Рішення
від 04.09.2023 по справі 916/2576/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"04" вересня 2023 р.м. Одеса Справа № 916/2576/23Господарський суд Одеської області у складі:

Судді Гута С.Ф.,

секретар судового засідання Борисова Н.В.,

за участю представників сторін:

від позивача: Гавриленко Є.В.,

від відповідача: не з`явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Білгород-Дністровської міської ради до відповідача: Приватного підприємства УНІВЕРСАЛ-СЕРВІС про стягнення 40687,21 грн безпідставно збережених коштів.

Встановив:

Білгород-Дністровська міська рада (далі Міська рада, Позивач) звернулась до Господарського суду Одеської області із позовною заявою про стягнення з Приватного підприємства УНІВЕРСАЛ-СЕРВІС (далі ПП УНІВЕРСАЛ-СЕРВІС, Відповідач) 40687,21 грн безпідставно збережених коштів за користування земельними ділянками (кадастровий номер 5110300000:01:001:0598, площею 0,0549 га, кадастровий номер 5110300000:01:001:0599, площею 0,0243 га) без договору оренди у період з 01.01.2022 р. по квітень 2023 р.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Господарського суду Одеської області від 15.06.2023 р. позовній заяві Міської ради присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 916/2576/23 та визначено суддю Гута С.Ф. для її розгляду.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 20.06.2023 р. прийнято позовну заяву Міської ради до розгляду та відкрито провадження у справі № 916/2576/23, ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 18.07.2023 р.

Надіслана ПП УНІВЕРСАЛ-СЕРВІС на зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань адресу копія ухвали про відкриття провадження у справі повернулась неврученою із відміткою поштової установи про відсутність адресата за вказаною адресою.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 18.07.2023 р. відкладено розгляд справи на 04.09.2023 р., поза межами строку, встановленого статтею 248 ГПК України, у розумний строк, достатній для забезпечення можливості реалізації учасниками процесу відповідних процесуальних прав з урахуванням запровадженого в Україні воєнного стану.

Враховуючи те, що надіслана ПП УНІВЕРСАЛ-СЕРВІС на зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань адресу копія ухвали суду про відкриття провадження у справі повернулась неврученою із відміткою поштової установи про відсутність адресата за вказаною адресою, господарським судом з метою додаткового повідомлення Відповідача про судове провадження розміщено оголошення на офіційному сайті судової влади України - https://od.arbitr.gov.ua/sud5017/gromadyanam/call/1453124/, https://od.arbitr.gov.ua/sud5017/gromadyanam/call/1455778/.

Ухвалами Господарського суду Одеської області забезпечено участь представника Міської ради в судових засіданнях в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду після звернення із відповідним клопотанням.

Надіслана ПП УНІВЕРСАЛ-СЕРВІС на зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань адресу копія ухвали від 18.07.2023 р. у справі повернулась неврученою із відміткою поштової установи про відсутність адресата за вказаною адресою.

У призначене на 04.09.2023 р. судове засідання представник Відповідача не з`явився, ПП УНІВЕРСАЛ-СЕРВІС про призначене судове засідання повідомлялось в передбаченому законодавством порядку. В процесі розгляду справи представник Міської ради підтримував заявлені позовні вимоги та наполягав на задоволенні позову в повному об`ємі.

Відповідно до пункту 5 частини 6 статті 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси, відтак надіслані Відповідачу ухвали вважаються врученими належним чином.

У відповідності до приписів пункту 94 Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 р. № 270, для отримання поштових відправлень юридична особа повинна забезпечити створення умов доставки та вручення поштових відправлень відповідно до вимог Закону України Про поштовий зв`язок, цих Правил. Ухвали Господарського суду Одеської області надсилались на адресу ПП УНІВЕРСАЛ-СЕРВІС зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, проте отримання їх Відповідачем залежить від суб`єктивної поведінки останнього.

Додатково, у даному випадку суд враховує, що за приписами частини 1 статті 9 ГПК України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.

Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.

Згідно з частинами 1 та 2 статті 3 Закону України "Про доступ до судових рішень" для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.

Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (частина 1 статті 4 Закону України "Про доступ до судових рішень").

В ході розгляду даної справи Господарським судом Одеської області, у відповідності до пункту 4 частини 5 статті 13 ГПК України, створено учасникам справи умови для реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.

Письмового відзиву від ПП УНІВЕРСАЛ-СЕРВІС до Господарського суду Одеської області як і інших клопотань або заяв не надходило, у зв`язку з чим у відповідності до частини 9 статті 165 ГПК України суд вирішує справу за наявними матеріалами.

04.09.2023 р. судом після повернення з нарадчої кімнати, в порядку статті 240 ГПК України, проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Приписами статті 14 ГПК України встановлено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.

Дослідивши в відкритому судовому засіданні матеріали справи, надані докази, суд встановив:

14.12.2001 р. між Територіальною громадою міста Білгород-Дністровського в особі Білгород-Дністровської міської ради (Продавець) та ПП УНІВЕРСАЛ-СЕРВІС (Покупець) укладено договір купівлі-продажу будівлі (споруди, приміщення) шляхом викупу, у відповідності до пункту 1.1. якого Продавець зобов`язується передати у власність Покупцю будівлі харчоблоку та господарчу будівлю: розташованих: 67700 Одеська область, м. Білгород-Дністровський, пров. Кірова № 2, що складається в цілому з: саманної будівлі харчоблоку літ Б і кам`яно-бутової будівлі харчоблоку літ В, загальною площею 76,2 кв.м., цегельної господарчої будівлі, загальною площею 80,6 кв.м. літ Р, належних на підставі свідоцтва про право власності, виданого виконкомом Білгород-Дністровської міської ради 26.09.2001 року, зареєстрованого в Білгород-Дністровському МБТІ 03.10.2001 року в реєстрову книгу № 1 за реєстровим № 689, а Покупець зобов`язується прийняти майно і сплатити за нього ціну відповідно до умов, що визначені в цьому Договорі.

Право власності на будівлю переходить до Покупця з моменту нотаріального посвідчення цього Договору (пункт 1.2 Договору).

Договір підписано представниками сторін, скріплено печатками контрагентів, 14.12.2001 р. посвідчено приватним нотаріусом Білгород-Дністровського районного нотаріального округу Чухрай Т.Ю. та зареєстровано в реєстрі за № 7333.

14.12.2001 р. між Продавцем та Покупцем підписано акт передачі майна державного підприємства на підставі вищедослідженого Договору будівель харчоблоку літ «Б» «В» та господарчу будівлю літ «Р», розташовані: пров. Кірова № 2 (в подальшому провулок Кірова у місті Білгород-Дністровський перейменовано на провулок Офіцерський).

Рішенням Міської ради від 17.04.2008 р. № 473-V «Про визначення та встановлення орендної плати за землю в місті Білгород-Дністровському» затверджено Додаток № 1 «Коефієнти, які характеризують функціональне використання земельної ділянки (Кф)» в новій редакції, відповідно до якого коефіцієнт за користування земель для обслуговування ательє, салону, перукарні, офісу, аптеки, платних лікувальних закладів та інших об`єктів побуту складає 6.

25.02.2021 р. ПП УНІВЕРСАЛ-СЕРВІС звернулось до Міської ради із заявою на отримання адміністративних послуг, відповідно до якої просить винести на розгляд сесії міської ради питання про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної та укладання двох окремих договорів оренди для обслуговування будівель майстерень по технічному обслуговування та ремонту складеної побутової техніку та офісу за адресою: Одеська обл., м. Білгород-Дністровський, пров. Офіцерський, 2.

Рішенням Міської ради від 27.05.2021 р. № 187-VIII затверджено технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, що знаходиться в оренді ПП УНІВЕРСАЛ-СЕРВІС, розташовану по пров. Офіцерський, 2, м. Білгород-Дністровський, для обслуговування будівель майстерень по технічному обслуговуванню та ремонту складної побутової техніки та офісу, кадастровий номер 5110300000:01:001:0123, загальною площею 0,0792 га, у межах та розмірах, визначених технічною документацією, на окремі земельні ділянки: площею 0,0549 га, кадастровий помер 5110300000:01:001:0598; площею 0,0243 га, кадастровий номер 5110300000:01:001:0599; згідно п.1 цього рішення договір оренди земельної ділянки від 30.05.2007 р., з кадастровим номером 5110300000:01:001:0123, зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, номер запису про інше речове право: 7554006 від 28.10.2014 р., вважається припиненим; надано ПП УНІВЕРСАЛ-СЕРВІС в оренду строком до 13.11.2061 р. земельну ділянку площею 0,0549 га, кадастровий номер 5110300000:01:001:0598, та земельну ділянку площею 0,0243 га, кадастровий номер 5110300000:01:001:0599, розташовані по пров. Офіцеський, 2, в м. Білгород-Дністровський; зобов`язано ПП УНІВЕРСАЛ-СЕРВІС укласти договори оренди землі та здійснити заходи щодо реєстрації прав оренди.

Відповідно до сформованого 15.09.2022 р. витягу № НВ-00009379922022 з Державного земельного кадастру про земельну ділянку із кадастровим номером 5110300000:01:001:0598, площею 0,0549 га остання перебуває у комунальній власності територіальної громади міста Білгород-Дністровський в особі Білгород-Дністровської міської ради із адресою місце розташування: Одеська обл., м. Білгород-Дністровський, пров. Офіцерський, 2.

Відповідно до сформованого 15.09.2022 р. витягу № НВ-0000938022022 з Державного земельного кадастру про земельну ділянку із кадастровим номером 5110300000:01:001:0599, площею 0,0243 га, остання перебуває у комунальній власності територіальної громади міста Білгород-Дністровський в особі Білгород-Дністровської міської ради із адресою місце розташування: Одеська обл., м. Білгород-Дністровський, пров. Офіцерський, 2.

Відповідно до Витягу з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки із кадастровим номером 5110300000:01:001:0598, сформованого Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області 28.01.2022 р., її розмір становить 660628,17 грн.

Відповідно до Витягу з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки із кадастровим номером 5110300000:01:001:0599, сформованого Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області 28.01.2022 р., її розмір становить 292409,19 грн.

Відповідно до Витягу з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки із кадастровим номером 5110300000:01:001:0598 № НВ-9902182882023, сформованого 20.01.2023 р., її розмір становить 760315,56 грн.

Відповідно до Витягу з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки із кадастровим номером 5110300000:01:001:0599 № НВ-9902183382023, сформованого 20.01.2023 р., її розмір становить 336533,12 грн.

Відповідно до представлених інформаційних довідок з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна за адресою місцезнаходження: Одеська обл., м. Білгород-Дністровський, пров. Офіцерський, буд, 2, відсутні відомості стосовно зареєстрованих договір оренди.

Згідно із представленою довідкою фінансового управління Міської ради ПП УНІВЕРСАЛ-СЕРВІС протягом 01.06.2021 р. 31.12.2021 р. сплачено 30324,00 грн, а протягом 2022 р. сплачено 4332,00 грн орендної плати з юридичних осіб (ККДБ 18010600), у той же час протягом 2022 р. сплачено 26235,00 грн, а станом на 01.05.2023 р. 7865,00 грн земельного податку з юридичних осіб (ККДБ 18010500).

Міська рада зверталась до ПП УНІВЕРСАЛ-СЕРВІС із претензіями стосовно використання земельних ділянок без правовстановлюючих документів та пропозицією сплатити безпідставно збережені кошти, проти вимоги останніх залишилась проігнорованими.

Дослідивши в відкритому судовому засіданні матеріали справи, надані докази, проаналізувавши норми чинного законодавства, суд дійшов наступних висновків:

Згідно із частиною 1 статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: повернення виконаного за недійсним правочином; витребування майна власником із чужого незаконного володіння; повернення виконаного однією із сторін у зобов`язанні; відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.

Відповідно до статті 125 ЗК України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Перехід прав на земельну ділянку, пов`язаний із переходом права на будинок, будівлю або споруду, регламентований у ЗК України. Так, якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об`єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача (частина 2 статті 120 ЗК України). Набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці, є підставою припинення права користування земельною ділянкою у попереднього землекористувача (пункт е частини першої статті 141 ЗК України).

Відповідно до частини 1 статті 93 ЗК України право оренди земельної ділянки це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

У випадку використання землекористувачем сформованої земельної ділянки комунальної власності, якій присвоєно окремий кадастровий номер, без оформлення договору оренди власник такої земельної ділянки (орган місцевого самоврядування, який представляє інтереси територіальної громади) може захистити своє право на компенсацію йому вартості неотриманої орендної плати в порядку статті 1212 ЦК України.

Право оренди земельної ділянки виникає на підставі відповідного договору з моменту державної реєстрації цього права. Проте з огляду на приписи частини другої статті 120 ЗК України не вважається правопорушенням відсутність у власника будинку, будівлі, споруди зареєстрованого права оренди на земельну ділянку, яка має іншого власника і на якій розташоване це нерухоме майно. До моменту оформлення власником об`єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об`єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними. Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав сплатити за користування нею, зобов`язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 ЦК України.

Зазначені правові висновки викладено в постановах Великої Палати Верховного Суду від 23 травня 2018 року у справі № 629/4628/16-ц, від 20 листопада 2018 року у справі № 922/3412/17, від 09 листопада 2021 р. у справі № 905/1680/20.

Отже, враховуючи встановлення факту відсутності у ПП УНІВЕРСАЛ-СЕРВІС правової підстави для набуття земельних ділянок із кадастровими номерами 5110300000:01:001:0598 та 5110300000:01:001:0599 у користування, наразі є підстави для застосування статті 1212 Цивільного кодексу України.

При цьому ПП УНІВЕРСАЛ-СЕРВІС зверталось до Міської ради із заявою стосовно поділу земельної ділянки та укладення двох окремих договорів земельних ділянок, після якої рішенням Міської ради від 27.05.2021 р. № 187-VIII надано Відповідачу в оренду в строк до 13.11.2061 р. земельні ділянки із вищезазначеними кадастровими номерами та зобов`язано укласти відповідні договори оренди.

Як зазначено судом в описовій частині цього рішенням, рішенням Міської ради від 17.04.2008 р. № 473-V «Про визначення та встановлення орендної плати за землю в місті Білгород-Дністровському» затверджено Додаток № 1 «Коефіцієнти, які характеризують функціональне використання земельної ділянки (Кф)» в новій редакції, відповідно до якого коефіцієнт за користування земель для обслуговування ательє, салону, перукарні, офісу, аптеки, платних лікувальних закладів та інших об`єктів побуту складає 6. Окрім того, в описовій частині рішення досліджено витяги з нормативної грошової оцінки земельних ділянок із кадастровими номерами 5110300000:01:001:0598 та 5110300000:01:001:0599.

Згідно зі статтею 206 ЗК України використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Плата за землю це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України).

Земельним податком є обов`язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів, а орендна плата для цілей розділу XII цього Кодексу обов`язковий платіж за користування земельною ділянкою державної або комунальної власності на умовах оренди (підпункти 14.1.72, 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України). Отже, законодавець розмежовує поняття "земельний податок" та "орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності" в залежності від правових підстав передання прав землекористування такими ділянками.

Статтею 22 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що орендна плата справляється у грошовій формі. Розрахунки щодо орендної плати за земельні ділянки, що перебувають у державній і комунальній власності, здійснюються виключно у грошовій формі.

При цьому пунктами 271.1.1 та 271.1.1.2 статті 271 ПК України передбачено, що базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельної ділянки, нормативну грошову оцінку якої не проведено.

В свою чергу пунктом 288.5 статті 288 ПК України передбачено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою за розмір земельного податку: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки; для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, - у розмірі не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області.

Перевіривши представлений Міською радою розрахунок безпідставно збережених ПП УНІВЕРСАЛ-СЕРВІС коштів, господарським судом встановлено, що він виконаний у відповідності до приписів чинного законодавства з урахуванням здійснених Відповідачем оплат, відтак господарський суд доходить до висновку, що стягненню з ПП УНІВЕРСАЛ-СЕРВІС на користь Міської ради підлягає 40687,21 грн безпідставно збережених коштів, у вигляді орендної плати, утриманих Відповідачем за користування, без укладання договору оренди землі, земельними ділянками (кадастровий номер 5110300000:01:001:0598, площею 0,0549 га, кадастровий номер 5110300000:01:001:0599, площею 0,0243 га) без договору оренди у період з 01.01.2022 р. по квітень 2023 р.

Відповідно до вимог частини 1 статті 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно із частиною 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

У відповідності до статті 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до статті 78 ГПК України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.

Приписи статті 79 ГПК України встановлюють, що наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Частинами 1-3 статті 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (пункт 87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Салов проти України" від 06.09.2005 р.).

У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Надточий проти України" від 15.05.2008 р. зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.

Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.

Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об`єктивного з`ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.

У рішенні від 03.01.2018 р. Віктор Назаренко проти України (Заява № 18656/13) ЄСПЛ наголосив, що принцип змагальності та принцип рівності сторін, які тісно пов`язані між собою, є основоположними компонентами концепції справедливого судового розгляду у розумінні пункту 1 статті 6 Конвенції. Вони вимагають справедливого балансу між сторонами: кожній стороні має бути надана розумна можливість представити свою справу за таких умов, що не ставлять її чи його у явно гірше становище порівняно з протилежною стороною. Під загрозою стоїть впевненість сторін у функціонуванні правосуддя, яке ґрунтується, зокрема, на усвідомленні того, що вони матимуть змогу висловити свої думки щодо кожного документа в матеріалах справи (рішення у справі Беер проти Австрії (Beer v. Austria), заява № 30428/96, пункти 17,18, від 06 лютого 2001 року).

Пунктом 2 частини 1 статті 129 ГПК України встановлено, що судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст.13,20,73,74,76,86,129,165,232,233,237,238,240,241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Білгород-Дністровської міської ради до відповідача: Приватного підприємства УНІВЕРСАЛ-СЕРВІС про стягнення 40687,21 грн безпідставно збережених коштів задовольнити.

Стягнути з Приватного підприємства УНІВЕРСАЛ-СЕРВІС (67700, Одеська обл., м. Білгород-Дністровський, пров. Кірова, буд. 2, Код ЄДРПОУ 21006805) на користь Білгород-Дністровської міської ради (67700, Одеська обл., м. Білгород-Дністровський, вул. Михайлівська, буд. 56, Код ЄДРПОУ 26275763) 40687/сорок тисяч шістсот вісімдесят сім/грн 21 коп. безпідставно збережених коштів та 2684/дві тисячі шістсот вісімдесят чотири/грн 00 коп. витрат по сплаті судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Наказ видати в порядку статті 327 ГПК України.

Повний текст складено 11 вересня 2023 р.

Суддя С.Ф. Гут

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення04.09.2023
Оприлюднено13.09.2023
Номер документу113386942
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань про відшкодування шкоди

Судовий реєстр по справі —916/2576/23

Рішення від 04.09.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Гут С.Ф.

Ухвала від 18.07.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Гут С.Ф.

Ухвала від 20.06.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Гут С.Ф.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні