Єдиний унікальний номер справи 183/48/22
Провадження № 2/183/657/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 липня 2023 року м. Новомосковськ Дніпропетровської області
Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді Майної Г. Є.,
з участю секретаря судового засідання Коссовича А. О.,
представника відповідача ТОВ "АП "Придніпровське" Євдакової А. М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма "Олімпекс-Агро", Товариства з обмеженою відповідальністю "Аграрне підприємство "Придніпровське", третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю "Агро-Віта 2000"? про визнання недійсною додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки,-
В С Т А Н О В И В:
У січні 2022 року позивач ОСОБА_1 звернулась до суду із вищезазначеним позовом, в обґрунтування якого посилалась на те, що вона є власником 2/3 частки земельної ділянки площею 4,8200 га (кадастровий номер 1223282000:02:057:0958), цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Голубівської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області. Власником іншої 1/3 частки вищезазначеної земельної ділянки є відповідач ОСОБА_2 , а тому така земельна ділянка перебуває у їх спільній частковій власності, частки з якої не виділені в натурі.
Вищезазначене нерухоме майно вона з відповідачем ОСОБА_2 успадкували після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка за життя, а саме 13березня 2012 року передала у строкове, платне та цільове користування земельну ділянку на правах оренди ТОВ "Агро-Віта 2000", шляхом укладання відповідного договору оренди без номеру.
Позивач зазначає, що після смерті ОСОБА_3 , вона та відповідач ОСОБА_2 успадкувавши земельну ділянку, автоматично набувають прав та обов`язків попереднього власника земельної ділянки, який за життя уклав договір оренди земельної ділянки з ТОВ "Агро-Віта 2000", тобто стали новими орендодавцями.
Успадкувавши 2/3 частини вищезазначеної земельної ділянки, 26 жовтня 2017 року нею з ТОВ "Агро-Віта 2000" було укладено додаткову угоду про заміну сторони в зобов`язанні до договору оренди земельної ділянки, а 26 грудня 2018 року між нею, ТОВ "Агро-Віта 2000" та ТОВ "Аграрне підприємство "Придніпровське" було укладено тристоронню додаткову угоду до вищезазначеного договору, за якою право орендаря 2/3 частин вищезазначеної земельної ділянки перейшло до ТОВ "Аграрне підприємство "Придніпровське", крім того цією ж додатковою угодою було внесені зміни та доповнення в основний договір.
У подальшому, а саме 10 грудня 2019 року між нею та ТОВ "Аграрне підприємство "Придніпровське" було укладено додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки, якою погоджено продовження строку дії договору до 31 грудня 2026 року.
У свою чергу, з державного реєстру речових прав на нерухоме майно, позивач дізналась про наявність існування нібито укладених орендних правовідносин щодо користування ТОВ АФ "Олімпекс-Агро" цією ж земельною ділянкою, яка в подальшому перейшла в користування ТОВ "Аграрне підприємство "Придніпровське".
Зокрема, звернувшись до відповідача із запитом про отримання інформації нею було установлено, що 13 листопада 2002 року між спадкодавцем ОСОБА_3 та ТОВ АФ "Олімпекс-Агро" було укладено договір оренди земельної ділянки, який зареєстровано в Голубівській сільській раді 26 березня 2003 року за № 870 та зареєстровано в Новомосковському районному відділі земельних ресурсів 28 березня 2003 року за № 0869.
04 вересня 2019 року між ОСОБА_2 , як спадкоємцем 1/3 частини нерухомого майна після ОСОБА_3 , ТОВ АФ "Олімпекс-Агро" та ТОВ "Аграрне підприємство "Придніпровське" було укладено додаткову угоду (про заміну сторони та внесення змін до Договору оренди) до договору оренди землі, за змістом якої ТОВ АФ "Олімпекс-Агро"передає, а ТОВ "АП "Придніпровське" приймає на себе права та обов`язки орендаря, передбачені в Договорі оренди щодо 1/3 частини земельної ділянки. Додатково між сторонами погоджено термін дії договору до 31 грудня 2026 року та переглянуто його положення в частині розміру орендної плати.
Зазначену вище додаткову угоду було зареєстровано державним реєстратором Чумаківської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області СоколенкоТ.Г. згідно з рішенням про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 37184220 від 20 вересня 2017 року, номер запису про інше речове право: 22439109, однак реєстрація вищезазначеної додаткової угоди, в супереч волевиявленню позивача, як співвласника нерухомого майна, стосується цілої частки земельної ділянки площею 4,8200 га (кадастровий номер 1223282000:02:057:0958), яка не виділена в натурі, що порушує її майнові права, крім того зазначає про те, що фактично на момент смерті спадкодавця існувала подвійна реєстрація права користування вищезазначеною земельною ділянкою за ТОВ "Агро-Віта 2000" та ТОВ АФ "Олімпекс-Агро", а тому, посилаючись на положення ст.ст. 203, 215, 216, 369 ЦК України, з метою захисту своїх майнових прав, як співвласника земельної ділянки, вона звернулась до суду із цим позовом та просить:
- визнати недійсною додаткову угоду № б/н від 04 вересня 2019 року (про заміну сторони та внесення змін до договору оренди) до договору оренди земельної ділянки площею 4,8200 га (кадастровий номер 1223282000:02:057:0958), без номеру від 13 листопада 2002 року, укладену між ОСОБА_2 , ТОВ АФ "Олімпекс-Агро" та ТОВ "АП "Придніпровське" і вирішити питання стосовно судових витрат.
Не погоджуючись із пред`явленим позовом, 30 травня 2022 року представник відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Аграрне підприємство "Придніпровське" звернувся на адресу суду із відзивом на позовну заяву, в обґрунтування якого останній зазначив про те, що він, на підставі додаткових угод до договору оренди, є орендарем земельної ділянки загальною площею 4,82 га (кадастровий номер 1223282000:02:057:0958), з яких площа 3,2294 га (2/3 частка) орендодавець ОСОБА_1 та 1,6066 га (1/3 частка) орендодавець ОСОБА_2 , визнаючи, що орендарями земельної ділянки були, як ТОВ "Агро-Віта 2000" (щодо ОСОБА_1 ) та ТОВ АФ "Олімпекс-Агро" (щодо ОСОБА_2 ) Вважав, що він не повинен з`ясовувати відносини між співвласниками цієї земельної ділянки, орендні правовідносини пройшли державну реєстрацію та він, як орендар, виконує умови укладених договорів в частині нарахування та сплати орендної плати, а тому просив у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
09 червня 2022 року позивач ОСОБА_1 звернулась на адресу суду із відповіддю на відзив ТОВ "АП "Придніпровське", в якому заперечувала проти доводів відповідача, з підстав, викладених в позовній заяві, додатково зазначаючи про наявність подвійної реєстрації права користування однією і тією ж земельною ділянкою за ТОВ "Агро-Віта 2000" та ТОВ АФ "Олімпекс-Агро", а також визнання позовних вимог відповідачем ОСОБА_2
30 червня 2022 року від відповідача ТОВ "АП "Придніпровське" на адресу суду надійшли заперечення, в яких останній просить відмовити позивачеві у задоволенні його позовних вимог з підстав, зазначених у відзиві на позовну заяву.
01 лютого 2022 року на адресу суду надійшла інформація про зареєстроване місце проживання фізичної особи-відповідача.
Ухвалою судді від 02 лютого 2022 року було прийнято позовну заяву до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін і відкрито провадження у справі. Цією ж ухвалою сторонам установлені строки для подання відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив на позовну заяву, а також заперечень.
Ухвалою суду від 09 червня 2022 року було задоволено клопотання відповідача ТОВ "Аграрне підприємство "Придніпровське", постановлено про розгляд цієї цивільної справи за правилами загального позовного провадження і призначено підготовче засідання.
Ухвалою суду від 09 лютого 2023 року постановлено про закриття підготовчого провадження у справі та її призначено до судового розгляду по суті.
У судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явилась, подала суду заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги остання підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити, не заперечувала проти ухвалення у справі заочного рішення.
Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не з`явився, подав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги визнав в повному обсязі.
Представник відповідача ТОВ АФ "Олімпекс-Агро"у судове засідання не з`явився, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив, клопотань про відкладення розгляду справи та відзиву на позовну заяву не подавав, тому суд вважає можливим провести розгляд справи за його відсутності.
У судовому засіданні представник відповідача ТОВ "АП "Придніпровське" ЄвдаковаА. М. позовні вимоги не визнала, заперечувала проти їх задоволення з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, а також запереченнях.
Представник третьої особи ТОВ "Агро-Віта 2000" у судове засідання не з`явився, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив, клопотань про відкладення розгляду справи, а також відзиву на позовну заяву не подавав, тому суд вважає можливим провести розгляд справи за його відсутності.
Суд, заслухавши вступне слово та пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали цивільної справи, дійшов наступних висновків.
Статтею 15 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невиконання або оспорювання. Частиною 1 статті 16 ЦК України установлено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Водночас, частина 2 статті 16 ЦК України визначає способи захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема й визнання правочину недійсним.
Судом установлено, що позивач ОСОБА_1 на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 11 жовтня 2017 року, виданого державним нотаріусом Новомосковської районної державної нотаріальної контори Дніпропетровської області Крутько Л.П. (спадкова справа №386/2016), зареєстровано в реєстрі за № 1147, є власником 2/3 частин земельної ділянки площею 4,8200 га (кадастровий номер 1223282000:02:057:0958), цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Голубівської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області. Право власності позивача на 2/3 частин вищезазначеної земельної ділянки було зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності державним реєстратором Новомосковської районної державної нотаріальної контори Дніпропетровської області Крутько Л. П., згідно з рішенням про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 37522315 від 11 жовтня 2017 року, номер запису про право власності: 22776663, що підтверджується наданою суду відповідною інформаційною довідкою № 100041592 від 11жовтня 2017 року.
Власником іншої 1/3 частини вищезазначеної земельної ділянки на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 26 грудня 2018 року, виданого державним нотаріусом Новомосковської районної державної нотаріальної контори Дніпропетровської області Крутько Л.П. (спадкова справа №386/2016), зареєстровано в реєстрі за № 1349, є відповідач ОСОБА_2 ,право власності якого на 1/3 частину вищезазначеної земельної ділянки було зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності державним реєстратором Новомосковської районної державної нотаріальної контори Дніпропетровської області Крутько Л. П., згідно з рішенням про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 44818865 від 26 грудня 2018 року, номер запису про право власності: 29640716, що підтверджується наданою суду відповідною інформаційною довідкою № 150997098 від 26 грудня 2018 року.
Судом установлено, що земельну ділянку площею 4,8200 га ОСОБА_1 та ОСОБА_2 успадкували після смерті ОСОБА_3 , 1946 року народження, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
13 листопада 2002 року між спадкодавцем ОСОБА_1 та ОСОБА_2 ОСОБА_3 (Орендодавцем) та Товариством з обмеженою відповідальністю Агрофірмою "Олімпекс-Агро" (Орендарем) було укладено договір оренди земельної ділянки, який було зареєстровано в Голубівській сільській раді 26 березня 2003року за № 870 та зареєстровано в Новомосковському районному відділі земельних ресурсів 28 березня 2003 року за № 0869, відповідно до умов якого, ОСОБА_3 надала ТОВ АФ "Олімпекс-Агро" в строкове, платне користування належну їй земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 4,8200 га терміном на чотири роки одинадцять місяців двадцять дев`ять днів з моменту реєстрації в місцевій раді народних депутатів. Сторони досягли домовленості щодо всіх істотних умов договору.
04 вересня 2019 року між ОСОБА_2 , ТОВ АФ "Олімпекс-Агро" та ТОВ "Аграрне підприємство" Придніпровське" було укладено додаткову угоду (про заміну сторони та внесення змін до Договору оренди) до договору оренди землі, відповідно до умов якої зі згоди ОСОБА_2 , яка виражається шляхом підписання даної Угоди, ТОВ АФ "Олімпекс-Агро" передає, а ТОВ "Аграрне підприємство "Придніпровське" приймає на себе права та обов`язки сторони (Орендаря), передбачені в Договорі оренди.
Також було вирішено переглянути розмір орендної плати і визначено строк дії договору до 31грудня 2026 року. У день підписання цієї додаткової угоди, а саме 04 квітня 2019 року між сторонами було укладено акт приймання передачі земельної ділянки площею 1,6066 га, кадастровий номер 1223282000:02:057:0958.
Зазначену вище Додаткову угоду було зареєстровано державним реєстратором Чумаківської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області СоколенкоТ.Г. згідно з рішенням про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 37184220 від 20 вересня 2017 року, номер запису про інше речове право: 22439109.
Водночас, судом установлено, що 13 березня 2012 року між спадкодавцем ОСОБА_1 та ОСОБА_2 ОСОБА_3 (Орендодавцем) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Агро-Віта 2000" (Орендарем) було укладено договір оренди земельної ділянки, який пройшов державну реєстрацію, відповідно до умов якого, ОСОБА_3 надала ТОВ "Агро-Віта 2000" в строкове, платне користування належну їй земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 4,8200 га терміном на сім років. Сторони досягли домовленості щодо всіх істотних умов договору.
26 жовтня 2017 року між ОСОБА_1 , як спадкоємцем ОСОБА_3 та ТОВ "Агро-Віта 2000" було укладено додаткову угоду про заміну сторони в зобов`язані до Договору оренди від 13 березня 2012 року щодо земельної ділянки площею, згідно з яким Позивач виступила в якості нового орендодавця земельної ділянки за основним договором. Дану додаткову угоду було зареєстровано державним реєстратором.
26 грудня 2018 року між ОСОБА_1 , ТОВ "Агро-Віта 2000" та ТОВ "Аграрне підприємство "Придніпровське" було укладено Додаткову угоду (про заміну сторони та внесення змін до Договору оренди) до Договору оренди землі від 13 березня 2012 року, відповідно до умов якої зі згоди ОСОБА_1 , яка виражається шляхом підписання даної угоди, ТОВ "Агро-Віта 2000" передає, а ТОВ "Аграрне підприємство "Придніпровське" приймає на себе права та обов`язки сторони (орендаря), передбачені в договорі оренди.
Також було вирішено переглянути розмір орендної плати і визначено строк дії договору до 31грудня 2019 року. У день підписання цієї додаткової угоди, а саме 26грудня 2018 року між сторонами було укладено акт приймання передачі земельної ділянки площею 3,2294 га, кадастровий номер 1223282000:02:057:0958.
Зазначену Додаткову угоду від 26 грудня 2018 року було зареєстровано 11 лютого 2019 року в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державним реєстратором Комунального підприємства "Криничанське бюро технічної інвентаризації" ПрофатіловоюМ. С. на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 45526221 від 14 лютого 2019 року, номер запису про інше речове право 30292710.
У подальшому, а саме 10 грудня 2019 року між ОСОБА_1 та ТОВ "Аграрне підприємство "Придніпровське" було укладено додаткову угоду до договору оренди землі від 13 березня 2012 року, за умовами якої сторони домовились продовжити строк дії договору до 31 грудня 2026 року. У день підписання цієї Додаткової угоди, а саме 10 грудня 2019року між сторонами було укладено акт приймання передачі земельної ділянки площею 3,2294 га, кадастровий номер 1223282000:02:057:0958.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Також, відповідно до ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно ч. 1 ст. 1225 Цивільного кодексу України, право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Відповідно до ч. 4 ст. 32 Закону України "Про оренду землі"перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи (у тому числі в порядку спадкування), реорганізація юридичної особи - орендаря не є підставою для зміни умов або припинення договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі.
Також пунктом умовами Договору оренди землі було передбачено, що в разі переходу права власності до інших осіб Договір оренди зберігає чинність для нового власника.
Згідно з приписами ч. 1, ч.3 ст. 148-1 Земельного кодексу України, до особи, яка набула право власності на земельну ділянку, що перебуває у користуванні іншої особи, з моменту переходу права власності на земельну ділянку переходять права та обов`язки попереднього власника земельної ділянки за чинними договорами оренди, суперфіцію, емфітевзису, земельного сервітуту щодо такої земельної ділянки.
Отже, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , успадкувавши після смерті ОСОБА_3 земельну ділянку загальною площею 4,8200 га, набули прав та обов`язків попереднього власника земельної ділянки.
При цьому, матеріалами справи підтверджено та не заперечується сторонами, що фактично існувала подвійна реєстрація права користування однією і тією ж земельною ділянкою за ТОВ "Агро-Віта 2000" та ТОВ АФ "Олімпекс-Агро", про що свідчить укладена між ОСОБА_2 , ТОВ АФ "Олімпекс-Агро" та ТОВ "Аграрне підприємство "Придніпровське" додаткова угода.
Згідно зі статтею 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
За договоромнайму (оренди)земельної ділянкинаймодавець зобов`язуєтьсяпередати наймачевіземельну ділянкуна встановленийдоговором строку володіннята користуванняза плату. Земельнаділянка можепередаватись унайм разомз насадженнями,будівлями,спорудами,водоймами,які знаходятьсяна ній,або безних. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом (стаття 792 ЦК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Стаття 15 Закону України "Про оренду землі"відносить до істотних умов договору оренди землі - об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки).
Частиною 1 статті 316 ЦК України визначено, що правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Відповідно до ч. 1-7 ст. 319 ЦК України власник володіє,користується,розпоряджається своїммайном навласний розсуд. Власникмає правовчиняти щодосвого майнабудь-якідії,які несуперечать закону. Приздійсненні своїхправ тавиконанні обов`язківвласник зобов`язанийдодержуватися моральнихзасад суспільства. Усімвласникам забезпечуютьсярівні умовиздійснення своїхправ. Власністьзобов`язує. Власникне можевикористовувати правовласності нашкоду правам,свободам тагідності громадян,інтересам суспільства,погіршувати екологічнуситуацію таприродні якостіземлі. Державане втручаєтьсяу здійсненнявласником прававласності. Діяльність власника може бути обмежена чи припинена або власника може бути зобов`язано допустити до користування його майном інших осіб лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, не заборонених законом.
Згідно зч.1-3ст.355ЦК Українимайно,що єу власностідвох абобільше осіб(співвласників),належить їмна правіспільної власності(спільнемайно). Майноможе належатиособам направі спільноїчасткової абона правіспільної сумісноївласності. Право спільної власності виникає з підстав, не заборонених законом.
Власність двох чи більше осіб із визначенням часток кожного з них у праві власності є спільною частковою власністю. (ч. 1 ст. 356 ЦК України).
Відповідно доч.1,ч.2ст.358ЦК Україниправо спільноїчасткової власностіздійснюється співвласникамиза їхньоюзгодою. Співвласники можуть домовитися про порядок володіння та користування майном, що є їхньою спільною частковою власністю.
Статтею 361 ЦК України визначено, що співвласник має право самостійно розпорядитися своєю часткою у праві спільної часткової власності.
Так, частки співвласників земельної ділянки площею 4,8200 га, кадастровий номер 1223282000:02:057:0958, в натурі не виділені, разом з тим, суд ураховує відсутність доказів наявності згоди співвласника нерухомого майна на розпорядження його частиною, а також наявності зареєстрованого права користування на цілу частку нерухомого майна.
Пунктом 1 частини 1 статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження, зокрема, на земельні ділянки.
Відповідно до ч. 2 ст. 5 Закону України "Про Державний земельний кадастр" державний земельний кадастр ведеться на електронних та паперових носіях. У разі виявлення розбіжностей між відомостями на електронних та паперових носіях пріоритет мають відомості на паперових носіях.
Згідно зі статтею 202 ЗК України державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у складі державного реєстру земель (частина перша). Державний реєстр земель складається з двох частин: а) книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок (далі - Книга записів); б) Поземельної книги, яка містить відомості про земельну ділянку (частина друга).
Відповідно до ч. 1 ст. 215 ЦК підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 203 ЦК зміст правочину не може суперечити даному Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Відповідно до ст. 126 ЗК право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Згідно зі ст. 3 ЦК кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів. Згідно п. 2 ч. 2 ст.16 ЦК способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання правочину недійсним.
Частиною 3 статті 215 ЦК визначено, якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Орендареві забезпечується захист його права на орендовану земельну ділянку нарівні із захистом права власності на земельну ділянку відповідно до закону. Орендар в установленому законом порядку має право витребувати орендовану земельну ділянку з будь-якого незаконного володіння та користування, на усунення перешкод у користуванні нею, відшкодування шкоди, заподіяної земельній ділянці громадянами і юридичними особами України, іноземцями, особами без громадянства, іноземними юридичними особами, у тому числі міжнародними об`єднаннями та організаціями (ч. 1, 2 ст. 27 Закону України "Про оренду землі").
За змістом ч. 2, ч.3 ст. 152 ЗК землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: визнання прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; застосування інших, передбачених законом, способів.
Одна й та ж сама земельна ділянка не може одночасно орендуватися різними юридичними особами (орендарями, землекористувачами). Укладення наступного правочину щодо користування земельною ділянкою можливе лише після припинення дії попереднього правочину: договору оренди землі припинення права оренди попереднього орендаря.
У цій справі судом установлено, що на момент укладання ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з ТОВ "Аграрне підприємство "Придніпровське" окремих угод про заміну сторони в зобов`язанні щодо земельної ділянки площею 4,8200 га (кадастровий номер 1223282000:057:0958), речове право щодо користування такою земельною ділянкою належало ТОВ "Агро-Віта 2000", а також ТОВ АФ "Олімпекс-Агро", про що свідчать відповідні додаткові угоди до різних договорів оренди щодо однієї і тієї ж земельної ділянки, власником якої була ОСОБА_3 (спадкодавець ОСОБА_1 та ОСОБА_2 ).
Крім того, слід зазначити, що як ЦК і ЗК, так і закони України "Про оренду землі", "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", не передбачають подвійної реєстрації права на земельну ділянку, адже така реєстрація суперечила б змісту відносин оренди землі, та могла призвести до наявності багатьох повноправних і законних користувачів однієї й тієї ж земельної ділянки.
Відповідно до ч. 3ст. 12 ЦПК Українита ч. 1ст. 81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Статтями 76, 81 ЦПК України передбачено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
За статтею80ЦПКУкраїни достатнімиє докази,які усвоїй сукупностідають змогудійти висновкупро наявністьабо відсутністьобставин справи,які входятьдо предметадоказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно доч.1,ч.5,ч.6ст.81ЦПК Україникожна сторонаповинна довеститі обставини,на яківона посилаєтьсяяк напідставу своїхвимог абозаперечень,крім випадків,встановлених цимКодексом.Докази подаютьсясторонами таіншими учасникамисправи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Таким чином, суд робить висновок про наявність достатніх правових підстав для визнання недійсним додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки, укладеної між ОСОБА_2 , ТОВ АФ "Олімпекс-Агро" та ТОВ "Аграрне підприємство "Придніпровське" щодо 1/3 частини земельної ділянки площею 4,8200 га (кадастровий номер 1223282000:02:057:0958).
Відповідно до ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, у разі задоволення позову покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 4, 81, 82, 141, 142, 259, 263-265, 268, 272, 273 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма "Олімпекс-Агро", Товариства з обмеженою відповідальністю "Аграрне підприємство "Придніпровське", третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю "Агро-Віта 2000" про визнання недійсною додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки задовольнити.
Визнати недійсною Додаткову угоду № б/н від 04 вересня 2019 року (про заміну сторони та внесення змін до Договору оренди) до Договору оренди земельної ділянки площею 4,8200 га (кадастровий номер 1223282000:02:057:0958), без номеру від 13 листопада 2002 року, укладену між ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ), Товариством з обмеженою відповідальністю Агрофірма "Олімпекс-Агро"(код ЄДРПОУ 30195842) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Аграрне підприємство "Придніпровське" (код ЄДРПОУ 41102163).
Стягнути з ОСОБА_2 , Товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма "Олімпекс-Агро" та Товариства з обмеженою відповідальністю "Аграрне підприємство "Придніпровське", з кожного окремо, на користь ОСОБА_1 витрати, понесені на сплату судового збору по 330,80 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасники справи:
- ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ;
- ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ;
- Товариство з обмеженою відповідальністю Агрофірма "Олімпекс-Агро", код ЄДРПОУ 30195842, 51230, Дніпропетровська область, Новомосковський район, с. Голубівка, вул. Лесі Українки, 10;
- Товариство з обмеженою відповідальністю "Аграрне підприємство "Придніпровське", код ЄДРПОУ 41102163, 51230, Дніпропетровська область, Новомосковський район, с. Голубівка, вул. Лесі Українки, 10;
- Товариство з обмеженою відповідальністю "Агро-Віта 2000", код ЄДРПОУ 35601700, 51230, Дніпропетровська область, Новомосковський район, с. Голубівка, вул. Лесі Українки, 10.
Повне рішення суду складено та підписано 17 липня 2023 року.
Суддя Г.Є. Майна
Суд | Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 06.07.2023 |
Оприлюднено | 14.09.2023 |
Номер документу | 113407157 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди |
Цивільне
Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Майна Г. Є.
Цивільне
Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Майна Г. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні