ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,
e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"06" вересня 2023 р. Справа № 918/684/23
Господарський суд Рівненської області у складі: суддя Романюк Р.В.,
за участю секретаря судового засідання Шандалюк А.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу
за позовом Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Полюс - Сервіс"
про стягнення коштів
За участю представників сторін:
від позивача: Янкевич Л.Д. (довіреність № Др-32-0623 від 01.06.2023 р.);
від відповідача: не з`явився.
ВСТАНОВИВ:
Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз" звернулося до Господарського суду Рівненської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Полюс - Сервіс", в якому просить стягнути вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в сумі 483 706,64 грн.
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 01.01.2016 року між позивачем та відповідачем укладено договір розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) шляхом підписання споживачем заяви-приєднання № 09420DR9DQIP016, укладеної на умовах Типового договору розподілу природного газу.
Позивач зазначає, що 01.02.2022 року працівниками АТ "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз" було складено акт про порушення № RV 000036 на об`єкті ТОВ "Полюс - Сервіс", який знаходиться за адресою: вул. Варшавська, 8, м. Сарни, яким встановлено порушення п. п. 1 п.1 глави 4 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, що полягає в несанкціонованому газопроводі. Споживачем самовільно під`єднаний зовнішній газопровід, фізично з`єднаний, врізаний в газорозподільну систему зовнішнього газопостачання, витрати (споживання) природного газу через який не обліковується комерційним вузлом обліку (лічильником газу).
За результатом розгляду комісією АТ "Рівнегаз" акта про порушення № RV 000036 від 01.02.2022 року, протокол засідання комісії № 000036 від 26.05.2022 року було задоволено акт про порушення. Відповідно до акта-розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості проведено нарахування об`єму природного газу за номінальною потужністю газового обладнання споживача (несанкціонованого споживача) за період з останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його повірки) до виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення. Згідно з актом - розрахунком необлікованого об`єму та обсягу природного газу від 26.05.2022 р. відповідачу нараховано об`єм газу 21 752,633 м3, що становить 1 195 922,36 грн вартості об`єму необлікованого (донарахованого) природного газу.
Позивач вказує, що з врахуванням заяви ТОВ "Полюс - Сервіс" (заперечення - відзиву) № 24 від 24.04.2023 року, в частині перегляду вихідних даних на підставі яких було здійснено перерахунок розподіленого об`єму природного газу, повторно було проведено засідання комісії з розгляду акта про порушення за участю представників ТОВ "Полюс - Сервіс". Рішенням комісії (протокол засідання комісії № 000036-ІІ від 18.05.2023 р.) було задоволено акт про порушення та здійснено перерахунок розподіленого об`єму газу з врахуванням максимальної потужності газового котла, зазначеної в паспорті газоспоживаючого обладнання, а також виходячи з кількості обладнання, яка зазначена у взаємно підписаних між Оператором ГРМ та ТОВ "Полюс - Сервіс" документах. 29.05.2023 року позивачем листом доведено до відома ТОВ "Полюс - Сервіс" про рішення комісії АТ "Рівнегаз" та надано акт - розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу від 26.05.2023 р. та рахунок на оплату № 63007506 від 25.05.2023 р. на суму 483 706,64 грн. Однак, відповідачем не вжиті заходи про задоволення законних вимог про проведення оплати.
05.09.2023 року до суду від відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи відповідно до якого, у зв`язку з перебуванням на стаціонарному лікуванні директора ТОВ "Полюс - Сервіс", просить суд визнати поважними причини неявки представника ТОВ "Полюс - Сервіс" та відкласти розгляд справи на іншу дату
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року, яка ратифікована Україною 17.07.1997 року, яка гарантує не право бути особисто присутнім у судовому засіданні під час розгляду цивільної справи, а більш загальне право ефективно представляти свою справу в суді та нарівні з протилежною стороною користуватися правами, передбаченими принципом рівності сторін. Пункт 1 ст. 6 Конвенції надає Державам можливість на власний розсуд обирати засоби гарантування цих прав сторонам провадження. Отже, питання особистої присутності, форми здійснення судового розгляду, усної чи письмової, а також представництва у суді є взаємопов`язаними та мають аналізуватися у більш ширшому контексті "справедливого суду", гарантованого ст. 6 Конвенції. Суд повинен встановити, чи було надано заявнику, стороні цивільного провадження, розумну можливість ознайомитися з зауваженнями або доказами, наданими іншою стороною, та представити свою справу в умовах, що не ставлять його у явно гірше становище порівняно з опонентом протилежною стороною (рішення у справі "Лопушанський проти України").
Передбачене ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується з обов`язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження. Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції (рішення у справах "Union Alimentaria Sanders SA v. Spain", "Смірнова проти України", "Красношапка проти України").
З огляду на викладене, з метою дотримання строків розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановлених ст. 248 ГПК України, суд у задоволенні клопотання про відкладення судового розгляду справи відмовляє.
Прийняті у справі судові рішення та інші процесуальні дії.
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 12.07.2023 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін та призначено розгляд справи на "02" серпня 2023 р.
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 02.08.2023 року розгляд справи відкладено на "06" вересня 2023 р.
Представник позивача в судовому засіданні 06.09.2023 року підтримала позовні вимоги з підстав, зазначених у позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання 06.09.2023 року не з`явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчить клопотання відповідача про відкладення розгляду справи.
До господарського суду повернулася ухвала суду від 02.08.2023 року, з відміткою поштового відділення "за закінченням терміну зберігання", яка направлялася на адресу відповідача, вказану в позовній заяві 33500, Рівненська обл., м. Сарни, вул. Варшавська, 8.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань від 06.09.2023 р., місцезнаходження ТОВ "Полюс - Сервіс" (код ЄДРПОУ 13981494) Україна, 34500, Рівненська обл., Сарненський р-н, м. Сарни, вул. Варшавська, буд. 8.
Інша адреса відповідача, ніж та, яка зазначена позивачем у позовній заяві та Єдиному державному реєстрі, суду не відома.
Господарський суд звертає увагу на те, що направлення листів рекомендованою кореспонденцією на дійсні адреси є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним. При цьому отримання зазначених листів адресатом перебуває поза межами контролю відправника, у цьому випадку суду.
При цьому, суд враховує правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 20.07.2021 р. у справі № 916/1178/20, де зазначено, що направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, а, у даному випадку, суду.
Також, суд враховує висновок, викладений у постанові Верховного Суду від 19.12.2022 р. у справі № 910/1730/22, згідно якого у разі якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії або судове рішення направлено судом рекомендованим листом за належною поштовою адресою, яка була надана суду відповідною стороною, за відсутності відомостей у суду про наявність у такої сторони інших засобів зв`язку та/або адреси електронної пошти, необхідність зазначення яких у процесуальних документах передбачена статтями 162, 165, 258, 263, 290, 295 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), і судовий акт повернуто підприємством зв`язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то необхідно вважати, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії або про прийняття певного судового рішення у справі.
Ухвалу суду від 02.08.2023 року надіслано на поштову адресу відповідача, а тому суд вважає, що ним вчинено всі можливі дії щодо належного повідомлення відповідача про розгляд справи господарським судом.
Крім того, слід зазначити, що позивачем було отримано ухвалу суду від 12.07.2023 року про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі за вищевказаною адресою відповідача, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення № 33013 1260802 3, яке наявне в матеріалах справи.
На підставі зазначеного, відповідно до ст. 242 ГПК України, ухвала суду від 02.08.2023 року вважається врученою, а відповідач таким, що належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання.
Статтею 42 ГПК України визначено права та обов`язки учасників судового процесу.
Відповідно до ч. 1 ст. 43 ГПК України, учасники судового процесу та їх представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається.
Згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" визначено, що судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання, крім ухвал про арешт майна та тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальних провадженнях, які підлягають оприлюдненню не раніше дня їх звернення до виконання. Судові рішення також можуть публікуватися в друкованих виданнях із додержанням вимог цього Закону.
Частинами 1 та 2 статті 3 Закону України "Про доступ до судових рішень" передбачено, що для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. (далі - Реєстр) - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень. функціонує в межах Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України "Про доступ до судових рішень").
З огляду на вказане учасники справи не були позбавлені права та можливості ознайомитись з ухвалами у Єдиному державному реєстрі судових рішень.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно з ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно з ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Оскільки відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву, справа розглядається за наявними матеріалами у відповідності до приписів ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 ГПК України.
Згідно з ч. 1 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
За таких обставин, враховуючи, що неявка відповідача не перешкоджає всебічному, повному та об`єктивному розгляду всіх обставин справи, відтак, керуючись статтею 202 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
Акціонерним товариством "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз" на підставі типового договору розподілу природного газу, який є публічним та регламентує порядок і умови забезпечення цілодобового доступу Споживача до газорозподільної системи, розподіл (переміщення) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об`єкта Споживача та переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу до об`єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільнох системи, надається послуга з розподілу природного газу Товариству з обмеженою відповідальністю "Полюс - Сервіс", про що підписана заява - приєднання № 09420DR9DQIP016 від 01.01.2016 р. до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим).
Відповідно до 1.3. Договору, цей Договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного Кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання Споживача до умов цього Договору (акцептування договору) є вчинення Споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема надання підписаної Споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього Договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє Споживачу Інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього Договору, та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.
Згідно п. 2.1 Договору, за цим Договором Оператор ГРМ зобов`язується надати Споживачу послугу з розподілу природного газу, а Споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором.
Згідно із п.п. 4 п. 7.2. Договору, оператор ГРМ має право перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі встановленого на об`єкті Споживача, у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем.
01.02.2022 року АТ "Рівнегаз" було проведено обстеження вузла обліку природного газу на об`єкті ТОВ "Полюс - Сервіс" за адресою: м. Сарни, вул. Варшавська, 8, про що складено Акт про порушення № RV 000036 від 01.02.2022 р., яким встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: порушення п.п. 1 п. 1 глави 2 розділу XI Кодексу ГРМ - наявність несанкціонованого газопроводу (самовільно під`єднаний зовнішній газопровід, фізично з`єднаний, врізаний в газорозподільну систему зовнішнього газопостачання, витрати (споживання) природного газу через який не обліковується комерційним вузлом обліку (лічильником газу)).
Про фіксування цього факту в присутності представника споживача був складений акт про порушення № RV 000036 від 01.02.2022 р., від підпису акту представник Нікітчук Н.М. відмовилася.
У акті про порушення № RV 000036 від 01.02.2022 р. зазначено, що комісія Оператора ГРМ з розгляду цього Акту буде проводити засідання 24.03.2022 року о 11:00 год. за адресою: м. Рівне, вул. Івана Вишенського, 4.
24.03.2022 року відбулось засідання комісії АТ "Рівнегаз" з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу газорозподільних систем до порядку денного якої було включено питання щодо розгляду акта № RV 000036 від 01.02.2022 р. про порушення вимог пп. 1, п. 1, гл. 2, розділу XI Кодексу газорозподільних систем, який складений за адресою: м. Сарни, вул. Варшавська, 8, рішення якої оформлено протоколом № 000036. Як вбачається з протоколу № 000036 від 24.03.2022 року комісією АТ "Рівнегаз" вирішено (постановлено) розгляд акту про порушення № RV 000036 від 01.02.2022 р., що складений за адресою: м. Сарни, вул. Варшавська, 8 відкласти.
Позивачем направлено рекомендованим листом на адресу відповідача лист (№ 330-Сл-4239-0622 від 15.06.2022 року) в якому зазначено про розгляд 26.05.2022 року акту про порушення № 000036 від 01.02.2022 р. та надіслано відповідачу акт - розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості від 26.05.2022 року, та рахунок на оплату № 62009859 від 26.05.2022 року на суму 1 195 922,36 грн.
ТОВ "Полюс - Сервіс" звернулося листом 26.05.2022 року до АТ "Рівнегаз" в якому просило скасувати акт перевірки та повернутись до добрих стосунків які були до 28.01.22 р.
АТ "Рівнегаз" листом № 330-Лв-5792-0523 від 11.05.2023 року на лист № 24 від 24.04.2023 р. запросило ТОВ "Полюс - Сервіс" на засідання комісії, для розгляду обставин викладених у зверненні, яке буде проводитися 18.05.2023 року.
18.05.2023 року відбулось засідання комісії АТ "Рівнегаз", рішення якої оформлено протоколом № 000036 -П, з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу газорозподільних систем до порядку денного якої було включено розгляд заяви (заперечення-відзиву) ТОВ "Полюс - Сервіс" № 24 від 24.04.2023 року, що зареєстрована в АТ "Рівнегаз" 26.04.2023 р. за № Сл-1814-33001-0423, в частині перегляду вихідних даних, на підставі яких було здійснено перерахунок розподіленого об`єму природного газу споживачу ТОВ "Полюс - Сервіс".
Як вбачається з протоколу № 000036-П від 18.05.2023 року комісією АТ "Рівнегаз" вирішено (постановлено): акт - розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості по акту про порушення Кодексу ГРМ № 000036 - визнати недійсним; скласти акт - розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості з урахуванням зауважень споживача.
АТ "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз" направлено рекомендованим листом на адресу відповідача лист (№ 330-Сл-6551-0523 від 29.05.2023 року) "Про направлення документів" відповідно до якого надіслано ТОВ "Полюс - Сервіс" акт - розрахунок № 000036 необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості від 18.05.2023 року та рахунок на оплату № 63007506 від 25.05.2023 року на суму 483 706,64 грн.
Згідно з актом - розрахунком № 000036 необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості від 18.05.2023 року, період розрахунку з 07:00 год 30.11.2021 по 11:55 год 01.02.2022 - становить 1516,92 годин. Кількість спожитого газу - 8 798,14 м3. Загальна вартість необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу становить 483 706,64 грн з ПДВ.
Вищевказаний лист № 330-Сл-6551-0523 від 29.05.2023 року із документами (актом та рахунком) отримано відповідачем 01.06.2023 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 33027 1170221 8.
Враховуючи вищезазначене, позивач вважає, що відповідачем допущено порушення п.п. 1 п. 1 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем (що полягає у наявності несанкціонованого газопроводу - самовільно під`єднаний зовнішній газопровід, фізично з`єднаний, врізаний в газорозподільну систему зовнішнього газопостачання, витрати (споживання) природного газу через який не обліковується комерційним вузлом обліку (лічильником газу)), відтак просить суд стягнути вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в сумі 483 706,64 грн.
Доказів сплати відповідачем станом на час розгляду справи вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в сумі 483 706,64 грн суду не подано.
Матеріали справи не містять доказів оскарження відповідачем у судовому порядку акта про порушення № 000036 від 01.02.2022 року та протоколу засідання АТ "Рівнегаз" від 18.05.2023 року.
Доказів про те, що вказаний розрахунок є неправильним, або не відповідає нормам Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою НКРЕ КП № 2494 від 30.09.2015 року, суду не подано.
Норми права, що підлягають до застосування, та мотиви їх застосування, оцінка аргументів, наведених сторонами.
За змістом статті 40 Закону України "Про ринок природного газу" визначено, що розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами. За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов`язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов`язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу. Типовий договір розподілу природного газу затверджується Регулятором. Оператор газорозподільної системи має забезпечити додержання принципу недискримінації під час укладення договорів розподілу природного газу з замовниками. Договір розподілу природного газу є публічним.
Взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб`єктами ринку природного газу, правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування розподільних систем визначає Кодекс газорозподільних систем, затверджений Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 30.09.2015р. № 2494 (далі - Кодекс ГРС).
Згідно із пунктами 3 та 4 глави 3 Розділу VI Кодексу газорозподільних систем, договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу. Оператор ГРМ зобов`язаний на головній сторінці свого вебсайту, а також в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності, та власних центрах обслуговування споживачів розмістити редакцію договору розподілу природного газу та роз`яснення щодо укладення та приєднання споживача до договору розподілу природного газу. Договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному вебсайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору. На письмову вимогу споживача Оператор ГРМ зобов`язаний протягом десяти робочих днів з дати отримання такого письмового звернення надати споживачу підписану уповноваженою особою Оператора ГРМ письмову форму договору розподілу природного газу.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 р. № 2498 "Про затвердження Типового договору розподілу природного газу", відповідно до статті 40 Закону України "Про ринок природного газу" затверджено Типовий договір розподілу природного газу.
Відповідно до п. 2 гл. 9 розділу Х Кодексу газорозподільних систем, перевірка комерційного ВОГ, а також контрольний огляд вузла обліку здійснюються у будь-який час доби та у присутності споживача (суміжного суб`єкта природного газу) або його представника, крім випадків, передбачених цим розділом.
Розділом XI Кодексу газорозподільних систем передбачено порядок перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об`ємів природного газу у разі виявлення порушень вимог цього Кодексу
Види порушень, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) об`ємів природного газу або зміна їх режиму нарахування наведені у Главі 2 Розділу XI Кодексу газорозподільних систем.
Відповідно до п. 1 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать: 1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об`єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; 5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.
Відповідно до п. 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем, несанкціонований газопровід - самовільно під`єднаний газопровід (газовий відвід, штуцер, патрубок), у тому числі без наявного підключеного газового обладнання, фізично з`єднаний, зокрема вварений, врізаний, з газорозподільною системою або газовою мережею внутрішнього газопостачання, витрата (споживання) природного газу через який не обліковується комерційним вузлом обліку (лічильником газу).
Згідно з п.п. 6 п. 7 глави 9 розділу Х Кодексу газорозподільних систем, у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про наявність несанкціонованого газопроводу.
Відповідно до п. 1 глави 1 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, норми цього розділу щодо перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування природного газу споживачу, у тому числі побутовому споживачу, який уклав з Оператором ГРМ договір розподілу природного газу, а також несанкціонованому споживачу, який знаходиться на території ліцензованої діяльності Оператора ГРМ, застосовуються за наявності акта про порушення, складеного Оператором ГРМ відповідно до вимог цього розділу. Випадки, які потребують перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об`ємів природного газу споживачу, що має договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, без наявності акта про порушення, визначені в розділах IX - X цього Кодексу.
Пунктом 1 глави 4 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем визначено, що у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за номінальною потужністю газового обладнання споживача (несанкціонованого споживача) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Відповідно до п. 1 - п. 2, п. 4, п. 5 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 20 до цього Кодексу. Акт про порушення після пред`явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача / несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення. У разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення він вважається дійсним, якщо його підписали: або більше одного представника Оператора ГРМ, а відмова споживача (несанкціонованого споживача) від підпису акта про порушення підтверджується відеозйомкою; або представник Оператора ГРМ та одна незаінтересована особа (представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення цієї особи. Акт про порушення щодо відмови побутового споживача (фізичної особи) в доступі до власного об`єкта вважається дійсним, якщо його підписали представник Оператора ГРМ та одна незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувач або управитель будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення їх осіб. У разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення про це робиться відмітка в обох примірниках акта про порушення, один з яких надсилається споживачу (несанкціонованому споживачу) рекомендованим поштовим відправленням протягом п`яти робочих днів з дня складання такого акта. Споживач (несанкціонований споживач) та представники Оператора ГРМ під час виявлення порушення та складання акта про порушення мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявленого порушення чи інших дій та фактів, про що зазначається в акті про порушення. До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.
Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення (п. 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем).
Пунктом 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем встановлено, що за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості. При складанні акта-розрахунку враховується таке: 1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу; 2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об`ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об`єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці; 3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу має бути віднятий об`єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку; 4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються.
Вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі (абз. 1 п. 12. глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем).
Висновки суду за результатами вирішення спору.
За результатами з`ясування обставин, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були дослідженні в судовому засіданні, і з наданням оцінки всім аргументам учасників справи у їх сукупності та взаємозв`язку, як це передбачено вимогами ст.ст. 75-79, 86 ГПК України, за відсутності доказів сплати вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в результаті задоволення акта про порушення № RV 000036 від 01.02.2022 року, зважаючи, що рішення комісії АТ "Рівнегаз" з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу ГРМ, оформлене протоколом № 000036-П від 18.05.2023 року в передбаченому законом порядку не скасоване, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Полюс - Сервіс" про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в розмірі 483 706,64 грн є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат.
Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
З огляду на зазначене, враховуючи, що позов визнано обґрунтованим судом в повному обсязі, судові витрати у справі по сплаті судового збору у розмірі 7 255,60 грн покладаються на відповідача у справі.
Керуючись ст. ст. 129, 236 - 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Полюс - Сервіс" (33500, Рівненська обл., м. Сарни, вул. Варшавська, 8, код ЄДРПОУ 13981494) на користь Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз" (33027, м. Рівне, вул. Івана Вишенського, 4, код ЄДРПОУ 03366701) 483 706,64 грн (чотириста вісімдесят три тисячі сімсот шість гривень 64 копійки) вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу та 7 255,60 грн (сім тисяч двісті п`ятдесят п`ять гривень 60 копійок) витрат по сплаті судового збору.
3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Позивач (стягувач): Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз" (33027, м. Рівне, вул. Івана Вишенського, 4, код ЄДРПОУ 03366701).
Відповідач (боржник): Товариство з обмеженою відповідальністю "Полюс - Сервіс" (33500, Рівненська обл., м. Сарни, вул. Варшавська, 8, код ЄДРПОУ 13981494).
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Північно - західного апеляційного господарського суду в порядку та строки, встановлені статтями 256 - 257 Господарського процесуального кодексу України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено та підписано 11 вересня 2023 року.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://rv.arbitr.gov.ua.
Суддя Р.В. Романюк
Суд | Господарський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 06.09.2023 |
Оприлюднено | 13.09.2023 |
Номер документу | 113387178 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Рівненської області
Романюк Р.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні