ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Зигіна, 1, м. Полтава, 36000, тел. (0532) 61 04 21
E-mail: inbox@pl.arbitr.gov.ua, https://pl.arbitr.gov.ua/sud5018/
Код ЄДРПОУ 03500004
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.09.2023 Справа № 917/1192/23
м.Полтава
Суддя господарського суду Полтавської області Кльопов І.Г., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження матеріали
за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Перший дім", вул.Осипова, 10, м.Одеса, 65048 (поштова адреса: вул.Прохорівська,75а, м.Одеса, 65005, ел.пошта: ІНФОРМАЦІЯ_1
до Товарства з обмеженою відповідальністю" Тайм буд компані", вул. Автобазівська,12, м.Полтава 36000
про стягнення 544570,42грн.
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Перший дім" звернулося до Господарського суду Полтавської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю" Тайм буд компані" про стягнення заборгованості за Договором про постачання матеріалів будівельного призначення №ПЛ0821/01 від 02.08.2021 у розмірі 544570,42грн., в т.ч. 162116,720грн. - сума основного боргу, 120819,57грн.- інфляційні втрати, 244241,08грн. - пеня та 14393,05грн. - 3% річних.
Позовну заяву обґрунтовано тим, що відповідач не здійснив повну оплату за поставлений йому товар, чим порушив взяті на себе зобов"язання за договором поставки матеріалів будівельного призначення №ПЛ0821/01 від 02.08.2021
Згідно з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06.07.2023 року даний позов був переданий на розгляд судді Кльопові І.Г.
Ухвалою господарського суду Полтавської області від 11.07.2023 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі № 917/1192/23, постановлено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (без проведення судового засідання).
Частиною 5 статті 176 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.
Ухвала Господарського суду Полтавської області від 11.07.2023 про відкриття провадження у справі, надіслана відповідачеві рекомендованим листом, на адресу: вул. Автобазівська,12, м.Полтава 36000 - повернулася до суду з відміткою поштового відділення: "Адресат відсутній за вказаною адресою".
Факт неотримання відповідачем кореспонденції, якою суд із додержанням вимог процесуального закону надсилав ухвалу для вчинення відповідних дій за належною адресою та яка повернулася до суду у зв`язку з її неотриманням адресатом, не може вважатися поважною причиною невиконання ухвали суду, оскільки наведене зумовлено не об`єктивними причинами, а суб`єктивною поведінкою сторони щодо отримання кореспонденції, яка надходила на її адресу.
Відповідно до частини 7 статті 120 Господарського процесуального кодексу України, зазначена ухвала вважається врученою.
Відповідач своїм правом на подання відзиву на позов у визначений судом строк не скористався.
У зв`язку з тим, що необхідних для вирішення спору доказів, наявних у матеріалах справи достатньо, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.
Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
Розглянувши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд, встановив:
Товариством з обмеженою відповідальністю «ПЕРШИЙ ДІМ» (надалі - Постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ТАЙМ БУД КОМПАНІ» (надалі - Покупець) було укладено Договір №ПЛ0821/01 про постачання матеріалів будівельного призначення від 02.08.2021 (надалі-Договір) з додатковою угодою №1 від 02.08.2021 (строк дії до 31.12.2021) з додатковою угодою №2 від 02.08.2021.
Відповідно до п. 1.1. Договору Постачальник, на підставі замовлення Покупця, зобов`язується передати у власність Покупця матеріали будівельного призначення (надалі - Товар), а Покупець зобов`язується прийняти Товар та оплатити його угарах даного договору
Згідно з п. 2.2. Договору В підтвердження прийняття замовлення Постачальник, протягом 2 (двох) банківських днів надає Покупцю відповідний рахунок-фактуру.
Відповідно до п. 2. 4. Договору У випадку погодження Покупця з цінами, кількістю, асортиментом зазначеними у рахунку-фактурі Покупець зобов`язаний, протягом 3 (трьох) банківських днів від дати виписки рахунка-фактури, якщо інший строк не зазначений в рахунку-фактурі, провести оплату, в розмірі та на умовах зазначених в п. 3.4. даного Договору.
Згідно з п. 2.6. Договору Датою поставки Товару вважається дата, зазначена в видатковій накладній Постачальника.
Відповідно до п. 3.2. Договору Ціни включають вартість Товару, тари, упакування й маркування, ПДВ. Транспортні витрати, у випадку доставки Товару Постачальником за адресою вказаною Покупцем, також включаються у вартість Товару. Ціни вказуються у рахунках-фактурах і накладних, а в необхідних випадках. Також у відповідних протоколах узгодження цін (специфікаціях). У випадку підписання Сторону протоколу (специфікації), він стає невід`ємною частиною даного Договору. Накладна на кожну окрему партію Товару, що поставляється за даним Договором, визначає вартість кожної окремої партії Товару в цілому. Усі видаткові накладні підписані сторонами починаючи з дати укладення даного Поговору і до закінчення строку його дії є його невід`ємними частинами, навіть якщо у них не міститься посилання на цей Договір.
Керуючись п.3.4. Договору Покупець на підставі виставленого Постачальником рахунку здійснює оплату за товар шляхом безготівкового переказу 100% попередньої оплати Товару протягом 3 (трьох) банківських днів з моменту виставлення рахунку-фактури, якщо інший строк не зазначений в рахунку-фактурі
Пунктом 3.7. Договору зауважено, що Зобов`язання Покупця з оплати Товару (п. 3.4. даного Договору) вважаються виконаними з моменту зарахування коштів на поточний рахунок Постачальника.
Відповідно до доданого пункту 3.8. до Договору (в редакції Додаткової угоди №2 від 02.08.2021) Сторони, щомісяця або за запитом однієї зі Сторін, проводять звірку взаєморозрахунків в електронному вигляді через програмне забезпечення, що інтегрує документи через сервіс електронного документообігу «FlуDос», «М.Е.Dос», «СОТА», «Fгеdо», «АРLПТАХ». Сторона, яка отримала Акт звірки від іншої сторони, зобов`язана протягом 10 календарних днів з дати отримання Акту провести звірку і підписати електронний документ та відправити Акт іншій Стороні за допомогою програмного забезпечення, що інтегрує документи через сервіс електронного документообігу. У випадку, якщо протягом встановленого строку, Покупець не надасть Постачальнику підписаний Акт звірки взаєморозрахунків або не заявить письмові зауваження, Акт буде вважатись визнаним і узгодженим.
Відповідно до доданого пункту 3.9. до Договору (в редакції Додаткової угоди №2 від 02.08.2021) Сторони домовились про те, що при виконанні умов Договору можуть здійснювати підписання документів, а саме Договору, Додатків до Договору, Додаткових угод, Специфікацій, Актів здачі-приймання товару (надання робіт/послуг), рахунків-фактури, видаткових накладних, актів звірки взаєморозрахунків в формі Електронних документів (далі - «Е-документи»), для підтвердження описаних в них господарських операцій з використанням програмних рішень, що інтегрує документи через сервіс електронного документообігу «FlyDoc», «M.E.Doc», «СОТА», «Fredo», «АРІ.ПТАХ». Підготовка Е- документів здійснюється відповідною Стороною в строки, встановлені умовами Договору. До моменту передачі Е-документа, Постачальник зобов`язаний належним чином скласти новий та/або перевірити отриманий Е-документ та підписати його з використанням КЕП (ЕЦП). Е- документи, які передаються, підписуються у всіх випадках з використанням КЕП (ЕЦП) відповідної Сторони (Постачальника/Покупця). Е-документ вважається отриманим адресатом з моменту одержання відправником повідомлення про доставку такого електронного документу. Підписання документу за допомогою КЕП або ЕЦП не є датою складання такого електронного документу. Датою складання і оформлення електронних документів вважається дата, зазначена в таких документах.
Відповідно до п. 4.4. Договору Перехід права власності на Товар відбувається в момент прийняття Покупцем партії Товару в місці постачання та п. 4.5. Постачання Товару і його прийняття оформлюється у видатковій накладній, що підписується уповноваженими представниками Сторін.
Відповідно до п.5.1. Договору За порушення умов даного Договору Сторони несуть відповідальність у вигляді пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми боргу за кожний день прострочення виконання зобов`язань за даним Договором, за умови надходження вимоги від постраждалої Сторони.
Доданий пункт 5.5. до розділу 5 Договору (в редакції Додаткової угоди №2 від 02.08.2021) При порушенні строків оплати вартості поставленої партії Товару, Покупець зобов`язаний сплатити Постачальнику, на його вимогу, пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожен день прострочення з дати фактичного отримання товару.
Відповідно до п.8.15 Договору - даний Договір набирає сили з моменту підписання Сторонами і діє до « 31» грудня 2021.
Відповідно до п.8.16 Договору У разі, якщо жодна зі Сторін не заявить про свій намір розірвати Договір не Пізніше як за 20 (двадцять) календарних днів до моменту закінчення строку дії Договору, Договір вважається автоматично пролонгованим на кожен наступний рік на тих самих умовах, які діяли на момент його укладання.
ТОВ «ПЕРШИЙ ДІМ» свої зобов`язання перед ТОВ «ТБК» згідно Договору №ПЛ0821/01 про постачання матеріалів будівельного призначення від 02.08.2021 виконало належним чином і в повному обсязі, згідно з видатковими накладними (копії в матеріалах справи)
Згідно зазначених видаткових накладних ТОВ «ПЕРШИЙ ДІМ» поставило Товар ТОВ «ТБК» на суму 292 116,72 грн.
04.11.2022 Покупець здійснив перерахування коштів у сумі 20 000,00 грн., що підтверджується платіжною інструкцією №784, з призначенням платежу: «Оплата за буд. матеріали зг. акту звірки. У сумі 16666.67 грн., ПДВ - 20 % 3333.33 грн.».
27.12.2022 Покупець здійснив перерахування коштів у сумі 40 000,00 грн. на рахунок Постачальника, що підтверджується платіжною інструкцією №786 з призначенням платежу: «Оплата за буд. матеріали зг. акту звірки. У сумі 33333.33 грн., ПДВ - 20 % 6666.67 грн».
16.03.2023 Покупець здійснив перерахування коштів у сумі 20 000,00 грн на рахунок Постачальника, що підтверджується платіжною інструкцією №789 з призначенням платежу: «Оплата за буд. матеріали зг. акту звірки. У сумі 16666.67 грн., ПДВ - 20 % 3333.33 грн»
01.06.2023 Покупець здійснив перерахування коштів у сумі 50 000,00 грн. на рахунок Постачальника, що підтверджується платіжною інструкцією №806 з призначенням платежу: ОПЛАТА ЗА БУД. МАТЕРІАЛИ ЗГ.АКТУ ЗВІРКИ. У СУМІ 16666.67 ГРН., ПДВ - 20 % 3333.33 ГРН.»
Зазначення призначення платежу як «Оплата за буд. матеріали зг.акту звірки.» також підтверджує згоду Покупця з актом звіряння.
Позивач зазначає, що Відповідач частково виконав свої зобов`язання, та Сторонами були здійснені акти звіряння, що підтверджують суму заборгованості ТОВ «ТБК» перед ТОВ «ПЕРШИЙ ДІМ» станом на
31 травня 2022 - сума заборгованості складає 292 116,72 грн.
30 листопада 2022 - сума заборгованості складає 272 116,72 грн.
31 грудня 2022 - сума заборгованості складає 232 116,72 грн.
28 лютого 2023 - сума заборгованості складає 232 116,72 грн.
Станом на 09.06.2023 ТОВ «ТБК» має прострочену заборгованість перед ТОВ «ПЕРШИЙ ДІМ» у сумі 162 116.72 (сто шістдесят дві тисячі сто шістнадцять грн 72 коп)
Несплата Відповідачем боргу стала підставою для звернення позивача до господарського суду з відповідним позовом про стягнення основного боргу у розмірі 162 116,72грн.
При прийнятті рішення судом враховано наступне.
Обставини справи свідчать, що спірні правовідносини сторін врегульовані Договором про постачання матеріалів будівельного призначення №ПЛ0821/01 від 02.08.2021, який за своєю правовою природою є договором поставки.
Доказів розірвання, припинення чи визнання недійсним договору сторонами не надано.
Відповідно до вимог Господарського кодексу України договір вважається укладеним у випадку досягнення сторонами умов щодо його предмету, строку та ціни. Сторони досягли всіх істотних умов відносно вказаного виду договору, тобто встановили його предмет, визначили ціну, строк дії договору, порядок здійснення розрахунків, умови поставки, а тому відповідно до вимог ст. ст. 638, 639, 712 Цивільного кодексу України та ст. ст. 180, 181 Господарського кодексу України, він вважається укладеним згідно частини 7 статті 181 Господарського кодексу України, а саме подія, до якої прагнули сторони відбулася.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 265 Господарського кодексу України за договором поставки одна сторона - постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Відповідно до ст. 712 ЦК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Згідно з ст. 692 ЦК України покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. Покупець зобов`язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару. Договором купівлі-продажу може бути передбачено розстрочення платежу.
Статтею 629 Цивільного кодексу України встановлено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ч. 1 ст. 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно зі ст. 599 Цивільного кодексу України, зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Приймаючи до уваги наявні в матеріалах справи докази, господарським судом встановлено, що позивач належним чином виконав свої зобов"язання за договором поставки: поставлено Відповідачеві товар на загальну суму 292116,72грн., що підтверджується матеріалами справи.
Проте, відповідач не виконав належним чином свої зобов`язання за Договором про постачання матеріалів будівельного призначення №ПЛ0821/01 від 02.08.2021 в частині повної та своєчасної оплати за поставлений товар. За таких обставин є правомірними, обґрунтованими та підлягають задоволенню позовні вимоги про стягнення з відповідача 292116,72грн. основного боргу.
Іншого відповідачем не доведено.
Крім того, за порушення строків виконання грошового зобов`язання Позивачем нараховано Відповідачу 120819,57грн. - інфляційних втрат, 344241,08грн. - пені та 17393,05грн. - 3% річних.
Згідно ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплати неустойки.
За ч. 1 ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання (ч. 2 ст. 549 ЦК України).
Згідно з ч. 3 ст. 549 ЦК України пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно ч. 6 ст. 232 ГК України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.
Відповідно до п.5.1. Договору За порушення умов даного Договору Сторони несуть відповідальність у вигляді пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми боргу за кожний день прострочення виконання зобов`язань за даним Договором, за умови надходження вимоги від постраждалої Сторони.
Доданий пункт 5.5. до розділу 5 Договору (в редакції Додаткової угоди №2 від 02.08.2021) При порушенні строків оплати вартості поставленої партії Товару, Покупець зобов`язаний сплатити Постачальнику, на його вимогу, пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожен день прострочення з дати фактичного отримання товару.
Згідно ст. 625 ЦК України Боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з врахуванням встановлено індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Передбачене законом право кредитора вимагати сплати боргу з урахуванням індексу інфляції та процентів річних є способами захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.
Позивачем нараховано відповідачу за період 31.05.2022 по 06.06.2023 пеню у розмірі 120819,57грн. - інфляційних втрат 344241,08грн. - пені та 17393,05грн. - 3% річних.
З урахуванням наведеного, суд здійснивши перевірку розрахунку позивача стосовно пені, 3% річних та інфляційних нарахувань, відповідно до договірних умов та врахувавши періоди оплати, дійшов висновку, що позовні вимоги в цій частині є обгрунтованими та підлягають до задоволення.
Згідно зі ст. 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до статті 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Положеннями ст. 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 ГПК України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
В силу приписів ст. 79 ГПК України, наявність обставини, на яку сторона покликається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (ст. 86 Господарського процесуального кодексу України).
Відповідач доказів на спростування викладених позивачем обставин суду не надав.
З урахуванням вищевикладеного в сукупності, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.
Відповідно до статті 129 ГПК України, витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 232-233,237-238 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товарства з обмеженою відповідальністю" Тайм буд компані" ( вул. Автобазівська,12, м.Полтава 36000, код ЄДРПОУ 44075284) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Перший дім", вул.Осипова, 10, м.Одеса, 65048, код ЄДРПОУ 35116943) (поштова адреса: вул.Прохорівська,75а, м.Одеса, 65005, ел.пошта: ІНФОРМАЦІЯ_1) заборгованість за Договором про постачання матеріалів будівельного призначення №ПЛ0821/01 від 02.08.2021 у розмірі 544570,42грн., в т.ч. 162116,720грн. - сума основного боргу, 120819,57грн.- інфляційні втрати, 244241,08грн. - пеня та 14393,05грн. - 3% річних та 8168,57грн. - витрат по сплаті судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.1,2 ст.241 ГПК України). Апеляційна скарга на рішення суду подається в порядку і строки, встановлені ст.ст.256,257 ГПК України.
Суддя Кльопов І.Г.
Суд | Господарський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 11.09.2023 |
Оприлюднено | 13.09.2023 |
Номер документу | 113356835 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Полтавської області
Кльопов І.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні