Ухвала
від 27.06.2023 по справі 761/20750/23
ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 761/20750/23

Провадження № 1-кс/761/13536/2023

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 червня 2023 року Шевченківський районний суд м. Києва у складі:

слідчого - судді: ОСОБА_1 ,

при секретарі: ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого 4 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління Служби безпеки України ОСОБА_3 , про тимчасовий доступ до речей та документів,

в с т а н о в и в:

Слідчий 4 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління Служби безпеки України ОСОБА_3 , за погодженням з прокурором відділу Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 , звернувся до Шевченківського районного суду м. Києва з клопотанням у кримінальному провадженні № 22021000000000142 від 29.04.2021 за ознаками злочину, передбаченого ст. 441 КК України, в якому просить: надати тимчасовий доступ до речей і документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) та можливість вилучити оригінали документів, а саме:

всіх документів, які були подані ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 для отримання дозволу на спеціальне водокористування № 965/КВ/49д-19 від 28.11.2019, в тому числі: заяви ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » про отримання дозволу з додатками до неї (щодо обґрунтування потреби у воді з помісячним нормативним розрахунком водокористування і водовідведення; опис та схема місць забору води та скидання зворотних вод; нормативи гранично допустимого скидання (ГДС) забруднюючих речовин у водні об`єкти із зворотними водами (з розрахунком на кожний випуск (скид) окремо); затверджені індивідуальні технологічні нормативи використання питної води (для підприємств та організацій житлово-комунального господарства, суб`єктів господарювання, які надають послуги з централізованого водопостачання та/або водовідведення); копія правовстановлюючих документів на водні об`єкти (для орендарів водних об`єктів).

Клопотання мотивоване тим, що Головним слідчим управлінням Служби безпеки України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22021000000000142 від 29.04.2021 за ознаками злочину, передбаченого ст. 441 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що на земельній ділянці з кадастровим номером 3223186800:06:003:0010, яка використовуються ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), у порушення встановлених вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, здійснюється утилізація, видалення, оброблення, знешкодження та захоронення відходів, що призвело до порушення правил екологічної безпеки, спричинивши екологічне забруднення значних територій.

Службові особи ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », зловживаючи своїм службовим становищем, з умисних корисливих мотивів, всупереч інтересам служби та порушення вимог законодавства у сфері охорони природних ресурсів, вчиняють отруєння ґрунту та водних ресурсів, що може спричинити екологічну катастрофу, тобто вчиняють екоцид.

Так, за період з лютого 2019 року по лютий 2021 року Державною екологічною інспекцією Столичного округу проведено п`ять планових (позапланових) заходів державного нагляду (контролю) щодо дотриманням суб`єктом господарюванням ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ) вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів на території полігону твердих побутових відходів №5, розташованому у селі Підгірці Обухівського район Київської області.

Згідно актів Державної екологічної інспекції Столичного округу №103 від 27.02.2019, №274 від 23.05.2019, №270 від 29.09.2020, №02-391 від 23.11.2020, №02-536 від 05.02.2021, складених за результатами проведених заходів державного нагляду (контролю), виявлено порушення вимог законодавства, що несуть ризики настання негативних наслідків від провадження господарської діяльності у вигляді забруднення навколишнього середовища, атмосферного повітря, ґрунту, підземних вод.

Допитані як свідки інспектори ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та ОСОБА_12 підтвердили факт наявності вищевказаних порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Крім того, останній повідомив, що внаслідок недотримання вищевказаних норм діючого законодавства відбувається отруєння атмосфери та водних ресурсів (підземних), а також ґрунту забруднюючими речовинами (у т.ч. алюмінієм, залізом, кремнієм, міддю, цинком та їх сполуками, азбестом, пилом та іншими потенційно небезпечними компонентами).

Окрім цього, з метою оцінки екологічного стану ґрунту та водойм, а також підтвердження факту забруднення навколишнього середовища у селі Підгірці та інших, прилеглих до території полігону ІНФОРМАЦІЯ_4 , населених пунктах Обухівського району Київської області, 17.08.2021, за участі спеціалістів ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ДУ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » проведено огляди території та приватних домоволодінь в ході яких відібрано зразки (проби) води та ґрунту для досліджень та фіксації порушень.

Відібрані зразки (проби) направленні до ІНФОРМАЦІЯ_8 для проведення експертних досліджень щодо можливих забруднень ґрунту та водойм. За результатами вказаних експертних досліджень (протокол випробувань від 08.11.2021 №3/28-А-2759-21/1874-1875) встановлено, що у всіх відібраних для дослідження зразках ідентифіковано однотипне забруднення органічними сполуками, що відносяться до хімічного класу фталати дибутилфалат, ди-н-гексилфтатат, диметилфалат, окремі з яких у Європейському Союзі включені до Переліку речовин, що визначають властивості небезпечних відходів, як речовини, що проявляють репродуктивну токсичність.

Відповідно до Тлумачення до Протоколу випробувань від 08.11.2021 №3/28-А-2759-21/1874-1875, в окремих зразках води та ґрунту встановлено перевищення гігієнічних нормативів миш`яку, включеного до «Переліку речовин, продуктів, виробничих процесів, побутових та природних факторів, канцерогенних для людини», затвердженого наказом МОЗ №7 від 13.01.2006, а також ідентифіковано однотипне забруднення пестицидом металаксил.

24.11.2022, за постановою слідчого, ІНФОРМАЦІЯ_9 проведено судову інженерно-екологічну експертизу та складено висновок №25158/22-63/25159/22-63, згідно якого у селі Підгірці Обухівського району Київської області та прилеглих до полігону ТПВ №5 населених пунктах відбулося отруєння (забруднення токсичними речовинами) водних ресурсів, що може спричинити екологічну катастрофу, а також забруднення земель речовинами, шкідливими для життя, здоров`я людей та довкілля.

Відповідно до висновку експерта, причиною вказаного отруєння та забруднення є міграція токсичних речовин з тіла полігону твердих побутових відходів №5 в навколишнє природне середовище, викликаного внаслідок порушення уповноваженими службовими особами ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » державних стандартів, норм та правил охорони вод та земель під час експлуатації полігону. Отруєння води та забруднення земель у селі Підгірці Обухівського району Київської області та прилеглих до полігону твердих побутових відходів №5 населених пунктах створило небезпеку для здоров`я людей та для навколишнього середовища.

Крім того,06.04.2023 слідчим у кримінальному провадженні за участю спеціаліста ІНФОРМАЦІЯ_10 середнього ІНФОРМАЦІЯ_11 та ІНФОРМАЦІЯ_12 проведено огляд місця події, в ході якого відібрані проби води біля очисних споруд на земельній ділянці з кадастровим номером 3223186800:06:003:0010, яка використовуються ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 ». Крім того, відібрано проби у струмку без назви за координатами НОМЕР_3 300880.996, відібрано проби води зі струмка за координатами НОМЕР_4 НОМЕР_5 та з річки Петіль за координатами НОМЕР_3 НОМЕР_6 . Крім того, в ході огляду місця події відібрано проби небезпечної речовини у встановленому місці скиду з території ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) в природне середовища за координатами НОМЕР_7 301703.668.

Відповідні зразки ґрунту та води також відбирались в ході оглядів місця події 15.03.2023, 06.04.2023, 14.04.2023, 26.04.2023, 19.05.2023, під час яких встановлено, що небезпечна речовина з полігону ТПВ № 5 ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 »попадає у струмок (за координатами ІНФОРМАЦІЯ_13 ), який протікає в межах ІНФОРМАЦІЯ_14 , та впадає вр. Петіль (за координатами ІНФОРМАЦІЯ_13 : 50.274671 - 30.520024).

Органом досудового розслідування виявлено факт невідповідності даних дозволу на спеціальне водокористування № 965/КВ/49д-19 від 28.11.2019 (далі Дозвіл) виданого Державним агентством водних ресурсів України водокористувачу ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », в частині місця скиду зворотних (стічних вод) фактичним обставинам. Зокрема, вказаним дозволом передбачено два місця скиду зворотних (стічних вод) позначені: «Випуск №1» та «Випуск №2», у ставок на р. Сіверка, у межах с. Підгірці, Обухівського району, що не відповідає дійсності через відсутність вказаного водного об`єкта біля полігону ТПВ №5 ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».

Так, під час здійснення досудового розслідування виникла необхідність у отриманні тимчасового доступу до речей і документів та вилучення оригіналів документів, які були подані ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 для отримання дозволу на спеціальне водокористування № 965/КВ/49д-19 від 28.11.2019, в тому числі: заяви ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » про отримання дозволу з додатками до неї (щодо обґрунтування потреби у воді з помісячним нормативним розрахунком водокористування і водовідведення; опис та схема місць забору води та скидання зворотних вод; нормативи гранично допустимого скидання (ГДС) забруднюючих речовин у водні об`єкти із зворотними водами (з розрахунком на кожний випуск (скид) окремо); затверджені індивідуальні технологічні нормативи використання питної води (для підприємств та організацій житлово-комунального господарства, суб`єктів господарювання, які надають послуги з централізованого водопостачання та/або водовідведення); копія правовстановлюючих документів на водні об`єкти (для орендарів водних об`єктів).

Вказані документи необхідні для швидкого, повного та неупередженого розслідування; встановлення осіб, які причетні до вчинення вищевказаного злочину, передбаченого ст. 441 КК України; забезпечення в подальшому проведення експертиз (почеркознавчої, та інших); використання як доказів відомостей, що містяться в даних документах, а також використання їх в ході здійснення заходів забезпечення кримінального провадження; оскільки вони самі по собі та в сукупності з матеріалами кримінального провадження, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин в даному провадженні, а також містять відомості, за відсутністю яких неможливо встановити обставини, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.

Слідчий ОСОБА_3 в судове засідання не з`явився, однак прокурор ОСОБА_13 , який входить до групи прокурорів у кримінальному провадженні № 22021000000000142 подав заяву про розгляд клопотання за його відсутності, подане клопотання підтримав в повному обсязі з підстав, зазначених у клопотанні та просив його задовольнити.

Враховуючи ту обставину, що наявні підстави вважати, що існує реальна загроза знищення або зміни документів до яких надається доступ, суд вважає за необхідне розглянути клопотання без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться на підставі ч. 2 ст. 163 КПК України.

Вивчивши клопотання та додані до нього копії матеріалів кримінального провадження № 22021000000000142, вважаю, що воно підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

В ч. 1 ст. 132 КПК України, визначено, що заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом.

Частиною 5 цієї ж статті передбачено, що під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.

Відповідно до п.6) ч. 2 ст. 160 КПК України, у клопотанні зазначаються можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

За змістомп.2)ч.5ст.163КПК України,слідчий суддя,суд постановляєухвалу пронадання тимчасовогодоступу доречей ідокументів,якщо сторонакримінального провадженняу своємуклопотанні доведенаявність достатніхпідстав вважати,що ціречі абодокументи саміпо собіабо всукупності зіншими речамиі документамикримінального провадження,у зв`язкуз якимподається клопотання,мають суттєвезначення длявстановлення важливихобставин укримінальному провадженні.

У відповідності до ч. 1 ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

Згідно п.2) ч. 3 ст. 132 КПК України, застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора.

Разом з тим, слідчим не доведено наявність обставин, якими законодавець передбачає можливість вилучення оригіналів документів, зазначених в клопотанні, а тому слідчий суддя приходить до висновку, що надання завірених належним чином копій даних документів буде достатнім для досягнення мети зазначеного тимчасового доступу.

Приймаючи до уваги вищевикладене та враховуючи, що отримані документи, можуть бути використані під час досудового розслідування кримінального провадження за № 22021000000000142, як докази факту протиправних дій, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання підлягає частковому задоволенню.

За таких обставин, керуючись вимогами ст. ст. 132, 159 164 КПК України, слідчий суддя

у х в а л и в :

Клопотання задовольнити частково.

Надати слідчим 4 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_3 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , прокурорам групи прокурорів у вказаному провадженні, тимчасовий доступ до документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) з можливістю вилучення їх копій, а саме:

всіх документів, які були подані ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 )до ІНФОРМАЦІЯ_1 для отримання дозволу на спеціальне водокористування № 965/КВ/49д-19 від 28.11.2019, в тому числі: заяви ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » про отримання дозволу з додатками до неї (щодо обґрунтування потреби у воді з помісячним нормативним розрахунком водокористування і водовідведення; опис та схема місць забору води та скидання зворотних вод; нормативи гранично допустимого скидання (ГДС) забруднюючих речовин у водні об`єкти із зворотними водами (з розрахунком на кожний випуск (скид) окремо); затверджені індивідуальні технологічні нормативи використання питної води (для підприємств та організацій житлово-комунального господарства, суб`єктів господарювання, які надають послуги з централізованого водопостачання та/або водовідведення); копія правовстановлюючих документів на водні об`єкти (для орендарів водних об`єктів).

В іншій частині клопотання залишити без задоволення.

Строк дії ухвали не може перевищувати двох місяців з дня її постановлення.

Роз`яснити особі, у володінні якої знаходяться документи, що у відповідності до ч. 1 ст. 166 КПК України, у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

При виконанні ухвали слідчий в порядку ч.ч. 2, 3ст. 165 КПК Українизобов`язаний пред`явити особі, у володінні якої знаходяться документи, її оригінал і вручити копію.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя: ОСОБА_1

СудШевченківський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення27.06.2023
Оприлюднено01.05.2024
Номер документу113203617
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів

Судовий реєстр по справі —761/20750/23

Ухвала від 27.06.2023

Кримінальне

Шевченківський районний суд міста Києва

Аббасова Н. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні