Справа № 523/8921/23
Провадження №2/523/3618/23
У Х В А Л А
30.08.2023 року м. Одеса
Суворовський районний суд міста Одеси
у складі головуючої судді Кремер І.О.,
за участю секретаря судових засідань Орлова В.Я.,
з участю позивача ОСОБА_1 , представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у підготовчому судовому засіданні у приміщенні суду у м. Одесі, клопотання позивача ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору та клопотання представника відповідача ОСОБА_2 про залишення позовної заяви без руху, заявлені в рамках розгляду цивільної справи № 523/8921/23 за позовом ОСОБА_1 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Романівський» про зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Суворовського районного суду м. Одеси знаходиться цивільна справа № 523/8921/23 за позовом ОСОБА_1 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Романівський» про зобов`язання вчинити певні дії.
Представник відповідача ОСОБА_2 у підготовчому судовому засіданні заявив клопотання про залишення даного позову без руху тих підстав, що позивачем при зверненні до суду з даним позовом не було сплачено судового збору, у зв`язку з чим недотримано вимог ст. 177 ЦПК України. В той же час, представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору, оскільки останнім достеменно не доведено його скрутне матеріальне становище та станом саме рік звернення до суду з даним позовом, тоді як додана Довідка ДПС містить інформацію виключно за 2022 рік.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні проти задоволення вказаного клопотання заперечив та пояснив, що так, ним не було сплачено судовий збір при зверненні до суду з даним позовом, проте, разом із позовною заявою позивач подав до суду клопотання про звільнення його від сплати судового збору. Подане ним клопотання про звільнення його від сплати судового збору підтримав в повному обсязі та пояснив суду, що він не працює та немає жодного доходу, докази чого було надано раз із відповідним клопотанням.
Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд доходить наступного висновку.
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Романівський» про зобов`язання вчинити певні дії.
Ухвалою судді Суворовського районного суду м. Одеси від 16.06.2023 року було відкрито провадження з розгляду даної справи та призначено слухання справи в загальному позовному провадженні.
Однак, суд зазначає, що при відкритті провадження по даній справі судом помилково не було постановлено ухвалу щодо розгляду клопотання позивача ОСОБА_1 про звільнення його від сплати судового збору.
Так, обґрунтовуючи клопотання про звільнення від сплати судового збору позивач вказував на те, що згідно Довідки ДПС від 04.05.2023 року його дохід за 2022 рік склав 2993,02 грн., що унеможливлює ним сплати судового збору за дану позовну заяву.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом у якому заявив дві позовні вимоги немайнового характеру.
Відповідно до ч. 3 ст. 6 ЗУ «Про судовий збір» у разі, коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір".
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до суду позовної заяви немайнового характеру, яка подана фізичною особою судовий збір справляється у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (станом на 2023 рік становить 1073,60 грн.).
Таким чином, позивач ОСОБА_1 повинен був сплатити судовий збір за кожну вимогу немайнового характеру 1073,60 грн., що в сукупності складає 2147,20 грн.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 136 ЦПК України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі. З підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.
Згідно приписів ч. 1 ст. 8 ЗУ «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попереднійкалендарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Суд констатує, ОСОБА_1 до клопотання про звільнення від сплати судового збору було додано Відомості з Державного реєстру фізичних осіб платників податків про джерела виплачених доходів та утримання податків станом на 04.05.2023 року, наданих ГУ ДПС в Одеській області, відповідно до яких дохід ОСОБА_1 за період 2022 року становив 2993,02 грн.
Згідно приписів ч. 2 ст. 8 ЗУ «Про судовий збір» суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Згідно роз`яснень, що містяться в п. 29 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах» від 17 жовтня 2014 року № 10, єдиною підставою для відстрочення або розстрочення сплати судового збору є врахування судом майнового стану сторони, тобто фізичної або юридичної особи. Клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджає сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Відповідно до ст. 17 закону «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» практика ЄСПЛ є джерелом права в Україні.
За змістом практики застосування ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, наведеній, зокрема, у рішеннях ЄСПЛ у справах «Гергел і Георгета Стоїческу проти Румунії», «Креуз проти Польщі», оплата судових витрат не повинна перешкоджати доступу до суду, ускладнювати цей доступ таким чином, щоб завдати шкоди самій суті цього права. Судовий збір має бути розумним, таким, що з урахуванням фінансового стану заявника може бути ним сплачений. Великий розмір судових витрат, який не враховує фінансового стану заявників, може бути розглянутий як такий, що непропорційно обмежує право на доступ до правосуддя.
Таким чином, розмір судового збору має визначатися з урахуванням конкретних обставин справи, включаючи фінансову спроможність заявника сплатити його, що має суттєве значення для встановлення того, чи може особа використати своє право доступу до суду.
Дослідивши матеріали справи, беручи до уваги скрутний матеріальний стан позивача, суд приходить до переконання, клопотання позивача про звільнення позивача від сплати судового збору підлягає задоволенню, а у задоволенні клопотання представника відповідача за залишення даного позову без руху слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 136, 260, 261 ЦПК України, ст.8 ЗУ «Про судовий збір», суд,
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання позивача ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору задовольнити.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору в розмірі 2147,20 грн. з розгляду заявлених ним позовних вимог.
У задоволенні клопотання представника відповідача ОСОБА_2 про залишення позовної заяви без руху відмовити.
Ухвала є остаточною та оскарженню не підлягає.
Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Повний текст ухвали суду складено 31 серпня 2023 року.
Суддя Суворовського
районного суду м. Одеси: І.О. Кремер
Суд | Суворовський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 30.08.2023 |
Оприлюднено | 06.09.2023 |
Номер документу | 113199622 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Суворовський районний суд м.Одеси
Кремер І. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні