Рішення
від 08.09.2023 по справі 279/2858/23
КОРОСТЕНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа 279/2858/23

Номер провадження 2/279/939/23

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"08" вересня 2023 р.

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області в складі :

головуючогосудді Коваленко В.П.

секретаря Зубкової І.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовомКоростенськоїфілії Житомирського обласного центрузайнятості вінтересах Житомирськогообласного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення отриманого матеріального забезпечення побезробіттю , -

В С Т А Н О В И В:

08.05.2023 року позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно отриманих коштів. Заявлені позовні вимоги обґрунтовано тим, що 06.07.2022 року відповідачка звернулася до позивача із заявою з питань працевлаштування. Заяву було задоволено, відповідачу надано статус безробітного з призначенням відповідної допомоги. У подальшому позивач встановив, що право на отримання допомоги позивач не мав, у зв`язку з чим виникла переплата в сумі 12197,68 гривень.

Справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відзиву чи інших клопотпнь, заперечень на позов не надійшло.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 подала заяву директору Коростенського міського центру зайнятості про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю. Наказом Коростенського міського центру зайнятості від 06.07.2022 року їй було надано статус безробітного і призначена виплата допомоги по безробіттю.

Відповідно до пп.18 ч.2 ст.22 Закону України «Про зайнятість населення», з метою забезпечення цільового та ефективного використання коштів Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, при співставленій бази даних безробітних Коростенського міського центру зайнятості з Пенсійним Фондом України до Коростенського міського центру зайнятості надійшла інформація про те, що громадянка ОСОБА_1 під час перебування на обліку в центрі зайнятості працювала в ТОВ «Орклін».

В зв`язку з отриманням інформації щодо працевлаштування відповідача , було складено акт розслідування страхового випадку № 2131 від 29.12.2022 року, в якому зазначено, що громадянка ОСОБА_1 перебувала в трудових відносинах з ТОВ «Орклін» з 31.08.2022 року.

Факт працевлаштування підтверджується наказом про прийняття на роботу № к-013 від 30.09.2022 року.

За результатом розслідування директором центру зайнятості виданий наказ № 1 від 09.01.2023 року про відшкодування коштів у сумі 12197,68 грн., виплачених безробітній ОСОБА_1 , як допомога по безробіттю. Даний наказ був направлений громадянці ОСОБА_1 рекомендованим листом. Кошти не повернуті .

Своїми діями ОСОБА_1 завдала матеріальної шкоди Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування на суму 12197, 68 гривень.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях (ч. 1, ч. 6 ст. 81 ЦПК України).

Статтею 89 ЦПК України визначено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Відповідно до ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Згідно ст. ст. 15, 16 ЦК України, ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних цивільних прав, свобод чи інтересів. Відповідно до ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі. Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін (частина перша статті 12 ЦПК України).

При цьому, судом враховано, що Законом України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» визначені правові, фінансові та організаційні засади загальнодержавного соціального страхування на випадок безробіття.

Пунктом 1 ст. 1 вказаного закону передбачено, що загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (далі - страхування на випадок безробіття) - система прав, обов`язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Пунктом 2 частини 1 Закону України «Про зайнятість населення» визначено, що безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного.

Частиною 2 статті 36 вказаного Закону передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов`язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Відповідно до вимог ч. 3 статті 36 вказаного Закону сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов`язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Пунктом 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Державної податкової адміністрації України № 60/62 від 13 лютого 2009 року, передбачено, що у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.

Частиною 1 статті 626 ЦК України встановлено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Особа, яка працює за цивільно-правовим договором, не може бути визнана безробітною і не має права на виплату допомоги по безробіттю, через що права позивача щодо неповернення відповідачем незаконно отриманої нею допомоги по безробіттю є порушеними.

Таким чином, оскільки відповідачка під час перебування на обліку в Коростенській філії Житомирського обласного центру зайнятості як безробітна, перебувала у трудових відносинах з ТОВ «Орклін» , тобто перебувала з останнім у цивільно-правових відносинах і в розумінні ст. 4 Закону України «Про зайнятість населення» належала до зайнятого населення, тому їй було безпідставно нараховано допомогу по безробіттю за період з 31 серпня 2022 року по 31 жовтня 2022 року в сумі 12197,68 грн, яка підлягає стягненню з відповідача на користь позивача, а тому позов підлягає до задоволення в повному обсязі.

На підставі ст. 141 ЦПК України з відповідача слід стягнути на користь позивача судовий збір в розмірі 2684,00 грн..

Керуючись ст. ст. 81, 89, 141, 263-265, 268, ЦПК України, ст. 1212 ЦК України, Законом України «Про зайнятість населення», Законом України«Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»,суд, -

У Х В А Л И В:

Позовні вимоги задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , машкнки АДРЕСА_1 , РНКПП НОМЕР_1 , паспорт НОМЕР_2 , на користь Коростенської філії Житомирського обласного центру зайнятості в інтересах Житомирського обласного центру зайнятості , отримане матеріальне забезпечення по безробіттю в сумі 12197 (дванадцять тисяч сто дев"яносто сім) гривень 68 копійок, а також судовий збір в сумі 2684,00 гривень.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Суддя Коростенського

міськрайонного суду В.П.Коваленко

СудКоростенський міськрайонний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення08.09.2023
Оприлюднено11.09.2023
Номер документу113314764
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них

Судовий реєстр по справі —279/2858/23

Рішення від 08.09.2023

Цивільне

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Коваленко В. П.

Ухвала від 08.08.2023

Цивільне

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Коваленко В. П.

Ухвала від 31.07.2023

Цивільне

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Коваленко В. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні