ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 вересня 2023 року
м. Черкаси справа № 925/760/23
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Довганя К.І., розглянувши в порядку письмового провадження справу №925/760/23 за позовом Публічного акціонерного товариства акціонерний банк Укргазбанк до Товариства з обмеженою відповідальністю Топмедсервіс про стягнення 4 424,90 грн,
ВСТАНОВИВ:
Заявлено позов про стягнення з відповідача 4 424,90 грн. заборгованості по договору банківського рахунку №2020/КД/034-0043 від 04.05.2020 з яких: 2 740,00 грн. заборгованість за розрахунково касове обслуговування, 1 140,95 грн. пеня за невиконання погашення комісії, 77,58 грн. 3% річних за несвоєчасне погашення комісії та 466,37 грн. інфляційні за несвоєчасне погашення комісії.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що відповідачем було порушено умови укладеного 04.05.2020 між сторонами договору банківського рахунку №2020/КД/034-0043 (Заява-договір банківського рахунку в частині послуг розрахунково-касового та дистанційного обслуговування, надалі Заява-договір) стосовно вчасної сплати абонентської плати, у зв`язку з чим позивач звернувся до суду з вимогами про стягнення заборгованості за розрахунково-касове обслуговування, пені, 3% річних та інфляційних збитків.
Ухвалою від 12.06.2023 Господарський суд Черкаської області прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі; справу вирішив розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін; сторонам надана можливість реалізувати свої процесуальні права та обов`язки.
Відповідач відзиву на позов суду не надав, ухвалу суду про відкриття провадження у справі було направлено відповідачу за адресою вказаною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме: вул. Сержанта Волкова, 197, м. Черкаси, 18000.
Однак вищевказана ухвала повернулася до суду 22 червня 2023 року у зв`язку з відсутністю адресата за вказаною адресою.
Згідно п. 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Таким чином вважається, що відповідач отримав ухвалу суду про відкриття провадження у справі 20 червня 2023 року (день проставлення у поштовому повідомленні відповідної відмітки).
Суд, оцінивши наявні у справі докази, встановив наступне.
На офіційному сайті Публічного акціонерного товариства акціонерний банк «Укрогазбанк» (надалі - «Банк») було розміщено Публічну пропозицію АБ «Укргазбанк» на укладення Договору комплексного банківського обслуговування (надалі - «Публічна пропозиція»). Відповідно до преамбули Публічної пропозиції, Банк, діючи на підставі ст. 641 та ст. 644 Цивільного кодексу України, звертається з цією Публічною пропозицією та бере на себе зобов`язання перед Клієнтами, які її приймуть (акцептують), надавати банківські послуги в порядку та на умовах, передбачених Договором комплексного банківського обслуговування за встановленими Банком Тарифами.
Тарифи є невід`ємною частиною Договору комплексного банківського обслуговування та оприлюднюються на офіційному сайті Банку https://www.ukrgasbank.com та/або на інформаційних дошках у відділеннях Банку.
Публічна пропозиція разом з Заявами - Договорами, Тарифами, а також додатками, додатковими договорами/угодами до них є Договором комплексного банківського обслуговування (надалі - Договір). Договір є договором приєднання відповідно до ст. 634 Цивільного кодексу України та може бути укладений шляхом приєднання Клієнта, який виявив бажання отримувати комплексне обслуговування до запропонованого договору в цілому.
Публічна пропозиція була затверджена та розміщена в мережі Інтернет: https://www.ukrgasbank.com.
04.05.2020р. між Банком і Товариством з обмеженою відповідальністю «Топмедсервіс» (надалі - «Клієнт») було укладено Договір банківського рахунку №2020/КД/034-0043 (Заява-Договір банківського рахунку в частині Розрахунково-касового та Дистанційного обслуговування) (надалі - «Заява-Договір»).
Відповідно до умов Заяви - Договору відповідач звернувся до Банку за відкриттям для здійснення господарської діяльності Рахунок на наступних умовах погоджених з Банком: валюта Рахунку - гривня, евро (п. 3.1.); вид Рахунку: поточний рахунок, операції за яким здійснюються без використання електронних платіжних засобів (п. 3.2.): обслуговування Рахунку/ів просив здійснювати: розрахунково-касове Поточного/их рахунку/ів на умовах Тарифного плану «Розрахунковий», дистанційне засобами Системи на умовах Тарифного плану «Базовий» (п.3.3.).
Згідно розділу 4 Заяви - Договору, директор ТОВ «Топсервіс» підписанням Заяви - Договору, зокрема, підтвердив, що: ознайомлений з умовами Публічної пропозиції АБ «Укргазбанк» на укладення Договору комплексного банківського обслуговування та діючими в Банку Тарифами, що розміщені на сайті Банку https://www.ukrgasbank.com; акцептування ним Публічної пропозиції АБ «УКРГАЗБАНК» на Договору комплексного банківського обслуговування та повну і безумовну згоду з її умовами; всі умови Договору та діючих в Банку Тарифів йому зрозумілі та не потребують додаткового тлумачення.
Також умовами Публічної пропозиції визначено, що:
Заява-Договір - документ встановленого зразка, на підставі якого здійснюється приєднання (акцепт) Клієнта до Договору комплексного банківського обслуговування та Клієнт обирає (підключається до) Послугу(и) та/або комплекс(у) Послуг із зазначенням істотних умов такої Послуги (Розділ 1);
Розрахункове обслуговування - послуги, що надаються Банком Клієнту на підставі Договору, які пов`язані з переказом/надходженням коштів з/на Рахунка/нок, а також здійсненням інших операцій відповідно до встановленого нормативно-правовими актами НБУ режиму обслуговування такого Рахунку та передбачених Договором. Розрахункове обслуговування здійснюється Банком на паперових носіях та/або в вигляді ЕПІ переданих Клієнтом до Банку/Банком до Клієнта засобами Системи та/або Платіжним пристроєм. Розрахункове обслуговування включає в себе також Інформаційне обслуговування (Розділ 1);
Дистанційне обслуговування - обслуговування, що дозволяє Клієнту за допомогою Системи отримувати інформацію (Інформаційне обслуговування) по Рахунках та здійснювати розрахункові операції (Розрахункове обслуговування) по Поточних рахунках/Окремих рахунках на підставі ЕРД, а також отримувати інші послуги в порядку та на умовах, передбачених Договором (Розділ 1);
Тарифи документ, яким Банком самостійно визначена вартість послуг (операцій), що надаються Банком за цим Договором. Тарифи є невід`ємною частиною Договору та розміщені на Сайті Банку та/або на інформаційних дошках у відділеннях Банку (Розділ 1);
Договір визначає умови та порядок надання Банком Послуг Клієнту та регулює відносини, що виникають між Клієнтом і Банком (далі разом за текстом - Сторони) протягом строку дії Договору (п.п. 2.1.1.);
Приєднання Клієнта до Договору здійснюється при першому зверненні до Банку шляхом підписання 3аяви-Договору. Підписанням Заяви-Договору Клієнт беззастережно приєднується до умов Договору. Своїм підписом на Заяві-Договорі Клієнт підтверджує, що на момент укладання Договору Клієнт ознайомився з текстом Договору та усіма додатками до нього, повністю зрозумів їхній зміст та погоджується з викладеним у Договорі (п.п. 2.1.3.);
Оплата послуг Банку здійснюється Клієнтом відповідно до діючих на момент виконання операції/надання Послуги Тарифів Банку, що є невід`ємною частиною Договору та розміщені на Сайті Банку та/або па інформаційних дошках у відділеннях Банку та цього Договору (п.п. 2.6.1.).
Відповідно до Тарифного плану «Розрахунковий» встановлено абонентську плату та користування пакетом в рамках Договору комплексного банківського обслуговування в сумі 200,00 грн, яка сплачується щомісячно при наявності обороту за поточним рахунком протягом звітного календарного місяця за кожний рахунок, який підключений до пакету.
Наявність оборотів за поточним рахунком Відповідача підтверджується випискою з поточного рахунку.
Починаючи з грудня 2021 року відповідач не виконує зобов`язання та не сплачує послуг Банку , що виникають в результаті використання платіжних карток, згідно Тарифів у зв`язку з чим у відповідача виникла заборгованість в сумі 2740,00 грн .
Позивачем до матеріалів справи надано розрахунок суми боргу.
Оскільки відповідачем обов`язки по зазначеному договору виконані не були, то позивач звернувся до суду з даним позовом.
Згідно з ст.ст. 73, 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами.
Відповідачем належними та допустимими доказами не спростовано доводів позивача. Тому зазначені обставини є такими, що встановлені судом. В тому числі, судом встановлено, що відповідачем було порушено умови Заяви-Договору, а тому у позивача виникло право на звернення до суду з даним позовом.
За приписами ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Ст.11 ЦК України визначено, що цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини.
Ст.ст. 173, 174, 181, 193 ГК України України містять такі положення:
Господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта ( виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Господарські зобов`язання можуть виникатиз господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладання даного виду договорів.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (стаття 626 ЦК України).
Частиною 1 статті 628 ЦК України передбачено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Згідно статті 629 ЦК України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.
За змістом статті 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Ст.ст. 525, 526, 530, 610 ЦК України містять такі положення:
Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Якщо у зобов`язанні встановлений строк ( термін ) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк ( термін ).
Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Порушенням зобов`язання є його невиконання, або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Зазначені норми узгоджуються з вимогами статті 629 ЦК України щодо обов`язковості договору для виконання сторонами.
Відповідно до ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Статтею 625 ЦК України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
За приписами ч.І ст.901 ЦК України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Ч.І ст.903 ЦК України визначено, що якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Відповідно до ч. 1 ст. 1066 ЦК України за договором банківського рахунка банк зобов`язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий клієнтові (володільцеві рахунка), грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунка та проведення інших операцій за рахунком.
За ч. 1 та 2 ст. 1067 ЦК України договір банківського рахунка укладається для відкриття клієнтові або визначеній ним особі рахунка у банку на умовах, погоджених сторонами. Банк зобов`язаний укласти договір банківського рахунка з клієнтом, який звернувся з пропозицією відкрити рахунок на оголошених банком умовах, що відповідають закону та банківським правилам.
Згідно з ч. 1 ст. 1072 ЦК України банк виконує розрахункові документи відповідно до черговості їх надходження та виключно в межах залишку грошових коштів на рахунку клієнта, якщо інше не встановлено договором між банком і клієнтом.
Судом було встановлено, що між позивачем та відповідачем було укладено Заяву-Договір. Відповідач порушив умови зазначеного Договору. Оскільки відповідач не виконав умови основного зобов`язання, чим порушив умови Договору та вищезазначені норми матеріального права, то є правомірним звернення позивача з даним позовом до боржника.
Враховуючи зазначені норми та встановлені вище факти, суд дійшов висновку, що є правомірною, обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню вимога позивача про стягнення з відповідача 2740 грн 00 коп. боргу з абонентської плати за розрахунково-касове обслуговування.
Згідно зі ст.ст. 230, 231 ГК України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання. У разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором.
Відповідно до статті 180 Господарського кодексу України зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов`язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов`язкові умови договору відповідно до законодавства.
Відповідно до ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Відповідно до підпункту 2.2.17. Публічної пропозиції за несвоєчасну оплату Послуг Банку Клієнт зобов`язаний сплатити Банку пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який сплачується пеня, від суми простроченого зобов`язання за кожен день такого прострочення.
Враховуючи встановлений судом факт прострочення відповідачем грошового зобов`язання перед позивачем та те, що право на стягнення пені передбачено у Публічній пропозиції, яка була акцептована відповідачем, то вимога позивача про стягнення з відповідача 1140 грн 95 коп. пені (загальний період 01.12.2021-18.04.2023) є правомірною та підлягає задоволенню.
Положеннями ст. 625 ЦК України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Враховуючи встановлений судом факт прострочення відповідачем грошового зобов`язання перед позивачем, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача 77 грн 58 коп. 3% річних, 466 грн 37 коп. індексу інфляції (загальний період з 01.12.2021 по 18.04.2023) є правомірними, і обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно з вимог п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.З відповідача на користь позивача також підлягають до стягнення понесені останнім судові витрати на оплату судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 123, 129, 237, 238, 240 ГПК України суд,
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Топмедсервіс (код 39338744, вул. Сержанта Волкова, 197, м. Черкаси, 18001) на користь Публічного акціонерного товариства акціонерний банк Укргазбанк (код 23697280, вул.. Єреванська, 1, м. Київ, 03087) 2740,00 (дві тисячі сімсот сорок гривень) заборгованість за розрахунково касове обслуговування, 1 140,95 грн. (одна тисяча сто сорок гривень 95 коп.) пені, 77,58 грн. (сімдесят сім гривень 58 коп.) 3% річних, 466,37 грн. (чотириста шістдесят шість гривень 37 коп.) інфляційних та 2 684,00 грн. (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири гривні) витрат по сплаті судового збору.
Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено 08.09.2023.
СУДДЯ К.І. Довгань
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 01.09.2023 |
Оприлюднено | 11.09.2023 |
Номер документу | 113335833 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Довгань К.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні