Рішення
від 29.08.2023 по справі 366/1292/23
ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 366/1292/23

Провадження № 2-о/761/464/2023

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 серпня 2023 року Шевченківський районний суд м. Києва під головуванням судді Матвєєвої Ю.О., за участю секретаря судового засідання Каніковського Б.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Іванківська селищна рада Вишгородського району Київської області про встановлення юридичного факту родинних відносин, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до Іванківського районного суду Київської області з заявою, в якій просить встановити юридичний факт, що ОСОБА_2 (померла ІНФОРМАЦІЯ_1 Україна, Київська область, Іванківський район, село Страхолісся) є її рідною тіткою.

Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що після смерті матері заявниці - ОСОБА_3 відкрилася спадщина на її майно, в тому числі на земельну ділянку, яку вона успадкувала від своєї нині покійної сестри ОСОБА_2 , але не оформила спадкових прав. Звернувшись до нотаріуса з метою оформлення спадкових прав, заявниця отримала постанову про відмову у видачі свідоцтва про прийняття спадщини по причині відсутності документального підтвердження родинних відносин ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , у зв`язку з чим звернулася до суду з даною заявою.

Ухвалою суду від 11.05.2023 року вищевказаний позов за підсудністю надійшов до Шевченківського районного суду м. Києва.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 29.06.2023 року матеріали позову передані на розгляд судді Матвєєвій Ю.О.

Ухвалою Шевченківського районного суду м. Києва від 06 липня 2023 року відкрито провадження у вказаній цивільній справі.

Заявниця до судового засідання не з`явилась ,але надала до суду заяву про розгляд справи без її участі, на позовних вимогах наполягає.

Заінтересована особа Іванківська селищна рада Вишгородського району Київської області також до судового засідання не з`явились, надали клопотання про розгляд без їхньої участі, справу розглянути на розсуд суду.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.

Заявниця, ОСОБА_1 , зазначає, що вона є племінницею ОСОБА_2 . Однак документи, що підтверджують родинні зв`язки, не збереглися, що підтверджується довідкою №Б-43 Державного Архіву Київської області від 02.06.2008 року, в якій зазначено , що «книга реєстрації актових записів про народження за 1930 р. по селу Страхолісся Чорнобильского району не збереглася».

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла, що підтверджується копією свідоцтва про смерть Серія НОМЕР_1 від 23.11.2007 року. Після її смерті відкрилася спадщина на належне їй майно: земельна ділянка, площею 2,067 Га, розташована на території Горностайпільської сільської ради Іванківського району Київської області; цільове призначення земельної ділянки: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

В свою чергу, рідна сестра ОСОБА_2 , ОСОБА_3 (мати заявниці, що підтверджується копією свідоцтва про народження НОМЕР_2 ), прийняла спадщину, але не оформила своїх спадкових прав.

ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть Серія НОМЕР_3 від 04.02.2021 року.

У встановлений законом порядок, після смерті ОСОБА_3 , заявниця звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини.

Проте, у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_3 заявниці було відмовлено та надане роз`яснення про необхідність підтвердження родинних відносин між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , що підтверджується копією постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 08.11.2021 року.

Таким чином, у зв`язку з цим, виникла необхідність встановити факт родинних відносин, а саме факт того, що ОСОБА_2 є її рідною тіткою.

Згідно із ч. 7 ст. 19 ЦПК окреме провадження призначене для розгляду справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до частини першої статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Згідно із пунктом 5 частини другої статті 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Згідно із частиною першою та другою статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту: 1) родинних відносин між фізичними особами.

Відповідно до пункту 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, зокрема якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; встановлення факту не пов`язується із наступним вирішенням спору про право.

Справи про встановлення юридичних фактів можуть бути предметом розгляду суду в порядку окремого провадження за таких умов: факти, які підлягають встановленню, повинні мати юридичний характер, тобто відповідно до закону викликати юридичні наслідки: виникнення, зміну або припинення особистих чи майнових прав громадян або організацій. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з`ясувати мету, для якої необхідне його встановлення. Один і той самий факт для певних осіб і для певної мети може мати юридичне значення, а для інших осіб та для іншої мети - ні.

Таким чином, в порядку окремого провадження розглядаються справи за заявою фізичних осіб про встановлення фактів, якщо встановлення фактів не пов`язується з наступним вирішенням спору про право і чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення.

Верховний Суд України в листі від 01 січня 2012 року «Про судову практику розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення» зазначає, що заявниками у справі про встановлення факту родинних відносин можуть бути: - спадкоємці померлої особи, які мають право на спадщину як за законом, так і за заповітом і для яких у зв`язку із встановленням факту родинних відносин мають настати певні юридичні наслідки; - особи, які мають право на пенсію у зв`язку із втратою годувальника і яким органи пенсійного фонду відмовили в її призначенні через відсутність доказів, що підтверджують родинні відносини; - інші особи, якщо встановлення такого факту тягне виникнення юридичних наслідків для цих осіб. Заінтересованими особами у справах про встановлення факту родинних відносин залежно від мети встановлення цього факту можуть бути й інші особи, які мають право на спадщину (брати, сестри, онуки, особи, на користь яких складено заповіт, усиновлені, територіальна громада за відсутності інших спадкоємців за законом і заповітом).

При цьому, до заяви про встановлення факту родинних відносин, в якій зазначається мета, з якою заявник просить встановити цей факт, можуть додаватися такі документи та докази: 1) докази, які підтверджують наявність цього юридичного факту (акти, анкети, автобіографії, листівки, сімейні фотографії, листи ділового та особистого характеру, особові справи, рішення судів, ордери на вселення, обмінні ордери, погосподарські книги, виписки з домових книг та інші документи, які у собі містять відомості про родинні відносини осіб); 2) довідки органів реєстрації актів цивільного стану про неможливість поновлення втрачених записів, внесення змін і доповнень, виправлень у записи актів цивільного стану; 3) пояснення свідків, яким достовірно відомо про взаємовідносини померлого із заявником.

Родинні відносини (споріднення) (у теорії права) - кровний зв`язок між людьми, з наявністю якого закон пов`язує виникнення, зміну чи припинення прав та обов`язків. Правове значення має як пряме споріднення так і не пряме (бокове), коли родинні зв`язки виникають за наявності спільного пращура (родоначальника). Виходячи з вимог діючого ЦК України поняттями "родичі", "родинні стосунки" охоплюється коло осіб, які пов`язані між собою певним ступенем споріднення. Такими особами можуть бути близькі родичі за походженням, зокрема, батьки, діти, баба, дід, прабаба, прадід, внуки, правнуки, брат та сестра (повнорідні і неповнорідні), двоюрідні брати та сестри, тітка, дядько, племінниця, племінник. Усиновлений та усиновлювач прирівнюються до родичів за походженням.

Законодавство України не встановлює вичерпного переліку документів, які підтверджують родинні стосунки, а тому вони визначаються в кожному випадку окремо, в залежності від ступеня їх споріднення. Проте, таких доказів суду не надано.

Встановлення факту родинних відносин може мати місце, якщо з певних причин зазначений факт не був зареєстрований органами Державної реєстрації актів цивільного стану, у реєстрації цього факту було відмовлено або помилка органу Державної реєстрації актів цивільного стану у актовому запису має настільки давнє походження, що її виправлення має потягнути за собою цілу низку виправлення в інших актових записах.

Тому суд повинен перевірити наявність причин, за яких неможливо отримати документ, що посвідчує цей факт, а потім наявність цього факту.

Судом вважає, що із наданих документів не можливо достовірно встановити факт того що ОСОБА_2 (померла ІНФОРМАЦІЯ_1 Україна, Київська область, Іванківський район, село Страхолісся) є рідною тіткою заявниці ОСОБА_1 .

Згідно зі ст. 79 ЦПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 80 ЦПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Як передбачено ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Тому у задоволенні заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа Іванківська селищна рада Вишгородського району Київської області про встановлення юридичного факту родинних відносин, слід відмовити.

Керуючись ст. 1261 ЦК України, постановою Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», ст.ст. ст. 4, 12, 13, 76 - 81, 258, 259, 263 - 265 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа Іванківська селищна рада Вишгородського району Київської області про встановлення юридичного факту родинних відносин.

Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: Ю. О. Матвєєва

29 серпня 2023 року

СудШевченківський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення29.08.2023
Оприлюднено08.09.2023
Номер документу113287587
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них:

Судовий реєстр по справі —366/1292/23

Постанова від 16.05.2024

Цивільне

Київський апеляційний суд

Поліщук Наталія Валеріївна

Ухвала від 24.11.2023

Цивільне

Київський апеляційний суд

Поліщук Наталія Валеріївна

Ухвала від 24.11.2023

Цивільне

Київський апеляційний суд

Поліщук Наталія Валеріївна

Ухвала від 06.11.2023

Цивільне

Київський апеляційний суд

Поліщук Наталія Валеріївна

Рішення від 29.08.2023

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Матвєєва Ю. О.

Ухвала від 06.07.2023

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Матвєєва Ю. О.

Ухвала від 11.05.2023

Цивільне

Іванківський районний суд Київської області

Слободян Н. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні