Рішення
від 29.08.2023 по справі 686/10122/23
ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 686/10122/23

Провадження № 2/686/3534/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 серпня 2023р. м. Хмельницький

Хмельницький міськрайонний суд в складі: головуючого судді - Продана Б.Г., при секретарі - Боднар А.П., за участю позивача - ОСОБА_1 , представника відповідача - ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницькому цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до управління молоді та спорту Хмельницької міської ради про стягнення компенсації за невикористану відпустку,

ВСТАНОВИВ:

25 квітня 2023 року до суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Управління молоді та спорту Хмельницької міської ради про стягнення компенсації за невикористану відпустку в розмірі 86 876,57 грн. Позов мотивує тим, що наказом №90 від 24.03.2011 року він прийнятий на роботу директором Хмельницької дитячо-юнацької спортивної школи №2 за контрактом і пропрацював на вказаній посаді до 05.09.2022 року. У відповідності до Закону України «Про відпустки» та постанови Кабінету Міністрів України від 14.04.1997 року № 346 «Про затвердження порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів керівним працівникам закладів та установ освіти, навчальних (педагогічних) частин (підрозділів), інших установ і закладів, педагогічним, науково-педагогічним працівникам та науковим працівникам» тривалість щорічної основної відпустки для директорів закладів позашкільної освіти визначено 42 календарні дні. Оскільки контрактом було встановлено тривалість щорічної відпустки у розмірі 31 календарний день, то при звільненні не було здійснено компенсацію при звільненні за період з 2016 по 2021 рік по 11 днів за кожен роботи, що за весь період складає 73 календарні дні. У зв`язку із наведеним позивач змушений звернутись до суду.

26.04.2023 року позовну заяву залишено без руху.

27.04.2023 року на виконання ухвали про усунення недоліків від ОСОБА_1 надійшла заява.

03.05.2023 року по справі відкрито провадження, призначено підготовче засідання.

25.05.2023 року представником відповідача надано відзив на позов, вважає його безпідставним та необґрунтованим, вказує, що посада директора Дитячо-юнацької спортивної школи не є посадою, що відноситься до керівника позашкільного навчального закладу освіти, а тому на нього не поширюється вимога про 42 календарні дні щорічної відпустки. Просить відмовити у задоволенні позову.

26.05.2023 року справу призначено до слухання по суті.

21.06.2023 року позивачем подано відповідь на відзив, у якому він вказує на те, що дитячо-юнацька спортивна школа є закладом освіти у відповідності до ст. 12 Закону України «Про позашкільну освіту» та згідно постанови КМУ від 05.11.2008 року № 993 «Про затвердження Положення про дитячо-юнацьку школу». Наполягає на задоволенні позову.

29.08.2023 року представником відповідача надано заперечення, вказує, що у договорі правомірно встановлено розмір щорічної основної відпустки - 31 календарний день, а тому вимоги позивача є необґрунтованими та не підлягають до задоволення.

В судовому засіданні позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив їх задоволити.

В судовому засіданні представник відповідача проти позовних вимог заперечив, просив відмовити в задоволенні позову з підстав його необґрунтованості.

Заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи та надані докази, оцінивши їх у сукупності, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову з наступних підстав.

Судом встановлено, що наказом №90 від 24.03.2011 року ОСОБА_1 прийнятий на роботу директором Хмельницької дитячо-юнацької спортивної школи №2 за контрактом і пропрацював на вказаній посаді до 05.09.2022 року.

У відповідності до чинного законодавства, тривалість щорічної основної відпустки для директорів закладів позашкільної освіти визначено 42 календарні дні. Оскільки контрактом було встановлено тривалість щорічної відпустки у розмірі 31 календарний день, то при звільненні не було здійснено компенсацію при звільненні за період з 2016 по 2021 рік по 11 днів за кожен роботи, що за весь період складає 73 календарні дні. У зв`язку із наведеним позивач звернувся до суду та просить стягнути компенсацію за невикористану відпустку в розмірі 86 876,57 грн.

Про дані обставини свідчать матеріали справи.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про відпустки», щорічна основна відпустка надається працівникам тривалістю не менш як 24 календарних дні за відпрацьований робочий рік, який відлічується з дня укладення трудового договору.

Промислово-виробничому персоналу вугільної, сланцевої, металурнгійної, електроенергетичної промисловості, а також зайнятому на відкритих гірничих роботах, на роботах на поверхні шахт, розрізів, кар`єрів і рудників, на будівельно-монтажних роботах у шахтному будівництві, на транспортуванні та збагаченні корисних копалин надається щорічна основна відпустка тривалістю 24 календарних дні із збільшенням за кожних два відпрацьованих роки на 2 календарних дні, але не більше 28 календарних днів.

Працівникам, зайнятим на підземних гірничих роботах та в розрізах, кар`єрах і рудниках глибиною 150 метрів і нижче, надається щорічна основна відпустка тривалістю 28 календарних днів незалежно від стажу роботи, а в розрізах, кар`єрах і рудниках глибиною до 150 метрів - 24 календарних дні із збільшенням на 4 календарних дні при стажі роботи на даному підприємстві 2 роки і більше.

Працівникам лісової промисловості та лісового господарства, державних заповідників, національних парків, що мають лісові площі, лісомисливських господарств, постійних лісозаготівельних і лісогосподарських підрозділів інших підприємств, а також лісництв надається щорічна основна відпустка тривалістю 28 календарних днів за Списком робіт, професій і посад, затверджуваним Кабінетом Міністрів України.

Воєнізованому особовому складу гірничорятувальних частин надається щорічна основна відпустка тривалістю 30 календарних днів, невоєнізованим працівникам гірничорятувальних частин - 24 календарних дні із збільшенням за кожних два відпрацьованих роки на 2 календарних дні, але не більше 28 календарних днів.

Керівним працівникам навчальних закладів та установ освіти, навчальних (педагогічних) частин (підрозділів) інших установ і закладів, педагогічним, науково- педагогічним працівникам та науковим працівникам надається щорічна основна відпустка тривалістю до 56 календарних днів у порядку, затверджуваному Кабінетом Міністрів України.

Особам з інвалідністю І і II груп надається щорічна основна відпустка тривалістю 30 календарних днів, а особам з інвалідністю III групи - 26 календарних днів.

Особам віком до вісімнадцяти років надається щорічна основна відпустка тривалістю 31 календарний день.

Сезонним працівникам, а також тимчасовим працівникам відпустка надається пропорційно до відпрацьованого ними часу. Список сезонних робіт і сезонних галузей затверджується Кабінетом Міністрів України.

Положення цієї статті щодо тривалості щорічної основної відпустки не поширюються на працівників, тривалість відпустки яким установлюється іншими актами законодавства, проте тривалість їх відпустки не може бути меншою за передбачену частинами першою, сьомою і восьмою цієї статті.

Виходячи з останньої частини ст. 6 Закону України «Про відпустки», розмір щорічної основної відпустки не може бути меншим ніж 24 календарних дні для усіх працівників, 26 календарних днів - щодо інвалідів 1 та 2-ї груп та 31 календарний день щодо працівників віком до 18 років. В інших випадках законодавством може встановлюватись інший розмір щорічної відпустки.

У відповідності до норм Постанови КМУ від 14.04.1997 року № 346 (в редакції чинній на момент укладення контракту з керівником від 23 вересня 2015 року) тривалість щорічної основної відпустки для директора позашкільного навчального закладу складає 42 календарні дні. Разом з тим, у таблиці вказаної постанови зазначена примітка, яка заначає, що норма зазначеного пункту Постанови поширюється на працівників, на яких поширюються умови оплати праці працівників навчальних закладів та установ освіти.

Разом з тим, матеріали позовної заяви не місять доказів, що Директор Хмельницької дитячо-юнацької спортивної школи № 2 належить до працівників навчальних закладів та установ освіти. Адже навчальний заклад підпорядкований Управлінню молоді та спорту, що не має повноважень управління саме в сфері закладів та установ освіти.

Вказане підтверджується контрактом та іншими документами, що додані позивачем до справи, в яких жодним чином не зазначено, що позивач був керівником закладу освіти, а тому на нього не може поширюватись норма Постанови КМУ від 14.04.1997 року № 346, яка поширюється саме на керівника позашкільного навчального закладу освіти.

Постановою КМУ від 14.06.2000 р. № 963 затверджено перелік посад педагогічних та науково-педагогічних працівників серед яких відсутня посада директора дитячо-юнацької спортивної школи.

Наказом Міністерства України у справах молоді та спорту від 23.09.2005 р. № 2097 затверджено умови оплати праці працівників бюджетних установ, закладів та організацій галузі фізичної культури і спорту, серед яких затверджена Схема тарифних розрядів посад керівних працівників і фахівців дитячо-юнацьких спортивних шкіл, шкіл вищої спортивної майстерності, закладів спеціалізованої освіти спортивного профілю із специфічними умовами навчання.

Постановою КМУ від 05.11.2008 року № 993 «Про затвердження Положення про дитячо-юнацьку школу», зазначено, що Мінмолодьспорт здійснює в установленому порядку організаційно-методичне забезпечення діяльності спортивних шкіл незалежно від підпорядкування, типу і форми власності.

Таким чином, вказана постанова зазначає, що дитячо-юнацькі спортивні школи не підпорядковані сфері освіти, що виключає можливість поширення законодавства про освіту на вказану сферу діяльності у тому числі в частині трудових прав та гарантій.

Згідно з розділом II «Позашкільні навчальні заклади» постанови Кабінету Міністрів України від 14.04.97 р. № 346 (зі змінами) щорічна основна відпустка тривалістю 42 календарних дні надається працівникам позашкільних навчальних закладів (директору, заступнику директора з навчальної роботи тощо), на яких поширюються умови оплати праці працівників навчальних закладів та установ освіти.

Оскільки класифікацією видів навчальної діяльності, затвердженою Державним класифікатором України, діяльність спортивних шкіл усіх типів віднесено до розділу 92.6 «Діяльність у галузі спорту», працівникам, які працюють у позашкільних навчальних закладах галузі фізичної культури і спорту, умови оплати праці визначаються згідно з нормативно- правовими актами цієї галузі.

Отже, тривалість щорічної основної відпустки не може визначатися в порядку, встановленому названою постановою. Для директорів, заступників директорів, інструкторів-методистів спортивних шкіл тривалість відпустки може становити до 31 календарного дня (24 календарних дні - щорічна основна відпустка і до семи календарних днів - як працівникам з ненормованим робочим днем).

Порядок, умови надання, тривалість основної і додаткових відпусток установлено: абзацом першим ст.6 і п.2 ст.8 Закону України «Про відпустки» і постановою Верховної Ради України від 15.11.96 р. № 505/96 ВР «Про введення в дію Закону України «Про відпустки»» з урахуванням абзацу другого п.2 цієї постанови; галузевою угодою між центральним органом виконавчої влади з питань фізичної культури і спорту та ЦК профспілки працівників культури України. Додатком 2 до цієї угоди визначено орієнтовний перелік посад, робіт, професій з ненормованим робочим днем підприємств, установ, організацій сфери фізичної культури і спорту України, за роботу на яких передбачено надання додаткових відпусток тривалістю до семи робочих днів.

Під час визначення тривалості щорічної відпустки потрібно керуватися цими нормативно-правовими актами та колективним договором школи.

Враховуючи викладене, посада Директора Дитячо-юнацької спортивної школи не є посадою, що відноситься до керівника позашкільного навчального закладу освіти, а тому на нього не поширюється вимога про 42 календарні дні щорічної відпустки.

Отже, у договорі правомірно встановлено розмір щорічної основної відпустки - 31 календарний день, а тому вимоги позивача є необгрунтованими та не підлягають до задоволення, оскільки в судовому засіданні не було встановлено наведені позивачем обставини.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 141, 263 - 265 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 , тел. НОМЕР_2 ) до управління молоді та спорту Хмельницької міської ради (29000. м. Хмельницький, пров. Пушкіна 5, ЄДРПОУ 22771264, тел. 0382 76 42 39) про стягнення компенсації за невикористану відпустку в сумі 86876 грн. 57 коп. за період з 2016р. по. 2022р. - залишити без задоволення.

На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення суду.

Повний текст рішення суду виготовлено 06.09.2023 року.

Суддя:

СудХмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення29.08.2023
Оприлюднено07.09.2023
Номер документу113261847
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них про виплату заробітної плати

Судовий реєстр по справі —686/10122/23

Рішення від 29.08.2023

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Продан Б. Г.

Ухвала від 26.05.2023

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Продан Б. Г.

Ухвала від 03.05.2023

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Продан Б. Г.

Ухвала від 26.04.2023

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Продан Б. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні