ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
07 вересня 2023 року м. Дніпросправа № 340/1121/23
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Бишевської Н.А. (доповідач),
суддів: Добродняк І.Ю., Семененка Я.В.,
за участю секретаря судового засідання Поспєлової А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпро в режимі відеоконференції
апеляційну скаргу Державної податкової служби України
на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 19 травня 2023 року
у справі №340/1121/23
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Олександрійська ливарна компанія"
до Державної податкової служби України
про визнання протиправним та скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
16 березня 2023 р. Товариство з обмеженою відповідальністю "Олександрійська ливарна компанія" звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної податкової служби України, в якому просило:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної податкової служби України, про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість від 15.12.2022 року № 7876494/31907552;
- зобов`язати Державну податкову службу України врахувати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову таблицю даних податку на додану вартість, поданою ТОВ «ОЛЕКСАНДРІЙСЬКА ЛИВАРНА КОМПАНІЯ», (Код ЄДРПОУ 31907552), за датою фактичного подання - 09.12.2022 року.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 19 травня 2023 року у справі №340/1121/23 адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Олександрійська ливарна компанія" до Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії задоволено.
Судом вказано, що в спірному рішенні не зазначено, яка сама податкова інформація про здійснення позивачем ризикових операцій наявна в контролюючих органах, спірне рішення не містить ані посилань на господарську операцію, яка на думку відповідача є ризиковою, ані на підстави, за яких така операція визнана ризиковою, що свідчить про формальність прийнятого рішення. Разом із тим, на підтвердження інформації, що заробітна плата позивачем виплачується менше законодавчого рівня, відповідач не надав жодних доказів. Відтак, суд дійшов висновку, що спірне рішення про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість є необґрунтованим, протиправним та підлягає скасуванню.
Не погодившись з рішенням суду, податкова служба подала апеляційну скаргу, згідно якої просить скасувати рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 19 травня 2023 року у справі №340/1121/23, як таке що винесено з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Скаржник зазначає, що його комісією проведено ґрунтовний аналіз діяльності позивача, поданої ним податкової та іншої звітності, та встановлено, що позивач за 3 квартал 2022 року виплачує заробітну плату окремим працівникам у розмірі менше законодавчо встановленого рівня. Вказує, що позивачем подана таблиця з поясненнями, в яких не зазначено посилання на податку декларацію з податку на додану вартість, фінансову звітність малого підприємства, тощо. Звертає увагу, що в поясненнях до таблиці даних платника позивач не зазначив даних щодо подальшого використання автобуса ПАЗ-4234-РАП в господарській діяльності та не надав повідомлення за формою 20-ОПП про використання у господарській діяльності зазначеного автобуса. Зазначає, що за даними ІКС ДПС на момент прийняття спірного рішення позивач декларує від`ємне значення з податку на додану вартість, однак в пояснення до таблиці не зазначає інформацію про походження від`ємного значення з податку на додану вартість. Вважає, що спірне рішення про неврахування таблиці даних платника податку прийнято у зв`язку з наявністю податкової інформації, що свідчить про здійснення платником ризикових операції, а отже відповідач діяв в межах повноважень, визначених порядком №1165.
У судовому засіданні представником відповідача підтримано доводи апеляційної скарги, надано пояснення.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги, та зазначає:
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, позивач на підставі пункту 12 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165, подав до Державної податкової служби України таблицю даних платника податку на додану вартість № 9263347616 від 09 грудня 2022 року. До таблиці даних платника податку на додану вартість позивачем подані пояснення, в яких з посиланням на первинні документи та податкову звітність позивач описав господарські операції, які ним здійснюються в процесі статутної діяльності.
15 грудня 2022 року позивач отримав рішення Державної податкової служби України № 7876494/31907552 від 15 грудня 2022 року про неврахування таблиці даних платника податків № 9263347616 від 09 грудня 2022 року з посиланням на п. 19 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року № 1165. Підставою ухвалення оскаржуваного рішення зазначено: «наявність в контролюючих органах податкової інформації, що свідчить про здійснення платником податку ризикових операцій: заробітна плата виплачується менше законодавчого рівня».
Позивач вважаючи спірне рішення №7876494/31907552 протиправним, звернувся до суду за захистом своїх прав.
Переглядаючи рішення суду в межах доводів апеляційної скарги колегія суддів виходить із такого.
Згідно з приписами статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Постановою Кабінету Міністрів України №1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» від 11 грудня 2019 року, зокрема затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165, в редакції чинній станом на час виникнення спірних правовідносин).
Так, Порядок №1165 визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів.
Таблиця даних платника податку - зведена інформація, що подається платником податку до контролюючого органу щодо кодів видів економічної діяльності платника податку згідно з Класифікатором видів економічної діяльності, кодів товарів згідно з УКТЗЕД та/або кодів послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України (пункт 2 Порядку №1165).
Пунктами 12-19, 23 Порядку №1165 встановлено, що платник податку має право подати до ДПС таблицю даних платника податку за встановленою формою (додаток 5).
У таблиці даних платника податку зазначаються:
види економічної діяльності відповідно до КВЕД;
коди товарів згідно з УКТЗЕД, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України;
коди послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України.
Таблиця даних платника податку подається з поясненням, в якому зазначається вид діяльності, з посиланням на податкову та іншу звітність платника податку.
Таблиця даних платника податку з поясненнями розглядається комісією регіонального рівня протягом п`яти робочих днів після її отримання.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про врахування або неврахування таблиці даних платника податку, яке надсилається платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Податкового кодексу України (додаток 6).
У разі коли до контролюючого органу надійшла податкова інформація, що свідчить про надання платником податку недостовірної інформації, в таблиці даних платника податку, яка врахована, зокрема в автоматичному режимі, комісії контролюючих органів мають право прийняти рішення про неврахування таблиці даних платника податку, яке надсилається платнику податку в порядку, визначеному статтею 42 Кодексу (додаток 7).
Таблиця даних платника податку враховується у разі надходження до контролюючого органу рішення суду про скасування рішення про неврахування таблиці даних платника податку, яке набрало законної сили.
Таблиця даних платника податку подається платником податку в електронній формі засобами електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронні довірчі послуги", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Міністерством фінансів України.
Комісія центрального рівня приймає рішення про неврахування таблиці даних платника податку, розглядає скарги на рішення комісій регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (пункт 25 Порядку №1165).
Матеріалами справи підтверджено, що відповідач прийняв рішення № 7876494/31907552 від 15 грудня 2022 року про неврахування таблиці даних платника податку № 9263347616 від 09 грудня 2022 року, яка подана позивачем.
Колегія суддів звертає увагу, що у разі існування обставин, які уможливлюють врахування таблиці даних платника податків, яка подана позивачем, то відповідні обставини повинні бути чітко зазначені і конкретизовані відповідачем у рішенні, форма якого наведена зокрема у додатку 7 до Порядку №1165.
Зі змісту рішення № 7876494/31907552 вбачається, що воно прийнято відповідно до пункту 19 Порядку №1165, підставою для його прийняття є «інше: наявність в контролюючих органах податкової інформації, що свідчить про здійснення платником податку ризикових операцій: заробітна плата виплачується менше законодавчого рівня».
Апеляційним судом досліджено, що відповідачем не подано до матеріалів справи жодних доказів наявності податкової інформації про виплату позивачем заробітної плати менше законодавчого рівня.
Посилань на наявність іншої податкової інформації, що свідчить про здійснення платником податку ризикових операцій, спірне рішення не містить.
Таким чином, оскільки відповідачем не підтверджено належними та допустимими доказами існування обставин, які уможливлюють врахування таблиці даних позивача, не виконано обов`язку щодо доказування правомірності прийнятого оскаржуваного рішення, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції, що спірне рішення відповідача є протиправним та підлягає скасуванню.
В свою чергу, доводи скаржника про те, що спірне рішення про неврахування таблиці даних платника податку прийнято у зв`язку з наявність податкової інформації, яка свідчить про здійснення платником ризикових операції, свого підтвердження не знайшли.
Інші доводи апеляційної скарги не потребують правового аналізу, оскільки не мають вирішального значення.
Згідно із ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Апеляційний суд дійшов висновку, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції і не дають підстав для висновку про помилкове застосування судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права.
Керуючись статтями 241-245, 250, 315, 316, 321, 322, 327, 329 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Державної податкової служби України залишити без задоволення.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 19 травня 2023 року у справі №340/1121/23 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки передбачені ст.ст.328,329 КАС України.
Головуючий - суддяН.А. Бишевська
суддяІ.Ю. Добродняк
суддяЯ.В. Семененко
Суд | Третій апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 07.09.2023 |
Оприлюднено | 14.09.2023 |
Номер документу | 113403627 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них зупинення реєстрації податкових накладних |
Адміністративне
Третій апеляційний адміністративний суд
Бишевська Н.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні