Справа № 167/828/23
Номер провадження 2/167/257/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 серпня 2023 року м. Рожище
Рожищенський районний суд Волинської області у складі:
головуючого судді Требика В.Б.,
з участю:
секретаря судового засідання Артюха В.В.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Рожищенського районного суду Волинської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Сільськогосподарського приватно-орендного підприємства «Стохід» про визнання права власності на нерухоме майно,
в с т а н о в и в :
До суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Сільськогосподарського приватно-орендного підприємства «Стохід» (далі - СПОП «Стохід») про визнання права власності на квартиру АДРЕСА_1 (далі квартира АДРЕСА_2 ).
Позов обгрунтовується тим, що з 1972 року по 1991 рік ОСОБА_1 працював лікарем-ветеринаром у колгоспі «росія». У 1976 році цим колгоспом позивачу надано квартиру АДРЕСА_2 для проживання, а в 1985 році він придбав її, сплативши 3143 крб. При цьому, будь-якого правовстановлюючого документу ОСОБА_1 не видано. У 1992 році колгосп «росія» реорганізовано в агрофірму «Стохід», а у 2000 році - в СПОП «Стохід». Місце проживання позивача та членів його сім`ї зареєстроване у квартирі АДРЕСА_2 , де вони фактично й проживають. Зазначає, що він є власником квартири АДРЕСА_2 згідно записів у погосподарській книзі. Таким чином, з метою реєстрації права власності на квартиру АДРЕСА_2 ОСОБА_1 звернувся до відділу ЦНАП у м. Рожищі, однак йому відмовлено через відсутність правовстановлюючих документів на це майно, що й зумовило подання позову до суду.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 позов підтримали повністю. Позивач ОСОБА_1 давав пояснення близькі за змістом до обгрунтувань позову. Крім того, зазначив, що у 1985 році на зборах уповноважених осіб колгоспу «росія» прийнято рішення продати йому квартиру АДРЕСА_2 . Далі проведено оцінку цієї квартири та розміщених біля неї господарських споруд і визначено загальну їх вартість в сумі 3134 крб. Такі кошти ОСОБА_1 сплатив колгоспу «росія», про що йому було видано квитанцію, і на далі проживав і проживає по теперішній час разом з сім`єю у цій квартирі. Представник позивача ОСОБА_2 вказував на те, що нормативно-правові акти, які діяли на той час не передбачали державної реєстрації права власності на нерухоме майно, а тому належними документами, які посвідчують право власності ОСОБА_1 на квартиру АДРЕСА_2 є витяг з погосподарської книги.
Представники відповідача СПОП «Стохід» і третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Рожищенської міської ради Луцького району Волинської області, будучи належим чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не з`явилися, подали заяви про розгляд справи у їх відсутності. У цих же заявах зазначають про відсутність заперечень щодо заявленої вимоги.
Суд, заслухавши пояснення позивача та його представника, дослідивши та оцінивши письмові докази, які містяться у матеріалах справи, дійшов таких висновків.
Відповідно до абз. 3 ч. 2 ст. 331 ЦК якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
Згідно із частинами 2, 3 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації. Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов: 1) реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення; 2) на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов`язкової реєстрації.
Державна реєстрація права власності на житлові будинки, споруди регулювалася підзаконними нормативними актами, зокрема, такими як Інструкція про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, затверджена заступником Міністра комунального господарства Української РСР 31 січня 1966 року і яка втратила чинність на підставі наказу Держжитлокомунгоспу від 13 грудня 1995 року № 56, Тимчасове положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затверджене наказом Міністерства юстиції України від 7 лютого
2002 року № 7/5 і зареєстроване в Мін`юсті 18 лютого 2002 року за №157/6445.
Зазначені нормативні акти передбачали державну реєстрацію будівель, споруд, державну реєстрацію права власності на нерухоме майно, проте виникнення права власності на будинки, споруди не залежало від державної реєстрації до часу набрання чинності ЦК та Законом.
Тобто, виникнення права власності на житлові будинки, споруди не залежало від державної реєстрації цього права.
До компетенції виконкомів місцевих Рад відносилось також питання узаконення цих будівель та внесення записів про право власності на будинки за громадянами у погосподарські книги місцевих Рад.
Погосподарські книги є особливою формою статистичного обліку, що здійснюється в Україні із 1979 року. В погосподарських книгах при визначенні року побудування зазначається рік введення в експлуатацію будинку.
Інструкція про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, затверджена заступником Міністра комунального господарства Української РСР 31 січня 1966 року, яка втратила чинність на підставі наказу Держжитлокомунгоспу України від 13 грудня 1995 року № 56, передбачала обов`язкову реєстрацію (інвентаризацію) будинків і домоволодінь у межах міст і селищ (п. 4 Інструкції), в тому числі й на підставі записів у погосподарських книгах (п. 20 Інструкції).
Тобто записи у погосподарських книгах визнавались в якості актів органів влади (публічних актів), що підтверджують право приватної власності.
Відповідно дост.120Цивільного кодексуУРСР (вредакції 1963року)майно колгоспногодвору належитьйого членамна правісумісної власності(стаття112цього Кодексу). Колгоспний двір може мати у власності підсобне господарство на присадибній ділянці землі, що знаходиться в його користуванні, жилий будинок, продуктивну худобу, птицю та дрібний сільськогосподарський реманент відповідно до статуту колгоспу.
Як вбачається з копії довідки Рожищенської міської ради Луцького району Волинської області від 12 червня 2023 року № 580 згідно записів погосподарської книги № 3 за 1977-1979 роки по особовому рахунку № НОМЕР_1 житловий буд.
АДРЕСА_3 належав колгоспному двору. Станом
на 1 січня 1977 року в квартирі АДРЕСА_2 проживали та були зареєстровані: ОСОБА_1 ,
ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 .
Копією трудової книжки колгоспника № 174 на ім`я ОСОБА_1 підтверджено, що позивач з 1971 року працював у колгоспі «росія» (Переспівська сільська рада Рожищенського району Волинської області).
Згідно з копією повідомлення Державного архіву Волинської області від 4 січня 2022 року № 04/01.29 в перевірених документах колгоспу «росія» с. Переспа Рожищенського району за 1985 рік в протоколі зборів уповноважених членів колгоспу є прийняте рішення; «Продати ОСОБА_1 житловий будинок в якому він проживає з сім`єю, згідно оціночних і розрахункових відомостей Волинського обласного бюро технічної інвентаризації».
Відповідно до копії оціночної відомості Волинського обласного бюро технічної інвентаризації, акту оціночної комісії від березня 1985 року вартість колгоспної квартири, в якій проживає ОСОБА_1 з сім`єю, складала 3134 крб.
У копії квитанції до прибуткового касового ордера № 1107 значиться про сплату ОСОБА_1 грошових коштів в розмірі 3134 крб. за придбаний будинок.
З копії архівного витягу з протоколу звітних зборів уповноважених членів колгоспу «росія» с. Переспа Рожищенського району № 1 від 28 лютого 1992 року вбачається, що колгосп «росія» реорганізовано в агрофірму «Стохід».
Із копії архівного витягу з протоколу зборів уповноважених членів агрофірми «Стохід» с. Переспа Рожищенського району від 5 січня 2000 року № 1 вбачається, що агрофірму «Стохід» реорганізовано в СПОП «Стохід».
Відповідно до копії витягу з погосподарської книги № 7 за 2016-2023 роки, виданого виконавчим комітетом Рожищенської міської ради від 10 травня 2021 року, за особовим номером 06 0123-1 власником житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами (квартира АДРЕСА_2 ), рік побудови будівлі 1969, є позивач
ОСОБА_1 .
Згідно з копією довідки виконавчого комітету Рожищенської міської ради Луцького району Волинської області від 29 квітня 2021 року № 708 до складу сім`ї, місце проживання яких зареєстровано у квартирі АДРЕСА_2 входять: ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 .
Із копії повідомлення КП «Волинське обласне бюро технічної інвентаризації» Волинської обласної ради від 7 квітня 2021 року № 1316 слідує, що право власності на житловий будинок АДРЕСА_3 зареєстроване на ОСОБА_9 (форма власності: приватна спільна часткова, розмір частки: 1/2), право власності на іншу частку в розмірі в бюро не зареєстроване.
Згідно з копією технічного паспорта, виготовленого 24 грудня 2020 року житлова площа приміщень квартири АДРЕСА_2 , складає 40,3 кв. м.
Отже, враховуючи, що право власності позивача ОСОБА_1 на квартиру АДРЕСА_2 набуте до 1 січня 2013 року, тобто до того моменту, коли виникнення такого права залежало від проведення державної реєстрації згідно з положеннями Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», і підтверджене відповідними записами у погосподарській книзі, з огляду на відсутність заперечень щодо заявленого позовної вимоги, то слід задовольнити позов ОСОБА_1 і визнати за ним право власності на квартиру АДРЕСА_2 .
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, однак судовий збір слід залишити за позивачем, оскільки про це заявив ОСОБА_1 в судовому засіданні.
Керуючись статтями 4, 12, 13, 81, 141, 259, 265 ЦПК, суд, -
в и р і ш и в :
Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на квартиру АДРЕСА_1 .
Сплачений судовий збір залишити за позивачем ОСОБА_1 .
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Волинського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Дата складення повного судового рішення: 8 вересня 2023 року.
Позивач: ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ).
Відповідач: Сільськогосподарське приватно-орендне підприємство «Стохід» (місцезнаходження: Волинська область, Луцький район, с. Переспа, ідентифікаційний код юридичної особи 03736078).
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Рожищенська міська рада Луцького району Волинської області (місцезнаходження: Волинська область, Луцький район, м. Рожище, вул. Незалежності, 60, ідентифікаційний код юридичної особи 04333268).
Суддя: В.Б. Требик
Суд | Рожищенський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 30.08.2023 |
Оприлюднено | 11.09.2023 |
Номер документу | 113323615 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: |
Цивільне
Рожищенський районний суд Волинської області
Требик В. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні