Справа № 276/1513/23
Провадження по справі №2/276/332/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 вересня 2023 року смт. Хорошів
Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого суддіБобра Д.О.,
за участю секретаря судового засідання Свиридок А.В.,
розглянувши в спрощеному позовному провадженні з повідомленням сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Хорошівської селищної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: ПРИВАТНЕ (ПРИВАТНО-ОРЕНДНЕ) СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКЕ ПІДПРИЄМСТВО "СЛАВУТИЧ" (П(ПО)СП "СЛАВУТИЧ») про визнання права на земельну частку (пай),
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просить: визнати за ним право на земельну частку (пай) в землях колективної власності колишнього КСП «Правда» с.Зубринка Володарсько-Волинського (на даний час - Житомирського) району Житомирської області розміром 3,21 умовних кадастрових гектарів, що відповідає розміру земельної частки (паю) реформованого КСП «Правда» на території с.Зубринка Володарсько-Волинського (на даний час - Житомирського) району Житомирської області; зобов`язати Хорошівську селищну раду Житомирського району Житомирської області виділити йому земельну частку (пай) розміром 3,21 умовних кадастрових гектарів за рахунок вільних земель резерву (запасу) на території Хорошівської селищної ради Житомирського району Житомирської області.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що рішенням загальних зборів уповноважених членів колгоспу «Правда» с.Зубринка Володарсько-Волинського району Житомирської області від 23.05.1983 року затверджено рішення правління колгоспу від 06.05.1983 року Протокол №6 про прийняття ОСОБА_1 в члени КСП «Правда». Починаючи з часу його прийняття в КСП і до 1998 року він був членом данного КСП. 01.12.1995 року КСП «Правда» Зубринської сільської ради Володарсько-Волинського району Житомирської області видано Державний акт на право колективної власності на землю серії ЖТ №13-07-0002, до якого додається Додаток №1 Список громадян-членів колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу або товариства, які мають право на земельну частку (пай) у землях КСП «Правда» с.Зубринка. Позивач зазначає, що з невідомих йому причин він не був включений до Списку громадян-членів колективного сільськогосподарського підприємства «Правда» с.Зубринка, що є додатком до Державного акта на право колективної власності на землю серії ЖТ №13-07-0002, що надавало йому право як члену КСП «Правда» на отримання сертифікату про право на земельну частку (пай). Позивач вважає, що він має право на земельну частку (пай), так як він був членом КСП «Правда» Зубринської сільської ради Володарсько-Волинського району Житомирської області, а невключення його до Списку громадян-членів колективного сільськогосподарського підприємства, які мають право на земельну частку (пай) у землях КСП «Правда» с.Зубринка позбавляє його права на отримання земельної частки (паю) в позасудовому порядку, а тому він змушений звернутись до суду.
Ухвалою Володарсько-Волинського районного суду Житомирської області від 09.08.2023 року відкрито провадження у даній справі та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.
У зв`язку з тим, що предметом позову даної справи є право на земельну частку (пай) в землях колективної власності колишнього КСП «Правда» с. Зубринка Володарсько-Волинського (на даний час - Житомирського) району Житомирської області, яке згідно історичної довідки №323 від 10.08.2023 року, виданої Архівною установою Хорошівської селищної ради, реорганізовано в П(по)СП «Славутич», то ухвалою судді Володарсько-Волинського районного суду Житомирської області від 11.08.2023 року ПРИВАТНЕ (ПРИВАТНО-ОРЕНДНЕ) СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКЕ ПІДПРИЄМСТВО "СЛАВУТИЧ" (П(ПО)СП"СЛАВУТИЧ"), код ЄДРПОУ 03747277, залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.
У судове засідання позивач не з`явився, до суду направив заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує.
Від відповідача - Хорошівської селищної ради надійшла заява про розгляд справи без участі представника селищної ради, позов визнають.
Представник третьої особи Приватного (Приватно-Орендного) сільськогосподарського підприємства "СЛАВУТИЧ", будучи належним чином повідомлений про розгляд справи, в судове засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив, заяв та клопотань до суду не подав.
Згідно ч.3 ст.211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно достатті 263ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно зі статтями12,13ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, при цьому суд розглядає цивільні справи не інакше як в межах заявлених вимог і на підставі наданих учасниками справи доказів.
Відповідно дост.81ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановленихст. 82 цього Кодексу, тобто тягар доказування лежить на сторонах цивільно-правового спору.
Згідно зістаттями 76-79ЦПК України доказуванню підлягають обставини (факти), які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у учасників справи, виникає спір.
Доказування по цивільній справі, як і судове рішення не може ґрунтуватися на припущеннях.
Дослідивши повно та всебічно обставини справи в їх сукупності, оцінивши всі необхідні, зібрані по справі докази для ухвалення обґрунтованого рішення, виходячи зі свого внутрішнього переконання, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Копією трудової книжки колгоспника НОМЕР_1 , виданої колективним сільськогосподарським підприємством «Правда» на ім`я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підтверджується факт трудової діяльності ОСОБА_1 з 1984 по 1998 роки в КСП «Правда».
Із архівних витягів від 24.02.2023 за №52-П/07-10 та №53-П/07-10, виданих архівним відділом Житомирської районної військової адміністрації Житомирської області слідує, що рішенням засідання зборів уповноважених членів колгоспу «Правда» с.Зубринка Володарсько-Волинського району Житомирської області від 23.05.1983 року затверджено рішення правління колгоспу від 06.05.1983 року Протокол №6 щодо прийняття ОСОБА_2 в члени колгоспу «Правда» с.Зубринка.
Відповідно до листа Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області № 527/30-23 від 25.05.2023 року ОСОБА_1 відсутній в Списках громадян с.Зубринка, с.Ліски, с.Човнова, с.Вишняківка Володарсько-Волинського району на виготовлення державних актів на право приватної власності на землю реформованого КСП «Правда» Зубринської сільської ради, які входять до «проектно-технічної документації із землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв), та складання державних актів на право власності на земельну ділянку громадянам із земель реформованого КСП «Правда» Зубринської сільської ради Володарсько-Волинського району Житомирської області.
Згідно копії архівного примірника Державного акта на право колективної власності на землю серії ЖТ №13-07-0002, виданого КСП «Правда» Зубринської сільської ради Володарсько-Волинського району Житомирської області, та доданного до нього Списку громадян членів колективного сільськогосподарського підприємства гр. ОСОБА_1 не значиться.
Із довідки Зубринського старостинського округу Хорошівської селищної ради від 28.07.2023 року за №18 слідує, що розмір земельної частки (паю) реформованого КСП «Правда» с.Зубринка Житомирського (Володарсько-Волинського) району Житомирської області на день розпаювання становив 3,21 умовних кадастрових гектарів.
Згідно копії історичної довідки, виданої архівною установою Хорошівської селищної ради за №323 від 10.08.20239 року, у 1931 року було створено колгосп «Правда», на базі якого у 1990 році було створено колгосп «Правда» (з центральною садибою в с.Зубринка) та колгосп «Нива» (з центральною садибою в с.Ставки). У 1992 році на базі колгоспу «Правда» було створено КСП «Правда», яке у 1999 році відповідно до Указу Президента України від 03.12.1999 року №1529/99 «Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки» було реорганізовано в П(по)СП «Славутич», з центральною садибою в с.Зубринка.
Питання включення особи до списку, що додається до державного акту на право колективної власності на землю вирішується відповідно до ст.ст.22, 23 Земельного кодексу України,Указу Президента України від 8 серпня 1995 року № 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям»,Указу Президента України «Про невідкладні заходи щодо прискорення земельної реформи у сфері сільськогосподарського виробництва» від 10.11.1994 року, Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) від 05.06.2003 року.
Відповідно дост. 1 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)»право на земельну частку (пай) мають колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку.
Відповідно дост. 2 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)»основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), також є рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).
Запунктом 2 Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям»право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
Право за земельну частку безпосередньо не залежить від стажу роботи громадянина, його виробничих показників, особистих заслуг, місця проживання тощо. Навіть якщо після отримання сертифіката працівник перестав працювати в КСП, він не втрачає права за земельну частку (пай). Це право йому гарантується чинним законодавством України й ніхто не може позбавити цього права інакше, як за рішенням суду.
За змістом статей22,23 ЗК України(в редакції 1990 року) особа набуває право на земельний пай за наявності трьох умов: перебування в членах КСП на час паювання; включення до списку осіб, доданого до державного акта на право колективної власності на землю; одержання КСП цього акта.
Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку. (Аналогічна правова позиція викладена в Постанові Верховного Суду від 17.03.2020 рокусправа №396/1683/18-ц).
Відповідно до роз`яснень, що містяться в пункті 24Постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року № 7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ», член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акту на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акту.
Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом колективного сільськогосподарського підприємства на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку.
При неможливості надати такій особі земельну частку (пай) з колективної власності через відсутність необхідної для цього землі остання, відповідно до п. 7Указу Президента України від 08.08.1995 року №720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям»,має бути надана із земель запасу, створеного місцевою радою під час передачі землі у колективну власність.
В ході судового розгляду справи позивачем доведено та підтверджено належними доказами його членство в КСП «Правда» с.Зубринка, зокрема, записами в трудовій книжці, проте, незважаючи на цей факт, ОСОБА_1 до списку громадян-членів КСП, які мають право на земельну частку (пай), помилково не був включений, внаслідок чого був позбавлений цього права.
Виходячи з завдань цивільного судочинства, суд, беручи до уваги, що відповідач та третя особа не надали належних, допустимих, достатніх та достовірних доказів на заперечення позовних вимог, а тому судом встановлено наявність у позивача суб`єктивного права на земельну частку (пай), про захист якого він просить.
Згідно із ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.
Відповідно дост. 2 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)»документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), також є рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).
З огляду на вказані приписи чинного законодавства, позовна вимога про зобов`язання Хорошівську селищну раду Житомирської області виділити ОСОБА_1 земельну частку (пай) розміром 3,21 умовних кадастрових гектарів за рахунок вільних земель резерву (запасу) на території Хорошівської селищної ради Житомирського району Житомирської області задоволенню не підлягає, оскільки відповідно до ст. 2 Закону документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є саме рішення суду про визнання права на земельну частку (пай), позивач на даний час із заявами про виділення йому земельного паю на підставі рішення суду не звертався, а тому така вимога є також передчасною, не обгрутованою неправомірним порушенням прав позивача зі сторони Хорошівської селищної ради.
Враховуючи вище викладене, оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є такими, що підлягають частковому задоволенню в частині визнання за позивачем права на земельну частку (пай).
На підставі вищезазначеного, керуючись ст.ст.12,13,19,76-81,89,95,229,258,259,263- 265,268,354,355 ЦПК України, суд
у х в а л и в:
Позов ОСОБА_1 до Хорошівської селищної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: ПРИВАТНЕ (ПРИВАТНО-ОРЕНДНЕ) СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКЕ ПІДПРИЄМСТВО "СЛАВУТИЧ" (П(ПО)СП "СЛАВУТИЧ») про визнання права на земельну частку (пай) задовольнити частково.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , право на земельну частку (пай) в землях колективної власності колишнього КСП «Правда» с. Зубринка Володарсько-Волинського (на даний час Житомирського) району Житомирської області розміром 3,21 умовних кадастрових гектарів, що відповідає розміру земельної частки (паю) реформованого КСП «Правда» на території Зубринської сільської ради Володарсько-Волинського (на даний час Житомирського) району Житомирської області.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду через Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його складення.
У разі подання апеляційної скарги рішення,якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_2 .
Відповідач: Хорошівська селищна рада, адреса місцезнаходження: вул.Героїв України, 13, смт Хорошів, Житомирського району Житомирської області; код ЄДРПОУ: 04344587.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: ПРИВАТНЕ (ПРИВАТНО-ОРЕНДНЕ) СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКЕ ПІДПРИЄМСТВО "СЛАВУТИЧ", адреса місцезнаходження: с. Зубринка, вул.Пушкіна, 49, Житомирського району Житомирської області; код ЄДРПОУ: 03747277.
Суддя Д.О.Бобер
Суд | Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 07.09.2023 |
Оприлюднено | 11.09.2023 |
Номер документу | 113323734 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання права власності на земельну ділянку |
Цивільне
Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області
Бобер Д. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні