СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі
11 вересня 2023 року Справа № 480/8325/23
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Кунець О.М., перевіривши матеріали позовної заяви Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Приватного підприємства "Согор" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Сумське обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (вул. Горького, 2,м. Суми,Сумська область,40011), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Приватного підприємства "Согор" (вул. Менжинського, 9,м. Суми,Сумська область,40000), в якій просить:
- стягнути з Приватного підприємства "Согор" на користь Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю адміністративно-господарські санкції у розмірі 35848,70 грн.;
- стягнути з Приватного підприємства "Согор" на користь Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 1261,92 грн.
Ухвалою суду від 08.08.2023 позовну заяву у зв`язку з порушенням ч. 2 ст. 122 КАС України залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків поданої позовної заяви шляхом надання суду заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду з даною позовною заявою, у якій зазначити поважні причини пропуску такого строку та надати докази поважності причин пропуску такого строку.
14.08.2023 від представника позивача надійшло клопотання, в якому просить визнати поважними причини пропуску строку звернення до суду з даним позовом та його поновити, яке мотивоване тим, що позивач фінансується з Державного бюджету України, а тому у Фонду не було наявних коштів на сплату судового збору для звернення до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 17.08.2023 у задоволенні клопотання Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю про визнання поважними причини пропуску строку звернення до суду відмовлено. Продовжено позивачу строк для усунення недоліків, зазначених в ухвалі від 08.08.2023, шляхом надання суду заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду з даною позовною заявою, у якій зазначити інші поважні причини пропуску такого строку та надати докази поважності причин пропуску такого строку. Строк продовжено на п`ять днів з моменту отримання копії даної ухвали.
22.08.2023 від представника позивача надійшла заява про поновлення строку звернення до суду, яка мотивована тим, що Сумське обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю 28.06.2023р. зверталося до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Приватного підприємства "Согор" про стягнення суми адміністративно - господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць дляпрацевлаштування осіб з інвалідністю у 2022 році. Додатково відділення Фонду при поданні позовної заяви просило надати відстрочення сплати судового збору.
Ухвалою суду від 28.06.2023р. по справі №480/6588/23 у задоволенні клопотання відділення Фонду про відстрочення сплати судового збору відмовлено та позовна заява залишена без руху для усунення недоліків, а саме надання до суду оригіналу документа про сплату судового збору в 7-денний строк з дня вручення ухвали.
В зв`язку з тим, що були відсутні кошти на сплату судового збору, відділення Фонду не мало можливості у встановлений судом строк надати документ про сплату судового збору, тому ухвалою суду від 11.07.2023р. по справі №480/6588/23 позовна заява була повернута відділенню Фонду.
Згідно Положення про Сумське обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, затверджено наказом Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю від 04.11.2021. №91, Сумське обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю є територіальним органом неприбуткової бюджетної установи Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю.
Відділення Фонду утримується за рахунок коштів державного бюджету і не має власних коштів. З державного бюджету відділення Фонду профінансовано 04.08.2023р. за напрямком КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки», згідно підпункту 9 п. 2.6 Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України 12.03.2012р. №333 (у редакції наказу Міністерства фінансів України 21.06.2012р. № 754) за цим кодом здійснюються видатки, які не пов`язані з придбанням товарів та послуг установами, у тому числі відшкодування судових витрат.
Враховуючи вищевикладене позивач просить визнати причини пропуску строку поважними та поновити його.
Суд зауважує, що в період з 21.08.2023 по 08.09.2023 головуюча по справі суддя перебувала у щорічній відпустці.
Після виходу з відпустки, суд, дослідивши доводи заяви позивача про поновлення строку звернення до суду, зазначає наступне.
Згідно ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною другої статті 122 КАС України передбачено, що для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб`єкту владних повноважень право на пред`явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень.
Суд бере до уваги приписи ч.2 ст.6 Кодексу адміністративного судочинства України, яка зобов`язує суд застосовувати принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Практика Європейського суду з прав людини також свідчить про те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав (справа "Стаббігс на інші проти Великобританії", справа "Девеер проти Бельгії").
Суд наголошує, що поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належними доказами.
Як зазначив позивач з даним позовом віддеілення Фонду вже зверталось в межах строку до Сумського окружного адміністративного суду, ухвалою якого 11.07.2023р. по справі №480/6588/23 позовна заява була повернута відділенню Фонду.
Отже, суд приходить висновку, що позивачем доведено поважність причин пропуску строку звернення до суду, а тому заява позивача про поновлення строку звернення до адміністративного суду із даним позовом підлягає задоволенню.
Адміністративний позов відповідає вимогам статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України. З огляду на зазначене, перешкоди для прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі Сумським окружним адміністративним судом відсутні.
Відповідно до ч. 3 ст. 257 КАС України, при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: значення справи для сторін; обраний позивачем спосіб захисту; категорію та складність справи; обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; кількість сторін та інших учасників справи; чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Згідно з ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Враховуючи наведене, а також те, що дана справа не підпадає під перелік справ, які розглядаються виключно за правилами загального позовного провадження (ч. 4 ст. 12 КАС України), суд дійшов висновку розгляд справи провести за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Керуючись ст.ст. 171, 248, 256, 257, 260, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
1. Заяву Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю про поновлення строку звернення до суду з даним позовом - задовольнити.
Поновити Сумському обласному відділенню Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю строк звернення до адміністративного суду із позовом до Приватного підприємства "Согор" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені.
2. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі № 480/8325/23 за позовом Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Приватного підприємства "Согор" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені (Номер категорії справи 112030500).
3. Розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін в приміщенні Сумського окружного адміністративного суду за адресою: м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 159, зал 203.
4. Копію ухвали про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі надіслати сторонам.
5. Встановити відповідачу 15-денний строк для подання заяви із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження та відзиву на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст. 162 КАС України, і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 162 КАС України, одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 6 ст. 162 КАС України).
Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
6. Позивач в порядку, встановленому ст. ст. 162-167 КАС України має право подати до суду відповідь на відзив, а відповідач - заперечення протягом п`яти днів з дня отримання відповідно відзиву/заперечення.
7. Роз`яснити сторонам, що інформацію у справі, що розглядається, можна отримати в мережі Інтернет на офіційному вебпорталі судової влади України на вебсторінці http://adm.su.court.gov.ua/sud1870/.
8. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя О.М. Кунець
Суд | Сумський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 11.09.2023 |
Оприлюднено | 14.09.2023 |
Номер документу | 113401966 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо соціального захисту (крім соціального страхування), з них осіб з інвалідністю |
Адміністративне
Сумський окружний адміністративний суд
О.М. Кунець
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні