Рішення
від 07.09.2023 по справі 912/1195/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. В`ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25022,

тел. (0522) 32 05 11, код ЄДРПОУ 03499951,

e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 вересня 2023 рокуСправа № 912/1195/23

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Поліщук Г.Б., за участю секретаря судового засідання Лупенко А.І., розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали справи №912/1195/23

за позовом Обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград", 25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 19а

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "АРК ГРУПП 19", 25014, м. Кропивницький, вул. Промислова, буд. 3В

про стягнення 78 677,79 грн

за участю представників:

від позивача - Коробєйніков А.В., довіреність №974/01/07-21 від 09.05.2023, посвідчення адвоката №249 від 05.03.2018;

від відповідача - участі не брали.

У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград" до Товариства з обмеженою відповідальністю "АРК ГРУПП 19" про стягнення 70 773,00 плати за понаднормативне забруднення стічних вод, 6 225,34 грн інфляційних втрат, 1679,45 грн 3% річних, з покладенням на відповідача витрат по сплаті судового збору.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що за результатами лабораторного дослідження контрольних проб стічної води, відібраних на об`єкті відповідача, виявлено перевищення гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин, внаслідок чого позивачем нараховано відповідачу плату за понаднормативний скид.

Ухвалою від 10.07.2023 суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі № 912/1195/23 за правилами спрощеного позовного провадження, судовий розгляд призначив на 25.07.2023 о 12:00 год та встановив сторонам строки для подання заяв по суті справи.

Відповідач участь повноваженого представника в судове засідання 25.07.2023 не забезпечив.

Поштовий конверт з ухвалою суду у даній справі, який надсилався відповідачу, повернуто до суду органом поштового зв`язку з відміткою про відсутність адресата за адресою надсилання.

Згідно матеріалів справи, ухвала суду у даній справі надсилались на адресу ТОВ "АРК ГРУПП 19", за якою вказане товариство зареєстровано в ЄДРПОУ.

Дана адреса відповідає адресі, яка зазначена позивачем у позовній заяві.

Ухвалою від 25.07.2023 господарський суд відклав судове засідання у справі №912/1195/23 до 07.09.2023 о 14:30 год, з метою належного повідомлення відповідача про дату та час наступного судового засідання, зокрема направлення ухвали суду на адресу засновників товариства Кічурі Р.П. та ОСОБА_1 .

В судовому засіданні представником позивача позовні вимоги підтримано повністю.

Відповідач участь свого представника в засіданні суду не забезпечив, відзив на позов не подав, хоча належним чином був обізнаний про день та час розгляду справи, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштових відправлень, які містяться у матеріалах справи.

Відповідно до частини 4 статті 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Згідно із частиною 1 статті 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Разом з цим, згідно з частиною 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представників відповідача за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд встановив наступні обставини.

13.10.2020 між Обласним комунальним виробничим підприємством "Дніпро - Кіровоград" (Виконавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "АРК ГРУПП 19" (Споживач) укладено договір №4/61 про надання послуг з централізованого питного водопостачання та водовідведення з додатками (далі - Договір, а.с. 8-14), за умовами якого Виконавець бере на себе зобов`язання своїми силами та засобами надавати Споживачеві вчасно та відповідної якості послуги централізованого питного водопостачання та водовідведення (далі - послуги) в об`ємах, визначених лімітом відпуску води та приймання стоків (Додаток №1 до Договору), а Споживач зобов`язується своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, визначених цим Договором.

Вказаний Договір набирає чинності з 13.10.2020 і укладається терміном на один рік з можливістю продовження його дії на той же термін у випадку, коли сторони за місяць до припинення дії Договору не заявлять бажання про його розірвання (пункт 12.1. Договору).

За пунктом 3.3. Договору Споживач зобов`язаний, серед іншого: оплачувати послуги та здійснювати інші платежі у строки і на умовах, передбачених цим договором; забезпечити безперешкодний доступ представникам Виконавця, за пред`явленням службового посвідчення, до приладів обліку, обстеження мереж водопроводу та каналізації, а також до контрольних каналізаційних колодязів для відбору проб стічних вод на відповідність допустимим концентраціям забруднюючих речовин у стічних водах. Доступ надається в будь-який час доби і не пізніше 30 хвилин з часу прибуття представників Виконавця.

Виконавець має право одержувати від Споживача плату за надані послуги за встановленими та затвердженими тарифами (пункт 4.1.).

Згідно Договору кількість води, що постачається Виконавцем на об`єкти Споживача, визначається за показниками приладів обліку, встановлених на мережі Споживача (п. 7.1.); кількість стічних вод, що надходять до каналізаційних мереж, визначається за обсягом води, використаної Споживачем з водопроводу Виконавця та інших джерел водопостачання згідно показників водолічильників або згідно показників приладів обліку стічних вод, якщо такі встановлено (п 7.10).

Ціна на послуги централізованого водопостачання і водовідведення встановлюється згідно із затвердженими тарифами, які на момент укладення Договору складають: на послуги з централізованого водопостачання - 21,252 грн за 1 куб.м. в тому числі ПДВ; на послуги з централізованого водовідведення - 16,368 грн за 1 куб.м. в тому числі ПДВ. Оплата наданих послуг здійснюється згідно банківських реквізитів, зазначених у виставленому рахунку на оплату послуг визначених цим Договором (п. 8.1.).

Відповідно до п. 8.2 Договору Споживач самостійно на протязі п`яти операційних днів після дати отримання рахунку здійснює остаточний розрахунок за спожиті послуги шляхом оплати різниці між вартістю обсягу послуг, фактично спожитих протягом розрахункового періоду, та сумою коштів, сплачених у відповідності до абзаців 1 або 2 п. 8.2 цього Договору.

Пунктом 7.20. Договору передбачено, що скид стічних вод у каналізаційні мережі здійснюється відповідно до встановлених гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах (додаток № 3 до цього договору), які визначені відповідно до місцевих правил приймання стічних вод.

У разі перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах Споживач здійснює оплату за послуги водовідведення із застосуванням коефіцієнта кратності відповідно до місцевих правил приймання стічних вод, згідно наданого Виконавцем рахунком-фактурою (п. 8.4.).

Відповідальними особами за оформлення та підписання актів відбору проб стічних вод для визначення вмісту забруднюючих речовин з боку Споживача є Ювженко О.Ю., Кічура Р.П. У разі неявки представника Споживача або при його відмові підписати акт, останній підписується представниками Водоканалу із зазначенням прізвища представника Споживача, який відмовився підписати акт (пункт 11.4.).

Наведені вище та інші умови Договору погоджені між сторонами шляхом підписання Договору у формі єдиного документа та скріплення печатками.

Відповідно до абз. 3 додатку № 3 до Договору "Допустимі концентрації показників забруднюючих речовин у стічних водах Споживачів при скиді у систему централізованого водовідведення м. Кропивницький та с. Соколівське", при відмові підприємства виділити відповідальну особу для відбору проб, зволіканні з допуском представника ОКВП "Дніпро-Кіровоград" (більш ніж 30 хвилин після його прибуття) або створенні перешкод у відборі проб з боку представників підприємства, вважати відбір проб таким, що не відбувся з вини підприємства. В такому випадку ОКВП "Дніпро-Кіровоград" виставляє підприємству рахунок за понаднормативний скид забруднень з коефіцієнтом кратності К=2 або К=5 за розрахунковий період, у якому було вчинене дане порушення (п.9.9., 9.10. Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення ОКВП "Дніпро-Кіровоград").

Наказом Товариства з обмеженою відповідаданістю "АРК ГРУПП 19" №б/н від 13.10.2020 призначено відповідальних осіб за проведення відбору проб стічних вод з правом підпису актів відбору проб - Ювженко О.Ю. та Кічура Р.П. (а.с. 15).

1. 30.06.2022 представниками ОКВП "Дніпро-Кіровоград" в присутності Кічура Р.П. в період з 10:40 годин до 11:00 годин з каналізаційного випуску відповідача на об`єкті по вул. Промислова, 3-В в м. Кропивницький відібрано контрольну пробу стічної води, про що складено Акт № 571 (а.с. 16).

Відібрані за актом контрольні проби стічних вод 30.06.2022 року о 15 год 00 хв. були передані на лабораторне дослідження лабораторією водовідведення ОКВП "Дніпро-Кіровоград" про що складено акт приймання-передачі № 0003006586295 (а.с. 17).

Згідно протоколу вимірювань показників складу та властивостей проб стічних вод №527 від 30.06.2022 проведено лабораторне дослідження стічних вод по відібраній пробі. Вимірювання розпочато 30.06.2022 року з 15 год 00 хв та закінчено 05.07.2022, а саме виявлено перевищення, що стічна вода не відповідає встановленим нормам ДК по азоту амонійному, хлорид-іонам, фосфатам, залізу, хрому, БСК-5, ХСК, СПАР, жирам, міді та цинку (а.с. 18).

Про результати проведених аналізів стічних вод Споживача було повідомлено листом про виявлене порушення від 06.07.2022 № 1273/23/07-21, до якого додано копію протоколу вимірювань (20, 17).

Позивачем здійснено розрахунок №571 плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями у систему каналізації м. Кропивницький за період з 02.04.2022 по 30.06.2022, що становить 51 900,00 грн (а.с. 19).

На вказану суму позивачем оформлено Акт виконаних робіт та рахунок, які направлено з повідомленням про результатами вимірювання на адресу ТОВ "АРК ГРУПП 19" (а.с. 21-22).

2. 26.07.2022 представниками ОКВП "Дніпро-Кіровоград" в присутності Кічура Р.П. в період з 13:35 годин до 14:00 годин з каналізаційного випуску відповідача на об`єкті по вул. Промислова, 3-В в м. Кропивницький відібрано контрольну пробу стічної води, про що складено Акт № 667 (а.с. 23).

Відібрані за актом контрольні проби стічних вод 26.07.2022 року о 14 год 40 хв. були передані на лабораторне дослідження лабораторією водовідведення ОКВП "Дніпро-Кіровоград" про що складено акт приймання-передачі № 0002607417083 (а.с. 24).

Згідно протоколу вимірювань показників складу та властивостей проб стічних вод №617 від 26.07.2022 проведено лабораторне дослідження стічних вод по відібраній пробі. Вимірювання розпочато 26.07.2022 року з 14 год 40 хв та закінчено 01.08.2022, а саме виявлено перевищення, що стічна вода не відповідає встановленим нормам ДК по азоту амонійному, фосфатам, залізу, БСК-5, ХСК, СПАР та нафтопродуктам (а.с. 25).

Про результати проведених аналізів стічних вод Споживача було повідомлено листом про виявлене порушення від 01.08.2022 № 1486/23/07-21, до якого додано копію протоколу вимірювань (27).

Позивачем здійснено розрахунок №667 плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями у систему каналізації м. Кропивницький за період з 01.07.2022 по 26.07.2022, що становить 10 672,80 грн (а.с. 26).

На вказану суму позивачем оформлено Акт виконаних робіт та рахунок, які вручено відповідачу 20.09.2022 особисто під підпис (а.с. 28-29).

3. 28.09.2022 представники ОКВП "Дніпро-Кіровоград" в період з 11:46 годин до 12:00 годин перебували за адресою вул. Промислова, 3-В в м. Кропивницький з метою відбору контрольної проби стічної води споживача. На протязі встановленого часу, зазначеного в п. 9.40 місцевих правил, представник споживача Кічура Р.П. після його сповіщення не з`явився для відбору проб стічних вод, не надав доступ до колодязя, в порушення абз. 1 п. 9.10 місцевих правил, на підставі якого Споживачу виставляється КК=5, про що зазначено в Акті №907 відбору контрольної проби стічної води Споживача від 28.09.2022 року (а.с. 30).

Позивачем було здійснено розрахунок №907 плати за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням у систему каналізації м. Кропивницький за період з 01.09.2022 по 30.09.2022, згідно якого плата за скид стоків з понаднормативним вмістом забруднень у систему каналізації м. Кропивницький становить 5293,80 грн (а.с. 31).

29.09.2022 позивач направив боржнику лист (повідомлення) за №1935/23/07-21, в якому зазначено, що споживачі повинні забезпечити можливість проведення виробником у будь-який час доби відбір проб стічних вод, згідно з вимогами пункту 9.1 місцевих правил при зволіканні з допуском представника виробника до місця відбору проб більш ніж 30 хвилин після його прибуття або неявки уповноваженого представника споживача для спільного відбору проб, Виробник виставляє Споживачу рахунок за понаднормативний скид забруднень з коефіцієнтом кратності Кк=5 за розрахунковий місяць, у якому було вчинено дане порушення. До листа додано копію акту №907 від 28.09.2022 року (а.с. 32).

04.11.2022 позивач направив на адресу відповідача лист №1827/22/к, в якому зазначено про необхідність здійснити розрахунок в термін 5 днів. До листа додано рахунок №4182/3 від 31.10.2022 року та акт виконаних робіт на суму 5293,80 грн. Лист направлено відповідачу поштовим зв`язком (а.с. 33-34).

4. 16.01.2023 представники ОКВП "Дніпро-Кіровоград" з 10:20 годин до 11:00 годин перебували за адресою м. Кропивницький, вул. Промислова, 3В з метою відбору контрольної проби стічної води споживача. На протязі встановленого часу, зазначеного в п. 9.40 місцевих правил, представник споживача Кічура Р.П. після його сповіщення не з`явився для відбору проб стічних вод, не надав доступ до колодязя, в порушення абз. 1 п. 9.10 місцевих правил, на підставі якого Споживачу виставляється КК=5, про що зазначено в Акті №35 відбору контрольної проби стічної води Споживача від 16.01.2023 року (а.с. 35).

Позивачем було здійснено розрахунок №35 плати за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням у систему каналізації м. Кропивницький за період з 01.01.2023 по 31.01.2023, згідно якого плата за скид стоків з понаднормативним вмістом забруднень у систему каналізації м. Кропивницький становить 2906,40 грн (а.с. 36).

16.01.2023 позивач направив боржнику лист (повідомлення) за №108/23/07-21, в якому зазначено, що споживачі повинні забезпечити можливість проведення виробником у будь-який час доби відбір проб стічних вод, згідно з вимогами пункту 9.1 місцевих правил при зволіканні з допуском представника виробника до місця відбору проб більш ніж 30 хвилин після його прибуття або неявки уповноваженого представника споживача для спільного відбору проб, Виробник виставляє Споживачу рахунок за понаднормативний скид забруднень з коефіцієнтом кратності Кк=5 за розрахунковий місяць, у якому було вчинено дане порушення. До листа додано копію акту №35 від 16.01.2023 року (а.с. 37).

27.02.2023 позивач направив на адресу відповідача лист №306/22/к, в якому зазначено про необхідність здійснити розрахунок в термін 5 днів. До листа додано рахунок №4182/3 від 24.02.2023 року та акт виконаних робіт на суму 2 906,40 грн. Лист направлено відповідачу поштовим зв`язком (а.с. 38-39).

У зв`язку із виявленими порушеннями, керуючись п.п. 8.3, 8.11, 8.12 та п. 8.13 Правил приймання стічних вод підприємств до систем централізованого водовідведення ОКВП "Дніпро-Кіровоград", затверджених рішенням Кіровоградської обласної ради від 18.12.2018 №600, п. 8.4 Договору, виконавцем здійснено розрахунок розміру додаткової плати за скид понаднормативних забруднень на весь обсяг стічних вод, які були скинуті в мережі міської каналізації, відповідно до яких розмір додаткової плати склав 70 773,00 грн за період з 30.06.2022 по 31.01.2023, про що виставлено відповідні рахунки - фактури на оплату за скид стоків з понаднормативним вмістом забруднюючих речовин.

Наведені вище обставини та відсутність оплати стало підставою звернення ОКВП "Дніпро-Кіровоград" з позовом у даній справі.

Розглядаючи спір по суті, суд враховує таке.

Закон України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" встановлює, що послуги з централізованого питного водопостачання надаються споживачам підприємством питного водопостачання на підставі договору. Згідно визначень, наведених у вказаному Законі, централізоване питне водопостачання - господарська діяльність із забезпечення споживачів питною водою за допомогою комплексу об`єктів, споруд, розподільних водопровідних мереж, пов`язаних єдиним технологічним процесом виробництва та транспортування питної води (ст. 1 Закону).

Законодавство у сфері питної води та питного водопостачання складається з Водного кодексу України, Кодексу України про надра, законів України "Про охорону навколишнього природного середовища", "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", цього Закону та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у цій сфері (ст. 3 Закону).

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01 грудня 2017 року № 316 затверджено Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення (надалі - Правила № 316) та Порядок визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення (надалі - Порядок визначення розміру плати), які набрали чинності з 02.02.2018.

Відповідно до п. 2 розділу І Правил № 316 та п. 2 розділу 1 Порядку визначення розміру плати ці Правила та Порядок поширюється на суб`єктів господарювання, що провадять господарську діяльність з централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічних вод) (далі - виконавці), на юридичних осіб незалежно від форм власності та відомчої належності, фізичних осіб - підприємців, фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність і взяті на облік як самозайняті особи у контролюючих органах згідно з Податковим кодексом України, які використовують воду (у тому числі питну) для виробництва товарів та надання послуг та скидають стічні води до систем централізованого водовідведення або безпосередньо у очисні споруди системи централізованого водовідведення виконавця (далі - споживачі).

Згідно з п. 1 розділу ІІ Правил № 316 виконавці повинні, зокрема: здійснювати обстеження локальних очисних споруд і каналізаційної мережі споживачів; контролювати якість, кількість і режим скидання стічних вод споживачами; здійснювати раптовий (не погоджений зі споживачами заздалегідь) відбір контрольних проб; у разі виявлення порушень споживачами умов скидання стічних вод, вимог цих Правил, місцевих правил приймання та умов укладеного з виробником договору, вимагати їх усунення в установлені виробником строки та вживати заходів впливу, передбачених договором, цими Правилами та місцевими правилами приймання.

Відповідно до підпунктів 1, 6, 7, 9 п. 2 розділу ІІ Правил № 316 споживачі повинні: дотримуватися вимог до скиду стічних вод та установлених кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках споживачів; надавати працівникам виробника необхідну інформацію щодо своєї системи водовідведення та вільний доступ до неї, а також допомогу під час відбору проб стічних вод споживачів; визначати не менше двох представників, уповноважених представляти споживача під час відбору проб стічних вод, про що у триденний строк повідомляють виробника у письмовій формі та забезпечують присутність уповноваженого представника безпосередньо під час відбору проб стічних вод виробником; перевіряти розрахунки ДК забруднюючих речовин стічних вод, які скидаються ними до систем централізованого водовідведення, виконані виробником, у разі незгоди звертатися щодо їх перегляду.

Кожен споживач скидає стічні води до системи централізованого водовідведення через окремий випуск з обов`язковим облаштуванням контрольного колодязя, розташованого у місці, погодженому з виконавцем (пункт 7 розділу І Правил № 316).

Контрольний колодязь, згідно визначення, наведеного у Правилах № 316, це колодязь на каналізаційному випуску споживача безпосередньо перед приєднанням до каналізаційного колектора виробника або в іншому місці за погодженням із виробником з вільним доступом виробника до такого колодязя.

В пунктах 6, 7 розділу VІ Правил № 316 визначено, що з метою контролю якості стічних вод споживачів виконавець здійснює відбір контрольних проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є достатньою підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. Зволікання з допуском уповноваженого представника виконавця на територію споживача (більше ніж 30 хвилин після його прибуття) або створення перешкод у відборі проб з боку представників споживача фіксується в акті за підписом представника виконавця. Виконавець виставляє споживачу рахунок за понаднормативний скид забруднень з коефіцієнтом кратності Kk = 5 за розрахунковий місяць, у якому було вчинено це порушення.

Подібні умови також визначено в Правилах приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград", затверджених рішенням Кіровоградської обласної ради № 600 від 18.12.2018.

Вказані Місцеві правила поширюються на ОКВП "Дніпро-Кіровоград", як на виробника послуги з централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічних вод), а також на юридичних осіб незалежно від форм власності та відомчої належності, фізичних осіб-підприємців, фізичних осіб, які проводять незалежну професійну діяльність і взяті на облік як самозайняті особи у контролюючих органах згідно з Податковим кодексом України, які скидають свої січні води в системи каналізації ОКВП "Дніпро-Кіровоград" та які розташовані на адміністративних територіях місцевих рад визначених в п. 1.2. цих Правил (пункт 1.3.).

Місцевими правилами передбачено, що контроль за складом і властивостями стічних вод Споживачів (в тому числі за допомогою автоматичних пробовідбірників) здійснюється в контрольних з колодязях (КК), в приймальних відділеннях каналізаційних насосних станцій або ємностях-усереднювачах, які є місцями відбору проб. Місця відбору проб визначаються на схемі балансового розмежування, яка являється додатком до договору про надання послуг водовідведення і позначаються як контрольні колодязі (пункт 6.1.).

Контрольні колодязі улаштовуються і експлуатуються споживачами. (пункт 6.3.).

Контрольні колодязі мають бути завжди доступними для огляду і відбору проб, вільними від завалів, без запірних пристроїв (пункту 6.4.).

Виробник, не менше одного разу на три місяці, здійснює контроль якості стічних вод Споживача з метою визначення відповідності їх складу вимогам встановленим у п. 4.2 та додатках 1-К, 1-3, 1-0, 1-С та 1-См даних Правил відповідно до вказаного в них переліку забруднень (пункт 6.8.).

Виробник має право здійснювати раптовий (в будь-який час доби), не узгоджений з Споживачем заздалегідь, відбір контрольних проб стічних вод, що скидаються до систем централізованого водовідведення (пункт 6.9.).

Споживачі, які скидають стічні води до системи централізованого водовідведення, повинні забезпечити можливість проведення Виробником у будь-який час доби контролю за скидом стічних вод, включаючи надання необхідних відомостей та експлуатаційного персоналу, а також призначити дві відповідальні особи за організацію проведення контролю якості та кількості стічних вод з правом підпису акту відбору проб (пункт 6.10.).

Для визначення вмісту забруднень у стічних водах Споживачів використовують як дані лабораторії Виробника, так і результати лабораторного контролю, виконаного лабораторіями місцевих органів охорони здоров`я, охорони навколишнього природного середовища або іншими лабораторіями, акредитованими у даній галузі вимірювань (пункт 6.12.).

Плата за скид споживачем стічних вод із перевищенням ДК забруднюючих речовин, що встановлено аналізом контрольної проби та підтверджено актом, стягується за період від попереднього відбору контрольної проби, проведеного Виробником, до дати зафіксованого порушення, але не більше дев`яноста днів. Підвищена плата стягується за весь обсяг стічних вод, скинутих споживачем за цей період з певного об`єкта. (пункт 8.12.).

Плата за скид стічних вод до систем централізованого водовідведення у разі порушення вимог, щодо якості і режиму їх скидання вноситься Споживачем на рахунок Виробника у порядку та в строки, що передбачені цими Правилами та/або договором (пункт 8.13.).

З метою контролю якості стічних вод Споживачів, Виробник здійснює відбір контрольних проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень (пункт 9.1.).

За пунктом 9.10. Місцевих правил Виробник виставляє Споживачу рахунок за понаднормативний скид забруднень з коефіцієнтом кратності Kk = 5 за розрахунковий місяць у разі, зокрема, неявки уповноваженого представника Споживача для спільного відбору проб після виклику представником Виробника шляхом сповіщення на контактний номер телефону.

При вчинені Споживачем, у тому числі наведених вище порушень, представники Виробника, які прибули для відбору проб стічних вод, фіксують їх в акті із чітким зазначенням допущеного Споживачем порушення, що призвело до неможливості відбору проб стічних вод (пункт 9.11.).

За правилами ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ч. 1 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

ОКВП "Дніпро-Кіровоград" є підприємством централізованого водовідведення, яке здійснює експлуатацію об`єктів/систем централізованого водовідведення та надає послуги з централізованого водовідведення, відведення та очищення стічних вод, у тому числі для міста Кропивницький.

Отже, позивач наділений повноваженнями здійснення контролю якості стічних вод споживачів, які надходять до системи централізованого водовідведення міста Кропивницький, у відповідності до Правил № 316 та Місцевих правил № 600.

Товариство з обмеженою відповідальністю "АРТ ГРУПП 19" здійснює скид своїх стічних вод до централізованої системи водовідведення м. Кропивницького та є Споживачем у розумінні вимог Правил № 316 і Місцевих правил.

Приймання стічних вод відповідача до системи централізованого водовідведення здійснюється відповідно до Договору про надання послуг з централізованого питного водопостачання та водовідведення № 4/61 від 13.10.2020.

Додатками до Договору погоджено, у тому числі, допустиму концентрацію забруднюючих речовин у стічних водах та визначено місце відбору контрольних проб стічної води (контрольний колодязь).

Згідно Актів № 571 від 30.06.2022, №667 від 26.07.2022 представниками ОКВП "Дніпро-Кіровоград" здійснено відбір проб на об`єкті відповідача і такий відбір проб проведено у присутності представника Споживача ТОВ "АРК ГРУПП 19" Кічури Р.П., який підписав акти без будь-яких зауважень.

За результатами лабораторних досліджень виявлено перевищення у відібраних пробах показника по завислим речовинам і фосфатам, внаслідок чого відповідачеві нараховано плату за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням за актом №571 від 30.06.2022 за період з 02.04.2022 по 30.06.2022 на суму 51 900,00 грн, за актом 667 від 26.07.2022 за період з 01.07.2022 по 26.07.2022 на суму 10 672,80 грн. Показники, які використано в розрахунку є підтвердженими, включаючи об`єм стічних вод.

Про зазначені порушення та про здійснені нарахування повідомлено відповідача шляхом надсилання йому відповідних листів з документами.

Матеріали справи не містять доказів надсилання відповідачем на адресу позивача будь-яких зауважень, заперечень тощо щодо отриманих документів.

Згідно Актів № 907 від 28.09.2022, № 35 від 16.01.2023 зафіксовано прибуття представників ОКВП "Дніпро-Кіровоград" на об`єкт Споживача (вул. Промислова, 3В) для відбору контрольних проб стічних вод та нез`явлення для відбору проб стічних вод представника ТОВ "АРК ГРУПП 19" після сповіщення на контактний номер телефону.

У даному випадку фіксація обставин неявки представника Споживача для відбору проб стічних вод в акті відповідає вимогам наведених вище Правил № 316 та Місцевих правил. Складені акти відповідають формі акта відбору проб згідно затвердженої Місцевими правилами форми. Правила № 316 та Місцеві правила не передбачають іншої форми акта, обов`язкової для складення при вказаному порушенні, а тому фіксація зазначеного порушення в акті за формою для відбору проб не суперечить відповідним вимогам.

Можливість виклику уповноваженого представника Споживача шляхом його сповіщення на контактний номер телефону передбачена пунктом 9.10. Місцевих правил. Крім того, Правила № 316 не визначають будь-якої обов`язкової форми повідомлення та за Правилами № 316 передбачено право виробника здійснювати раптовий (не погоджений зі споживачами заздалегідь) відбір контрольних проб.

Відповідач під час розгляду справи жодним чином не заперечив та не спростував повідомлені позивачем обставини щодо яких складено акти.

Як вже зазначено, згідно Правил № 316 та Місцевих правил, неявка уповноваженого представника Споживача для спільного відбору проб після виклику представником Виробника шляхом сповіщення на контактний номер телефону є підставою для виставлення Виробником Споживачу рахунку за понаднормативний скид забруднень з коефіцієнтом кратності Kk = 5 за розрахунковий місяць.

В додатку № 3 до Договору сторони також погодили вказане з обліком часу - більше ніж 30 хвилин після прибуття.

На підставі вищевикладеного, позивачем правомірно проведено розрахунок плати за скид стоків з понаднормативним вмістом забруднень із застосуванням коефіцієнта кратності Kk = 5 за періоди вересень 2022, січень 2023 на загальну суму 8 200,20 грн, про що оформлено відповідні рахунки, акти виконаних робіт та повідомлено ТОВ "АРК ГРУПП 19".

Показники, які використано в розрахунку є підтвердженими, включаючи об`єм стічних вод.

Згідно ст. 129 Конституції України, основними засадами судочинства є, зокрема, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Обов`язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб`єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з`ясувати обставини, які мають значення для справи.

Відповідач не скористався своїм правом на подання до суду відзиву на позов з доказами.

Як закріплено в ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Обов`язок доказування покладається на сторін та суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів (ст. 74 Господарського процесуального кодексу України).

Враховуючи викладене та на підставі наявних у справі доказів, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "АРК ГРУПП 19" на користь Обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград" 70 773,00 грн плати за понаднормативне забруднення стічних вод.

Оскільки спірні правовідносини сторін є зобов`язальними, згідно з укладеним договором та нормами чинного законодавства, то вимога позивача про стягнення інфляційних втрат і 3% річних на підставі ст. 625 Цивільного кодексу України є обґрунтованою.

Плата за перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах віднесена до плати за послуги водовідведення, щодо яких договором встановлено строк остаточного розрахунку.

Викладене узгоджується з висновками Верховного Суду, зокрема у постановах по справах № 904/7776/17, № 911/2720/17 та № 920/730/16, Верховним Судом зазначено, що очищення понаднормативних забруднень стічної води є однією з послуг, яку виконавець надає споживачу і яку останній повинен оплачувати відповідно до умов договору та чинного законодавства.

Згідно пунктів 8.2., 8.4. Договору у разі перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах Споживач здійснює оплату за послуги водовідведення; Споживач самостійно на протязі п`яти операційних днів після дати отримання рахунку здійснює остаточний розрахунок за спожиті послуги.

Матеріалами справи встановлено, що рахунок № 4182/3 від 25.07.2022 на суму 51 900,00 грн направлено за супровідним листом від 26.07.2022 № 930/22/к на адресу відповідача 29.07.2022, рахунок № 4182/3 від 26.08.2022 на суму 10 672,80 грн за супровідним листом від 30.08.2022 №1506/22/к отримано особисто відповідачем 20.09.2022, рахунок №4182/3 від 31.10.2022 на суму 5 293,80 грн за супровідним листом від 04.11.2022 № 1827/22/к направлено 11.11.2022, рахунок №4182/3 від 24.02.2023 на суму 2 906,40 грн за супровідним листом від 27.02.2023 №306/22/к направлено 01.03.2023.

Відповідно до ч. 1 Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень (затверджених наказом Міністерства Інфраструктури України від 28.11.2013 №958) ці Нормативи і нормативні строки розроблено відповідно до Закону України "Про поштовий зв`язок", актів Всесвітнього поштового союзу, Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 №270, та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність у сфері надання послуг поштового зв`язку.

Згідно ч. 1, 2 розділу 2 цих правил, нормативні строки пересилання простої письмової кореспонденції операторами поштового зв`язку (без урахування вихідних днів об`єктів поштового зв`язку): 1) місцевої - Д+2, пріоритетної - Д+1; 2) у межах області та між обласними центрами України (у тому числі для міст Києва, Сімферополя, Севастополя) - Д+3, пріоритетної - Д+2; 3) між районними центрами різних областей України (у тому числі для міст обласного підпорядкування) - Д+4, пріоритетної - Д+3; 4) між іншими населеними пунктами різних областей України - Д+5, пріоритетної - Д+4, де Д - день подання поштового відправлення до пересилання; 1, 2, 3, 4, 5 - кількість днів, протягом яких пересилається поштове відправлення. При пересиланні рекомендованої письмової кореспонденції зазначені в пункті 1 цього розділу нормативні строки пересилання збільшуються на один день.

Таким чином, визначення позивачем початком періоду нарахування 3% річних та інфляційних втрат по кожному рахунку окремо з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому направлено рахунок, є правильним.

Відповідач під час розгляду справи не заперечив фактичне отримання рахунків та наведений позивачем період нарахування.

На підставі статті 625 Цивільного кодексу України позивач нарахував та заявив до стягнення 3% річних в розмірі 1 679,45 грн та інфляційні втрати в розмірі 76 225,34 грн.

Перевіривши розрахунки інфляційних втрат у сумі 6 225,34 грн судом встановлено, що розрахунки здійснені арифметично вірно, у зв`язку із чим, позовні вимоги у цій частині підлягають задоволенню.

Перевіривши наданий позивачем розрахунок 3% річних, судом встановлено, що наданий розрахунок містить арифметичні неточності, зокрема позивач помилково згідно рахунку-фактури №4182/3 від 26.08.2022 (за період з 27.09.2022 по 05.07.2023) вказав суму боргу на яку нараховує 3% річних 10 762,80 грн, замість 10 672,80 грн, а також позивачем невірно визначено початок періоду прострочення.

Відповідно до п. 8.2 Договору Споживач самостійно на протязі п`яти операційних днів після дати отримання рахунку здійснює остаточний розрахунок за спожиті послуги шляхом оплати різниці між вартістю послуг, фактично спожитих протягом розрахункового періоду, та сумою коштів, сплачених у відповідно до абзаців 1 або 2 п. 8.2 цього Договору.

З матеріалів справи вбачається, що рахунок № 4182/3 від 26.08.2022 на суму 10 672,80 грн за супровідним листом від 30.08.2022 №1506/22/к отримано особисто відповідачем 20.09.2022, отже першим днем прострочення виконання грошового зобов`язання згідно рахунку-фактури №4182/3 від 26.08.2022 є 28.09.2022.

За перерахунок суду розмір 3% річних згідно рахунку-фактури №4182/3 від 26.08.2022 за період з 28.09.2022 по 05.07.2023 становить 1 677,70 грн, а тому позовні вимоги в цій частині підлягають частковому задоволенню на вказану суму.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України сплачений позивачем судовий збір покладається на відповідача.

Інших судових витрат сторони не заявляють.

Керуючись ст. ст. 74, 76, 77, 126, 129, 233, 236-241, 252, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "АРК ГРУПП 19" (25014, м. Кропивницький, вул. Промислова, буд. 3В, ідентифікаційний код 43619377) на користь Обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград" (вул. Соборна, 19а, м. Кропивницький, 25009, ідентифікаційний код 03346822) 70 773,00 грн плати за понаднормативне забруднення стічних вод, 6 225,34 грн інфляційних втрат, 1 677,70 грн 3% річних, а також 2 684,00 грн судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Належним чином засвідчені копії рішення направити Обласному комунальному виробничому підприємству "Дніпро-Кіровоград" (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 19а), Товариству з обмеженою відповідальністю "АРК ГРУПП 19" (25014, м. Кропивницький, вул. Промислова, буд. 3В).

Повне рішення складено 11.09.2023.

Суддя Г.Б. Поліщук

СудГосподарський суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення07.09.2023
Оприлюднено13.09.2023
Номер документу113356452
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —912/1195/23

Рішення від 07.09.2023

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Поліщук Г.Б.

Ухвала від 25.07.2023

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Поліщук Г.Б.

Ухвала від 10.07.2023

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Поліщук Г.Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні