РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
07 вересня 2023 р. Справа № 120/8518/23
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комара П.А., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом: ОСОБА_1 до: Якушинецької сільської ради Вінницького району Вінницької області про: визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Якушинецької сільської ради Вінницького району Вінницької області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 03.04.2023 позивачем придбано земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд у АДРЕСА_1 , кадастровий номер 0250688906:04:003:0172, площею 0,1813 га на підставі Договору купівлі-продажу №309. Задля реалізації свого вільного розпорядження даною земельною ділянкою позивач як власник звернувся до Якушинецької сільської ради з метою отримання паспорту будівництва. 20.04.2023 відповідачем надано позивачу повідомлення про відмову у наданні будівельного паспорту.
У повідомленні вказано підставу для відмови - План зонування території села Зарванці Якушинецької сільської ради Вінницького району Вінницької області затверджено рішенням № 522 Якушинецької сільської ради від 21 липня 2020 року. Відповідно до схеми зонування с. Зарванці Вінницького району Вінницької області земельна ділянка з кадастровим номером 0520688906:04:003:0172 розташована у підзоні житлової садибної забудови в межах С33 та ПЗС (Ж-1c) « .... Підзона - житлової садибної забудови в межах С33 та ПЗС - Ж- Іс Призначається для забезпечення можливості функціонування уже існуючої житлової забудови, без будівництва нових житлових будинків, та її забезпечення об`єктами інженерної і транспортної інфраструктури. У випадках, визначення можливості зменшення санітарно-захисних зон, пропонується зняття обмежень на використання земельних ділянок, які існують в межах санітарно-захисних зон, після встановлення проектних (зменшених) санітарно-захисних зон за визначеною законодавством процедурою та відповідного погодження...».
Вважаючи, що відмова відповідача у видачі будівельного паспорта є незаконною, порушує його право власності на нерухоме майно (земельну ділянку та житловий будинок на ній) та перешкоджає в цільовому використанні даного майна позивач звернувся до суду за захистом свої прав.
Ухвалою суду від 23.06.2023 відкрито провадження у справ за правилами спрощеного позовного провадження та призначено справу до розгляду у судовому засіданні на 18.07.2023 о 11:00 год.
11.07.2023 представник позивача подав до суду заяву про уточнення позовних вимог згідно якої позивач просить суд:
- Визнати протиправним повідомлення Якушинецької сільської ради про відмову в наданні будівельного паспорту (реєстраційний номер документу ВРО1:4980-7278-5125-5303) та зобов`язати даного Суб`єкта владних повноважень видати будівельний паспорт забудови земельної ділянки з кадастровим номером 0520688906:04:003:0172.
- Визнати бездіяльність Якушинецької сільської ради щодо виправлення помилково: нанесених умовних позначень із встановлення 100 метрової санітарно-захисної зони. яка накладається в графічних матеріалах Генерального плану села Зарванці та Плану зонування села на належну ОСОБА_2 земельну ділянку з кадастровим номером Зарванці 0520688906:04:003:0172, протиправною та зобов`язати вчинити дії щодо приведення у відповідність до вимог ДБН та текстової частини Генерального плану і Плану зонування села Зарванці та прийняти у містобудівній діяльності 50-метрової санітарно-захисної зони А3С WOG, що розташована в с Зарванці, вул. Хмельницьке шосе на земельній ділянці 0520688906:04:003:0194.
- Визнати бездіяльність Якушинецької сільської ради щодо виправлення помилки в графічних матеріалах Генерального плану села Зарванці та Плану зонування села Зарванці у зв`язку зазначенням підзони садибної житлової забудови в межах С33 та ПЗС «Ж-1С» в межах помилково встановленої 100 метрової санітарно-захисної зони навколо автозаправної станції WOG на земельній ділянці з кадастровим номером 0520688906:04:003:0194, протиправною та зобов`язати її трактувати як зону садибної забудови «Ж-1», з урахуванням встановлення 50 метрової санітарно-захисної зони навколо АЗС «WOG».
Судом зазначену вище заяву про уточнення позовних вимог перевірено на відповідність вимогам статті 47 КАС України та прийнято до розгляду.
12.07.2023 представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву згідно якого відповідач позовні вимоги визнав у повному обсязі та просив позов задовольнити у повному обсязі.
Судове засідання 18.07.2023 судом відкладено на 01.08.2023 для надання відповідачу можливості подати до суду відзив на уточнену редакцію позовних вимог позивача.
26.07.2023 представник Якушинецької сільської ради подав до суду відзив на позовну заяву з урахуванням уточненої редакції позовних вимог у якому позовні вимоги визнав у повному обсязі та просив позовні вимоги задовольнити. Зазначив, що на момент розробки генерального плану та плану зонування села Зарванці, враховуючи прогалини в діючому ДБН 360-92** щодо проектування, будівництва та експлуатації багатопаливних А3С, в графічних матеріалах поряд із 50 метровою санітарно-захисною зоною навколо АЗС «WOG», некоректно було додатково встановлено 100 метрову санітарно-захисну зону від газового модуля АЗС, як того вимагалося для автогазонаповнювальної компресорної станції (хоч такою і не є дана АЗС).
Сільська рада не заперечує, що на сьогоднішній день Генеральний план та План зонування с. Зарванці не відповідає чинним ДБН, проте на разі у видатковій частині бюджету територіальної громади не передбачені кошти для фінансування робіт із коригування та внесення змін в чинну містобудівну документацію.
3 огляду на наведене, Якушинецька сільська рада Вінницького району Вінницької області проти позовних вимог не заперечує, вважає їх обґрунтованими та законними, проте не має можливості виконати вказані вимоги у зв`язку із відсутністю фінансування, а тому просить суд позовні вимоги задовольнити.
У судовому засідання 01.08.2023 представник позивача надав пояснення відповідно до змісту позовної заяви та просив позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача до суду не прибув, подав заяву про розгляд справи за його відсутності.
У судовому засіданні оголошено перерву до 05.09.2023.
У судове засідання 05.09.2023 сторони не прибули, представник позивача подав заяву про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Враховуючи, що представники сторін подали клопотання про розгляд справи за їх відсутності, з урахуванням вимог статті 194 КАС України, суд дійшов висновку за можливе провести розгляд справи у порядку письмового провадження.
Відповідно до вимог статті 250 КАС України датою ухвалення судового рішення у порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення.
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
03.04.2023 позивачем придбано земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд у АДРЕСА_1 , кадастровий номер 0250688906:04:003:0172, площею 0,1813 га на підставі Договору купівлі-продажу №309.
18.04.2023 ОСОБА_1 звернувся до Якушинецької сільської ради з метою отримання будівельного паспорту забудови належної йому земельної ділянки.
Повідомленням відповідача від 20.04.2023 позивачу відмовлено у наданні будівельного паспорту забудови земельної ділянки відповідно до пункту 2.4 Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 103 від 05.07.2011, а саме здійснено посилання на невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких і дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.
Не погодившись з такими діями та рішенням відповідача позивач звернувся до суду.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 27 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт).
Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 500 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки.
Будівельний паспорт складається з текстових та графічних матеріалів.
За наявності плану зонування території розроблення будівельного паспорта здійснюється на його підставі.
Проектування на підставі будівельного паспорта здійснюється без отримання містобудівних умов та обмежень. Для об`єктів, зазначених у частині першій цієї статті, розроблення проекту будівництва здійснюється виключно за бажанням замовника.
Надання будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження відповідної заяви та пакета документів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Порядок видачі та форма будівельного паспорта визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
На виконання вимог статті 27 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05 липня 2011 року № 103 затверджено Порядок видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (далі - Порядок № 103), який призначений для використання уповноваженими органами містобудування та архітектури та іншими суб`єктами містобудування при вирішенні питань забудови присадибних, дачних і садових земельних ділянок.
Відповідно пункту 1.4 Порядку № 103 розроблення будівельного паспорта здійснюється: в межах населених пунктів - відповідно до наявної містобудівної документації на місцевому рівні; за межами населених пунктів - відповідно до детальних планів територій та планувальних рішень проектів садівницьких та дачних товариств.
Пунктом 2.1 Порядку № 103 передбачено, що видача будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури безпосередньо, через центри надання адміністративних послуг та/або через Єдиний державний портал адміністративних послуг. Будівельний паспорт надається уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження пакета документів, до якого входять:
заява на видачу будівельного паспорта зі згодою замовника на обробку персональних даних за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку;
засвідчена в установленому порядку копія документа, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою, або договір суперфіцію;
ескізні наміри забудови (місце розташування будівель та споруд на земельній ділянці, відстані до меж сусідніх земельних ділянок та розташованих на них об`єктів, інженерних мереж і споруд, фасади та плани поверхів об`єктів із зазначенням габаритних розмірів, перелік систем інженерного забезпечення, у тому числі автономного, що плануються до застосування, тощо);
проект будівництва (за наявності);
засвідчена в установленому порядку згода співвласників земельної ділянки (житлового будинку) на забудову.
Пунктами 2.3-2.5 Порядку №103 визначено, що уповноважений орган містобудування та архітектури на підставі отриманих документів визначає відповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам чинної містобудівної документації на місцевому рівні, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.
Пакет документів для видачі будівельного паспорта або внесення змін до нього повертається уповноваженим органом містобудування та архітектури замовнику з таких підстав:
неподання повного пакета документів, визначених пунктом 2.1 або 2.2 цього розділу;
невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.
Повернення пакета документів для видачі будівельного паспорта або внесення змін до нього здійснюється з відповідним обґрунтуванням уповноваженим органом містобудування та архітектури у строк, який не перевищує строк його надання (п.2.5).
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку, що підставою для відмови у наданні будівельного паспорта може бути неподання повного пакета документів або невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні. При цьому у силу п. 2.4 Порядку № 103 при вирішенні питання про видачу будівельного паспорту, крім відповідності намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації, перевірці підлягає ще і відповідність намірів вимогам державних будівельних норм, стандартів і правил.
Вказаний висновок узгоджується з правовою позицією, що міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду від 30 січня 2018 року у справі № 405/10324/14-а (2а/405/21/15) та від 21 листопада 2019 року у справі №807/166/19.
Судом встановлено, що Відділом архітектури і містобудування Якушинецької сільської ради відмовлено в наданні будівельного паспорта забудови земельної ділянки відповідно до пункту 2.4 Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 103 від 05.07.2011, а саме здійснено посилання на невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких і дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.
В обґрунтування підстав зазначено, що План зонування території села Зарванці Якушинецької сільської ради Вінницького району Вінницької області затверджено рішенням № 522 Якушинецької сільської ради від 21 липня 2020 року; Відповідно до схеми зонування с. Зарванці Вінницького району Вінницької області земельна ділянка з кадастровим номером 0520688906:04:003:0172 розташована у підзоні житлової садибної забудови в межах С33 та ПІЗС (Ж-1) « ... Підзона - житлової садибної забудови в межах С33 та І3С - Ж- 1с Призначається для забезпечення можливості функціонування уже існуючої житлової забудови, без будівництва нових житлових будинків, та її забезпечення об`єктами інженерної і транспортної інфраструктури. У випадках, визначення можливості зменшення санітарно-захисних зон, пропонується зняття обмежень на використання земельних ділянок, які існують в межах санітарно-захисних зон, після встановлення проектних (зменшених) санітарно захисних зон за визначеною законодавством процедурою та відповідного погодження...».
Із Генерального плану та Плану зонування території села Зарванці судом встановлено, що поряд із 50-ти метровою санітарно-захисною зоною навколо АЗС "WOG" додатково встановлено 100-метрову санітарно-захисну зону від технологічного обладнання, будинків та споруд даної АЗС.
В той час, відповідно до п. 1 таблиці 7.9 ДБН 360-92** Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень , який був чинним на момент розробки Генерального плану та плану зонування села Зарванці, протипожежна відстань від споруд АЗС даного типу до житлового будинку становить 50 метрів.
Крім того, зазначені вимоги ДБН 360-92** Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень, які діяли на момент розробки Генерального плану та плану зонування території села Зарванці і їх затвердження, були також враховані в текстовій частині загальної пояснювальної записки 10610/16-01-П3, Том 1 Генерального плану с. Зарванці. Так, відповідно до п. 6.1 зазначеної пояснювальної записки «Аналіз відомостей про стан навколишнього природного середовища» зазначено, що схема планувальних обмежень представлена санітарно-захисною зоною від АЗС (С33 - 50 м).
Аналогічні положення щодо розміру СС3 АЗС передбачені в загальній пояснювальний записці Тому 1 Плану зонування села Зарванці, де зазначено, що зона розміщення об`єктів 5 класу санітарної класифікації потребує санітарно-захисної зони до 50 м. Так, зона розміщення об`єктів 5 класу санітарної класифікації переважно використовується за наявності А3С, АГСП, АГНКС.
Зазначене в своїй сукупності свідчить про помилково встановлену 100-метрову санітарно - захисну зону, яка накладається в графічних матеріалах Генерального плану села Зарванці та Плану зонування села Зарванці на належну ОСОБА_1 земельну ділянку з кадастровим номером 0520688906:04:003:0172.
Відтак, в ході судового розгляду знайшли своє підтвердження твердження позивача щодо бездіяльності відповідача, яка полягає у виправлення помилково нанесених умовних позначень із 100-метрової санітарної-захисної зони, яка накладається в графічних матеріалах Генерального плану села Зарванці та плану зонування села Зарванці на належну ОСОБА_1 земельну ділянку з кадастровим номером 0520688906:04:003:0172.
Враховуючи викладене, повідомлення Якушинецької сільської ради про відмову у наданні будівельного паспорту є протиправним, а відтак відповідача, з метою належного захисту прав позивача, належить зобов`язати видати будівельний паспорт забудови земельної ділянки з кадастровим номером 0520688906:04:003:0172.
В силу приписів ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи, що відповідач позовні вимоги визнав у повному обсязі, а обставини справи знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду справи, суд дійшов висновку про задоволення позову у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним повідомлення Якушинецької сільської ради про відмову ОСОБА_1 в наданні будівельного паспорту (реєстраційний номер документу ВРО1:4980-7278-5125-5303) та зобов`язати Якушинецьку сільську раду видати ОСОБА_1 будівельний паспорт забудови земельної ділянки з кадастровим номером 0520688906:04:003:0172.
Визнати бездіяльність Якушинецької сільської ради щодо виправлення помилково нанесених умовних позначень із встановлення 100 метрової санітарно-захисної зони, яка накладається в графічних матеріалах Генерального плану села Зарванці та Плану зонування села Зарванці на належну ОСОБА_1 земельну ділянку з кадастровим номером 0520688906:04:003:0172 протиправною та зобов`язати Якушинецьку сільську раду вчинити дії щодо приведення у відповідність до вимог ДБН та текстової частини Генерального плану і Плану зонування села Зарванці та прийняття у містобудівній діяльності 50-метрової санітарно-захисної зони А3С WOG, що розташована в с.Зарванці, вул. Хмельницьке Шосе на земельній ділянці з кадастровим номером 0520688906:04:003:0194.
Визнати бездіяльність Якушинецької сільської ради щодо виправлення помилки в графічних матеріалах Генерального плану села Зарванці та Плану зонування села Зарванці у зв`язку з зазначенням підзони садибної житлової забудови в межах С33 та ПЗС «Ж-ІС» в межах помилково встановленої 100 метрової санітарно-захисної зони навколо автозаправної станції WOG на земельній ділянці з кадастровим номером 0520688906:04:003:0194 протиправною та зобов`язати її трактувати як зону садибної забудови "Ж-1", з урахуванням встановлення 50 метрової санітарно-захисної зони навколо АЗС "WOG".
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ід. номер НОМЕР_1 )
Відповідач: Якушинецька сільська рада (23222, Вінницька обл., Вінницький р-н, с. Якушинці, вул. Новоселів, буд. 1, код ЄДРПОУ 04330021)
СуддяКомар Павло Анатолійович
Суд | Вінницький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 07.09.2023 |
Оприлюднено | 11.09.2023 |
Номер документу | 113327004 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу регулюванню містобудівної діяльності та землекористування, зокрема у сфері містобудування; архітектурної діяльності |
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Комар Павло Анатолійович
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Комар Павло Анатолійович