Рішення
від 11.09.2023 по справі 925/977/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 вересня 2023 року Справа № 925/977/23

Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Васяновича А.В., розглянувши у письмовому провадженні справу

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю Житомирська

обласна енергопостачальна компанія, м. Житомир

до приватного підприємства Демпродторг, м. Черкаси

про стягнення 197 449 грн. 13 коп.,

без повідомлення (виклику) учасників справи

ВСТАНОВИВ:

До Господарського суду Черкаської області звернулось з позовом товариство з обмеженою відповідальністю Житомирська обласна енергопостачальна компанія до приватного підприємства Демпродторг про стягнення з відповідача 197 449 грн. 13 коп. заборгованості за спожиту електричну енергію, у зв`язку з неналежним виконання відповідачем умов публічного договору №17-005 про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг від 17 квітня 2019 року.

Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 20 липня 2023 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

У визначені законом строки клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін до суду не надходило.

Ухвалу суду від 20 липня 2023 року відповідач отримав 25 липня 2023 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Згідно ч. 9 ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити повністю, виходячи з наступного:

Згідно ч. 1 ст. 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України Про ринок електричної енергії.

Енергопостачальні підприємства інших, крім державної і комунальної, форм власності можуть брати участь у забезпеченні енергією будь-яких споживачів, у тому числі через державну (комунальну) енергомережу, на умовах, визначених відповідними договорами.

Договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг - домовленість між постачальником універсальних послуг та побутовим або малим непобутовим споживачем, або іншим споживачем, який відповідно до законодавства має право на отримання універсальних послуг, яка передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу постачальником універсальних послуг за цінами постачальника універсальних послуг (п. 1.1.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №312 від 14 березня 2018 року (далі - ПРРЕЕ).

Відповідно до п. 1.2.8 ПРРЕЕ, постачальник універсальних послуг здійснює постачання електричної енергії на підставі договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, який є публічним договором приєднання та зміст якого визначається постачальником універсальних послуг на основі Типового договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (додаток 6 до цих Правил), та укладається в установленому цими Правилами порядку. Постачальник універсальної послуги не може відмовити побутовому споживачу, малому непобутовому споживачу або іншому споживачу, який відповідно до законодавства має право на отримання універсальних послуг, електроустановки якого розташовані на території діяльності постачальника універсальної послуги, в укладенні такого договору за умови наявності у споживача чинного договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії.

17 квітня 2019 року між товариством з обмеженою відповідальністю Житомирська обласна енергопостачальна компанія (постачальник), що діє на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу, виданою постановою НКРЕКП від 14 червня 2018 року №429 та приватним підприємством Демпродторг (споживач) було укладено договір №17-005 про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг.

Згідно п. 1.1. договору цей договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії виключно побутовим та малим не побутовим споживачам (надалі - споживач) постачальником універсальних послуг (далі постачальник) та укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 ЦК України шляхом приєднання споживача до умов цього договору, згідно із заявою-приєднання, що є додатком 1 до цього договору.

Умови договору розроблені відповідно до Закону України Про ринок електричної енергії та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 березня 2018 року № 312 (далі - ПРРЕЕ), та є однаковими для всіх споживачів (п. 1.2. договору).

Відповідно до пункту 2.1 договору постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.

Пунктом 3 договору сторони передбачили, що умови надання універсальних послуг споживачу повинні передбачати наступне:

-ціни на електроенергію для споживача повинні бути економічно обґрунтованими, прозорими, недискримінаційними і формуватися постачальником відповідно до методики (порядку), затвердженої регулятором (п.3.1);

-споживач має право змінювати постачальника без сплати будь-яких штрафних санкцій на користь такого постачальника у разі дострокового розірвання цього договору (п.3.1);

-постачальник за цим договором не має права вимагати від споживача будь-якої іншої оплати за спожиту електричну енергію, що не визначена у комерційній пропозиції, яка є додатком 3 до цього договору (п.3.3);

-датою початку постачання електричної енергії споживачу є дата зазначена в заяві-приєднанні (п.3.4).

Пунктом 5.1 договору передбачено, що споживач розраховується з постачальником за спожиту електричну енергію за цінами (тарифами), що визначаються відповідно до методики (порядку), затвердженої регулятором, згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком 3 до цього договору.

Згідно з пунктом 5.10 договору оплата рахунка постачальника за цим договором має бути здійснена споживачем у строки визначені в рахунку, але не менше 5 (п`яти) робочих днів від дати отримання споживачем цього рахунка, або протягом 5 (п`яти) робочих днів від строку оплати, зазначеного в комерційній пропозиції, прийнятої споживачем.

Пунктом 6.2 договору, зокрема, сторони домовились, що споживач зобов`язується забезпечити своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії відповідно до умов цього договору та пов`язаних з постачанням електричної енергії послуг згідно з умовами цього договору.

Договір підписано представниками сторін та скріплено печатками.

Крім того, вказаний договір та комерційна пропозиція (додаток 3 до договору) є публічним та опубліковані на офіційному сайті товариства з обмеженою відповідальністю Житомирська обласна енергопостачальна компанія: https://ztoek.com.ua//.

Враховуючи, що відповідач має статус малого непобутового споживача з приєднаною потужністю до 50 тис. кВт/год та користується правом на універсальну послугу, договір про постачання електричної енергії з відповідачем укладено на умовах комерційної пропозиції №1-УП, умови якої для всіх малих непобутових споживачів є однаковими. Відповідно до комерційної пропозиції договір про постачання електричної енергії постачальником універсальної послуги вступає в дію з моменту його підписання.

Вказана комерційна пропозиція є публічною, опублікована на офіційному сайті електропостачальника, її умови є однаковими для всіх споживачів.

Пунктом 3.1.7 ПРРЕЕ (в редакцій чинній на момент укладення договору) встановлено, що договір між електропостачальником та споживачем укладається, як правило, шляхом приєднання споживача до розробленого електропостачальником договору на умовах комерційної пропозиції, опублікованої електропостачальником. У разі офіційного оприлюднення комерційної пропозиції електропостачальник не має права відмовити споживачу у приєднанні до договору на умовах цієї комерційної пропозиції, якщо технічні засоби вимірювання та облік}' електричної енергії забезпечують виконання сторонами умов комерційної пропозиції. Па вимогу споживача електропостачальник має надати письмовий примірник договору, підписаний з його боку.

Якщо сторони досягли згоди щодо укладення договору на інших умовах, відмінних від тих, які містяться у комерційних пропозиціях, розміщених на офіційному сайті електропостачальника, договір укладається у паперовій формі. При цьому сторони можуть за взаємною згодою оформлювати додатки до договору, в яких узгоджуються організаційні особливості постачання електричної енергії. Такі додатки оформлюються у паперовій формі та підписуються обома сторонами.

17 квітня 2019 року відповідачем підписано заяву-приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг - товариством з обмеженою відповідальністю Житомирська обласна енергопостачальна компанія, якою споживач з дати підписання приєднався до умов договору на умовах комерційної пропозиції №1-УП постачальника.

Отже, виходячи зі змісту п.3.1.7 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, підписавши заяву про приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг від 17 квітня 2019 року, відповідач приєднався до умов договору №17-005 з 17 квітня 2019 року на умовах комерційної пропозиції №1-УП для споживачів універсальної послуги та почав отримувати послуги з електропостачання на об`єкт за адресою смт. Корнин, Житомирський район, Житомирська область.

Внаслідок порушення умов договору щодо сплати коштів за надані послуги з електропостачання, станом на 06 серпня 2021 року за відповідачем рахувалась заборгованість в розмірі 212 816,35 грн.

У зв`язку з цим, позивач звернувся до господарського суду з заявою про видачу судового наказу.

13 серпня 2021 року Господарським судом Черкаської області заяву позивача було задоволено та видано судовий наказ про стягнення з відповідача основного боргу в розмірі 212 816,35 грн. та 227,00 грн. судового збору (справа №925/1059/21).

Водночас, 08 грудня 2021 року за результатами розгляду заяви відповідача ухвалою суду зі справи №925/1059/21 судовий наказ скасовано та роз`яснено позивачу право на звернення до суду в позовному провадженні.

Згідно звіту про стан розрахунків споживача з товариством з обмеженою відповідальністю Житомирська обласна енергопостачальна компанія, відповідачем в листопаді 2021 року здійснено часткову сплату боргу на загальну суму 15 367 грн. 22 коп.

Станом на 01 липня 2023 року за відповідачем рахується заборгованість у сумі 197 449 грн. 13 коп.

Статтею 530 Цивільного кодексу України визначено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Відповідно до ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов`язання повинні виконуватись належним чином і в установлений строк відповідно до умов договору та вимог чинного законодавства. Одностороння відмова від зобов`язання не допускається, якщо інше не передбачено договором або законом.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

Згідно зі ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідачем всупереч ч. 1 ст. 74, ст. ст. 76, 77 ГПК України не було доведено факту своєчасного здійснення, на підставі умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг розрахунку з позивачем за спожиту електроенергію, а також не було спростовано доводи позивача, що викладені ним у позові.

Статтею 610 Цивільного кодексу України передбачено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідно до ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Таким чином, з відповідача підлягає стягненню 197 449 грн. 13 коп. заборгованості.

Судові витрати підлягають розподілу між сторонами відповідно до вимог ст. 129 ГПК України.

На підставі викладеного, та керуючись ст. ст. 129, 237, 238, 240 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1.Позов задовольнити повністю.

2.Стягнути з приватного підприємства Демпродторг, вул. Сагайдачного гетьмана, 39, м. Черкаси, ідентифікаційний код 40292148 на користь товариства з обмеженою відповідальністю Житомирська обласна енергопостачальна компанія, майдан Перемоги, 10, м. Житомир, ідентифікаційний код 42095943 197 449 грн. 13 коп. основного боргу та 2 961 грн. 74 коп. судового збору.

Видати відповідний наказ після набрання рішення законної сили.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строк визначені ст. 241 ГПК України.

Рішення суду може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду в порядку та строки передбачені розділом ІV ГПК України.

Повне рішення складено 11 вересня 2023 року.

Суддя А.В.Васянович

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення11.09.2023
Оприлюднено13.09.2023
Номер документу113357236
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —925/977/23

Судовий наказ від 09.10.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Васянович А.В.

Рішення від 11.09.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Васянович А.В.

Ухвала від 20.07.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Васянович А.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні