Рішення
від 31.08.2023 по справі 902/737/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ

"31" серпня 2023 р. Cправа № 902/737/23

Господарський суд Вінницької області у складі судді Матвійчука Василя Васильовича,

за участю секретаря судового засідання Марущак А.О., за відсутності сторін, розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "АДАМА УКРАЇНА" (вул. Миколи Пимоненка, буд. 13, офіс 4А/41, м. Київ, 04050)

до: Приватного підприємства "ПАЛАНИЦЯ" (вул. Д. Нечая, буд. 2, с. Кобелецьке, Тиврівський район, Вінницька область, 23327)

про стягнення 5 067 511,98 грн.

В С Т А Н О В И В :

На розгляді Господарського суду Вінницької області перебувала справа № 902/737/23 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Адама Україна" до Приватного підприємства "ПАЛАНИЦЯ" про стягнення грошових коштів в загальному розмірі 5 067 511,98 грн, з яких: 561 532,06 грн - розмір процентів; 4 505 979,92 грн - розмір попередньої оплати, яка підлягає поверненню, з урахуванням положень 13.3.1 та п. 13.3.2. Договору.

18.07.2023 Господарським судом Вінницької області у справі № 902/737/23 ухвалено рішення, відповідно до якого позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "АДАМА УКРАЇНА" задоволено. Ухвалено стягнути з Приватного підприємства "ПАЛАНИЦЯ" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "АДАМА УКРАЇНА" 4 505 979 грн. 92 коп. - суми попередньої оплати; 561 532 грн. 06 коп. - процентів та 30 405 грн. 07 коп. - витрат на сплату судового збору.

Враховуючи заявлення позивачем в позовній заяві витрати на професійну правничу допомогу, та зважаючи на заяву представника позивача, озвучену в судовому засіданні 18.07.2023, про надання часу для подання доказів понесених позивачем витрат на правничу допомогу, судом встановлено 5-ти денний строк позивачу для подання суду відповідних доказів з дня проголошення вступної та резолютивної частин рішення та призначено судове засідання на 31.08.2023 згідно із приписами ч. 2 ст. 221 ГПК України.

31.07.2023 через систему "Електронний суд" надійшла заява №б/н від 28.07.2023 (вх. №01-34/7011/23) про ухвалення додаткового рішення у справі, в якій представник позивача просить стягнути з Приватного підприємства "ПАЛАНИЦЯ" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "АДАМА УКРАЇНА" витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 5 000,00 грн. Розгляд заяви просить здійснювати за відсутності позивача (представника позивача).

На визначену судом дату представник позивача не з`явився.

Відповідач правом участі в засіданні суду не скористався, при цьому суд зважає, що про дату, час та місце призначеного судового засідання останнього повідомлено шляхом направлення повного тексту рішення від 18.07.2023 на адресу електронної пошти.

Відповідно до ч. 4 ст. 244 ГПК України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.

З огляду на вказане, суд дійшов висновку про розгляд питання розподілу понесених позивачем судових витрат на професійну правничу допомогу за відсутності представників сторін.

Розглянувши подані матеріали на підтвердження понесення Товариством з обмеженою відповідальністю "АДАМА УКРАЇНА" судових витрат на правничу допомогу, суд враховує таке.

Відповідно до ст. 221 Господарського процесуального кодексу України якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог. Для вирішення питання про судові витрати суд призначає судове засідання, яке проводиться не пізніше п`ятнадцяти днів з дня ухвалення рішення по суті позовних вимог. У випадку, визначеному частиною другою цієї статті, суд ухвалює додаткове рішення в порядку, передбаченому статтею 244 цього Кодексу.

Згідно із п. 3 ч. 1, ч. 3 ст. 244 ГПК України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.

Відповідно до ч. 1, п. 1 ч. 3 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.

Згідно із ч.ч. 1-3 ст. 126 ГПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат. Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Відповідно до п. 1 ст. 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" адвокат - це фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність на підставах та в порядку, що передбачені цим Законом; адвокатська діяльність - це незалежна професійна діяльність адвоката щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.

За змістом ч. 3 ст. 4 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" адвокат може здійснювати адвокатську діяльність індивідуально або в організаційно-правових формах адвокатського бюро (організаційні форми адвокатської діяльності).

Як слідує з матеріалів справи, 16.02.2023 між Товариством з обмеженою відповідальністю "АДАМА УКРАЇНА" (Клієнт) та Адвокатом Козачком Іваном Петровичем (Адвокат) укладено Договір №01 про надання правової (правничої) допомоги, відповідно до п. 1.1. якого Клієнт доручає, а Адвокат бере на себе зобов`язання надавати правничу допомогу Клієнту в обсязі та на умовах, передбачених Договором та/або додатками до Договору.

Згідно п. 2.2. Договору Адвокат бере на себе виконання наступних дій з надання правничої допомоги:

- захист інтересів Клієнта з усіх без обмеження питань з усіма без виключення повноваження ми, визначеними нормами матеріального і процесуального права, зокрема КПК України, КУпАП, ЦПК України, ГПК України, КАС України, КУзПБ та іншими законами та підзаконними ак тами;

- заявляти клопотання, визначені процесуальними кодексами України, на власний розсуд на будь-якій стадії процесу;

- знайомитися з матеріалами справи/кримінального провадження, робити з них витяги;

- знімати копії з документів, долучених до справи;

- одержувати копії рішень, ухвал, постанов;

- брати участь у судових засіданнях, подавати докази, брати участь у дослідженні доказів, задавати питання іншим особам, які участь у справі, а також свідкам, експертам, спеціалістам;

- заявляти клопотання та відводи, давати усні та письмові пояснення, подавати свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, а також заперечення проти клопотань, доводів і міркувань інших осіб;

- знайомитися з журналом судового засідання, знімати з нього копії та подавати письмові зауваження з приводу його неправильності та неповноти;

- збирати інформацію щодо Клієнта та/або обставин справи за участю Клієнта, в тому числі з використанням адвокатських запитів;

- прослуховувати запис фіксування судового засідання технічними засобами, робити з нього копії, подавати письмові зауваження з приводу його неправильності чи неповноти, оскаржу вати рішення і ухвали суду, подавати від імені Клієнта заяви, у тому числі позовні, отримувати необхідні довідки, документи, вести від його імені справи у всіх державних установах, кооперативних, громадських, приватних організаціях, а також цивільні та кримінальні справи у всіх судових установах з усіма правами, які надані законом свідку, підозрюваному, обвинуваченому, позивачу, відповідачу та третій особі, у тому числі з правом визнання або відмови повністю або частково від позовних вимог, збільшення чи зменшення позовних вимог, зміни предмета позову, укладання мирової угоди, залишення позову без розгляду, оскарження рі шення, постанови, ухвали суду, а також виконувати всі інші дії, що пов`язані з виконанням даного договору, в межах та обсязі, передбачених чинним законодавством України, брати участь під час обшуку в інтересах Клієнта та інше.

Пунктом 4.1. Договору Сторони погодили, що отримання винагороди Адвокатом за надання правової допомоги відбувається у формі гонорару.

Відповідно до п. 4.2. Договору при визначенні розміру гонорару враховується: обсяг і час роботи, що потрібний для належного виконання доручення; ступінь складності правових питань, що стосуються доручення; вірогідність того, що прийняття доручення Клієнта перешкоджатиме прийняттю адвокатом інших доручень або суттєво ускладнить їх виконання; необхідність виїзду у відрядження; важливість доручення з точки зору інтересів Клієнта; особливі або додаткові вимоги Клієнта стосовно строків виконання доручення.

10.05.2023 Сторонами укладено Додаток до Договору про надання правової (правничої) допомоги № 01 від 16.02.2023 , в п. 1.1. якого погодили, що Адвокат надає Клієнту юридичну послуги, а саме юридичний супровід щодо стягнення заборгованості та/або штрафних санкцій та/або процентів з Приватного підприємства "ПАЛАНИЦЯ" (Боржник) за договором поставки №ADV_PAL_2/2022 від 21.01.2022, укладеному між Боржником та Клієнтом у суді першої інстанції.

За змістом п. 1.2. Додатку до Договору гонорар Адвоката за послуги, визначені у Додатку, становить 5 000,00 (п`ять тисяч) грн.

Згідно п. 1.3. Додатку до Договору Клієнт оплачує гонорар, визначений Додатком, виключно у випадку досягнення мети юридичного супроводу. Під метою юридичного супроводу Сторони розуміють прийняття судового рішення про стягнення з Боржника щонайменше основної заборгованості (повернення розміру сплаченої попередньої оплати) за спірним договором.

Клієнт оплачує гонорар впродовж 30 (тридцяти) календарних днів з моменту набрання законної сили рішенням суду, за яким досягнуто мету юридичного супроводу.

У відповідності до статті 26 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність", адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги.

Визначення договору про надання правової допомоги міститься в статті першій Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність", згідно з якою договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.

За приписами частини 3 статті 27 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність", до договору про надання правової допомоги застосовуються загальні вимоги договірного права.

Договір про надання правової допомоги за своєю правовою природою є договором про надання послуг, який в свою чергу, врегульовано Главою 63 Цивільного кодексу України.

Зокрема, стаття 903 Цивільного кодексу України передбачає, що якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Згідно зі статтею 30 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність", гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

Витрати на надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною/третьою особою чи тільки має бути сплачено (пункт 1 частини 2 статті 126 цього Кодексу).

Надання Адвокатом юридичних послуг на суму 5000,00 грн підтверджується наступними доказами:

Договором №01 про надання правової (правничої) допомоги від 16.02.2023;

Додатком від 10.05.2023 до Договору №01 про надання правової (правничої) допомоги від 16.02.2023;

Актом наданих послуг від 25.07.2023 на суму 5000,00 грн, що включає:

- ознайомлення з документами (договір поставки №ADV_PAL_2/2022 від 21.01.2022, укладений між Клієнтом та ПП «ПАЛАНИЦЯ», первинні документи на виконання вказаного договору), на підставі яких виникла заборгованість Боржника перед Клієнтом;

- складення претензії за договором поставки №ADV_PAL_2/2022 від 21.01.2022 та розрахунків штрафних санкцій до неї;

- складення, підписання та направлення до Господарського суду Вінницької області позовної заяви про повернення попередньої оплати за договором поставки №ADV_PAL_2/2022 від 21.01.2022 та стягнення штрафних санкцій, а також складення, підписання та подання розрахунків розміру основної заборгованості та штрафних санкцій до позовної заяви;

- складення, підписання та направлення до Господарського суду Вінницької області клопотання про участь у судовому засіданні 06.07.2023 в режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів;

- участь у судовому засіданні 06.07.2023 року в режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів;

- участь у судовому засіданні 18.07.2023 в режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів.

Окрім того, матеріали справи містять копію Свідоцтва серія ЗП №002654 про право Козачка Івана Петровича на заняття адвокатською діяльністю та ордер на надання правничої (правової) допомоги вказаним Адвокатом.

Окремо суд враховує, що від учасника справи вимагається надання доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою, але не доказів обґрунтування часу, витраченого фахівцем в галузі права (постанова Верховного Суду від 16.05.2019 у справі № 823/2638/18).

Таким чином, розмір витрат позивача на професійну правничу допомогу в сумі 5000,00 грн обґрунтовано належними та допустимими доказами.

Верховний Суд прийшов до висновку, що «витрати на надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною/третьою особою чи тільки має бути сплачено» (правова позиція Об`єднаної Палати Верховного Суду у справі № 922/445/19 від 03 жовтня 2019 року).

Таким чином, достатньо підставою для покладення на іншу сторону витрат на правничу допомогу є доведений факт їх обсягу та реального виконання, навіть за відсутності відомостей про перерахування коштів на користь адвоката.

Поряд з цим суд враховує, що відповідно до п. 1.4. Додатку до Договору Клієнт оплачує гонорар впродовж 30 (тридцяти) календарних днів з моменту набрання законної сили рішенням суду, за яким досягнуто мету юридичного супроводу.

Згідно з ч. 4, 6 ст. 126 ГПК України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

Тобто саме зацікавлена сторона має вчинити певні дії, спрямовані на відшкодування з іншої сторони витрат на професійну правничу допомогу, а інша сторона має право на відповідні заперечення проти таких вимог, що виключає ініціативу суду з приводу відшкодування витрат на професійну правничу допомогу одній із сторін без відповідних дій з боку такої сторони.

Таку правову позицію, щодо права суду зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами, лише за клопотанням іншої сторони, викладено в постанові об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 03.10.2019 у справі № 922/445/19.

Судом враховується, що відповідач під час позовного провадження у справі №902/737/23, заяви про зменшення витрат на оплату правничої допомоги, або будь-яких заперечень щодо розміру останніх до суду не подавав.

З огляду на те, що відповідачем не подано клопотання про зменшення розміру витрат на професійну правничу допомогу адвоката, а також доказів, котрі могли б підтвердити неспівмірність таких витрат, відтак у суду відсутні підстави втручатися у розмір визначеного сторонами гонорару, зміст наданих послуг та їх співмірність з предметом спору.

У відповідності до п. 3 ч. 4 ст. 129 ГПК України інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

З огляду на те, що судом задоволено позовні вимоги позивача в повному обсязі, тому на відповідача покладаються понесені позивачем витрати на правову допомогу в розмірі 5 000,00 грн.

Керуючись ст.ст. 7, 8, 10, 11, 13, 14, 15, 18, 42, 45, 46, 73, 74, 76, 77, 78, 79, 86, 91, 123, 126, 129, 221, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 242, 244, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд -

У Х В А Л И В :

1. Заяву позивача про ухвалення додаткового рішення у справі задовольнити.

2. Стягнути з Приватного підприємства "ПАЛАНИЦЯ" (вул. Д. Нечая, буд. 2, с. Кобелецьке, Тиврівський район, Вінницька область, 23327; код ЄДРПОУ 32192602) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "АДАМА УКРАЇНА" (вул. Миколи Пимоненка, буд. 13, офіс 4А/41, м. Київ, 04050; код ЄДРПОУ 36138418) 5 000 грн 00 коп. - витрат на професійну правничу допомогу.

3. Примірник повного додаткового судового рішення надіслати учасникам справи рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення, та на відомі суду адреси електронної пошти: представника позивача - ІНФОРМАЦІЯ_2, відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили у строки передбачені ст. 241 ГПК України.

Рішення може бути оскаржене до Північно-західного апеляційного господарського суду, в порядку та строки визначені ст.ст. 256, 257 ГПК України.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Повне додаткове рішення складено 04.09.2023.

Суддя Василь МАТВІЙЧУК

віддрук. прим.:

1 - до справи

2 - позивачу (вул. Миколи Пимоненка, буд. 13, офіс 4А/41

3 - відповідачу (вул. Д. Нечая, буд. 2, с. Кобелецьке, Тиврівський район, Вінницька область, 23327)

СудГосподарський суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення31.08.2023
Оприлюднено07.09.2023
Номер документу113229400
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —902/737/23

Судовий наказ від 26.09.2023

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Матвійчук В.В.

Рішення від 31.08.2023

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Матвійчук В.В.

Судовий наказ від 15.08.2023

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Тварковський А.А.

Рішення від 18.07.2023

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Матвійчук В.В.

Ухвала від 18.07.2023

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Матвійчук В.В.

Ухвала від 06.07.2023

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Матвійчук В.В.

Ухвала від 12.06.2023

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Матвійчук В.В.

Ухвала від 06.06.2023

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Матвійчук В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні