Справа № 345/3237/23
Провадження № 2-о/345/109/2023
Номер рядка звіту 4
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.09.2023 м. Калуш
Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої судді Кулаєць Б.О.,
присяжних Ольшевської О.Д., Стовбана В.М.,
з участю секретаря судового засідання Слободян Т.Я.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Калуш в порядку окремого провадження клопотання ОСОБА_1 про призначення судово-психіатричної експертизи у цивільній справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: виконавчий комітет Калуської міської ради, про визнання фізичної особи недієздатною,
в с т а н о в и в:
на розгляді в Калуському міськрайонному суді Івано-Франківської області знаходиться вищевказана заява, згідної з якою заявник просить визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатним та встановити над ним опіки, призначивши його опікуном останнього.
Окрім цього, ОСОБА_3 разом із вказаною заявою подав до суду клопотання, в якому просить призначити по даній справі судово-психіатричну експертизу, на вирішення якої поставити наступні запитання:
1.Чи наявний у ОСОБА_2 стійкий хронічний психічний розлад?
2.Чи здатний ОСОБА_2 внаслідок наявного психічного захворювання (розладу) усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними?
Своє клопотання мотивує тим, що ОСОБА_2 являється членом його сім`ї та хворіє на стійкий хронічний психічний розлад, знаходиться на «Д» обліку у психіатра, є особою з інвалідністю другої групи з дитинства та не може забезпечити свою життєдіяльність без сторонньої допомоги і догляду. А тому, з метою об`єктивного розгляду справи та встановлення обставин, які входять до предмета доказування, вважає за необхідне призначити у справі судово-психіатричну експертизу.
ОСОБА_1 та його представник адвокат Жиляк М.Д. подали до суду заяви, в яких просять розгляд клопотання про призначення судово-психіатричної експертизи проводити без їхньої участі. Клопотання підтримують та просять задоволити.
Представник Виконавчого комітету Калуської міської ради подав до суду заяву, в якій розгляд справи просив здійснювати без участі представників Виконавчого комітету Калуської міської ради. Проти призначення ОСОБА_1 опікуном ОСОБА_2 не заперечує.
Суд, вивчивши матеріали справи, прийшов до висновку, що клопотання обгрунтоване та підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 298 ЦПК України суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Статтею 21 Закону України «Про психіатричну допомогу» встановлено, що судово-психіатрична експертиза з цивільних справ призначається і проводиться на підставах та в порядку, передбачених законом. Кількість і зміст питань, за якими має бути проведена експертиза, має бути визначено судом у судовому засіданні, як це передбачено ст.ст. 103-105 ЦПК України.
Згідно з ч. 3 ст. 102, ч. 1 ст. 103 ЦПК України висновок експерта може бути підготовлений на замовлення учасника справи або на підставі ухвали суду про призначення експертизи. Суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Як встановлено зі змісту п. 4 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним» судово-психіатрична експертиза призначається у справах про визнання громадянина недієздатним.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 , 1977 року народження, знаходиться на «Д» обліку у психіатра, має стійкий хронічний психічний розлад та являється інвалідом другої групи з дитинства (а.с. 20, 22, 50).
Таким чином, з метою встановлення психічного стану ОСОБА_2 , а також його здатності усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, для чого необхідні спеціальні знання, у даній справі необхідно призначити судово-психіатричну експертизу.
Відповідно до ч. 4, 5 ст. 103 ЦПК України питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або зміну.
Зважаючи на те, що з метою встановлення можливості участі у судовому засіданні особи, щодо якої ставить питання про визнання його недієздатним, суд вважає за необхідне поставити експертам додаткове питання, яке не було визначено заявником, а саме: Чи може ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за станом здоров`я брати участь у розгляді судової справи?
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 252 ЦПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадках призначення судом експертизи.
Приймаючи до уваги, що проведення необхідних досліджень та виготовлення висновку експерта може зайняти тривалий час, суд вважає за необхідне зупинити провадження в справі на час проведення експертизи.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 103-105, 252, 258, 260, 261, 298 ЦПК України, суд
п о с т а н о в и в:
клопотання заявника ОСОБА_1 про призначення судово-психіатричної експертизи задовольнити.
призначити по справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: виконавчий комітет Калуської міської ради про визнання фізичної особи недієздатною, судово-психіатричну експертизу, на вирішення якої поставити наступні питання:
1.Чи наявний у ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , стійкий хронічний психічний розлад?
2.Чи здатний ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , внаслідок наявного психічного захворювання (розладу) усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними?
3.Чи може ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за станом здоров`я брати участь у розгляді судової справи?
Проведення експертизи доручити експертам Івано-Франківськоїфілії судово-психіатричнихекспертиз ДУ«Інституту психіатрії,судово-психіатричноїекспертизи тамоніторингу наркотиківМіністерства охорониздоров`я України» (вул. Медична, 15 м. Івано-Франківськ, 76014).
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст.ст. 384, 385 КК України.
У розпорядження експертів надати матеріали цивільної справи № 345/3237/23 та витребуванні згідно з ухвалою суду від 12.07.2023 документи.
Зобов`язати ОСОБА_1 забезпечити явку ОСОБА_2 до Івано-Франківської філії судово-психіатричних експертиз ДУ «Інституту психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України» для проведення експертизи.
Судові витрати, пов`язані з проведенням судової-психіатричної експертизи віднести за рахунок держави.
Провадження в наданій справі зупинити на час проведення судово-психіатричної експертизи.
Ухвала може бути оскаржена в частині зупинення провадження у справі протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення шляхом подання апеляційної скарги до Івано-Франківського апеляційного суду.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її постановлення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Головуюча:
Присяжні:
Суд | Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 11.09.2023 |
Оприлюднено | 12.09.2023 |
Номер документу | 113342744 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області
Кулаєць Б. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні