Рішення
від 31.08.2023 по справі 229/2912/23
ДРУЖКІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 229/2912/23

Провадження № 2/229/1474/2023

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

31 серпня 2023 р. м. Дружківка, Донецької області

Дружківський міський суд Донецької областіу складі

головуючого суддіФеняка О. Р.,

за участю секретаря судового засідання Ситника С.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу

за позовною заявою ОСОБА_1 до Єнакієвської міської ради, про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини,

встановив:

Позивач ОСОБА_1 , звернулась до суду із позовом до відповідача Єнакієвської міської ради, про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, відповідно до якого просить суд визначити додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , на тимчасово окупованій території в смт. Карло-Марксове міста Єнакієве Донецької області. Факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , встановлено рішенням Херсонського міського суду Херсонської області від 18 лютого 2022 року по справі 766/2873/22 (що підтверджується копією судового рішення) на підставі якого 22 лютого 2022 Дніпровським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) було складено актовий запис 216 та видано свідоцтво про смерть НОМЕР_1 (копія додається).

Як на підставу позовних вимог позивач посилається на ті обставини, що ОСОБА_2 була матір`ю позивачки, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після її смерті відкрилась спадщина у вигляді нерухомого майна, а саме квартира АДРЕСА_1 , в якій померла постійно проживала, у тому числі і на момент смерті, і яка належала померлій на праві власності на підставі Свідоцтва про право власності № НОМЕР_2 , виданого 16.05.2006 року відділом приватизації при Єнакієвському міськвиконкомі (що підтверджується довідкою з державного реєстру речових прав на нерухоме майно).

Також позивачка обгрунтовує свої вимоги наступним:

1.Спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не була заведена ані впродовж шести місяців з моменту смерті, ані до даного часу. При цьому Позивачка є єдиною спадкоємицею померлої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а отже інші спадкоємці, які могли б дати письмову згоду на подання позивачкою заяви до нотаріальної контори про при - відсутні. Вищевказана інформація підтверджується інформаційною довідкою із спадкового реєстру (додається). За вказаних обставин (внаслідок відсутності інших спадкоємців) єдиним можливим способом забезпечення Позивачці можливості подати заяву про прийняття спадщини після спливу встановленого ст. 1270 ЦК України 6-ти місячного строку є звернення з відповідним позовом до суду.

2.Позивачка мала намір звернутися із заявою про прийняття спадщини проте з поважних причин, пов?язаних із запровадженням режиму воєнного стану і окупацією м. Херсона та майже щоденними обстрілами м. Херсон військовими РФ після деокупації міста, не змогла своєчасно подати заяву про прийняття спадщини.

Позивач у судове засідання не з`явився, подавши заяву про розгляд справи у його відсутність, заявлені вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з`явився, заяв та клопотань не надходило. Про місце, дату та час судового розгляду були повідомлені належним чином.

З урахуванням ч.2ст.247 Цивільного процесуального кодексу України, у зв`язку з неявкою всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали справи, додатково представлені документи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з огляду на таке.

Відповідно до довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 330695194 власницею квартири за адресою: АДРЕСА_2 з 05.06.2006 є ОСОБА_2 .

На даний час у зв?язку із пропуском встановленого законодавством строку на прийняття спадщини (шість місяців) позивач, не має можливості оформити спадщину та отримати свідоцтво про право на спадщину. При цьому питання про визначення додаткового строку для подання заяви може бути вирішено у судовому порядку.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є донькою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується наявною в матеріалах справи копією свідоцтва про народження № НОМЕР_3 .

Відповідно до свідоцтва про смерть НОМЕР_4 , виданого 22 лютого 2022 року Дніпровським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), мати позивача померла ІНФОРМАЦІЯ_4 у м. Єнакієво, смт. Карло-Марксове Донецької області.

Приймаючи рішення, суд виходить з такого.

Відповідно до ч. 1ст. 1223 Цивільного кодексу України, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті, при цьому для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч. 1ст. 1270 Цивільного кодексу України).

За приписами ч. 1ст. 1220 Цивільного кодексу України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою і часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

Статтею 1272 Цивільного кодексу Українипередбачено, що якщо спадкоємець протягом строку, встановленогостаттею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій (п. 24Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 «Про судову практику у справах про спадкування»).

Як установлено судом, позивач не звернувся вчасно до нотаріуса із заявою у встановлений законом строк в порядку визначеному законодавством України через наявність об`єктивних, непереборних, істотних труднощів для спадкоємця на вчинення дій щодо прийняття спадщини у встановлений законом строк.

За таких обставин, оскільки позивач пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню із визначенням позивачеві - спадкоємцеві за законом, додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Судові витрати за заявою позивача покласти на останню.

З огляду на викладене, на підставі статтей1220,1223,1270,1272 Цивільного кодексу України, керуючись статями7,12,13,76,141,263,264,265,272, Цивільного процесуального кодексу України,суд

ухвалив:

Задовольнити позов ОСОБА_1 до Єнакієвської міської ради, про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 три (3) місяці з дня набрання рішенням законної сили.

Заочне рішення може бути переглянуте за письмовою заявою відповідача про перегляд заочного рішення, яка може бути подана до суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення повного заочного рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заяви про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Повідомити учасників справи про можливість ознайомлення з рішенням суду на веб-порталі Єдиного державного реєстру судових рішень за посиланням: http://www.reyestr.court.gov.ua/.

Головуючий суддяОлександр ФЕНЯК

СудДружківський міський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення31.08.2023
Оприлюднено07.09.2023
Номер документу113246655
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —229/2912/23

Ухвала від 31.08.2023

Цивільне

Дружківський міський суд Донецької області

Феняк О. Р.

Рішення від 31.08.2023

Цивільне

Дружківський міський суд Донецької області

Феняк О. Р.

Ухвала від 20.07.2023

Цивільне

Дружківський міський суд Донецької області

Феняк О. Р.

Ухвала від 09.06.2023

Цивільне

Дружківський міський суд Донецької області

Феняк О. Р.

Ухвала від 10.05.2023

Цивільне

Дружківський міський суд Донецької області

Феняк О. Р.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні