ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.09.2023 Справа № 914/783/23
За позовом: Дрогобицької міської ради Львівської області, м. Дрогобич Львівської області,
до відповідача: Акціонерного товариства «Концерн Галнафтогаз», смт Славське Стрийського району Львівської області,
про: визнання укладеною додаткову угоду до Договору оренди землі
Суддя Н.Є. Березяк
Секретар судового засідання Р.Р. Волошин
За участю представників сторін:
від позивача: Матвіїшин А.Я. - представник
від відповідача: не з`явився
На розгляд Господарського суду Львівської області подано позов Дрогобицької міської ради Львівської області до Акціонерного товариства «Концерн Галнафтогаз» про визнання укладеною додаткову угоду до Договору оренди землі.
Ухвалою суду від 13.03.2023 прийнято позовну заяву до розгляду і відкрито провадження у справі №914/783/23, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами загального позовного провадження. Рух справи відображено в ухвалах суду та протоколах судових засідань.
Ухвалою суду від 20.07.2023 закрито підготовче провадження у справі №914/783/23 та призначено справу до судового розгляду по суті на 07.09.2023.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав наведених в позовній заяві. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем не розглянуто листи з проханням підписати примірники додаткової угоди №68 від 03.10.2022 та надісланий до неї рахунок орендної плати, підписаний примірник додаткової угоди відповідач не повернув. Відтак, позивач вважає додаткову угоду укладеною в редакції, запропонованій позивачем.
В жодне із судових засідань представник відповідача не з`явився, проте проти позову відповідач заперечив в повному обсязі з підстав наведених у відзиві на позовну заяву. В обґрунтування своїх заперечень посилається на те, що про внесення змін в договір оренди Дрогобицькою міською радою Львівської області повинно було бути винесене відповідне рішення, за відсутності якого встановити волю Орендодавця щодо внесення змін до договору неможливо.
Не погоджуючись з запереченнями відповідача, позивачем продано до суду відповідь на відзив (вх. №10476/23 від 28.04.2023), де зазначено, що укладення додаткової угоди до договору оренди землі є обов`язковим для сторін (згідно умов Договору оренди землі від 03.08.2017), а Відповідач не надав жодних заперечень стосовно направленого йому Позивачем проекту додаткової угоди, а відтак, на думку позивача, цю додаткову угоду необхідно вважати укладеною в редакції, запропонованій Позивачем та направленій Відповідачу листом Дрогобицької міської ради від 19.10.2022 № 3-24/5607.
В судовому засіданні 07.09.2023 проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Суд, заслухавши представника позивача, присутнього в судовому засіданні, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, встановив наступне:
Як встановлено матеріалами справи, згідно рішення Дрогобицької міської ради «Про затвердження технічної документації з землеустрою щодо поділу та об`єднання земельної ділянки, припинення договору оренди та надання в оренду земельної ділянки» від 4 травня 2017 року № 727, а саме п.п.7.1. вирішено надати ПАТ «Концерн Галнафтогаз» (Н. Купибіда), в оренду земельну ділянку площею 0,3300 га. на вул. Самбірській, кадастровий номер 4610600000:01:067:0052 для обслуговування АЗС, строком на 49 років.
На виконання даного рішення сесії Дрогобицької міської ради між Дрогобицькою міською радою та ПАТ «Концерн Галнафтогаз» 03 серпня 2017 року, яким надано в користування земельну ділянку кадастровий № 4610600000:01:067:0052 на вул. Самбірська в м.Дрогобичі площею 3300 кв.м. з цільовим призначенням «землі громадської забудови - для обслуговування будівель торгівлі», строком на сорок дев`ять років, з встановленням орендної плати у грошовій формі у розмірі 10 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки і становить 19150,45 грн в місяць.
Згідно отриманої інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно право оренди земельної ділянки зареєстровано за ПАТ «Концерн Галнафтогаз» 07.11.2017 під реєстраційним № 1401775946106.
Згідно п.4.4 договору оренди землі розмір орендної плати переглядається у разі, якщо протягом строку дії договору оренди землі органом місцевого самоврядування затверджено нову грошову оцінку земель м. Дрогобича і вона впливає на розмір орендної плати орендованої земельної ділянки.
Оскільки, з 1 січня 2020 року введено нову нормативну грошову оцінку земель м. Дрогобича, затверджену рішенням Дрогобицької міської ради від 09 липня 2019 року №1834 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Дрогобич». Нова нормативна грошова оцінка, введена з 01 січня 2020 року, змінила розмір орендної плати, передбачену договором оренди.
Враховуючи п. 4.4 договору оренди землі від 03.08.2017, укладеного між ПАТ «Концерн Галнафтогаз» та Дрогобицькою міською радою, відповідачу, керуючись п. 3 ст. 188 Господарського кодексу України, направлено листи від 19.10.2022 № 3-24/5607, з проханням підписати надіслані примірники додаткової угоди № 68 від 03 жовтня 2022 року та надісланий до неї розрахунок орендної плати.
Згідно Витягу з Державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань АТ «Концерн Галнафтогаз» є правонаступником ПАТ «Концерн Галнафтогаз».
В даному листі Дрогобицька міська рада зазначала та просила: «Керуючись п.3 ст. 181 ГК України просимо підписати надіслані примірники додаткової угоди №68 від 03 жовтня 2022 року та доданий до неї розрахунок орендної плати і протягом 20 днів від дня отримання цього листа, підписаний Вами один примірник додаткової угоди та підписаний Вами розрахунок орендної плати, надіслати на адресу: 82100, Дрогобицька міська рада, площа Ринок, 1, м.Дрогобич».
Згідно п.13.1. договору оренди землі від 03.08.2017, зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв`язується у судовому порядку.
АТ «Концерн Галнафтогаз» не повернув Дрогобицькій міській раді підписаний примірник вказаної додаткової угоди до договору оренди землі від 03.08.2017 та підписаний розрахунок орендної плати, що і стало підставою для звернення з даним позовом до суду.
Проаналізувавши всі обставини та матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги є необґрунтовані та такі що не підлягають до задоволення.
При ухваленні рішення, суд виходив з наступного.
Правовідносини, які виникли між сторонами, регулюються нормами Конституції України, Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України та інших нормативно-правових актів.
Згідно з частиною 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Частинами 1, 3 статті 626 Цивільного кодексу України передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов`язками наділені обидві сторони договору.
Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ч.1 ст.627 ЦК України).
Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства (частина 1 статті 628 Цивільного кодексу України).
Причиною виникнення спору між сторонами у справі стало питання наявності чи відсутності підстав для укладення додаткової угоди до договору оренди землі.
Відповідно до вимог ч.2 ст.792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом, зокрема Земельним кодексом України та Законом України «Про оренду землі».
Згідно з частиною 3 статті 6 Цивільного кодексу України, сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов`язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.
Зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором (частина 1 статті 188 Господарського кодексу України).
Статтею 654 ЦК України передбачено, що зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Пунктом 3 ст. 653 ЦК України передбачено, що у разі зміни або розірвання договору зобов`язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов`язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Пунктом 34 Договору передбачено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв`язується у судовому порядку.
Аналогічні правила щодо змін умов договору оренди землі за взаємною згодою сторін містить і стаття 30 Закону України «Про оренду землі», якою передбачено, що у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Статтею 652 ЦК України передбачено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору
Статтею 632 Цивільного кодексу України передбачено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Згідно статті 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
У відповідності п. 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Статтею 21 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.
Стаття 1 Закону України «Про оцінку земель» визначає нормативну грошову оцінку земельних ділянок як капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
За змістом ст. 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності Нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.
Таким чином, нормативна грошова оцінка земельних ділянок не залежить від волевиявлення сторін договору оренди землі, а є способом регулювання уповноваженими органами плати за користування землею.
При цьому, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати у зв`язку з чим, зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати Постанова Верховного Суду України від 02 березня 2016 року справа № 3-476гс15).
Аналогічна правова позиція викладена також в постанові Вищого господарського суду України від 03.07.2014 № 922/533/14 та постановах Верховного суду України від 20.08.2013 у справі №5017/781/2012 та від 03.12.2013 у справі № 5009/3430/12.
Згідно п.2, п.3, п. 4, п. 5 ст. 188 Господарського кодексу України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.
У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Згідно п.4.4 договору оренди землі розмір орендної плати переглядається у разі, якщо протягом строку дії договору оренди землі органом місцевого самоврядування затверджено нову грошову оцінку земель м. Дрогобича і вона впливає на розмір орендної плати орендованої земельної ділянки.
Враховуючи п. 4.4 договору оренди землі від 03.08.2017, укладеного між ПАТ «Концерн Галнафтогаз» та Дрогобицькою міською радою, відповідачу, керуючись п. 3 ст. 188 Господарського кодексу України, направлено листи від 19.10.2022 № 3-24/5607 з проханням підписати надіслані примірники додаткової угоди № 68 від 03 жовтня 2022 року та розрахунок орендної плати, які залишились без реагування.
Додатковою угодою №68 від 03.10.2022 (земельна ділянка кадастровий № 4610600000:01:067:0052) пропонується внести зміни до названого вище договору оренди землі, а саме:
Пункт 2.3 договору викласти в редакції:
« 2.3 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 2794771,12 грн»
Пункт 4.1 договору викласти в редакції:
« 4.1 Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 10 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки і становить 23289, 76грн».
Судом встановлено, що при підготовці додаткової угоди збережено умови договору оренди землі, а саме: площу земельної ділянки, цільове призначення, розмір орендної плати - 10 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Змінено тільки розмір нормативної грошової оцінки.
Отже, Дрогобицька міська рада Львівської області не вийшла за умови договору оренди земельної ділянки.
Зважаючи на те, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а її зміна є підставою для перегляду розміру орендної плати, а також враховуючи передбачену сторонами у договорі можливість перегляду розміру орендної плати у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а відтак, підлягають до задоволення.
Відповідно до вимог ч.1 ст.73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ч.1 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
У відповідності до ст.76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Зі змісту ст.77 ГПК України вбачається, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.
Згідно ст.78 ГПК України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.
У відповідності до ст.79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
На думку суду, надані відповідачем докази, про які суд вказував вище, є вірогідними. Позивач не подав доказів на спростування вірогідності доказів наданих відповідачем та не подав доказів, які б суд міг визнати більш вірогідними ніж ті, що наявні у матеріалах справи.
Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Судові витрати на підставі статей 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Відтак судовий збір покладається на відповідача.
З огляду на викладене, виходячи з положень чинного законодавства України, матеріалів та обставин справи, враховуючи практику застосування законодавства вищими судовими інстанціями, керуючись статтями 10,12,20,73,74,75,76,79,123,129,232, 233, 236, 237, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1.Позовні вимоги задовільнити.
2.Визнати укладеною між Дрогобицькою міською радою Львівської області та АТ «Концерн Галнафтогаз» додаткову угоду до Договору оренди землі від 03 серпня 2017 року, зареєстровану в журналі за № 68 (кадастровий номер земельної ділянки 4610600000:01:067:0052) в наступній редакції:
ДОДАТКОВА УГОДА
до договору оренди землі
від 03 серпня 2017 року
м. Дрогобич 03 жовтня 2022 року
Орендодавець: Дрогобицька міська рада Львівської області, код ЄДРПОУ 04055972, в особі міського голови Кучми Тараса Ярославовича, який діє на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з одної сторони та Орендар: Акціонерне товариство «Концерн Галнафтогаз», код ЄДРПОУ 31729918, в особі директора товариства Даниляка Василя Валерійовича, який діє на підставі Статуту, з другої сторони (далі разом - Сторони, а кожен окремо - Сторона), уклали цю Додаткову Угоду про наступне:
1. ПРЕДМЕТ ДОДАТКОВОЇ УГОДИ
1.1. У зв`язку з введенням в дію з 1 січня 2020 року нової нормативної грошової оцінки земель міста Дрогобича, затвердженої рішенням Дрогобицької міської ради від 09 липня 2019 року № 1834 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Дрогобич», враховуючи п. 4.4. Договору оренди землі від 03 серпня 2017 року, сторони дійшли згоди внести зміни та доповнення до укладеного між Сторонами Договору оренди землі від 03 серпня 2017 року (далі - Договір), (кадастровий номер земельної ділянки 4610600000:01:067:0052), а саме:
1) Пункт 2.3. Договору викласти в редакції:
« 2.3. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 2 794 771,12грн.».
2) Пункт 4.1. Договору викласти в редакції:
« 4.1. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі у розмірі 10 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки і становить 23 289,76 грн (Двадцять три тисячі двісті вісімдесят дев`ять гривень 76 копійок) в місяць.».
2. ІНШІ УМОВИ
2.1. Умови Договору, що не були змінені, доповнені або скасовані цією Додатковою Угодою, зберігають свою чинність.
2.2. Ця Додаткова Угода складена в двох однакових примірниках, що мають рівну юридичну силу та зберігаються по одному у кожної з Сторін.
2.3. Ця Додаткова Угода стає невід`ємною частиною Договору з моменту набрання рішенням суду законної сили.
2.4. Дана додаткова угода зареєстрована у журналі реєстрації додаткових угод Управління майна громади Дрогобицької міської ради за № 68.
3. РЕКВІЗИТИ ТА ПІДПИСИ СТОРІН
Орендодавець:
Дрогобицька міська рада
Львівської області
82100, м. Дрогобич, пл. Ринок, 1
Отримувач платежу: ГУК Львів/Дрогобицька тг
Код виду платежу 18010600
Р/р UA468999980334109812000013931
Казначейство України (ЕАП)
МФО 899998
ЄДРПОУ 38008294
Орендна плата за землю
Орендар:
АТ «Концерн Галнафтогаз»
82660, Львівська область,
Стрийський район, смт. Славське,
вул. І. Франка, 14А
ЄДРПОУ 31729918
Р/р.
Василь ДАНИЛЯК
Рішення господарського суду може бути оскаржене до Західного апеляційного господарського суду в порядку та строки передбачені розділом ІV Господарського процесуального кодексу України.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 07.09.2023.
Суддя Березяк Н.Є.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 07.09.2023 |
Оприлюднено | 11.09.2023 |
Номер документу | 113335254 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Березяк Н.Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні