Рішення
від 05.09.2023 по справі 905/848/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649


Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

05.09.2023 Справа №905/848/23

Господарський суд Донецької області у складі:

судді Лободи Т.О.,

розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги", м. Дніпро, код 42086719,

до Приватного акціонерного товариства "Українська керамічна група", м. Слов`янськ Донецької області, код 22042269,

про стягнення 12 496,03 грн,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги" звернулось до Господарського суду Донецької області з позовною заявою до Приватного акціонерного товариства "Українська керамічна група" про стягнення заборгованості за Договором про постачання природного газу № 3812Г від 23.10.2020 за спожитий природний газ у березні 2022 року в сумі 12 496,03 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані невиконанням відповідачем умов договору постачання природного газу в частині оплати вартості спожитого природного газу.

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 05.07.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 905/848/23 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги" до Приватного акціонерного товариства "Українська керамічна група" про стягнення 12 496,03грн. Розгляд справи вирішено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами. Встановлено сторонам строки для подання заяв по суті справи.

З метою повідомлення сторін про розгляд даної справи, судом, враховуючи наявність у суду обмеженої кількості знаків поштової оплати, копії ухвали суду від 05.07.2023 було направлено на електронну адресу позивача - ІНФОРМАЦІЯ_4, його представника - 42086719_2980601269@mail.gov.ua та на електронні адреси відповідача - office@clays.com.ua (відомості про яку містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань) та Jurij.Razyapov@dcb.com.ua (відомості про яку містяться в п. 3.10 Договору про постачання природного газу № 3812Г від 23.10.2020), а також направлено відповідачу копію цієї ухвали поштою.

Згідно довідок про доставку електронного листа ухвалу суду від 05.07.2023 в електронному вигляді доставлено до електронних скриньок сторін. Оскільки позивач зареєстрований в системі "Електронний суд", вручення ухвали суду від 05.07.2023 позивачу також було здійснене через систему "Електронний суд".

Ухвала суду від 05.07.2023, направлена на адресу відповідача, відомості про яку містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, повернулась до суду без вручення з відміткою "Адресат відсутній за вказаною адресою".

Пунктом 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України встановлено, що днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Приймаючи до уваги, що поштова кореспонденція, яка надсилалась судом на адресу відповідача, яка внесена до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, повернулась до суду з відміткою "Адресат відсутній за вказаною адресою", суд вважає, що Приватне акціонерне товариство "Українська керамічна група" належним чином повідомлено про відкриття провадження у справі в розумінні п. 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України.

Таким чином, судом вжито усі можливі заходи задля повідомлення сторін про відкриття провадження у справі.

Крім того, суд звертає увагу на те, що відповідно до частини 2 статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.

Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України "Про доступ до судових рішень").

Ухвалу суду від 05.07.2023 у справі № 905/848/23 розміщено в Єдиному державному реєстрі судових рішень України, відомості якого є офіційними та загальнодоступними.

Суд дійшов висновку, що сторони належним чином повідомлені про відкриття провадження у справі та розгляд даної справи в порядку спрощеного позовного провадження.

Відповідач у встановлений строк відзиву на позов не надав, а відтак не скористався наданими йому процесуальними правами.

Згідно з частиною 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Таким чином, всім учасникам справи надано можливість для висловлення своєї правової позиції по суті позовних вимог та судом дотримано, під час розгляду справи, обумовлені чинним ГПК України процесуальні строки для звернення із заявами по суті справи та іншими заявами з процесуальних питань.

За висновками суду, в матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у справі матеріалами.

Згідно з ч. 4 ст. 240 ГПК України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Розглянувши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно перевіривши матеріали справи та надані докази, суд встановив наступне.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №1044 від 03.06.2020 Товариству з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги" видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання природного газу.

23.10.2020 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги" (постачальник) та Приватним акціонерним товариством "Українська керамічна група" (споживач) було укладено договір постачання природного газу № 3812Г (далі - договір), відповідно до умов якого постачальник зобов`язується протягом строку дії даного договору передати споживачеві природний газ, включно з урахуванням замовлення (бронювання) потужності щодо кожного періоду та обсягу постачання (далі - газ), а споживач зобов`язується приймати та оплачувати газ на умовах даного договору.

Споживач підтверджує, що він ознайомлений з тим, що передача газу неможлива без замовлення відповідної потужності на відповідний обсяг газу на кожну окрему точку комерційного обліку, який належить до передачі, та підписанням даного договору надає згоду постачальнику на замовлення (бронювання) потужності для споживача (п. 1.1 договору).

Підписанням цього договору, споживач підтверджує, що він є кінцевим споживачем газу, який передається за договором та не є побутовим споживачем газу (п.1.2 договору).

Згідно п.2.1 договору плановий річний обсяг споживання газу cпоживачем складає 15 тис.куб.м, а саме: у січні - 2,5 тис.куб.м, у лютому - 2,5 тис.куб.м, у березні - 2,0 тис.куб.м, у квітні - 1,2 тис.куб.м, у травні - 0,2 тис.куб.м, у червні - 0,2 тис.куб.м, липні - 0,2 тис.куб.м, у серпні - 0,2 тис.куб.м., у вересні - 0,2 тис.куб.м., у жовтні - 1,3 тис.куб.м., у листопаді - 2,0 тис.куб.м., у грудні - 2,5 тис.куб.м.

Обсяги газу щодо кожного газового місяця, вказані в п.2.1 цього договору, є орієнтовними та можуть змінюватись як в більшу, так і в меншу сторону, шляхом укладення сторонами подобового "Графіку постачання газу та замовлення (бронювання) потужності" на кожну точку комерційного обліку на відповідний газовий місяць за формою, що вказана у додатку №1 до цього договору (п.2.2 договору).

Розрахунковим періодом за цим договором є газовий місяць, який розпочинається з першої газової доби поточного місяця і триває до початку першої газової доби наступного місяця (далі - "газовий місяць"). Газова доба триває з 07:00 ранку за київським часом поточного дня до 07:00 ранку за київським часом наступного дня (далі - "газова доба") (п.2.3 договору).

Перелік об`єктів споживача, для яких здійснюється постачання газу, наведено в додатку №2 до договору (п.3.3 договору).

Особливі умови постачання природного газу, як то розрахунок фактичної ціни газу, строки розрахунків, допустимі відхилення обсягу споживання природного газу, тощо встановлюється у додатку №3 до договору (п.3.4 договору).

Газ передається постачальником споживачу у загальному потоці у внутрішніх точках виходу з газотранспортної системи України до прямого споживача або до газорозподільної мережі відповідного Оператора ГРМ (п.3.6 договору).

Згідно з п.3.7 договору Оператором ГТС є Товариство з обмеженою відповідальністю "Оператор ГТС України", Оператором ГРМ є Публічне акціонерне товариство "По газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз".

Розподіл природного газу (за необхідності) здійснюється виключно за кошти споживача, які сплачуються ним самостійно Оператору ГРМ згідно укладеного між споживачем та Оператором ГРМ договору (п.3.8 договору).

У пунктах 3.9, 3.10 договору сторони визначили дані контактної точки постачальника: 87539, Донецька область, м.Маріуполь, б-р.Шевченка, б.62, відповідальна особа ОСОБА_1 , e-mail загальний: dn@yasno.com.ua телефон НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 . Контактна особа постачальника: Кротченко Т.М., e-mail для погодження "Графіку постачання газу та замовлення (бронювання) потужності": ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , телефон НОМЕР_4 .

Дані контактної особи споживача: контактна особа Разяпов Ю.К., e-mail: ІНФОРМАЦІЯ_3 , телефон: НОМЕР_5 .

Передачу фактично поставленого споживачу газу кожного газового місяця сторони оформлюють актом приймання-передачі газу за формою, зразок якої наведено у додатку №4 до цього договору, з зазначенням фактично переданого обсягу. Фактичний обсяг газу, що переданий постачальником споживачу, визначається за даними, отриманими на інформаційній платформі Оператора ГТС (п.4.1 договору).

Споживач до 05 числа місяця (включно), наступного за газовим місяцем, надає постачальнику дані про фактичний обсяг розподіленого (протранспортованого) природного газу споживачу за газовий місяць та копію відповідного акту, що складений між Оператором ГРМ/ГТС та споживачем, відповідно до вимог Кодексу ГТС/Кодексу ГРС. Надання таких даних відбувається шляхом направлення електронного листа на електронні адреси контактних осіб постачальника, що вказані в п.3.9 договору, зокрема до листа має додаватися скан-копія акту про фактичний об`єм (обсяг) розподіленого (протранспортованого) природного газу споживачу за газовий місяць, що складений між Оператором ГРМ/ГТС та споживачем (п.4.2.Договору).

Постачальник до 12-го числа місяця (включно), наступного за газовим місяцем, підписує та надсилає споживачу два примірники акту приймання-передачі газу з урахуванням замовлення (бронювання) потужності (надалі - "Акт") із зазначенням фактично переданого обсягу газу за відповідний газовий місяць, що визначається за даними отриманими на інформаційній платформі Оператора ГТС (п.4.3 договору).

Споживач протягом 2 (двох) робочих днів з дати одержання двох примірників акту зобов`язується повернути постачальнику один примірник оригіналу акту, підписаний уповноваженим представником споживача, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акту (п.4.4 договору).

Для пришвидшення комунікації сторони використовують одночасно всі електронні адреси та телефонний зв`язок контактних осіб сторін, що вказані в п.п. 3.9, 3.10 договору, зокрема для надання скан-копій актів та вмотивованих відмов від їхнього підписання. Надання постачальнику електронних копій актів та вмотивованих відмов від їхнього підписання не звільняє споживача від надання цих документів на паперових носіях (п. 4.5 договору).

У випадку ненадходження від споживача підписаного примірника акту або письмової мотивованої відмови від підписання такого акту (в електронній формі або на паперовому носії) в строки, визначені п. 4.4 цього договору, акт вважається узгодженим та підписаним споживачем без зауважень, при цьому датою підписання акту приймається дата складання акту постачальником, що зазначена в акті. В будь-якому випадку, положення даного пункту не звільняє споживача від обов`язку надати постачальникові підписаний примірник акту (п. 4.6 договору).

У випадку мотивованої відмови від підписання Акту, розбіжності підлягають урегулюванню відповідно до умов цього договору або в судовому порядку (п. 4.7 договору).

Узгоджені акти є підставою для остаточних розрахунків (п. 4.8 договору).

Згідно п. 5.3.4 договору споживач зобов`язаний своєчасно та у повному обсязі здійснити оплату за газ з урахуванням замовлення (бронювання) потужності на умовах, визначених даним договором.

Фактична ціна газу, який підлягає постачанню у відповідному місяці поставки, розраховується у відповідності до додатка №3 до цього договору, та враховує базову ціну газу, що визначається сторонами у додаткових угодах до Договору щомісячно або в інші строки, передбачені додатками та/або додатковими угодами, та витрати, пов`язані з замовленням (бронюванням) потужності (тариф на послуги транспортування природного газу для внутрішньої точки виходу з газотранспортної системи з урахуванням встановлених коефіцієнтів) (п. 6.1 договору).

Загальна вартість даного договору складається із суми вартостей усіх обсягів газу, поставленого протягом усіх газових місяців протягом строку дії договору згідно актів, виставлених постачальником рахунків та інших нарахувань в такому періоді (п. 6.2 договору).

У випадку зміни тарифів на замовлення (бронювання) потужності (послуги транспортування природного газу для внутрішньої точки виходу з газотранспортної системи чи відповідних коефіцієнтів) відповідними компетентними органами, нові тарифи та/або коефіцієнти є обов`язковими для сторін за цим договором з моменту введення їх в дію відповідними нормативними документами (п.6.3 договору).

Пунктом 7.1 договору передбачено, що споживач зобов`язаний сплатити вартість газу, що передається за цим договором, з урахуванням замовлення (бронювання) потужності, шляхом перерахування грошових коштів на банківський рахунок постачальника. Санкції оплачуються за окремим рахунком, вимогою. Умови та порядок розрахунків визначаються в додатку №3 до договору.

Оплата газу здійснюється споживачем виключно грошовими коштами у національній валюті на розрахунковий рахунок постачальника у строки та розмірах, узгоджених відповідно до додатку №3 та додаткових угод до цього договору (п. 7.2 договору).

Датою оплати споживачем вартості спожитого природного газу з урахуванням замовлення (бронювання) потужності є дата надходження грошових коштів на рахунок постачальника (п.7.3 договору).

В платіжних дорученнях споживач повинен обов`язково вказувати призначення платежу - оплата за природний газ згідно номеру та дати договору. За наявності заборгованості у споживача за цим договором постачальник зараховує кошти, що надійшли від споживача, в першу чергу, як погашення заборгованості за минулі періоди (газові місяці) по цьому договору, незалежно від вказаного в платіжному дорученні призначення платежу, а переплата (повна або часткова) зараховується на наступні періоди постачання (газові місяці) або ж повертається за письмовою вимогою споживача після припинення дії (розірвання) договору (п.7.5 договору).

Цей договір вступає в силу з моменту підписання і діє до кінця календарного року з наступною автоматичною пролонгацією на наступний рік без обмеження кількості пролонгацій, якщо за 20 днів до закінчення строку його дії жодною із сторін не буде повідомлено про відмову від подальшої пролонгації. В частині розрахунків договір дії до повного виконання сторонами своїх зобов`язань (п.14.1 договору).

Суд зазначає, що вказаний договір підписаний та скріплений печатками сторін, що, за умовами цього договору, свідчить про набрання ним чинності.

У додатку №2 до договору сторони погодили перелік ЕІС-кодів точок комерційного обліку, а саме: найменування об`єкту - ПрАТ Українська Керам група за адресою: м. Слов`янськ, вул. Торська, 67, енергетичний ідентифікаційний код (ЕІС код) 56ХО0000М167Н00Т, оператор ГРМ/ГТС Донецькоблгаз.

Також сторонами складено та підписано додаток №3 до договору, яким погоджено умови здійснення розрахунків. Так, відповідно до пунктів 1-6 додатку №3 до договору, сторони встановили, що ціна газу, що постачається на умовах договору, розраховується в гривнях за 1000 куб.м та включає, в тому числі, ціну замовлення (бронювання) потужності (тариф на послуги транспортування природного газу для внутрішньої точки виходу з газотранспортної системи, встановлений відповідною постановою НКРЕКП).

Сторони щомісячно узгоджують базову ціну газу шляхом підписання відповідної додаткової угоди не пізніше, ніж за 7 днів до дати постачання. В разі не досягнення відповідної згоди (не підписання додаткової угоди), постачальник має право виключити споживача із реєстру споживачів постачальника на інформаційній платформі оператора ГТС з відповідної дати або номінувати нульовий обсяг.

Для здійснення попередніх розрахунків за газ (до закінчення газового місяця) сторони дійшли згоди використовувати прогнозну ціну газу, що включає, в тому числі, прогнозну ціну замовлення (бронювання) потужності, та розраховується за формулою вказаною у п.3 додатку №3 до договору.

Фактична ціна газу за відповідний газовий місяць (формується за даними фактичного споживання у газовому місяці), включає, в тому числі, ціну замовлення (бронювання) потужності за кожною точкою комерційного обліку і розраховується за формулою вказаною у п.4 додатку №3 до договору.

Періоди постачання газу визначаються в додаткових угодах.

Розрахунковим періодом для розрахунку розміру оплати є газовий місяць.

Пунктом 7 додатку №3 до договору встановлено, що оплата за поставлений газ, включаючи вартість замовлення (бронювання) потужності, здійснюється споживачем на поточний рахунок постачальника, шляхом здійснення оплати в такі строки:

- 100% вартості (з ПДВ) загального замовленого обсягу відповідно "Графіку постачання газу та замовлення (бронювання) потужності", узгодженому відповідно до п.2.4 Договору, з використанням прогнозної ціни газу - не пізніше 25 числа місяця що передує газовому місяцю;

- остаточний розрахунок в обсязі залишку вартості (з ПДВ) фактичного обсягу споживання газу з використанням фактичної ціни газу здійснюється у термін не пізніше 15 числа місця, наступного за розрахунковим газовим місяцем.

Або:

- 40% вартості (з ПДВ) загального замовленого обсягу відповідно "Графіку постачання газу замовлення (бронювання) потужності", узгодженому відповідно до п. 2.4 Договору, з використанням прогнозної ціни газу - не пізніше 10 числа газового місяця;

- 30% вартості (з ПДВ) загального замовленого обсягу відповідно "Графіку постачання газу замовлення (бронювання) потужності", узгодженому відповідно до п. 2.4 Договору, з використанням прогнозної ціни газу - не пізніше 20 числа газового місяця;

- 30% вартості (з ПДВ) загального замовленого обсягу відповідно "Графіку постачання газу замовлення (бронювання) потужності", узгодженому відповідно до п. 2.4 Договору, з використанням прогнозної ціни газу - не пізніше 30 числа газового місяця;

- остаточний розрахунок в обсязі залишку вартості (з ПДВ) фактичного обсягу споживання газу з використанням фактичної ціни газу здійснюється у термін не пізніше 15 числа місяця, наступного за розрахунковим газовим місяцем.

Або:

- 100% вартості (з ПДВ) фактичного обсягу споживання газу з використанням фактичної ціни газу здійснюється у термін не пізніше 15 числа наступного за розрахунковим газовим місяцем.

На виконання вказаних умов договору позивач передав, а відповідач прийняв у березні 2022 року газ природний у розмірі 1,13693 тис.м.куб. на загальну суму 37 154,22 грн з ПДВ, про що позивачем складений акт приймання-передачі природного газу від 31.03.2022.

Відповідний акт позивачем було направлено відповідачу на електронну адресу, яка зазначена у договорі № 3812Г від 23.10.2020. Вказаний акт не був підписаний з боку відповідача.

На підставі вказаного акту позивач виставив відповідачу рахунок № 3812Г за березень 2022 року.

Згідно з випискою по особовому рахунку позивача, відповідачем 22.02.2022 було здійснено оплату у розмірі 39 148,67 грн.

За поясненнями позивача вказані кошти частково зараховані в оплату поточної заборгованості, а залишок коштів у сумі 24 658,19 грн станом на 01.03.2022 на особовому рахунку рахувався як переплата, у зв`язку з чим вказані кошти були зараховані в рахунок часткової оплати за спожитий відповідачем газ за березень 2022 року.

Як стверджує позивач, відповідачем залишок заборгованості за березень 2022 року в сумі 12 496,03 грн відповідачем до теперішнього часу не сплачено.

Несвоєчасне та неповне виконання відповідачем зобов`язань з оплати спожитого природного газу зумовило звернення позивача до суду із відповідним позовом про стягнення заборгованості.

Приписами п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України передбачено, що підстави виникнення цивільних прав та обов`язків виникають з договорів та інших правочинів.

Відповідно до ч. 1 ст.173 Господарського кодексу України господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом (абз.2 ч.1 ст.175 Господарського кодексу України).

Правове регулювання правовідносин, які виникають між постачальниками та споживачами природного газу, з урахуванням їх взаємовідносин з операторами газорозподільної системи (Оператори ГРМ) операторами газотранспортної системи (Оператори ГТС), регулюються, зокрема, Законом України "Про ринок природного газу" та Правилами постачання природного газу, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2496 від 30.09.2015р.

За змістом п.28 ч.1 ст.1 Закону України "Про ринок природного газу" визначено, що постачання природного газу - це господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і полягає в реалізації природного газу безпосередньо споживачам на підставі укладених з ними договорів.

Згідно з п.3 розділу І Правил постачання природного газу, постачання природного газу споживачу здійснюється на підставі договору постачання природного газу між постачальником та споживачем, який укладається відповідно до вимог цих Правил, та після включення споживача до Реєстру споживачів постачальника в інформаційній платформі Оператора ГТС у відповідному розрахунковому періоді в порядку, визначеному Кодексом газотранспортної системи.

Статтями 6, 627 Цивільного кодексу України визначено, що сторони є вільними в укладені договору, в виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

У відповідності до ч.1 ст.626 наведеного кодексу договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ч.1 ст.629 Цивільного кодексу України).

В ч.1 ст.638 вищезазначеного кодексу зазначено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Приписами ч. 1 ст. 628 вказаного нормативно-правового акту встановлено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Спірний договір постачання природного газу № 3812Г від 23.10.2020 за своєю правовою природою є договором поставки.

Відповідно до ст. 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

За змістом ст.265 Господарського кодексу України за договором поставки одна сторона - постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.

Як встановлено судом, відповідний акт приймання-передачі природного газу та рахунок на оплату за березень 2022 року позивачем були направлені відповідачу на електронну адресу, яка зазначена у договорі, лише 24.02.2023.

Згідно з п.4.4 укладеного договору сторони погодили, що споживач протягом 2 (двох) робочих днів з дати одержання двох примірників акту зобов`язується повернути постачальнику один примірник оригіналу акту, підписаний уповноваженим представником споживача, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акту.

У випадку ненадходження від споживача підписаного примірника акту або письмової мотивованої відмови від підписання такого акту (в електронній формі або на паперовому носії) в строки, визначені п.4.4 цього договору, акт вважається узгодженим та підписаним споживачем без зауважень, при цьому датою підписання акту приймається дата складання акту постачальником, що зазначена в акті. В будь-якому випадку, положення даного пункту не звільняє споживача від обов`язку надати постачальникові підписаний примірник акту (п.4.6. вищезазначеного договору).

Таким чином позивач свої зобов`язання за договором постачання природного газу №3812Г від 23.10.2020 виконав належним чином.

За таких обставин, оскільки судом встановлено, що позивач поставив, а відповідач прийняв природний газ у березні 2022 року згідно з Актом приймання-передачі від 31.03.2022, суд вважає строк зобов`язання по оплаті спожитого газу таким, що настав.

Враховуючи викладене, а також те, що в матеріалах справи відсутні, а відповідачем не надані докази, які б спростовували наявність заборгованості перед позивачем, а також докази, які б свідчили про здійснення остаточного розрахунку за спожитий природний газ у березні 2022 року, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення боргу за спожитий природний газ у березні 2022 року в сумі 12 496,03 грн є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Пунктом 5 частини 1 статті 237 ГПК України передбачено, що при ухваленні рішення суд вирішує питання як розподілити між сторонами судові витрати.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи те, що суд задовольнив позов повністю, у відповідності до ст. 129 ГПК України витрати щодо сплати судового збору в сумі 2 147,20 грн підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.

Суд зазначає, що обмежену кількість знаків поштової оплати, для вручення сторонам рішення по справі будуть використані альтернативні способи вручення процесуальних документів учасникам справи, а саме шляхом направлення даного рішення на електронні адреси сторін, до особистого кабінету позивача в системі "Електронний суд", а також направити відповідачу рішення суду поштою.

На підставі викладеного, керуючись статями 1-5, 10, 11, 12, 20, 73-80, 86, 129, 231, 233, 236-238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Українська керамічна група" (84122, Донецька область, м. Слов`янськ, вул. Торська, буд. 67, код 22042269) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги" (49044, м. Дніпро, вулиця Моссаковського Володимира, будинок 7, код 42086719) заборгованість за Договором постачання природного газу № 3812Г від 23.10.2020 за спожитий в березні 2022 року природний газ у сумі 12 496,03 грн та витрати по сплаті судового збору в сумі 2 147,20 грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ст. 241 ГПК України).

Апеляційна скарга на рішення суду подається в строки та в порядку, визначені статтями 256, 257 ГПК України.

Повний текст рішення складено та підписано 05.09.2023.

Суддя Т. О. Лобода

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення05.09.2023
Оприлюднено07.09.2023
Номер документу113230027
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —905/848/23

Судовий наказ від 03.10.2023

Господарське

Господарський суд Донецької області

Лобода Тетяна Олександрівна

Рішення від 05.09.2023

Господарське

Господарський суд Донецької області

Лобода Тетяна Олександрівна

Ухвала від 05.07.2023

Господарське

Господарський суд Донецької області

Лобода Тетяна Олександрівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні