СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
пр. № 1-кс/759/5301/23
ун. № 759/17145/23
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 вересня 2023 року слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання прокурора Святошинської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_3 , подане у кримінальному провадженні № 42023102080000025 від 10.03.2023, про продовження строку застосування запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту стосовно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця Черкаської області, українця, громадянина України, з вищою освітою, неодруженого, працюючого в ТОВ ЮМ «Консультант» на посаді менеджера, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимого, який підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України,
ВСТАНОВИВ:
До слідчого судді Святошинського районного суду м.Києва надійшло вказане клопотання, в якому прокурор просить продовжити строк застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту та покладених обов`язків стосовно підозрюваного ОСОБА_4 .
В обґрунтування клопотання зазначено, що слідчим відділом Святошинського управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42023102080000025 від 10.03.2023 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що згідно Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в державі введено воєнний стан, строк якого неодноразово продовжувався і триває на теперішній час. Крім цього, відповідно до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», на період дії правового режиму воєнного стану чоловікам - громадянам України, віком від 18 до 60 років, а також жінкам-військовозобов`язаним обмежено виїзд за межі України, крім військовозобов`язаних, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.
Так, у ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у невстановлений досудовим розслідуванням місці та час, виник злочинний умисел на отримання прибутку від чоловіків призивного віку, які підлягають мобілізації в умовах воєнного стану, шляхом сприянню незаконного їх переправлення через державний кордон України, за незаконно виготовленими за грошову винагороду документами, які є підставою для виїзду за межі України, а саме: оформлення документів щодо не придатності до військової служби (т.зв. «Білий квиток»), тим самим, здійснити організацію незаконного переправлення осіб через державний кордон України, шляхом усунення перешкод.
Реалізуючи свій злочинний умисел, ОСОБА_4 в жовтні 2022 року зустрівся з ОСОБА_7 за адресою: м. Київ вул. Мечнікова, 2-А (БЦ «Парус» ). В ході розмови ОСОБА_4 повідомив, що може сприяти в незаконному переправленні ОСОБА_7 через державний кордон України за допомогою фіктивного оформлення як волонтера від благодійної організації - водія, що здійснює перевезення медичних вантажів, вантажів гуманітарної допомоги автомобільними транспортними засобами для потреб Збройних сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також населення України, та внесення відомостей щодо нього в систему «Шлях» за грошову винагороду в сумі 2000 (дві тисячі) доларів США. При цьому, ОСОБА_4 повідомив ОСОБА_7 про те, що йому необхідно надати копію паспорта громадянина України, копію приписного посвідчення, зазначені документи будуть використані для оформлення фіктивних документів волонтера та перевізника гуманітарної допомоги для населення України. Водночас ОСОБА_7 повідомив ОСОБА_4 , що жодних гуманітарних вантажів він перевозити не буде.
03.05.2023 ОСОБА_4 , діючи з корисливих мотивів, знаходячись в приміщенні офісу юридичної компанії «Приходько та партнери», розташованого на 10 поверсі бізнес центру «Парус», що по вул. Мечнікова, 2-А в м. Києві, за попередньою домовленістю, зустрівся із громадянином призивного віку ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , котрому повідомив, що виїзд за державний кордон України буде здійснюватися шляхом внесення даних особи до державної системи «Шлях». При цьому, попередньо, особу офіційно залучають до діяльності однієї з заздалегідь зареєстрованої фіктивної волонтерської організації столичного регіону для незаконного внесення особи до системи «Шлях». Також, ОСОБА_4 повідомив, що після отримання оплати за їхні нібито юридичні послуги, відбувається укладання договору між адвокатом ОСОБА_8 та особою, яка передала кошти та запевнив у тому, що у разі укладання з ними договору ніяких проблем з правоохоронними органами не буде. Крім того, в ході вказаної зустрічі, ОСОБА_4 запропонував за грошову винагороду у сумі 12 тисяч доларів США встановити ОСОБА_7 другу групу інвалідності, що є підставою не придатності до несення військової служби (т.зв. «Білого квитка»), на що останній погодився та сказав, що почне збирати гроші.
05.06.2023 через месенджер «Телеграм», ОСОБА_4 домовився із ОСОБА_7 зустрітись у вказаному бізнес центрі 08.06.2023, з метою отримання частини грошових коштів за оформлення документів на підставі яких останній безперешкодно перетне кордон України.
08.06.2023, приблизно об 11 годині, ОСОБА_4 , знаходячись на 13 поверсі бізнес центру «Парус», що по вул. Мечнікова, 2-А в м. Києві, отримав від громадянина ОСОБА_7 частину грошової винагороди у сумі 5000 доларів США за вчинені незаконні дії з виготовлення висновку військово-лікарської комісії щодо непридатності до військової служби з виключенням з військового обліку (т.зв. «Білого квитка») та подальшого їх використання ОСОБА_7 для перетину державного кордону України під час дії воєнного стану на території України, таким чином, організувавши незаконне переправлення останнього через державний кордон України, шляхом усунення перешкод вчинене з корисливих мотивів.
09.06.2023 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 332 КК України.
09.06.2023 ОСОБА_4 слідчим суддею Святошинського районного суду міста Києва обрано запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту до 06.08.2023 (включно).
Постановою керівника Святошинської окружної прокуратури міста Києва від 03.08.2023 строк досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні продовжено до трьох місяців, тобто до 09.09.2023 включно.
04.08.2023 ухвалою слідчого судді Святошинського районного суду міста Києва строк запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту (цілодобового) продовжено до 09.09.2023 включно.
06.09.2023 ухвалою слідчого судді Святошинського районного суду м. Києва строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні продовжено до 4-х місяців, тобто до 09.10.2023.
Строк запобіжного заходу, застосованого до підозрюваного ОСОБА_4 у даному кримінальному провадженні закінчується 09.09.2023 року, однак закінчити досудове розслідування до визначеної дати не видається за можливе, оскільки на даний час необхідно: отримати розсекречені матеріали результатів негласних слідчих (розшукових) дій (клопотання, ухвали, протоколи); здійснити на підставі ухвали слідчого судді тимчасовий доступ до речей та документів у Державній службі України з безпеки на транспорті; здійснити на підставі ухвали слідчого судді тимчасовий доступ до речей та документів щодо реєстраційної справи благодійної організації «Міжнародний благодійний фонд «Солдатів миру» (код ЄДРПОУ 45105498);здійснити на підставі ухвали слідчого судді тимчасовий доступ до речей та документів реєстраційної справи благодійної організації «Благодійний фонд гуманітарної підтримки та розвитку міжнародної асоціації солдатів миру» (код ЄДРПОУ 39292066);додатково допитати як свідка керівника юридичної компанії «Приходько та партнери», який одночасно є засновником благодійної організації «Міжнародний благодійний фонд «Солдатів миру» ОСОБА_8 з приводу обставин вчинення зазначеного кримінального правопорушення ОСОБА_4 ;допитати як свідка ОСОБА_10 , який є працівником ТОВ «ЮК «Консультант» та безпосереднім керівником ОСОБА_4 з приводу обставин вчинення даного кримінального правопорушення останнім;надати кримінально-правову оцінку діям інших осіб, коло яких можливо буде встановлено в ході проведення зазначених слідчих (розшукових) дій; провести інші слідчі (розшукових) та процесуальні дії, у яких виникне необхідність під час досудового розслідування.
У клопотанні прокурором наведені відомості, які вказують на причетність підозрюваного ОСОБА_4 до вчинення інкримінованого йому кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України, що обґрунтовується зібраними у кримінальному провадженні матеріалами, а саме: протоколом огляду; протоколами допитів свідків; протоколами негласних слідчих (розшукових) дій; іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.
В обґрунтування необхідності продовження запобіжного заходу у виді домашнього арешту у клопотанні викладено відомості про існування достовірних ризиків, передбачених ч.1 ст. 177 КПК України, та які вказують, що підозрюваний може: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; незаконно впливати на свідків, а також вчинити інше кримінальне правопорушення.
В судовому засіданні прокурор вимоги клопотання підтримав з викладених у ньому підстав та просив продовжити строк дії запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту, що застосований до підозрюваного ОСОБА_4 в межах строку досудового розслідування, тобто до 09.10.2023р. включно.
Захисник ОСОБА_5 , думку якого підтримав підозрюваний ОСОБА_4 , заперечував проти задоволення клопотання з підстав відсутності ризиків, передбачених ч. 1 ст.177 КПК України, заявлених прокурором, зауважив на тому, що підозрюваний сумлінно виконує покладені на нього процесуальні обов`язки, позитивно характеризується за місцем роботи та проживання.
Слідчий суддя, вислухавши доводи прокурора, думку підозрюваного та його захисника, дослідивши подані матеріали, дійшов до наступного висновку.
Слідчим суддею встановлено, що Святошинським УП ГУНП у місті Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42023102080000025 від 10.03.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України.
09.06.2023 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України, та обрано запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту, строком до 06.08.2023 (включно).
02.08.2023 постановою в.о. керівника Святошинської окружної прокуратури міста Києва строк досудового слідства у кримінальному провадженні № 42023102080000025 від 10.03.2023 продовжено до 3-х місяців.
04.08.2023 ухвалою слідчого судді Святошинського районного суду міста Києва строк запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту (цілодобового) продовжено до 09.09.2023 включно.
06.09.2023 ухвалою слідчого судді Святошинського районного суду м. Києва строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні продовжено до 4-х місяців, тобто до 09.10.2023.
Строк запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту закінчується 09.09.2023р., однак завершити досудове розслідування до вищевказаної дати не є можливим, оскільки необхідно виконати певний обсяг процесуальних дій.
Відповідно до ч.3 ст. 181 КПК України строк дії ухвали слідчого судді про тримання особи під домашнім арештом не може перевищувати двох місяців. У разі необхідності строк тримання особи під домашнім арештом може бути продовжений за клопотанням прокурора в межах строку досудового розслідування в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу. Сукупний строк тримання особи під домашнім арештом під час досудового розслідування не може перевищувати шести місяців. По закінченню цього строку ухвала про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту припиняє свою дію і запобіжний захід вважається скасованим.
Вирішуючи питання про продовження підозрюваному ОСОБА_4 запобіжного заходу, слідчий суддя вважає, що доказами, які містяться в матеріалах клопотання, доведено наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України. При цьому слідчий суддя враховує практику Європейського суду з прав людини, яка відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» є джерелом права. У своїх рішеннях Європейський суд з прав людини, зокрема, «Фокс, Кемпбел і Гартлі проти Сполученого Королівства», «Нечипорук та Йонкало проти України», наголошує, що «обґрунтована підозра» передбачає наявність фактів або інформації, які б могли переконати об`єктивного спостерігача у тому, що відповідна особа могла вчинити злочин».
При вирішенні клопотання прокурора, згідно ст. 178 КПК України, слідчий суддя враховує, що підозрюваний ОСОБА_4 неодружений, утриманців не має, працює менеджером в ТОВ ЮМ «Консультант», позитивно характеризується за місцем роботи, раніше не судимий, підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, за який передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від семи до дев`яти років.
Беручи до уваги обставини кримінального правопорушення, його наслідки, тяжкість покарання за злочин, у вчиненні якого оголошено підозру, сукупність установлених даних про особу підозрюваного є підстави вважати, що існують наступні ризики, передбачені ч.1 ст.177 КПК України, а саме: ризик того, що підозрюваний ОСОБА_4 , усвідомлюючи невідворотність реального покарання за кримінальне правопорушення, може переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду, а також ризик того, що ОСОБА_4 може незаконно впливати на свідків у кримінальному провадженні з метою уникнення кримінальної відповідальності шляхом спонукання їх до відмови від раніше наданих показів, оскільки йому відомі адреси проживання таких осіб, їх контактні дані.
Водночас заявлений прокурором ризик того, що підозрюваний може вчинити інше кримінальне правопорушення, під час судового розгляду клопотання не знайшов свого підтвердження.
З огляду на викладене, враховуючи, що прокурором доведено, що існують ризики, передбачені п. п. 1, 3 ч. 1 ст. 177 КПК України, а також обставини, які перешкоджають завершенню досудового розслідування до закінчення дії ухвали про застосування до підозрюваного запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту, слідчий суддя вважає, що підозрюваному ОСОБА_4 необхідно продовжити застосований до нього запобіжний захід у вигляді домашнього арешту, проте встановити заборону залишати своє місце проживання у нічний час доби з покладанням обов`язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, оскільки у такий спосіб буде забезпечено пропорційність дотримання балансу між гарантіями виконання підозрюваним своїх процесуальних обов`язків, дотриманням належної поведінки, усуненням негативних ризиків для кримінального провадження та необхідністю недопущення зайвого втручання у приватне життя.
Керуючись ст.ст. 131, 132, 176-178, 181,194, 309, 369, 372, 395 КПК України, слідчий суддя -
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання прокурора - задовольнити частково.
Продовжити підозрюваному ОСОБА_4 запобіжний захід у вигляді домашнього арешту в межах строку досудового розслідування, тобто до 09 жовтня 2023 року включно, заборонивши йому залишати місце свого проживання за адресою: АДРЕСА_2 , в період часу з 22 години 00 хвилин до 06 години 00 хвилин наступної доби, за виключенням необхідності отримання невідкладної медичної допомоги або/та необхідності забезпечення особистої безпеки у період дії воєнного стану, шляхом перебування у захисних спорудах (бомбосховищах) у випадку оголошення повітряної тривоги.
Покласти на підозрюваного ОСОБА_4 обов`язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України, а саме:
- прибувати до слідчого, прокурора або суду за першою вимогою;
- не відлучатись з населеного пункту в якому він проживає (м. Київ) без дозволу слідчого, прокурора або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора або суд, залежно від стадії кримінального провадження, про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
- утримуватись від спілкування зі свідками у даному кримінальному провадженні.
Копію ухвали направити для виконання органу Національної поліції за місцем проживання підозрюваного.
Роз`яснити підозрюваному, що відповідно до ч. 5 ст. 181 КПК України, працівники органу Національної поліції з метою контролю за його поведінкою мають право з`являтися в житло, під арештом в якому він перебуває, вимагати надати усні чи письмові пояснення з питань, пов`язаних із виконанням покладених на нього зобов`язань.
Строк дії ухвали визначити до 09 жовтня 2023 р. включно.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення.
Повний текст ухвали складено та оголошено 11.09.2023.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Святошинський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 07.09.2023 |
Оприлюднено | 12.09.2023 |
Номер документу | 113346815 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про продовження строку тримання особи під домашнім арештом |
Кримінальне
Святошинський районний суд міста Києва
Кравець В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні