Справа № 191/3602/22
Провадження № 2-о/191/147/22
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 серпня 2023 року м. Синельникове
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого - судді Прижигалінської Т.В.
за участю секретаря - Силкіної О.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Синельникове Дніпропетровської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи : Роздорська селищна рада Синельниківського району Дніпропетровської області, Кобочинська сільська рада Чернівецької області про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу,-
В С Т А Н О В И В:
Заявниця звернулася до суду з заявою про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що вона, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з січня 2016 року проживала однією сім`єю без реєстрації шлюбу з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . ІНФОРМАЦІЯ_3 її цивільний чоловік ОСОБА_2 загинув в зоні бойових дій, про що Центральним відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Дніпрі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) складено актовий запис про смерть № 1091 від 04 листопада 2022 року, що підтверджується свідоцтвом про смерть. В зв`язку з чим, відкрилась спадщина на майно, що залишилось після смерті її цивільного чоловіка ОСОБА_2 . Враховуючи, що вона та померлий ОСОБА_2 проживали разом однією сім`єю протягом останніх шести років, то відповідно до ч.2 ст.1258, ст.1264 Цивільного кодексу України вона є спадкоємицею четвертої черги. Інших спадкоємців за заповітом чи за законом у померлого ОСОБА_2 не має.
Так як в неї був невдалий попередній шлюб, то постійно відкладала офіційну реєстрацію з померлим чоловіком ОСОБА_2 , він постійно їй дорікав цим, що я живу з ним у неофіційному шлюбі, бо сам їй постійно говорив, що правильно буде, щоб шлюб був зареєстрований. Вони жили душа в душу, жодних скандалів, вияснення відносин у них ніколи не було. Раптова загибель чоловіка сильно сколихнула її стан, вона після його смерті знаходиться в сильній депресії.
У відповідності до законодавства України, вона протягом шести місяців з моменту смерті спадкодавця, повинна подати заяву про прийняття спадщини за місцем реєстрації її цивільного чоловіка. Із зазначеного вище слідує, що для подачі та оформлення спадщини за померлим ОСОБА_2 , їй необхідні встановити факт проживання однією сім`єю з ним не менше п`яти років до часу відкриття спадщини.
Встановлення факту родинних відносин необхідно їй для оформлення спадщини за померлим ОСОБА_2 .
Просить суд встановити факт проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , однією сім`єю з січня 2016 року по день смерті останнього, тобто ІНФОРМАЦІЯ_3 .
27.02.2023 року в судовому засіданні заявниця свої вимоги підтримала та просила їх задовольнити. Пояснила, що вона перебувала у зареєстрованому шлюбі з іншим чоловіком з 07.02.2001 року. В жовтні 2006 року вони розірвали шлюб в судовому порядку. Померлий ОСОБА_2 розірвав шлюб з першою дружиною в судовому порядку в Чернівецькій області, але не встиг отримати рішення суду, не мав на руках свідоцтва про розірвання шлюбу, тому вони не могли зареєструвати шлюб в органах РАЦС.
В подальшому заявниця та її представник надали суду письмові заяви, якими просять розглянути справу без їх участі. Заявлені вимоги підтримують у повному обсязі і просять їх задовольнити.
Представник заінтересованої особи - Роздорськокої селищної ради у судове засідання не з`явився, надав суду письмову заяву про розгляд справи без його участі. Просить прийняти рішення відповідно до чинного законодавства за наявними в матеріалах справи документами.
Представник заінтересованої особи - Кобочинської сільської ради у судове засідання не з`явився, хоча завчасно та належним чином був повідомлений про час, день та місце розгляду справи, причини своєї неявки суду не повідомив.
27.02.2023 року свідок ОСОБА_3 у судовому засіданні пояснив, що він з народження проживає в АДРЕСА_1 . ОСОБА_1 сестра його жінки. ОСОБА_2 проживав разом з ОСОБА_1 близько 7 років. Спочатку вони проживали в м. Дніпро. А в м. Синельникове прожили десь 2 роки до його смерті. Він загинув на війні. Вони проживали як чоловік та дружина, вели спільне господарство, був спільний бюджет, спільні витрати, разом винаймали квартиру, разом вони їздили до родичів. Спільних дітей не мають. ОСОБА_1 не перебуває у зареєстрованому шлюбі. ОСОБА_2 був призваний на військову службу через ІНФОРМАЦІЯ_6. У ОСОБА_2 був син, який проживав на західній Україні та який помер більше року тому.
27.02.2023 року свідок ОСОБА_5 у судовому засіданні пояснила, що вона проживає в м. Синельникове з 2000 року. Заявниця ОСОБА_1 її рідна сестра. З 2015 чи 2016 року (точно не пам`ятає) ОСОБА_6 проживала однією родиною з ОСОБА_2 . Вони вели спільне господарство, відносини завжди були у них як у чоловіка та дружини. Вони проводили спільно ремонт в квартирі, ОСОБА_1 купувала ОСОБА_2 одяг, на утримання житла витрачали спільні кошти. ОСОБА_2 загинув на війні. Вони зверталися в Синельниківський РАЦС, щоб зареєструвати шлюб, але у ОСОБА_2 не все було в порядку з документами, оскільки він не мав документа про розірвання шлюбу. ОСОБА_2 був у зареєстрованому шлюбі давно.
27.02.2023 року свідок ОСОБА_9 у судовому засіданні пояснила, що вона проживає в с. Федорівка Запорізької області з 1987 року. Заявниця ОСОБА_1 її сестра, вона проживала однією сім`єю із ОСОБА_2 в м. Дніпро, а останнім часом в м. Синельникове. Разом вели домашнє господарство, утримували житло, купували разом майно для квартири, побутові речі, проводили ремонт в квартирі, мали завжди спільні витрати. Один одного завжди підтримували і морально і фізично. Син ОСОБА_2 помер близько півтора роки тому на західній Україні.
Суд, заслухавши пояснення заявника, її представника, свідків, дослідивши матеріали справи, надані письмові докази та оцінивши їх в сукупності, встановив наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть Серія НОМЕР_1 .
З повідомлення ВЧ НОМЕР_2 Міністерства оборони України вбачається, що останні просять сповістити цивільну дружину ОСОБА_1 про смерть її цивільного чоловіка ОСОБА_2 .
З копії свідоцтва про розірвання шлюбу Серія НОМЕР_3 вбачається, що 10.07.2007 року шлюб між ОСОБА_10 та ОСОБА_1 розірвано.
З повідомлення Сокирянського відділу держаної реєстрації актів цивільного стану у Дністровському районі Чернівецької області №311/35.4-13 від 08.04.2023 року вбачається, що шлюб між ОСОБА_2 та ОСОБА_11 , розірвано на підставі рішення Сокирянського районного суду Чернівецької області від 15.08.1997 року.
З копії свідоцтва про розірвання шлюбу Серія НОМЕР_4 вбачається, що 10.10.1997 року шлюб між ОСОБА_2 та ОСОБА_11 розірвано.
З повідомлення Сокирянської держаної нотаріальної контори №50/01-16 від 03.04.2023 року вбачається, що згідно інформаційної довідки зі спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) , спадкова справа до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 відсутня.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Цивільного процесуального кодексу України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
За приписами п.5 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу.
В силу ч.ч.2, 4 ст.3 Сімейного кодексу України сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.
Подружжя вважається сім`єю і тоді, коли дружина та чоловік, у зв`язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно. Дитина належить до сім`ї своїх батьків і тоді, коли спільно з ними не проживає. Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
Згідно роз`яснень Верховного Суду України у листі «Судова практика розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 01.01.2012, доказами, які свідчать про факт проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу можуть бути: свідоцтва про народження дітей, довідки з місця проживання, свідчення свідків, листи ділового та особистого характеру тощо). Також це можуть бути: свідоцтво про смерть одного із "подружжя", свідоцтва про народження дітей, в яких чоловік у добровільному порядку записаний як батько, виписки з господарських домових книг про реєстрацію чи вселення; докази про спільне придбання майна як рухомого, так і нерухомого (чеки, квитанції, свідоцтва про право власності); заяви, анкети, квитанції, заповіти, ділова та особиста переписка, з яких вбачається, що "подружжя" вважали себе чоловіком та дружиною, піклувалися один про одного; довідки житлових організацій, сільських рад про спільне проживання та ведення господарства.
Конституційним Судом України у рішенні від 03.06.1999 за № 5-рп/99 (справа про офіційне тлумачення терміну «член сім`ї») визначено, що до членів сім`ї належать особи, які постійно мешкають разом та ведуть спільне господарство. Ними можуть бути не тільки близькі родичі, а й інші особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв`язках. Обов`язковою умовою для визнання їх членами сім`ї є факт спільного проживання, ведення спільного господарства, наявність спільних витрат, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт і т.п.
Згідно вимог ч.4 СК України сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
Поняття сім`ї, сформульоване в цій статті, не містить такої обов`язкової ознаки сім`ї, як знаходження саме в зареєстрованому шлюбі. Сім`я розглядається як соціальний інститут і водночас як союз конкретних осіб. Сім`я є первинним та основним осередком суспільства. Сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки, що й є ознаками сім`ї.
Згідно із частинами 1, 2 статті 21 СК України шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у державному органі реєстрації актів цивільного стану. Проживання однією сім`єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення в них прав та обов`язків подружжя.
Відповідно до частини 1 статті 36 цього Кодексу шлюб є підставою для виникнення прав та обов`язків подружжя.
Отже, проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу є спеціальною (визначеною законом, законною) підставою для виникнення у них деяких прав та обов`язків, зокрема, права спільної сумісної власності на майно.
Для встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу потрібно враховувати у сукупності всі ознаки, що притаманні наведеному визначенню.
Так, при встановленні факту наявності у осіб спільного побуту доцільно враховувати ознаки, визначені у понятті домогосподарства.
Домогосподарство є сукупність осіб, які спільно проживають в одному житловому приміщенні або його частині, забезпечують себе всім необхідним для життя, ведуть спільне господарство, повністю або частково об`єднують та витрачають кошти.
Взаємність прав та обов`язків передбачає наявність як у жінки, так і у чоловіка особистих немайнових і майнових прав та обов`язків, які можуть випливати, зокрема, із нормативно - правових актів, договорів, укладених між ними, звичаїв. Для встановлення цього факту важливе значення має з`ясування місця і часу такого проживання.
Підтвердженням цього може бути їх реєстрація за таким місцем проживання, пояснення свідків, представників житлово-експлуатаційної організації. Щодо часу проживання слід зазначити, що за своєю природою проживання однією сім`єю спрямоване на довготривалі відносини.
Відповідно до ст.89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
За встановлених обставин, також приймаючи до уваги показання свідків, та документальні докази, суд вважає доведеним факт проживання ОСОБА_1 однією сім`єю, як чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу з ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , у період з січня 2016 року по день його смерті.
Встановлення цього факту не суперечить чинному законодавству й тягне для заявника юридичні наслідки, які мають для нього значення.
Приймаючи рішення про встановлення факту постійного проживання ОСОБА_1 з ОСОБА_2 однією сім`єю, як чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу, суд не визнає за заявником права власності на спадкове майно та не позбавляє осіб, віднесених до іншої черги спадкування, права звернутися у встановленому законом порядку із заявою про прийняття спадщини.
Керуючись ст.ст. 3,4, 21, 36 СК України, ст.ст. 6-13, 33-34, 76-81, 83, 84, 89, 223, 258-259, 263-265, 268, 272, 273, 293, 315 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В:
Заявлені вимоги задовольнити повністю.
Встановити факт проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_5 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 , однією сім`єю, як чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу,з січня 2016 року по ІНФОРМАЦІЯ_3 (день смерті ОСОБА_2 ).
Рішення може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Т. В. Прижигалінська
Суд | Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 24.08.2023 |
Оприлюднено | 11.09.2023 |
Номер документу | 113309607 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Костеленко Я. Ю.
Цивільне
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Прижигалінська Т. В.
Цивільне
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Прижигалінська Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні