Рішення
від 07.09.2023 по справі 575/607/23
ВЕЛИКОПИСАРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 575/607/23

Провадження № 2/575/99/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 вересня 2023 р. смт. Велика Писарівка

Великописарівський районний суд Сумської області в складі:

головуючої судді Семенової О.С.,

за участі секретаря

судового засідання Пасюги Н.М.,

представників позивача ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ,

відповідачки ОСОБА_3 ,

представниці третьої

особи ОСОБА_4 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Велика Писарівка цивільну справу за позовом Кириківської селищної ради Охтирського району Сумської області в інтересах неповнолітніх дітей : ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до ОСОБА_3 , третя особа: відділ «Служба у справах дітей та сім`ї» Кириківської селищної ради Охтирського району Сумської області про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів на утримання дітей,

УСТАНОВИВ:

Позивач Кириківська селищна рада 30 червня 2023 року звернувся до суду з позовом про позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 відносно її неповнолітніх дітей: доньок ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та стягнення з неї аліментів на утримання дітей у твердій грошовій сумі, виходячи із встановленої законом суми прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно, мотивуючи свої вимоги тим, що відповідачка проживає за реєстрацією на території Кириківської селищної ради Охтирського району Сумської області в АДРЕСА_1 , ніде на території селищної ради не працює, на обліку в центрі зайнятості не перебуває, зловживає алкогольними напоями, веде аморальний спосіб життя. ЇЇ чоловік, батько дітей, ОСОБА_7 , помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Рябина Великописарівського району Сумської області у віці 26 років. Відповідачка самоусунулася від виконання своїх батьківських обов`язків відносно своїх дітей, не піклується за умови їх проживання, стан здоров`я, тобто безпричинно ухиляється від виконання батьківських обов`язків. Так за заявою відповідачки діти з 14 лютого 2023 року виховуються в Комунальному закладі Сумської обласної ради Хоружівському центрі соціально-психологічної реабілітації дітей області. За цей час відповідачка жодного разу не відвідала дітей, матеріальної допомоги їм не надавала. З відповідачкою неодноразово працівниками відділу «Служба у справах дітей та сім`ї» проводилися бесіди, її попереджували, що в разі продовження такого способу життя, її буде позбавлено батьківських прав. Проте всі ці заходи не дали позитивних результатів. Тому позивач звернувся до суду для захисту прав дітей, оскільки вони фактично є дітьми, які позбавлені батьківського піклування, але не мають відповідного статусу та не можуть користуватися пільгами, встановленими для даної категорії дітей. Крім цього, позивач просить стягнути аліменти з відповідачки на утримання дітей у твердій грошовій сумі щомісячно, виходячи із встановленого законом прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_2 , що діє на підставі доручення /а.с.114-115/, позовні вимоги підтримав і пояснив, що родину ОСОБА_5 знає давно, в сім`ї виховується четверо дітей, з яких двоє неповнолітніх - доньки ОСОБА_5 і ОСОБА_6 . Мати разом із співмешканцем зловживають спиртними напоями, на території громади не працюють, перебиваються тимчасовими заробітками, які витрачають на спиртне. Господарства не утримують, город не садять, будинок потребує ремонту як зовні, так і в середині. При обстеженні умов проживання в будинку постійно не придбано, продуктів харчування не достатньо, дровами не забезпечені, кімната для дітей обладнана, проте стіни поплісневіли, постільна білизна брудна, одягом забезпечені частково, канцелярських приладів недостатньо на двох дітей, діти з 2021 року часто не виходять на онлайн зв`язок для навчання, так як не мають для цього засобів. Діти з боку матері контролю не мають, ночують у знайомих без її відому, схильні до брехні. Неодноразово поведінка відповідачки розглядалася на засідання комісії та виконкому селищної ради, вона обіцяє виправитися, проте нічого не змінюється. Діти з лютого 2023 року перебувають на вихованні на повному державному забезпеченні в Хоружівському центрі соціально-психологічної реабілітації дітей Сумської області. Але там вони можуть перебувати протягом 9-ти місяців. Тому Кириківська селищна рада звернулася до суду з цим позовом, щоб була можливість влаштувати дітей для їх постійного виховання до найближчих родичів або у відповідні заклади.

Відповідачка ОСОБА_3 в судовому засіданні позовні вимоги не визнала та пояснила, що має намір виправитися. Прохає суд не позбавляти її батьківських прав, так як до дітей вона не байдужа, але на даний час в неї не має належних умов для проживання та виховання дітей, в будинку слід робити ремонт, частково продукти харчування є - це картопля та консервація. На дітей отримує пенсію по втраті годувальника в розмірі 2500 грн на двох, які витрачає на продукти харчування, частину відкладає. З дітьми спілкується по телефону, відправляє кошти.

Представник третьої особи відділу «Служба у справах дітей» Кириківської селищної ради Охтирського району Сумської області Хлєбнікова Н.І., що діє на підставі доручення /а.с. 92/, в судовому засідання позовні вимоги підтримала та надала пояснення про те, що сім`я ОСОБА_3 з 2017 року перебувала на обліку у Великописарівській районній державній адміністрації як така, що опинилася у складних життєвих обставинах, після реорганізації перейшла на облік до відділу «Служба у справах дітей та сім`ї» Кириківської селищної ради, перебувала під соціальним супроводом, 4 рази на рік комісією проводилися обстеження умов проживання, під час яких встановлено, що умови не достатні для нормального виховання та проживання дітей, так як в будинку холодно, брудно, їжа відсутня, продуктів харчування мало, в кімнаті дівчат груба, куча дров. Неодноразово до відділу надходили запити із Заводського ліцею Кириківської селищної ради, так як діти не виходять на зв`язок під час дистанційного навчання, в зв`язку з чим теж проводилися перевірки протягом листопада 2022 року - січня 2023 року було встановлено, що діти мають один телефон на двох, інтернет не поповнений, мають один зошит на двох, щоденники відсутні, не знають імен класних керівників, відстають від своїх ровесників за інтелектом. Підставою для передачі дітей до соціального закладу стало те, що ОСОБА_5 була відсутня вдома протягом 12 днів в січні 2023 року, мати зв`язку з нею не мала, говорила, що вона у подруги. Прийшла додому сама о третій годині ночі, де вона перебувала 12 днів, не пояснила. Тоді відповідачці запропонували записати заяви для влаштування дітей до Хоружівського центру соціально-психологічної реабілітації дітей Сумської області. Перед цим їх помістили до дитячого відділення Охтирської лікарні для повного обстеження, в них був виявлений запущений педикульоз, який неодноразово обробляли. В лікарні дівчата пробули 12 днів, за цей час їх відвідували бабуся та тітка, мати була 1 раз. Виписали їх з діагнозом : здорові. Тоді відповідачка написала заяву на влаштування дітей до центру, їй надати строк один місяць виправитися, але за цей час нічого не змінилося. У дітей не було ні ідентифікаційного коду, ні паспортів, мати цим питанням не займалася, тому на даний час документи виготовлюються за ініціативою Кириківської селищної ради. Заходи впливу відносно відповідачки позитивних результатів не дали, тому відділ вважає за необхідне позбавити її батьківських прав відносно доньок ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , а також стягнути з неї аліментів на їх утримання.

Заслухавши пояснення сторін, представника третьої особи, вивчивши матеріали справи, оцінивши докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають повному задоволенню, виходячи з таких підстав.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженка с. Марківка Білопільського району Сумської області, є матір`ю двох неповнолітніх дітей: доньок ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; батьком дітей є ОСОБА_7 , померлий ІНФОРМАЦІЯ_3 у віці 26 років в с. Рябина Великописарівського району Сумської області, що підтверджено свідоцтвами про народження дітей та про смерть батька /а.с.27-29/.

23 листопада 2017 року відповідно до наказу за № 19 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 поставлено на облік дітей, що опинилися у складних життєвих обставинах, до служби у справах дітей Великописарівської РДА /а.с.26/.

25 травня 2021 року відповідно до наказу за № 04-ОД ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 поставлено на облік дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, до відділу «Служба у справах дітей та сім`ї» Кириківської селищної ради /а.с.30-40/.

Наказом Комунального закладу «Цент надання соціальних послуг» Кириківської селищної ради № 07-ОД від 31 січня 2023 року сім`я ОСОБА_3 взята під соціальний супровід /а.с. 16/.

Протягом 2022-2023 років комісією відповідних служб Кириківської селищної ради обстежувалися умови проживання дітей, складалися відповідні акти, з яких слідує, що ОСОБА_3 разом зі своїм співмешканцем зловживають спиртними напоями, не приділяє належної уваги дітям, нічим не займається, в будинку не прибрано, відсутні умови для проживання дітей, діти безконтрольні, схильні до бродяжничества, часто не ночують вдома, не виходять на зайняття в режимі онлайн /а.с.12-15, 58-59, 61/. Відповідачку неодноразово попереджували державні органи протягом 2022-2023 років про позбавлення її батьківських прав /а.с.43-44, 60,64, 72-73/. Відносно неї були складені адміністративні протоколи 04 серпня 2021 року, 07 листопада 2022 року, 18 грудня 2022 року, 01 лютого 2023 року за ст. 184 КУпАП / а.с. 8-11/.

З характеристик, наданих заводським ліцеєм Кириківської селищної ради, за період з вересня 2022 року до лютого 2023 року ОСОБА_5 та ОСОБА_6 характеризуються як такі, що мають низький розумовий рівень, пасивні, рідко виходять на онлайн навчання. Батьки не підтримують зв`язку з освітнім закладом і класним керівником, мати приділяє належної уваги вихованню доньок / а.с. 45-48/.

На підставі заяв ОСОБА_3 від 31 січня 2023 року та від 02 лютого 2023 року її доньки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 з 14 лютого 2023 року перебувають на вихованні у Комунальному закладі Сумської обласної ради - Хоружівському центру соціально-психологічної реабілітації дітей області / а.с. 17-19, 20-21, 24-25, 63/.

З наданої інформації Комунального закладу «Центр надання соціальних послуг» від 09 травня 2023 року за № 01-14/71 та характеристики з місця проживання від 06 червня за № 201, що ОСОБА_3 зареєстрована в АДРЕСА_1 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 , має склад сім`ї: доньок ОСОБА_5 , 2007 року народження, ОСОБА_6 , 2009 року народження. З ними фактично проживає співмешканець матері ОСОБА_8 , 1990 року народження. Сім`я має низький рівень життя, ОСОБА_3 із співмешканцем не працюють, зловживають спиртним, влаштовують сварки, бійки, неодноразово притягалися до адміністративної відповідальності. /а.с.22, 54-55/.

На засіданні комісії з питань захисту прав дитини при виконавчому комітеті Кириківської селищної ради від 16 травня 2023 року /протокол № 5/ прийнято рішення про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 відносно її неповнолітніх дітей надії та ОСОБА_6 /а.с. 50-51/.

Рішенням виконавчого комітету Кириківської селищної ради за № 59 від 15 червня 2023 року затверджено висновок органу опіки та піклування Кириківської селищної ради про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 відносно її неповнолітніх дітей надії та ОСОБА_6 / а.с. 65-73/.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 164 СК України батьки можуть бути позбавлені батьківських прав судом, якщо вони ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України в постанові № 3 від 30.03.2007 р. «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» в п. 16, що ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкується з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлювання; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

В судовому засіданні доведено, що відповідачка свідомо ухиляється від виконання батьківських обов`язків по вихованню своїх неповнолітніх дітей.

Відповідно до статті 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на повагу до свого приватного та сімейного життя… Органи державної влади не можуть втручатися у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві… для захисту здоров`я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.

Позбавлення батьківських прав за змістом статті 166 СК України, якою передбачені наслідки позбавлення батьківських прав, безумовно є втручання у здійснення особою права на сімейне життя.

Як зазначив Пленум Верховного Суду України в постанові № 3 від 30.03.2007 р. «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» в п. 15- позбавлення батьківських прав є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.

В судовому засіданні встановлено, що відповідачка байдуже ставиться до своїх неповнолітніх дітей, це випливає як з їх відношення до даної справи, так і з пояснень представників державних органів. Тому в даному випадку втручання державних органів в сімейне життя є доречним і необхідним, так як інтереси дітей потребуються захисту з боку держави.

Судом встановлено достатньо доказів, які підтверджують, що відповідачка не виконує свої батьківські обов`язки по відношенню до неповнолітніх дітей, хоча має реальну можливість їх виконувати, а тому є всі підстави для позбавлення її батьківських прав.

Тому у цій частині позовні вимоги необхідно задовольнити.

Відповідно до ст. 180 СК України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Відповідно до вимог статті 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує:

1/ стан здоров`я та матеріальне становище дитини; 2/ стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; 3/ наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 3-1/ наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; 3-2/ доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів.

Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Суд за заявою одержувача визначає розмір аліментів у твердій грошовій сумі. Той із батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина, має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Відповідно до п. 3 ст. 166 СК України при задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину. У разі якщо мати, батько або інші законні представники дитини відмовляються отримувати аліменти від особи, позбавленої батьківських прав, суд приймає рішення про перерахування аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України та зобов`язує матір, батька, або інших законних представників дитини відкрити зазначений особистий рахунок у місячний строк з дня набрання законної сили рішенням суду.

Європейський суд з прав людини зауважив, що між інтересом дитини та інтересами батьків повинна існувати справедлива рівновага і, дотримуючись такої рівноваги, особливу увагу слід приділяти найважливішим інтересам дитини, які за своєю природою та важливістю мають переважати над інтересами батьків /рішення від 7 грудня 2006 року у справі «Хайт проти України» № 31111/04, параграф 54/.

В судовому засіданні встановлено, що відповідачка не працевлаштована, тому доцільно стягнути з неї аліменти на користь опікуна чи закладу, де будуть перебувати діти, на утримання неповнолітніх дітей: доньок ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у твердій грошовій сумі в розмірі 50% від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку на кожну дитину.

Суд, стягуючи аліменти з відповідача, виходить із встановлених у судовому засіданні фактів, та роз`яснює статтю 192 СК України, якою передбачено, що розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров`я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідачки необхідно стягнути судові витрати по сплаті судового збору на користь держави за дві позовні вимоги немайнового та майнового характеру в розмірі 2147, 20 грн / 1073,20 грн + 1073,20 грн/.

Керуючись ст.ст. 164- 166, 180, 182, 184, 192 СК України, ст. ст.12, 81, 89, 141, 263-265, 268, 272, 354 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ :

Задовольнити позовну вимогу Кириківської селищної ради Охтирського району Сумської області /42831 смт Кириківка Охтирського району Сумської області, вул. Широка, № 12/ до ОСОБА_3 /зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 , паспорт громадянина України НОМЕР_1 , реєстраційний номер облікової картки платників податків НОМЕР_2 / про позбавлення батьківських прав.

Позбавити батьківських прав ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженку с. Марківки Білопільського району Сумської області, зареєстровану за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючу за адресою: АДРЕСА_2 , відносно неповнолітніх дітей: доньок ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , передавши дітей на піклування органу опіки та піклування.

Задовольнити позовну вимогу Кириківської селищної ради Охтирського району Сумської області /42831 смт Кириківка Охтирського району Сумської області, вул. Широка, 12/ до ОСОБА_3 /зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 , паспорт громадянина України НОМЕР_1 , реєстраційний номер облікової картки платників податків НОМЕР_2 / про стягнення аліментів на утримання неповнолітніх дітей.

Стягнути із ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженки с. Марківки Білопільського району Сумської області, зареєстровану за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючу за адресою: АДРЕСА_2 , не працевлаштованої, паспорт громадянина України НОМЕР_1 , реєстраційний номер облікової картки платників податків НОМЕР_2 аліменти на користь опікуна чи закладу, де будуть перебувати діти, на утримання неповнолітніх дітей: доньок ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у твердій грошовій сумі в розмірі 50% від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку на кожну дитину.

Стягнення проводити щомісячно, починаючи з 30 червня 2023 року та до досягнення дітьми віку повноліття.

Допустити негайне виконання рішення суду в частині стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць.

Стягнути із ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженки с с. Марківки Білопільського району Сумської області, зареєстровану за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючу за адресою: АДРЕСА_2 , не працевлаштованої, паспорт громадянина України НОМЕР_1 , реєстраційний номер облікової картки платників податків НОМЕР_2 , в дохід держави судовий збір у розмірі 2147,20 гривень.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Сумського апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи /вирішення питання/ без повідомлення /виклику/ учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана учасниками справи через Великописарівський районний суд Сумської області.

Рішення суду набуває чинності після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набуває чинності після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного провадження.

Повне судове рішення складено 12 вересня 2023 року.

Суддя Великописарівського

районного суду О.С. Семенова

СудВеликописарівський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення07.09.2023
Оприлюднено15.09.2023
Номер документу113411716
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —575/607/23

Рішення від 07.09.2023

Цивільне

Великописарівський районний суд Сумської області

Семенова О. С.

Рішення від 07.09.2023

Цивільне

Великописарівський районний суд Сумської області

Семенова О. С.

Ухвала від 07.09.2023

Цивільне

Великописарівський районний суд Сумської області

Семенова О. С.

Ухвала від 24.07.2023

Цивільне

Великописарівський районний суд Сумської області

Семенова О. С.

Ухвала від 21.07.2023

Цивільне

Великописарівський районний суд Сумської області

Семенова О. С.

Ухвала від 20.07.2023

Цивільне

Великописарівський районний суд Сумської області

Семенова О. С.

Ухвала від 03.07.2023

Цивільне

Великописарівський районний суд Сумської області

Семенова О. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні