ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
======================================================================
УХВАЛА
про призначення експертизи та зупинення провадження у справі
05 вересня 2023 року Справа № 915/1526/21
м.Миколаїв
Господарський суд Миколаївської області,
головуючий суддя Коваль C.М.,
за участі секретаря судового засідання Табачної О.С.,
від позивача- не присутній;
від відповідача - не присутній;
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом фермерського господарства "Зоря Терешкіна",
56000, вул. Миру,71, смт. Казанка, електронна пошта: natgen2017@ukr.net;
представник-адвоката Порошина Наталія Гофурівна, вул. Фалеєвська, 12, м. Миколаїв, 54001;
до фермерського господарства "Екологія",
56000, вул. Робітнича, 10, смт. Казанка;
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області, проспект Миру, 34, м. Миколаїв, 54034, e-mail: mykolaiv@land.gov.ua;
про скасування державної реєстрації земельної ділянки.,-
В С Т А Н О В И В:
Фермерським господарством (ФГ) "Зоря Терешкіна" пред`явлено позов до фермерського господарства (ФГ) "Екологія" з такими вимогами :
"Визнати незаконною і скасувати державну реєстрацію 17.09.2015 за Фермерським господарством "Екологія" земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства з кадастровим номером 4823655100:35:000:0015, площею 21.0201 га, розташовану в межах території Казанківської селищної ради, про що 22.10.2015 внесено запис № 11711450 про речове право до державного реєстру прав".
Позивач також просить про стягнення з відповідача грошових коштів на відшкодування витрат з оплати позовної заяви судовим збором та витрат на правничу допомогу.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачу на підставі державного акту на право постійного користування землею серії І-МК №31 від 01.12.1994, для ведення селянського (фермерського) господарства. При зверненні позивача до державного реєстратора на проведення державної реєстрації права користування за фермерським господарством "Зоря Терешкіна" було відмовлено з посиланням на те, що наявний перетин позивача земельної ділянки із суміжною земельною ділянкою відповідача з кадастровим номером 4823655100:35:000:0015, площа співпадає на 15.3153%.
За такими вимогами ухвалою суду від 21.10.2021 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
19.10.2021 позивачем подано клопотання про призначення земельно-технічної експертизи, виконання якої доручити Миколаївській філії Регіональної Торгово-промислової палати (54001, вул. Потьомкінська, 41, м. Миколаїв).
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до такого.
Відповідно до ч. 1 ст. 99 Господарського процесуального кодексу України, суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:
1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;
2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності, або за клопотанням учасника справи, мотивованим неможливістю надати експертний висновок у строки, встановлені для подання доказів, з причин, визнаних судом поважними, зокрема через неможливість отримання необхідних для проведення експертизи матеріалів.
Судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування. Якщо наявні у справі докази є взаємно суперечливими, їх оцінку в разі необхідності може бути здійснено господарським судом з призначенням відповідної судової експертизи.
Так, доводи ФГ "Зоря Терешкіна" щодо порушення меж відповідачем шляхом перетинання чи накладення земельних ділянок з позивачем є взаємно суперечливими та з урахуванням того, що для їх з`ясування існує дійсна необхідність в застосуванні спеціальних знань, суд приходить до висновку, що необхідність призначення експертизи у даній справі є обґрунтованою, а тому суд задовольняє вищезазначене клопотання позивача про призначення експертиз у даній справі.
Ураховуючи наявні матеріали, обставини справи та пояснення позивача щодо необхідності призначення у справі відповідної судової експертизи, суд прийшов до висновку про задоволення клопотання позивача.
Суд зазначає, що призначення у справі судової експертизи, про яку заявлено позивачем, сприятиме повному та об`єктивному вирішенню спору, тому є цілком доцільним і не порушує права сторін.
Згідно ч. 3 ст. 99 Господарського процесуального кодексу України, при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про судову експертизу" судово-експертну діяльність здійснюють державні спеціалізовані установи, а також у випадках і на умовах, визначених цим Законом, судові експерти, які не є працівниками зазначених установ.
З метою повного та всебічного розгляду справи, суд, призначає у даній справі судову земельно-технічну експертизу, проведення якої доручає Миколаївській філії Регіональної Торгово-промислової палати.
Приписами ч. ч. 4, 5 ст. 99 Господарського процесуального кодексу України визначено, що питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або зміну.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 228 Господарського процесуального кодексу України господарський суд за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи може зупинити провадження у справі, зокрема у випадку призначення господарським судом судової експертизи.
З урахуванням вищевикладеного, оскільки судом призначено у справі №915/1526/21 судову експертизу, провадження у даній справі підлягає зупиненню.
Керуючись ст. ст. 99, 228, 229, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Задовольнити клопотання фермерського господарства "Зоря Терешкіна" про призначення земельно-технічної експертизи.
2. Призначити судову земельно-технічної експертизи.
3. Доручити проведення судової експертизи Миколаївській філії Регіональної Торгово-промислової палати (54001, вул. Потомкінська, 41, м.Миколаїв).
4. На вирішення експертизи поставити наступні питання:
-Чи має місце накладення (перетинаються) земельної ділянки з кадастровим номером 4823655100:35:000:0015, площею 21.0201 га, яка розташована в межах території Казанківської селищної ради з цільовим призначенням: для ведення фермерського господарства, із земельною ділянкою площею 50га, розташовану в межах території Казанківської селищної ради з цільовим призначенням: для ведення фермерського господарства , яка на підставі державного акту на право приватної власності серії МК №31, виданого 01.12.1994 голові ФГ "Зоря Терешкіна" та зареєстрованого у Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 2, перебуває у власності позивача?
- Чи можливі варіанти виправлення меж вказаних земельних ділянок з метою усунення накладення/перетину із зберіганням площі та конфігурації земельних ділянок, надати можливі варіанти?
5. Попередити особи, які безпосередньо проводитимуть судові експертизи, про відповідальність, передбачену статтями 384 та 385 Кримінального кодексу України за дачу завідомо неправдивого висновку або відмову дати висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на них обов`язків.
6. Витрати на проведення судової експертизи покласти на позивача - фермерське господарство "Зоря Терешкіна".
7. Матеріали справи направити до експертної установи. Додаткові матеріали направити на адресу експертної установи після їх надходження.
8. На вимогу експерта зобов`язати сторони надати додаткові матеріали, необхідні для проведення дослідження.
9. На підставі ст. 229 Господарського процесуального кодексу України, провадження по справі - зупинити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржено до Південно-Західного апеляційного господарського суду протягом десяти днів з дня її постановлення.
Суддя С.М. Коваль.
Суд | Господарський суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 05.09.2023 |
Оприлюднено | 11.09.2023 |
Номер документу | 113335305 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин |
Господарське
Господарський суд Миколаївської області
Коваль С.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні