Рішення
від 07.09.2023 по справі 925/973/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 вересня 2023 року м. Черкаси Справа № 925/973/23

Господарський суд Черкаської області у складі судді Зарічанської З.В., за участю секретаря судового засідання Філіпової І.С.,

розглянув у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Приватного акціонерного товариства "Уманьгаз",

до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Комплекс відпочинку "Гонтів Яр",

про стягнення 243 762,34 грн,

за участю представників сторін:

від позивача - Драчевська Л.М., в порядку самопредставництва, довіреність від 04.01.2023 № 04-17/61, в режимі відеоконференцзв`язку,

від відповідача участі не брали.

17.07.2023 до Господарського суду Черкаської області надійшла позовна заява Приватного акціонерного товариства "Уманьгаз" (далі - ПрАТ "Уманьгаз") з вимогою стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Комплекс відпочинку "Гонтів Яр" (далі - ТОВ "Комплекс відпочинку "Гонтів Яр") заборгованість у сумі 243 762,34 грн за несанкціонований відбір природного газу на підставі п. 5, 8 ч. 7.4 розділу VII Типового договору на розподіл природного газу.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує несанкціонованим відбором газу відповідачем, всупереч умовам типового договору розподілу природного газу, укладеного сторонами шляхом підписання Заяви-приєднання до умов договору розподілу природного газу від 04.01.2016 та Заяви-приєднання до умов договору розподілу природного газу від 01.02.2023.

Ухвалою від 24.07.2023 господарський суд відкрив провадження у справі №925/973/23 за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін, судовий розгляд призначив на 21.08.2023 о 14:00. Встановив сторонам строк для подання заяв по суті.

Господарський суд враховує, що копія ухвали про відкриття провадження у справі, направлена на адресу відповідача, повернуто до суду працівником пошти з відміткою "адресат відсутній за вказаною адресою". Дата на поштовому штемпелі 23.07.2023.

Відповідно до п. 4 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду.

Отже, копія ухвали, направлена на адресу відповідача вважається врученою 23.07.2023.

Відзив подається протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. (ч. 1 ст. 251 ГПК України)

З викладеного випливає, що строк для подання відзиву відповідачем сплив 07.08.2023, однак відповідач своїм правом не скористався, відзив на позов не надав.

Відповідно до ч. 9 ст. 165 ГПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

31.07.2023 за допомогою системи "Електронний суд" від позивача надійшло клопотання про відкладення (перенесення) розгляду справи (підготовчого засідання) та продовження строку підготовчого провадження, в якому позивач заявляє вимогу про відкладення розгляду справи на інший час та дату у зв`язку з перебуванням його представника у щорічній відпустці.

Ухвалою від 21.08.2023 господарський суд клопотання ПрАТ "Уманьгаз" про відкладення (перенесення) розгляду справи (підготовчого засідання) та продовження строку підготовчого провадження задовольнив та відклав розгляд справи в судовому засіданні до 07.09.2023 об 11:00.

У судовому засіданні 07.09.2023 представник відповідача участі не брав.

Копія ухвали від 21.08.2023, направлена на адресу відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, повернулась до господарського суду з відміткою пошти "адресат відсутній за вказаною адресою". Дата на поштовому штемпелі - 25.08.2023.

Відповідно до п. 4 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду.

Отже, копія ухвали, направлена на адресу відповідача вважається врученою 25.08.2023.

Крім того, відповідача повідомлено шляхом розміщення повідомлення на офіційному сайті Господарського суду Черкаської області. Таке повідомлення розміщено судом 22.08.2023.

Згідно з ч. 4 ст. 122 ГПК України, відповідач, третя особа, свідок, зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, викликається в суд через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання. З опублікуванням оголошення про виклик відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи. В оголошенні про виклик вказуються дані, зазначені в частині першій статті 121 цього Кодексу.

Отже. відповідач належно повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.

Присутня у судовому засіданні в режимі відеоконференцзв`язку представниця позивача позовні вимоги підтримала повністю.

Заслухавши пояснення представниці позивача, дослідивши подані докази, господарський суд встановив такі обставини справи та відповідні їм правовідносини сторін.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (надалі - НКРЕКП) від 19.06.2017 № 808 (в редакції зі змінами, внесеними Постановою НКРЕКП від 11.06.2019 № 1024), ПрАТ "Уманьгаз" видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу в межах території міста Умань, Уманського, Христинівського та Маньківського районів Черкаської області, де знаходиться газорозподільна система, що перебуває у власності, господарському віданні, користуванні чи експлуатації ПрАТ "Уманьгаз". (а.с. 38)

Відповідно до п. 17 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про ринок природного газу", ПрАТ "Уманьгаз" є оператором газорозподільної системи - суб`єктом господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників).

Між ПрАТ "Уманьгаз" та ТОВ "Комплекс відпочинку "Гонтів Яр" укладено типовий договір розподілу природного газу (далі - Договір), що затверджений Постановою НКРЕКП 30.09.2015 № 2498 шляхом підписання Заяви-приєднання до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) від 04 січня 2016 року, відповідно до якої відповідачу присвоєно присвоєно ЕІС-код як суб`єкта ринку природного газу - 56XO00003G1HX00T та Заяви-приєднання № 414КУ/2023 до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) від 01 лютого 2023 року. (а.с. 8-9)

Цей Типовий договір розподілу природного газу (далі - Договір) є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об`єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи. (п. 1.1. Договору )

Цей Договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання Споживача до умов цього Договору (акцептування договору) є вчинення Споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема надання підписаної Споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього Договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє Споживачу Інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього Договору, та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу. (п. 1.3. Договору)

За цим Договором Оператор ГРМ зобов`язується надати Споживачу послугу з розподілу природного газу, а Споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором. (п. 2.1. Договору)

Обов`язковою умовою надання Споживачу послуги з розподілу природного газу є наявність у Споживача об`єкта, підключеного в установленому порядку до газорозподільної системи Оператора ГРМ. (п. 2.2. Договору)

Оплата вартості послуги Оператора ГРМ з розподілу природного газу здійснюється Споживачем за тарифом, встановленим Регулятором для Оператора ГРМ, що сплачується як плата за потужність (абонентська плата), з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем. (п. 6.1. Договору)

Оплата вартості послуги з розподілу природного газу за цим Договором здійснюється Споживачем, який не є побутовим, на умовах попередньої оплати до початку розрахункового періоду на підставі рахунка Оператора ГРМ. Якщо згідно із законодавством Споживач має сплачувати Оператору ГРМ за послуги з розподілу природного газу зі свого поточного рахунку із спеціальним режимом використання, оплата послуг розподілу природного газу здійснюється з поточного рахунку із спеціальним режимом використання Споживача на поточний рахунок Оператора ГРМ кожного банківського дня згідно з алгоритмом розподілу коштів, встановленим Регулятором, та зараховується як плата за послуги розподілу природного газу в тому місяці, в якому надійшли кошти. Остаточний розрахунок за надані у звітному місяці послуги проводиться Споживачем до десятого числа місяця, наступного за звітним, відповідно до акта наданих послуг та з урахуванням раніше перерахованих коштів.

Оплата вартості послуги з розподілу природного газу за цим Договором здійснюється Споживачем, який є побутовим, до 05 числа (включно) місяця, в якому надаються послуги з розподілу природного газу, на підставі рахунка Оператора ГРМ.

Оплата здійснюється виключно грошовими коштами на поточний рахунок Оператора ГРМ.

Дата оплати визначається датою, на яку були зараховані кошти на рахунок Оператора ГРМ.

Споживач має право здійснювати оплату за договором розподілу природного газу через банківську платіжну систему, онлайн-переказ, поштовий переказ, внесення готівки через касу Оператора ГРМ та в інший не заборонений законодавством спосіб. (п. 6.4. Договору)

Надання Оператором ГРМ послуги з розподілу природного газу Споживачу, що не є побутовим, має підтверджуватися підписаним між Сторонами актом наданих послуг, що оформлюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем. (п. 6.6. Договору)

Споживач зобов`язується здійснювати розрахунки в розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором, не допускати несанкціонованого відбору природного газу. (пп. 1, 5 п. 7.4. Договору)

За невиконання або неналежне виконання своїх зобов`язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність згідно з цим Договором та чинним законодавством України. (п. 8.1. Договору )

Цей Договір укладається на невизначений строк. (п. 12.1. Договору)

01.02.2023 відповідачем повторно підписано Заяву-приєднання № 414КУ/2023 до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим), відтак відповідач приєднався до умов Типового договору в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 03.05.2022 № 416.

Відповідно до п. 6.4. Договору, розрахунковим періодом за цим Договором є календарний місяць.

Споживач зобов`язується не допускати несанкціонованого відбору природного газу, на вимогу Оператора ГРМ у десятиденний строк сплатити Операторові ГРМ компенсацію за порушення, які передбачені пунктом 3 глави 7 розділу VI Кодексу газорозподільних систем. (підп. 8 п. 7.4. Договору)

Надання Оператором ГРМ послуги з розподілу природного газу Споживачу, що не є побутовим, має підтверджуватися підписаним між Сторонами актом наданих послуг, що оформлюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем. (п. 6.8. Договору)

Листом від 29.12.2022 № 3337 ПрАТ "Уманьгаз" попередив ТОВ "Комплекс відпочинку "Гонтів Яр", що згідно відомостей, що містяться на Інформаційній платформі ТОВ "Оператор газотранспортної системи України", Ваш об`єкт. (ЕІС - 56ХО00003G1HX00T) внесений в реєстр на відключення з 01.01.2023 у зв`язку з заборгованістю перед Вашим постачальником, за спожитий природний газ. На підставі викладеного ТОВ "Комплекс відпочинку "Гонтів Яр" має вирішити питання щодо недопущення несанкційного газоспоживання на вищезазначеному об`єктів до моменту вирішення питання з постачальником природного газу та виключення на інформаційній платформі об`єкту відповідача з реєстру споживачів, які підлягають відключенню. Позивач попередив відповідача, що згідно з п. 3 глави 7 розділу VI Кодексу ГРС та абзаців 3, 4 п. 3 наказу Міністерства енергетики України № 110 від 07.03.2022 "Про вжиття тимчасових запобіжних заходів", в разі нездійснення самостійних дій по припиненню споживання природного газу з газорозподільних мереж, обсяг газу, що буде відібраний з газорозподільних мереж з 01.01.2023 буде вважатись несанкціонованим відбором природного газу. Згідно п. 4 глави 5 розділу VI Кодексу ГРС, несанкціоновані обсяги природного газу, відібрані ТОВ "Комплекс відпочинку "Гонгів Яр", будуть віднесені Оператором ГТС України, Оператору ГРМ ПрАТ "Уманьгаз", як неврегульований небаланс, який, в свою чергу, має бути компенсований ТОВ "Комплекс відпочинку "Гонгів Яр", Оператору ГРМ ПрАТ "Уманьгаз".

Такий лист вручено керівнику відповідача 30.12.2022 Сікерко, що підтверджується відповідним підписом на листі.

Відтак, протягом січня, лютого 2023 року на об`єкт відповідача були відсутні номінації природного газу на Інформаційній платформі ТОВ "Оператор ГТС України". Відповідачем не було виконано вимоги щодо самостійного припинення споживання природного газу, і як наслідок проводився несанкціонований відбір газу.

На підтвердження викладених обставин позивач надає:

- реєстр коригувань відборів природного газу по споживачам за січень 2023 року, з якого випливає, що саме відповідач з ЕІС-кодом: 56XO00003G1HX00T, здійснював несанкціонований відбір щоденно протягом січня 2023 року; (а.с. 29)

- повідомлення про споживачів у зоні ліцензованої діяльності ОГРМ станом з 01 по 31 січня 2023 року, що підтверджує існування повідомлення про відключення відповідача, як споживача природного газу з 01.01.2023 по 31.01.2023; (а.с. 30)

- Баланс газу з 01.01.2023 по 31.01.2023, що підтверджує, що за ПрАТ "Уманьгаз" рахується несанкціонований відбір споживачами природного газу, і небаланс газу в розмірі 4 562,00 куб. м; (а.с. 31)

- Акт № 01-2023-1910000205 врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць січень 2023 року від 31 січня 2023 року складений в односторонньому порядку ТОВ "Оператор ГТС України" щодо врегулювання щодобових небалансів Замовника ПрАТ "Уманьгаз", який підтверджує існування у січні 2023 негативних небалансів у ПрАТ "Уманьгаз"; (а.с. 32-33)

- реєстр коригувань відборів природного газу по споживачам за лютий 2023 року, з якого випливає, що саме відповідач з ЕІС-кодом: 56ХО00003G1HX00T, здійснював несанкціонований відбір щоденно протягом лютого 2023 року; (а.с. 34)

- повідомлення про споживачів у зоні ліцензованої діяльності ОГРМ станом з 01 по 28 лютого 2023 року, що підтверджує існування повідомлення про відключення відповідача, як споживача природного газу з 01.02.2023 по 28.02.2023; (а.с. 35)

- Баланс газу з 01.02.2023 по 28.02.2023, що підтверджує, що за ПрАТ "Уманьгаз" рахується несанкціонований відбір споживачами природного газу в розмірі 6 864,00 куб. м; (а.с. 36)

- Акт № 02-2023-1910000205-НВГ про несанкціонований відбір за газовий місяць лютий 2023 року від 28 лютого 2023 року складений в односторонньому порядку ТОВ "Оператор ГТС України", що ПрАТ "Уманьгаз" здійснено несанкціонований відбір природного газу з газотранспортної системи ТОВ "Оператор ГТС України". (а.с. 37-38)

20.02.2023 між ПрАТ "Уманьгаз" та ТОВ "Комплекс відпочинку "Гонтів Яр" складено та підписано Акт № 0000-001486 про те, що на підставі Договору 500104 KON "компенсація за несанкціонований відбір природного газу" б/н від 26.07.2022 Виконавцем були виконані наступні роботи (надані такі послуги): компенсація за несанкціонований відбір природного газу на загальну суму з ПДВ 115 944,32 грн. (а.с. 42)

21.02.2023 ПрАТ "Уманьгаз" звернулось до ТОВ "Комплекс відпочинку "Гонтів Яр" з листом № 364 про оплату компенсації, в якому зазначено, що обсяг спожитого природного газу в січні 2023 року становить 4,075 тис. м куб., а сума компенсації за січень 2023 року становить 115 944,32 грн з ПДВ. Таку суму компенсації позивач просить сплатити протягом десятиденного строку за відповідними реквізитами. Відповідно на відмітки на листі, його отримано Сікерко К.В. 02.03.2023. (а.с. 25) Така особа є одним із засновників відповідача. (а.с. 47)

28.02.2023 сторонами підписано Акт № 0000-002415 наданих послуг, про те, що відповідно до договору розподілу від 26.07.2022 p., укладеного шляхом підписання заяви-приєднання № 414КУ/2023 у Лютому 2023 р. Оператор ГРМ надав послуги з розподілу природного газу, а Споживач прийняв їх, відповідно до величини замовленої потужності, що визначається як 1/12 річної замовленої потужності об`єктів споживача та дорівнює 984,25 (Дев`ятсот вісімдесят чотири цілих двадцять п`ять сотих) м.куб. Тариф на послуги розподілу природного газу грн за 1 м.куб на місяць (без урахування ПДВ). Всього надано послуг "компенсація за несанкціонований відбір природного газу" на суму 127 818,02 грн з ПДВ.

17.03.2023 ПрАТ "Уманьгаз" звернулось з листом № 561 до ТОВ "Комплекс відпочинку "Гонтів Яр" Про оплату компенсації. У цьому листі позивач зазначив, що сума компенсації за лютий 2023 року становить 127 818,02 грн та просив сплатити зазначену суму протягом десятиденного строку за відповідними реквізитами.

Відповідно до відмітки на листі, його отримав Сікерко 21.03.2023. Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з таким прізвищем є керівник, всі засновники та кінцевий бенефіціарний власник ТОВ "Комплекс відпочинку "Гонтів Яр".

03.04.2023 ПрАТ "Уманьгаз" звернулось до ТОВ "Комплекс відпочинку "Гонтів Яр" з Претензією щодо сплати заборгованості за несанкціонований відбір природного газу № 637, в якому просило протягом 10-ти календарних днів з дня отримання даної претензії здійснити виконання грошових зобов`язань на користь ПрАТ "Уманьгаз" та сплатити компенсацію за несанкціонований відбір природного газу у розмірі 243 808,83 грн за відповідними реквізитами.

Згідно з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, виплату грошового переказу, відповідач претензію отримав 12.04.2023.

Втім, як стверджує позивач, відповідач свої зобов`язання не виконав, зазначену заборгованість не сплатив.

Розглядаючи спір, суд враховує такі положення чинного законодавства.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 509 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини. (п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України)

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. (ч. 1 ст. 626 ЦК України)

Договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному вебсайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору. (абз. 1 п. 4 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРМ)).

Як уже встановлено судом, між ПрАТ "Уманьгаз" та ТОВ "Комплекс відпочинку "Гонтів Яр" укладено типовий договір розподілу природного газу, шляхом підписання Заяви-приєднання до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) від 04 січня 2016 року, відповідно до якої відповідачу присвоєно присвоєно ЕІС-код як суб`єкта ринку природного газу - 56XO00003G1HX00T та Заяви-приєднання № 414КУ/2023 до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) від 01 лютого 2023 року. (а.с. 8-9)

Згідно з абз. 1-4 пункту 1 глави 2 розділу IV Кодексу газотранспортної системи (далі - Кодекс ГТС), з метою уніфікації та однозначної ідентифікації суб`єктів ринку природного газу та точок комерційного обліку, розміщених на об`єктах газової інфраструктури, та для забезпечення спрощення процедур зміни постачальників природного газу та електронного обміну даними між суб`єктами ринку природного газу, на національному рівні використовується система кодування, рекомендована Європейською мережею операторів газотранспортних систем (ENTSOG). Для кодування використовується ЕІС-код. На ринку природного газу використовуються ЕІС-коди, що присвоєні відповідно до регламенту EIC-схеми для кодування та ідентифікації в енергетиці. Кожному суб`єкту ринку природного газу та/або точці комерційного обліку може бути присвоєно лише один ЕІС-код, крім операторів газорозподільних систем, яким присвоюються окремі EIC-коди для обліку природного газу на власні потреби, а також покриття об`ємів (обсягів) втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в газорозподільній системі.

За змістом абз. 1 п. 1 глави 3 розділу IV Кодексу ГТС, для забезпечення електронної взаємодії та документообігу між суб`єктами ринку природного газу, у тому числі для організації замовлення та супроводження послуг транспортування природного газу в умовах добового балансування газотранспортної системи, а також між суб`єктами ринку природного газу та операторами торгових платформ оператор газотранспортної системи зобов`язаний створити та підтримувати функціонування інформаційної платформи.

Суб`єкти ринку природного газу, які уклали (переуклали) з оператором газотранспортної системи договір транспортування, набувають права доступу до інформаційної платформи та статусу користувача платформи з моменту укладення (переукладення) договору. Оператор газотранспортної системи присвоює кожному такому суб`єкту ринку природного газу код користувача платформи та створює на інформаційній платформі інтерфейс такого користувача відповідно до його статусу суб`єкта ринку природного газу (постачальник, оператор газорозподільної системи, оптовий продавець/покупець, оператор газосховищ тощо), про що має повідомити останнього. При цьому додатком до договору визначаються уповноважені особи суб`єкта ринку природного газу (користувача платформи), які будуть мати право доступу до інформаційної платформи від імені користувача платформи (зазначаються їхні адреси електронної пошти та контактні дані), для їх електронної реєстрації, що оформлюється у вигляді повідомлення на створення облікового запису уповноважених осіб користувача платформи за формою, наведеною в додатку 1 до цього Кодексу, до якого додаються у письмовій формі довіреності користувача платформи на кожну уповноважену особу. (абз. 3 п. 2 глави 3 розділу IV Кодексу ГТС)

Обмін даними між уповноваженими особами користувачів інформаційної платформи та інформаційною платформою (оператором газотранспортної системи) відбувається через електронну пошту та інтерфейс користувача інформаційної платформи веб-додатка. У разі якщо електронна пошта недоступна, уповноважена особа користувача платформи повинна повідомити про це оператора газотранспортної системи. З метою контролю цілісності і достовірності інформації, яка передається в електронному вигляді, а також підтвердження її авторства під час обміну інформацією оператор газотранспортної системи забезпечує використання електронного цифрового підпису. Усі операції, що здійснюються через інформаційну платформу, зберігаються з інформацією щодо відповідного користувача інформаційної платформи та часу здійснення операції. (абз. 1-3 ч. 3 глави IV Кодексу ГТС)

Отже, суб`єкти ринку природного газу, уклавши з оператором газотранспортної системи договір транспортування природного газу та визначивши згідно додатку 1 до Кодексу ГТС, який є невід`ємною частиною такого договору, уповноважених осіб, які будуть маги право доступу до інформаційної платформи від імені такого суб`єкту ринку природного газу (користувача платформи), - вчинили правочин, який є підставою для виникнення відповідних цивільних прав та обов`язків у сфері транспортування природного газу за наслідком вчинення такими уповноваженими особами користувача платформи дій, спрямованих на замовлення, надання та супроводження послуг транспортування природного газу, в тому числі, в умовах добового балансування газотранспортної системи, а також інших дій передбачених Кодексом ГТС.

Оператори газорозподільних систем відповідно до вимог цього Кодексу та за формами оператора газотранспортної системи, погодженими з Регулятором, повинні вносити до інформаційної платформи інформацію, зокрема:

визначену підпунктами 1, 2, 5 - 8, 12, 13, 14, 15, 17 пункту 2 цієї глави, по всіх споживачах, підключених до газорозподільної системи;

дані щодо операторів газорозподільних систем (за їх наявності), яким природний газ передається з газорозподільної системи, з визначенням місць підключення таких операторів;

дані щодо газовидобувних підприємств (за їх наявності), промислові газопроводи яких безпосередньо підключені до газорозподільної системи. (п. 5 глави 4 розділу IV Кодексу ГТС)

Аналогічний обов`язок передбачений п. 2 глави 3 розділу XII Кодексу ГТС, відповідно до якого оператор газорозподільної системи, суміжне газовидобувне підприємство, газовидобувне підприємство, підключене безпосередньо до газорозподільної системи, оператор газосховищ, оператор установки LNG та прямий споживач надають оператору газотранспортної системи інформацію про подачі та відбори/споживання, що вимірюються протягом доби, не пізніше ніж за одну годину до закінчення строку надання такої інформації оператором газотранспортної системи замовникам послуг транспортування природного газу згідно з пунктом 1 цієї глави. При цьому інформація про добові обсяги подач та відборів/споживання, що вимірюються протягом доби, надається оператору газотранспортної системи не пізніше ніж о 08:00 UTC (10:00 за київським часом) годині для зимового періоду або о 07:00 UTC (10:00 за київським часом) годині для літнього періоду після закінчення газової доби (D). Така інформація повинна надаватись в електронному вигляді через інформаційну платформу за встановленою оператором газотранспортної системи формою, погодженою Регулятором.

Відповідальність за своєчасність, повноту і достовірність інформації, що надається відповідно до цього розділу, несе той суб`єкт, на якого покладається обов`язок щодо надання інформації оператору газотранспортної системи відповідно до цього розділу. Електронні документи (електронні повідомлення), що надаються оператором газотранспортної системи відповідно до цього розділу, повинні містити його електронний цифровий підпис і на запит замовника послуг транспортування надаються йому у паперовій формі за підписом уповноваженої особи у строк, що не перевищує 5 робочих днів. (п. 4 глави 1 розділу XII Кодексу ГТС)

Номінація - попереднє повідомлення, надане замовником послуг транспортування оператору газотранспортної системи, стосовно обсягів природного газу, які будуть подані замовником послуг транспортування протягом доби до газотранспортної системи в точках входу та відібрані з газотранспортної системи в точках виходу. (п. 5 глави 1 розділу І Кодексу ГТС)

З матеріалів справи випливає, що у позивача протягом січня, лютого 2023 року на об`єкт відповідача були відсутні номінації природного газу на Інформаційній платформі ТОВ "Оператор ГТС України" та відповідачем не було виконано вимоги щодо самостійного припинення споживання природного газу.

Оператор газотранспортної системи на підставі інформації про виміряний за газову добу обсяг природного газу та всі його подачі та відбори, яка надається оператором газорозподільної системи, суміжним газовидобувним підприємством, газовидобувним підприємством, підключеним безпосередньо до газорозподільної системи, оператором газосховищ, оператором установки LNG та прямим споживачем, надає кожному замовнику послуг транспортування природного газу інформацію про його подачі та відбори в точках входу/виходу до/з газотранспортної системи за відповідну газову добу (D) в порядку, встановленому цим розділом. Інформація про відбори в точках виходу до газорозподільних систем надається в розрізі споживачів замовника послуг транспортування. (п. 1 глави 1 розділу XII Кодексу ГТС)

За відсутності у споживача діючого постачальника (якщо споживач не включений до Реєстру споживачів будь-якого постачальника) у відповідному розрахунковому періоді та після закінчення строку, встановленого законодавством для припинення (обмеження) розподілу (транспортування) природного газу споживачам, споживач не має права здійснювати відбір/споживання природного газу з газорозподільної системи. Якщо споживач здійснює відбір/споживання природного газу у випадках, визначених абзацом першим цього пункту, такий споживач зобов`язаний оплатити вартість відбору природного газу, що розраховується за формулою, наведеною у п. 3 глави 5 розділу VI Кодексу ГРМ. (п. 3 глави 5 розділу VI Кодексу ГРМ)

Надання Оператором ГРМ послуги з розподілу природного газу Споживачу, що не є побутовим, має підтверджуватися підписаним між Сторонами актом наданих послуг, що оформлюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем. (п. 6.8. Договору)

Відповідно до п. 5, 8 ч. 7.4. розділу VII Договору, Споживач зобов`язується не допускати несанкціонованого відбору природного газу, на вимогу Оператора ГРМ у десятиденний строк сплатити Операторові ГРМ компенсацію за порушення, які передбачені пунктом 3 глави 7 розділу VI Кодексу газорозподільних систем.

На виконання вищеперелічених норм Кодексу ГТС та Кодексу ГРМ позивач довів належними доказами несанкціонований відбір відповідачем природного газу у січні, лютому 2023 року в обсягах 4 075 куб. м у січні та 4 527 куб. м у лютому.

Крім того, господарський суд враховує, що сторонами 20.02.2023 підписано Акт № 0000-001486 щодо компенсації за несанкціонований відбір природного газу на загальну суму з ПДВ 115 944,32 грн (а.с. 42) 28.02.2023 Акт № 0000-002415 наданих послуг "компенсація за несанкціонований відбір природного газу" на суму 127 818,02 грн з ПДВ.

З викладеного випливає, що відповідач погодився з обсягом несанкціоновано відібраного природного газу та сумою компенсації за такий несанкціонований відбір, проте отримавши 02.03.2023 листа № 364 від 21.02.2023 на суму 115 944,32 грн та 21.03.2023 листа № 561 від 17.03.2023 на суму 127 818,02 грн, не сплатив у десятиденний строк вказані суми компенсації, як того вимагають положення підп. 8 п. 7.4. розділу VII Типового договору.

Враховуючи підп. 8 п. 7.4. розділу VII Типового договору, до якого приєднався відповідач шляхом підписання заяви-приєднання, десятиденний строк для сплати 115 944,32 грн сплив 13.03.2023, десятиденний строк для сплати 127 818,02 грн сплив 31.03.2023.

Відповідно до абз. 1 ч. 1, ч. 2, 7 ст. 193 Господарського кодексу України (далі - ГК України) суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов`язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.

Оскільки матеріали справи не містять доказів сплати заборгованості в сумі 243 762,34 грн (115 944,32 грн + 127 818,02 грн), то відповідач є таким, що не виконав свої зобов`язання, порушивши як вимоги чинного законодавства так і умови Договору.

З огляду на викладене, господарський суд доходить висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись ст. 74, 76-77, 129, 233, 236-241, 247, 252, 326-327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Комплекс відпочинку "Гонтів Яр" (ідентифікаційний код 03577645, вул. Уманська, 148, с. Піківець, Уманський р-н, Черкаська обл., 20392) на користь Приватного акціонерного товариства "Уманьгаз" (ідентифікаційний код 03361419, вул. Дерев`янка, 19, м. Умань, Черкаська обл., 20300) заборгованість у сумі 243 762,34 грн за несанкціонований відбір природного газу на підставі п. 5, 8 ч. 7.4 розділу VII Типового договору на розподіл природного газу, а також 3 656,44 грн судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Копії рішення направити сторонам.

Повне рішення складено та підписано 08.09.2023.

Суддя Зоя ЗАРІЧАНСЬКА

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення07.09.2023
Оприлюднено11.09.2023
Номер документу113335772
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг

Судовий реєстр по справі —925/973/23

Судовий наказ від 04.10.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Зарічанська З.В.

Рішення від 07.09.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Зарічанська З.В.

Рішення від 07.09.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Зарічанська З.В.

Ухвала від 05.09.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Зарічанська З.В.

Ухвала від 21.08.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Зарічанська З.В.

Ухвала від 24.07.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Зарічанська З.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні