Рішення
від 11.09.2023 по справі 283/1594/23
МАЛИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 283/1594/23

Провадження №2/283/441/2023

Р І Ш Е Н Н Я

І м е н е м У к р а ї н и

(заочне)

11 вересня 2023 року м. Малин

Малинський районний суд Житомирської області у складі головуючого судді Хомич В.М., секретар судового засідання Ільніцька С.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні відповідно до ч. 2 ст.247ЦПК України цивільну справуза позовом керівника Коростенської окружної прокуратури Житомирської області в інтересах Житомирської обласної ради до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Комунальне некомерційне підприємство «Житомирська обласна дитяча клінічна лікарня» Житомирської обласної ради, про стягнення витрат на стаціонарне лікування потерпілого від злочину у розмірі 3884,41 грн,

В С Т А Н О В И В:

Короткий зміст позовних вимог

28.06.2023 в порядку ст.56 ЦПК України та ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» керівник Коростенської окружної прокуратури Андрій Мамкута звернувся до Малинського районного суду Житомирської області в інтересах Житомирської обласної ради до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Комунальне некомерційне підприємство «Житомирська обласна дитяча клінічна лікарня» Житомирської обласної ради, про стягнення витрат на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення.

Підставою позову є те, що ОСОБА_1 , керуючи технічно справним мопедом марки Soul Hunter без реєстраційного знаку, близько 12 години 31.07.2021, рухаючись в центрі села Буки Коростенського району, порушив ПДР України, не переконався у безпечному виконанні маневру повороту та допустив зіткнення з мотоциклом марки FORTE FT 110-2 без номерного знака під керуванням ОСОБА_2 , що рухався з пасажиром - малолітнім ОСОБА_3 , назустріч.

Внаслідок даного ДТП малолітній пасажир ОСОБА_3 отримав тяжкі тілесні ушкодження, що є небезпечними для життя в момент спричинення.

За вказаним фактом 01.08.2021 розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні №12021060510000187. Вироком Малинського районного суду Житомирської області від 19.12.2022 у справі №283/2056/22 ОСОБА_1 визнано винуватим за ч. 2 ст. 286 КК України.

В зв`язку з отриманням тілесних ушкоджень, згідно з довідкою Комунального некомерційного підприємства «Житомирська обласна дитяча клінічна лікарня» Житомирської обласної ради від 15.09.2021 №01.8-1282, потерпілий ОСОБА_3 перебував на стаціонарному лікуванні 11 ліжко-днів у серпні 2021 року. Вартість лікування становить 3884 грн. 21 коп..

Під час досудового розслідування та судового розгляду кримінального провадження відповідачем добровільно не відшкодовано Житомирській обласній раді витрати на лікування потерпілого від кримінального правопорушення. У зв`язку з цим прокурор звернуся до суду в інтересах обласної ради з метою її захисту, враховуючи наявність порушень економічних інтересів держави внаслідок витрачання закладом охорони здоров`я, який фінансується з місцевого бюджету, коштів на лікування потерпілого, та просить стягнути з відповідача 3884,41 грн.

Процесуальні дії у справі

Ухвалою від 10.07.2023 справу прийнято до розгляду та відкрито провадження. Визначено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін, судове засідання призначено на 12 годину 27.07.2023, яке у зв`язку з неявкою відповідача відкладено на 12 годину 11.09.2023.

Прокурор у судове засідання не з`явився, направив до суду заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.

Представники Житомирської обласної ради та третьої особи у судове засідання не з`явились, звернулись до суду із заявами про розгляд справи без їх участі, заявлені позовні вимоги підтримали.

Відповідач у судове засідання не з`явився, про розгляд справи повідомлявся за місцем проживання. Відзиву, заяв та клопотань до суду не надходило.

У зв`язку з неявкою відповідача та не повідомленням про поважність причин неявки, в порядку, визначеному статтею 280 ЦПК України, за відсутності заперечень позивача, суд постановив провести розгляд справи за відсутності відповідача та ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, що відповідає положенням ст. 223 ЦПК України.

Суд, відповідно до ч. 2 ст.247ЦПК України розглядає справу у судовому засіданні за відсутності сторін без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Встановлені судом обставини

ОСОБА_4 , керуючи технічно справним мопедом марки Soul Hunter без реєстраційного знаку, близько 12 години 31.07.2021, рухаючись в центрі села Буки Коростенського району, порушив ПДР України, не переконався у безпечному виконанні маневру повороту та допустив зіткнення з мотоциклом марки FORTE FT 110-2 без номерного знаку під керуванням ОСОБА_2 , що рухався з пасажиром малолітнім ОСОБА_3 назустріч. Внаслідок даного ДТП малолітній пасажир ОСОБА_3 отримав тяжкі тілесні ушкодження, що є небезпечними для життя в момент спричинення. Вироком Малинського районного суду Житомирської області від 19.12.2022 по справі №283/2056/22 ОСОБА_1 визнано винуватим у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст.286КК України та призначено йому покарання у виді позбавлення волі на строк 3 (три) роки. На підставі ст. 75 КК України звільнено ОСОБА_1 від відбування покарання з випробуванням, встановивши йому іспитовий строк 2 (два) роки (а.с. 31-36).

Відповідно до листа КНП «Житомирська обласна дитяча клінічна лікарня» Житомирської обласної ради №01.8-1282 від 15.09.2021 ОСОБА_3 , 2010 р.н., перебував на стаціонарному лікуванні з 02.08.2021 по 04.08.2021 у відділенні анестезіології з ліжками для інтенсивної терапії та з 04.08.2021 по 13.08.2021 в травматологічному відділенні (проведено 11 ліжко-днів), загальна вартість лікування склала 3884,21 грн (1 ліжко-день становить 353,11 грн) (а.с. 30).

Відповідно до Статуту КНП «Житомирська обласна дитяча клінічна лікарня» Житомирської обласної ради, затвердженого рішенням Житомирської обласної ради від 23.05.2019 №1477, КНП «Житомирська обласна дитяча клінічна лікарня» є закладом охорони здоров`я комунальним унітарним некомерційним підприємством, що надає послуги медичної допомоги дитячому населенню області в порядку та на умовах, встановлених законодавством України та Статутом.

Підприємство створене Житомирською обласною радою відповідно до ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні». Майно підприємства є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ і міст Житомирської області. Підприємство створене на базі майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ та міст Житомирської області. Засновником та власником Підприємства є територіальні громади сіл, селищ та міст Житомирської області. Основною метою діяльності Підприємства є забезпечення медичного обслуговування дитячого населення області шляхом надання йому медичних послуг в порядку та обсязі, встановлених законодавством (а.с.8-29).

Оцінка аргументів сторін та норми права, застосовані судом

Між сторонами виник спір щодо стягнення витрат на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення.

Статтею 56ЦПКУкраїни передбачено, що у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.

У відповідності до ч.1 ст.1206ЦивільногокодексуУкраїни (ЦК України) особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, зобов`язана відшкодувати витрати закладові охорони здоров`я на лікування потерпілого від цього кримінального правопорушення, крім випадку завдання шкоди при перевищенні меж необхідної оборони або у стані сильного душевного хвилювання, що виникло раптово, внаслідок насильства або тяжкої образи з боку потерпілого.

Згідно з ч.3 ст.1206 ЦК України, якщо лікування проводилось закладом охорони здоров`я, що є у державній власності, у власності Автономної Республіки Крим або територіальної громади, кошти на відшкодування витрат на лікування зараховуються до відповідного бюджету.

Відповідно до п. 3 постанови Пленуму Верховного Суду України №11від 07.07.1995 «Про відшкодування витрат на стаціонарне лікування особи, яка потерпіла від злочину,та судових витрат»питання про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого вирішується згідно з Порядком обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №545 від 16.07.1993.

Як передбачено цим Порядком, сума коштів, що підлягає відшкодуванню, визначається закладом охорони здоров`я, в якому перебував на лікуванні потерпілий, з урахуванням кількості ліжко-днів, проведених ним у стаціонарі, та щоденної вартості його лікування.

Термін і обґрунтованість перебування потерпілого від злочину на стаціонарному лікуванні визначається на підставі даних лікувального закладу, де він перебував на лікуванні.

Згідно з п.2 Порядку обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання, сума коштів, що підлягає відшкодуванню, визначається закладом охорони здоров`я, в якому перебував на лікуванні потерпілий, з урахуванням кількості ліжко-днів, проведених ним у стаціонарі та вартості витрат на його лікування в день. Кількість ліжко-днів визначається на підставі медичної картки стаціонарного хворого (форма 003/у) або інших документів, які підтверджують дату госпіталізації та виписки хворого із стаціонару лікувального закладу.

Визначення суми витрат на лікування потерпілого за один ліжко-день провадиться виходячи з фактичної кількості ліжко-днів і загальної суми фактичних витрат за місяць (в якому проводилось лікування) на утримання лікувального закладу, за винятком витрат на капітальні вкладення, капітальний ремонт і придбання інвентаря та обладнання.

Згідно з п. 3 Порядком обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання, визначена сума коштів на лікування потерпілого стягується судом з обвинуваченого або фізичної чи юридичної особи, яка за законом несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діяннями обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, при ухваленні вироку за позовом закладу охорони здоров`я або прокурора. У разі, коли при ухваленні вироку сума коштів, витрачених на стаціонарне лікування потерпілого, ще не була визначена і рішення про їх відшкодування не було прийнято, стягнення провадиться в порядку цивільного судочинства за позовом вказаних осіб.

Витрачені на стаціонарне лікування кошти підлягають відшкодуванню у повному обсязі і зараховуються до відповідного бюджету залежно від джерел фінансування закладу охорони здоров`я або на рахунок юридичної особи, якій належить останній.

Відповідно до ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі.

Згідно з положеннями ст.ст.12,13 ЦПК Україниучасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом; суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ст.263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим, ухваленим відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права, має відповідати завданню цивільного судочинства.

Виходячи із викладеного, суд дійшов до висновку, що прокурором доведено належними та допустимими доказами факт витрат, понесених медичним закладом на стаціонарне лікування у КНП «Житомирськаобласна дитячаклінічна лікарня»Житомирської обласноїради в серпні 2021 року потерпілого ОСОБА_3 від кримінального правопорушення, вчиненого ОСОБА_1 , а відтак є причинний зв`язок між діями винної особи та перебуванням потерпілого на такому лікуванні, а тому понесені медичним закладом витрати на лікування потерпілого підлягають стягненню із відповідача.

Розмір витрат на лікування ОСОБА_3 у серпні 2021 року становить 3884,21 грн.

Відповідач жодного доказу на спростування заявлених вимог та доданих до позову доказів не надав.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат

Оскільки, згідно з п. 6 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору, то відповідно до ч. 1ст.141ЦПК України судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 23, 76, 81,141, 258, 259, 265, 273, 274, 279, 280, 354 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позовну заяву керівника Коростенської окружної прокуратури Житомирської області в інтересах Житомирської обласної ради до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Комунальне некомерційне підприємство «Житомирська обласна дитяча клінічна лікарня» Житомирської обласної ради, про стягнення витрат на стаціонарне лікування потерпілого від злочину задовольнити.

Стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь Житомирської обласної ради шляхом зарахування до місцевого бюджету (р/р UA298000080314020544000006001, код отримувача 37976485, код платежу 24060300, отримувач ГУК у Житомирській області, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, призначення платежу: інші надходження) витрат на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення, малолітнього ОСОБА_3 , у розмірі 3884 (три тисячі вісімсот вісімдесят чотири) гривні 21 копійка.

Стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 1073 (одна тисяча сімдесят три) гривні 60 копійок.

Учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складання у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, - у випадку наявності у особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення - якщо така адреса відсутня.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Повний текст рішення складено 11.09.2023.

Позивач: Коростенська окружна прокуратура (Житомирська область, м. Коростень, вул. Героїв Чорнобиля, 10)

в інтересах Житомирської обласної ради, код ЄДРПОУ 13576948, юридична адреса: місто Житомир, майдан Корольова, 1.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .

Третя особа: Комунальне некомерційне підприємство «Житомирська обласна дитяча клінічна лікарня» Житомирської обласної ради, код ЄДРПОУ 02774119, адреса: Житомирська область, с. Станишівка, шосе Сквирське, 6.

Суддя В. М. Хомич

СудМалинський районний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення11.09.2023
Оприлюднено13.09.2023
Номер документу113358254
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них завданої внаслідок ДТП

Судовий реєстр по справі —283/1594/23

Рішення від 11.09.2023

Цивільне

Малинський районний суд Житомирської області

Хомич В. М.

Ухвала від 10.07.2023

Цивільне

Малинський районний суд Житомирської області

Хомич В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні