Справа №760/19180/23
1-кс/760/8187/23
УХВАЛА
СЛІДЧОГО СУДДІ
(повний текст)
01 вересня 2023 року м. Київ
Слідчий суддя Солом`янського районного суду м. Києва ОСОБА_1 ,
за участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_2
прокурора ОСОБА_3
захисників ОСОБА_4 ,
ОСОБА_5
підозрюваної ОСОБА_6
розглянувши внесене в кримінальному провадженні за № 22022101110001164 від 28.12.2022 клопотання слідчого з ОВС 1 відділу слідчого управління Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області ОСОБА_7 і погоджене прокурором Білоцерківської окружної прокуратури Київської області ОСОБА_3 щодо
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Києва, що мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , заміжньої, що має на утриманні малолітнього сина, із вищою освітою, працює фінансовим директором ТОВ «Нова Форм», раніше не судимої
яка підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111-2 Кримінального кодексу України, про обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою -
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до поданого клопотання, ОСОБА_6 розділяючи єдиний погляд із ОСОБА_8 , будучи обізнаною про настання негативних наслідків через ведення бізнесу останнім на території держави-агресора, діючи умисно, прийняла на себе обов`язки з виконання поставлених ОСОБА_8 вказівок спрямованих на ведення фінансово господарської діяльності російських ТОВ «ТК «ОПТИМ» та ТОВ «ТЕХНОТРЕЙД».
Так, ОСОБА_8 , діючи умисно, за попередньо встановленою домовленістю з ОСОБА_6 , перебуваючи за межами України, у період починаючи з початку квітня 2022 року розпочав дії з налагодження фінансово-господарської діяльності у взаємодії з державою агресором ТОВ «ТЕХНОТРЕЙД», ІНПП 7723864037 КПВ 772301001, ЄДРПОУ 17213131, що зареєстроване у державних органах РФ за юридичною адресою: 115088, м. Москва, проїзд 2-й Південопортовий, 18, стр. 1 та ТОВ «ТК «ОПТИМ», ІНПП 7723853236 КПВ 772301001, ЄДРПОУ 13540028, що зареєстроване у державних органах РФ за юридичною адресою: 115088, м. Москва, проїзд 2-й Південопортовий, 18, стр. 1.
Водночас, протягом 2022 - 2023 року на виконання спільного злочинного умислу направленого на пособництво державі агресору ОСОБА_8 за попередньою змовою групою осіб з ОСОБА_6 , та іншими невстановленими на теперішній час особами, налагодивши стійкі робочі та ідеологічні зв`язки з представниками держави агресора - РФ, за попередніми досягнутими домовленостями налагодили фінансово-господарську діяльність у взаємодії з державою агресором компаній ТОВ «ТЕХНОТРЕЙД», що зареєстроване у державних органах РФ за юридичною адресою: 115088, м. Москва, проїзд 2-й Південопортовий, 18, стр.1 та ТОВ «ТК «ОПТИМ», що зареєстроване у державних органах РФ за юридичною адресою: 115088, м. Москва, проїзд 2-й Південопортовий, 18, стр. 1.
Вказаними діями ОСОБА_8 та ОСОБА_6 фактично сприяли веденню господарської діяльності разом із державою агресором та продовжуючи ведення такої діяльності у взаємодії з державою агресором вчинили умисні дії спрямовані на допомогу державі-агресору (пособництво), з метою завдання шкоди Україні шляхом добровільного збору, підготовки та/або передачі матеріальних ресурсів чи інших активів представникам держави-агресора у вигляді сплати податків.
Реалізацію свого злочинного умислу у вказаний період часу, ОСОБА_8 , здійснював дистанційно, зокрема перебуваючи за межами України за допомогою використання власних мобільних телефонів та комп`ютерної техніки, а саме здійснював організаційно-розпорядчі та адміністративно-фінансові заходи щодо провадження господарської діяльності вищевказаних підприємств на території країни агресора.
В свою чергу, ОСОБА_6 , яка перебувала за адресою: АДРЕСА_2 діючи за попередньою змовою з ОСОБА_8 , та іншими невстановленими досудовим розслідуванням особами, та обумовленими попередньо домовленостями, у період часу починаючи з початку квітня 2022 року виконувала поставлені ОСОБА_8 завдання та розпорядження (у тому числі щодо фінансових питань діяльності підприємств, виплат заробітної плати робітникам тощо).
За результатами проведеної господарської діяльності за 2022 рік російська ТОВ «ТК «ОПТИМ» в результаті імпорту та реалізації кліматичного та опалювального обладнання отримала прибутку у розмірі 87 605 000 російських рублів. В свою чергу, за аналогічний період та аналогічну господарську діяльність з імпорту та реалізації кліматичного та опалювального обладнання російська ТОВ «ТЕХНОТРЕЙД» отримала прибутку у розмірі 140 507 000 російських рублів.
Після чого, від діяльності вказаних суб`єктів господарської діяльності за 2022 рік було сплачено 50 117 000 рос. руб. (згідно офіційного курсу НБУ гривні до рубля станом на 31.12.2022 складало 21 866 047 гривень 10 копійок) у вигляді податків до бюджету рф. Тим самим ОСОБА_8 спільно з ОСОБА_6 передали матеріальні ресурси та активи країні агресору, достеменно розуміючи, що з цих податків формується військовий бюджет країни агресора, який використовується у збройній агресії проти України.
Таким чином, ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні громадянином України за попередньою змовою групою осіб, умисних дій спрямованих на допомогу державі-агресору (пособництво), з метою завдання шкоди Україні шляхом добровільного збору, підготовки та/або передачі матеріальних ресурсів чи інших активів представникам держави-агресора, тобто у кримінальному правопорушенні, передбаченому ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111-2 КК України.
Виходячи із зазначеного, слідчий просив застосувати до підозрюваної запобіжний захід у виді тримання під вартою без визначення розміру застави. Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримав, мотивуючи це наявністю ризиків, передбачених ст. 177 Кримінального процесуального кодексу України, про які зазначив в клопотанні.
Захисник та підозрюваний проти задоволення клопотання заперечували.
Так, захисники вказали, на їх думку, підозра необґрунтована, оскільки ОСОБА_6 не працює в цих юридичних особах. Кваліфікація інкримінованих підозрюваній правопорушень, на їх думку, не відповідає фактичним обставинам. Немає поді кримінального правопорушення, а тому немає обґрунтованої підозри.
Захисники також зазначили, що ризики, передбачені ст. 177 Кримінального процесуального кодексу України також відсутні. Чернишова не переховується від суду, з`являється до слідчого, жодних дій щодо переховування не вчиняє. Не може впливати на свідків, оскільки у ТОВ «ТК Оптім» наразі не працює, свій телефон добровільно передала слідчим, нічого з нього не видаляла. Виходячи із цього, захисники просили відмовити в задоволенні клопотання повністю.
Підозрювана захисників підтримала, вказала, що дійсно, один рік працювала в українській ТОВ «ТК Оптім», а в російських компаніях ніколи не працювала. Відповідно, не мала доступу до формування звітності та сплати податків. Виконувала суто аналітичну роботу на замовлення ОСОБА_9 щодо оцінки його активів з метою майбутнього продажу. При підготовці аналітики вона, дійсно, вимушена була спілкуватися із представниками російських компаній. Підозрювана також зазначила, що не має наміру вчиняти кримінальні правопорушення та не може впливати на свідків. Всі докази вилучені, отже спотворити їх підозрювана також не може.
Вислухавши учасників кримінального провадження та дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя прийшов до таких висновків.
22 серпня 2023 року ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111-2 КК України.
Наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_6 інкримінованого їй кримінального правопорушення підтверджується зібраними у кримінальному провадженні та дослідженими під час судового розгляду доказами, зокрема:
- даними протоколів огляду відкритих офіційних джерел мережі Інтернет від 26.06.2023, 27.06.2023 та 27.06.2023, якими встановлено, що ООО "Торговая компания "Оптим" та ООО "Технотрейд" продовжують здійснювати діяльність на території рф та сплачує кошти до бюджету, які в подальшому використовуються на потреби зс рф, для ведення війни проти України;
- даними протоколів оглядів відкритих офіційних джерел мережі Інтернет від 24.01.2023, 02.05.2023 та 26.06.2023, якими встановлено, що ООО "Торговая компания "Оптим" та ООО "Технотрейд" продовжують здійснювати діяльність на території рф та сплачує кошти до бюджету, які в подальшому використовуються на потреби зс рф, для ведення війни проти України;
- даними протоколів оглядів предметів від 03.05.2023 та 13.04.2023, якими встановлено, що ОСОБА_6 та ОСОБА_8 причетні до організації діяльності ООО "Торговая компания "Оптим" та ООО "Технотрейд", які продовжують здійснювати діяльність на території рф та сплачує кошти до бюджету, які в подальшому використовуються на потреби зс рф, для ведення війни проти України;
- даними протоколів обшуку від 11.04.2023 у приміщенні ТОВ «ТК «ОПТІМ» за адресою: м. Київ, пр. Академіка Корольова, 1;
- даними протоколу огляду від 27.07.2023, яким було оглянуто рух коштів ООО "Торговая компания "Оптим" та ООО "Технотрейд", яким підтверджується сплата податків до бюджету рф.
Слідчий суддя погоджується із думкою слідчого, що на даний час існують наступні ризики, передбачені ст. 177 КПК України, а саме те, що підозрювана ОСОБА_6 , будучи обізнаною про міру покарання, що їй загрожує, з метою ухилення від кримінальної відповідальності може почати переховуватись від органу досудового розслідування та/або суду.
Крім того, санкція ч. 1 ст. 111-2 КК України передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від десяти до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п`ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої.
Таким чином враховуючи, що ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні особливо тяжкого кримінального правопорушення, за яке передбачена відповідальність у вигляді позбавлення волі, є обґрунтовані підстави вважати, що вона, усвідомлюючи невідворотність покарання та те, що у разі доведення її вини в суді, буде призначено покарання у вигляді позбавлення волі на тривалий термін, може переховуватися від органу досудового розслідування та суду з метою уникнення кримінальної відповідальності, що згідно п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України є ризиком.
При цьому, 11.04.2023 під час проведення обшуку у офісному приміщенні ТОВ «ТК «ОПТІМ», ОСОБА_6 , з метою ухилення від кримінальної відповідальності, як фінансовий директор вказаного СПД, дала вказівку одному з працівників видаляти все, маючи на увазі фали на цифрових носіях та виходити з будівлі, тобто вчинила дії спрямовані на знищення речей та документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення. Таким чином, ОСОБА_6 будучи обізнаною про хід досудового розслідування може знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, про які орган досудового розслідування на даний час не обізнаний, що згідно п. 2 ч. 1 ст. 177 КПК України є ризиком.
Крім цього, під час подальшого досудового розслідування вказаного кримінального провадження ОСОБА_6 , для ухилення від кримінальної відповідальності, використовуючи свої посадові обов`язки як колишній фінансовий директор може впливати у будь-який спосіб на свідків, працівників ТОВ «ТК «ОПТІМ», що згідно з п. 3 ч. 1 ст. 177 КПК України є ризиком.
Також, ураховуючи, що ОСОБА_6 підозрюється в тому, що вчиняла інкриміновані їй дії, а саме надавала розпорядження та вказівки невстановленим особам, які перебувають на території країни агресора через засоби мобільного та іншого зв`язку, будучи на свободі без процесуальних обмежень, матиме можливість продовжувати вчиняти кримінальне правопорушення в якому підозрюється, що згідно п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України є ризиком.
Застосування до неї більш м`якого запобіжного заходу не забезпечить виконання підозрюваною покладених на неї процесуальних обов`язків, надасть змогу переховуватись від суду і може призвести до продовження нею злочинної діяльності.
Метою і підставою застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою є запобігання спробам підозрюваної переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду, перешкоджати кримінальному провадженню, вчинити інше кримінальне правопорушення
Слідчий суддя не вважає достатнім застосування більш м`яких запобіжних заходів, з огляду на те, що ні домашній арешт, ні застава, не особиста порука, ні особисте зобов`язання не зможуть запобігти вчиненню підозрюваною нових злочинів чи запобігти спробам підозрюваної переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду.
Застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою щодо підозрюваного не суперечить вимогам ст. 5 Конвенції від 04.11.1950 року «Про захист прав людини і основоположних свобод», оскільки існують реальні ознаки справжнього суспільного інтересу, який не зважаючи на презумпцію невинуватості, переважає принцип поваги до особистої свободи.
Відповідно до ч. 3 ст. 183 КПК України слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою зобов`язаний визначити розмір застави, достатньої для забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим обов`язків, передбачених цим Кодексом, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.
В ухвалі слідчого судді, суду зазначаються, які обов`язки з передбачених статтею 194 цього Кодексу будуть покладені на підозрюваного, обвинуваченого у разі внесення застави, наслідки їх невиконання, обґрунтовується обраний розмір застави, а також можливість її застосування, якщо таке рішення прийнято у кримінальному провадженні, передбаченому частиною четвертою цієї статті.
Враховуючи вищевикладене, слідчий суддя, -
УХВАЛИВ:
Клопотання слідчого задовольнити частково.
Застосувати до підозрюваної ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою в ДУ «Київський слідчий ізолятор» строком на 60 днів.
Розмір застави визначити у межах ста п`ятдесяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 402600 (чотириста дві тисячі шістсот) грн. 00 коп., яка може бути внесена як самою підозрюваною, так і іншою фізичною або юридичною особою (заставодавцем) на наступний рахунок:
код отримувача за ЄДРПОУ 26268059,
банк отримувача: ДКСУ, м. Київ,
МФО 820172,
рахунок отримувача UA128201720355259002001012089.
Підозрювана або заставодавець мають право у будь-який момент внести заставу у розмірі, визначеному в ухвалі про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, протягом дії ухвали.
З моменту звільнення з-під варти у зв`язку з внесенням застави підозрювана вважається такою, до якої застосовано запобіжний захід у виді застави.
У разі внесення застави покласти на підозрювану ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 наступні обов`язки:
- не відлучатися з м. Києва та Київської області без дозволу слідчого або прокурора;
- повідомляти слідчого чи прокурора про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
- утримуватися від спілкування зі свідками в даному кримінальному провадженні;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну;
Роз`яснити підозрюваній, що у разі внесення застави у визначеному у даній ухвалі розмірі, оригінал документу з відміткою банку, який підтверджує внесення на рахунок коштів має бути наданий уповноваженій службовій особі місця ув`язнення.
У разі внесення застави та з моменту звільнення підозрюваної з-під варти внаслідок внесення застави, визначеної у даній ухвалі, підозрювана зобов`язана виконувати покладені на неї обов`язки, пов`язані із застосуванням запобіжного заходу у вигляді застави.
З моменту звільнення з-під варти у зв`язку з внесенням застави підозрювана вважається такою, до якої застосовано запобіжний захід у виді застави.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Контроль за виконанням ухвали покласти на прокурора Білоцерківської окружної прокуратури Київської області ОСОБА_3 .
Строк дії ухвали по 30 жовтня 2023 р. включно.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом 5 діб з моменту оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Солом'янський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 06.09.2023 |
Оприлюднено | 08.09.2023 |
Номер документу | 113267357 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про застосування запобіжних заходів |
Кримінальне
Солом'янський районний суд міста Києва
Агафонов С. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні