

Зі змістом вказаної повістки підозрюваний ОСОБА_4 ознайомився 17.05.2022, про що містяться відомості у відповідному месенджері.

Однак, у визначену дату та час підозрюваний ОСОБА_4 за викликом також не прибув, про поважні причини неявки не повідомив, свої процесуальні обов`язки проігнорував.

25.05.2022 слідчому з Управління забезпечення діяльності Державного бюро розслідувань службовою запискою передано матеріали, що свідчать про відсутність підозрюваного ОСОБА_4 за відомими місцями проживання, зокрема за адресами: АДРЕСА_3 та АДРЕСА_6 , оскільки всі поштові відправлення з даних адрес повернуті до Державного бюро розслідувань, у зв`язку із неможливістю їх вручення адресату ОСОБА_4 .

Таким чином, підозрюваний ОСОБА_4 систематично ухиляється від явки до органу досудового розслідування, будучи достовірно обізнаним з такими викликами.

Будь-яких документів щодо місця перебування підозрюваного ОСОБА_4 органу досудового розслідування ні останнім ні його захисником не надано та не встановлено.

Встановити місце перебування підозрюваного ОСОБА_4 на теперішній не представляється можливим.

Підозрюваний ОСОБА_4 , починаючи з травня 2022 року ігнорує офіційні виклики у встановленому законом порядку слідчого та вказані факти свідчать про те, що підозрюваний ОСОБА_4 умисно ухиляється від явки до органу досудового розслідування.

Зазначена поведінка підозрюваного ОСОБА_4 направлена на затягування досудового розслідування та прийняття остаточного рішення у кримінальному провадженні, переховування від органів досудового розслідування, перешкоджання кримінальному провадженню іншим чином та підтверджується наявними матеріалами у справі.

Вказані обставини свідчить про порушення підозрюваним

ОСОБА_4 покладених на нього обов`язків, передбачених

ст. 42 КПК України.

Підозрюваний ОСОБА_4 будучи належним чином, завчасно повідомлений про виклики слідчого ігнорує вказані виклики та не повідомляє про місце свого фактичного перебування та причини неприбуття.

Постановою слідчого Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_11 за погодженням із прокурором Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 підозрюваного ОСОБА_4 оголошено в розшук та зупинено досудове розслідування на підставі п. 2 ч. 1 ст. 280 КПК України. Розшук підозрюваного доручено здійснювати оперативним працівникам Служби безпеки України.

Ухвалою слідчого судді Личаківського районного суду

м. Львова від 09.06.2022 у справі № 463/3354/22 задоволено клопотання прокурора та звернуто в дохід держави внесену у кримінальному провадженні заставу в розмірі 681 000 грн.

Крім того, ухвалою слідчого судді Личаківського районного суду

м. Львова від 10.06.2022 у справі № 463/3354/22 підозрюваному ОСОБА_4 обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Враховуючи те, що ОСОБА_4 вчинив інкриміновані кримінальні правопорушення, діючи у інтересах Російської Федерації, яка здійснює військову агресію щодо України, його сім`я перебуває на тимчасово окупованій території Донецької області, дружина - ОСОБА_6 працює на посаді начальника управління оподаткування фізичних осіб об`єднаної районної податкової інспекції в м. Горлівка Міністерства доходів і зборів т.зв. «ДНР», існують достатні підстави вважати що він, з метою уникнення кримінальної відповідальності, добровільно вибув на тимчасово окуповані території України.

Будь-яких відомостей, що ОСОБА_4 перебуває у полоні в представників так званих «ЛНР», «ДНР», або представників окупаційної адміністрації Російської Федерації у сторони обвинувачення немає.

Таким чином, матеріали кримінального провадження свідчать про умисне переховування підозрюваного ОСОБА_4 від органів досудового розслідування на тимчасово окупованій території України, а саме, на території м. Маріуполь, Донецької області.

У кримінальному провадженні проведено всі можливі слідчі, а також негласні слідчі (розшукові) дії, спрямовані на встановлення усіх суттєвих обставин та доведення вини ОСОБА_4 у вчиненні інкримінованих йому злочинів.

Зібрані під час досудового розслідування докази є достатніми для складання обвинувального акту, однак завершити досудове розслідування не виявлялось за можливе, оскільки підозрюваний ОСОБА_4 переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України у м. Маріуполь, Донецької області з метою ухилення від кримінальної відповідальності, що підтверджується матеріалами досудового розслідування.

Враховуючи вищевикладене, за результатами розгляду клопотання слідчого ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 07.02.2023 надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 62019000000000275 від 06.03.2019 щодо ОСОБА_4 .

За результатами досудового розслідування 13.02.2023 обвинувальний акт у зазначеному кримінальному провадженні направлено до Солом`янського районного суду міста Києва для розгляду по суті.

Згідно з частиною 3 статті 323 КПК України, судовий розгляд у кримінальному провадженні щодо злочинів, зазначених у частині другій статті 297-1 цього Кодексу, до яких відноситься ст. 258-3 КК України, повідомлення про підозру за якою вручено ОСОБА_4 , може здійснюватися за відсутності обвинуваченого (in absentia), крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності (спеціальне судове провадження) та/або оголошений в міжнародний розшук.

За наявності таких обставин за клопотанням прокурора, до якого додаються матеріали про те, що обвинувачений знав або повинен був знати про розпочате кримінальне провадження, суд постановляє ухвалу про здійснення спеціального судового провадження стосовно такого обвинуваченого.

Про те, що стосовно ОСОБА_4 розпочато досудове розслідування обвинувачений достовірно знав, оскільки йому вручено повідомлення про підозру, він частково ознайомився із матеріалами досудового розслідування у кримінальному провадженні, про здійснення спеціального досудового розслідування через безпідставну неявку підозрюваного до органу досудувого розслідування публікувались відповідні повідомлення у газеті «Урядовий кур'єр» та на офіційній сторінці Офісу Генерального прокурора.

Крім того, безпідставно не з'явився ОСОБА_4 до Солом'янського районного суду 20.04.2023, 24.05.2023, 03.07.2023 для участі у підготовчому судовому засіданні у вказаному кримінальному провадженні.

Все вищевикладене прокурор вважає дає право стороні обвинувачення клопотати перед судом про винесення ухвали про здійснення спеціального судового провадження щодо обвинуваченого ОСОБА_4 .

Обвинувачений ОСОБА_4 до суду не з`явився, повідомлений про проведення судового засідання шляхом опублікування повістки про виклик на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора.

Також у відповідно з вимогами ст. 297-5 КПК України та розпорядження Кабінету Міністрів України №1333-р від 16.12.2015 «Про друковані засоби масової інформації загальнодержавної та місцевої сфери розповсюдження, в яких у 2016 році розміщуються оголошення про виклик до суду відповідача, третіх осіб, свідків, місце фактичного проживання (перебування) невідоме, повістки про виклик підозрюваного, обвинуваченого та інформація про процесуальні документи», у газеті «Урядовий кур`єр»,а також та на офіційному сайті Солом`янського районного суду м. Києва.

Захисник обвинуваченого покладавася на розсуд суду.

Вислухав клопотання прокурора, думку захисника, дослідивши матеріали провадження , суд приходить до висновку про можливість задоволення клопотання

Відповідно до перехідних положень КПК України та вимог ч. 2 ст. 297-1 КПК України серед виключного переліку злочинів, щодо яких може здійснюватися спеціальне досудове розслідування, має бути повідомлена підозра у частині кримінального правопорушення, передбаченого ст.258-3 ч.1 КК України.

Ухвалою Печерського районного суду м. Києва за клопотанням сторони обвинувачення у кримінальному провадженні № 42013000000000042 від 04.02.2013 надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування.

Враховуючи те, що ОСОБА_4 обвинувачується в тому числі, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.258-3 КК України та він переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності і оголошений у розшук та наявні фактичні дані, що він перебуває на тимчасово окупованій території України, то у цьому випадку згідно ст. 2971 КПК України стосовно ОСОБА_4 може бути застосована процедура спеціального досудового розслідування.

Керуючись ст.297-1 ,297-2, 314 КПК України,-

У х в а л и в :

Задовольнити клопотання прокурора.

Здійснювати спеціальне судове провадження у кримінальному провадженні №62019000000000275, по обвинуваченню ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення ,передбаченого ст.258-3 ч.1, ч.ч.2,3 ст.362, 15 ч.2, 328 ч.1 КК України.

Суддя:

СудСолом'янський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення28.08.2023
Оприлюднено04.09.2023
Номер документу113149240
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини проти громадської безпеки Створення терористичної групи чи терористичної організації

Судовий реєстр по справі —760/3654/23

Ухвала від 28.08.2023

Кримінальне

Солом'янський районний суд міста Києва

Педенко А. М.

Ухвала від 03.07.2023

Кримінальне

Солом'янський районний суд міста Києва

Педенко А. М.

Ухвала від 20.02.2023

Кримінальне

Солом'янський районний суд міста Києва

Педенко А. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні